Nákaza se z dolu rozšířila mezi maturanty, kvůli karanténě přijdou o zkoušky

neděle 31. května 2020 · 3 komentářů

Z dolu Darkov se nákaza rozšířila i do orlovského gymnázia. Onemocněla tam jedna ze studentek posledního ročníku. Jedenáct jejích spolužáků, kteří se s ní připravovali ve třídě k maturitě, bude kvůli povinné karanténě skládat zkoušku až na podzim. Od pondělí do středy se totiž v České republice konají jednotné didaktické maturitní testy, pro který zákon stanovuje termíny. A k nim teď studenti nemohou moci přijít. Informuje iDNES.

Ondřej Šteffl: Sezení ve škole zabíjí nadání

· 18 komentářů

„Největší poučení z téhle doby je, že rozdíly jsou velké a zvětšují se. Jsou školy výborné, ale taky mizerné. Jsou ředitelé, kteří říkají: To je skvělé, dostali jsme odpovědnost, my si to nějak zařídíme. Druzí ale brečí, že nedostali kuchařku. Někteří učitelé se za ty poslední týdny skvěle naučili fungovat v tomto prostředí, pořádají meety, mají synchronní výuku, jsou bohatší o spoustu dovedností. Učí se. Jiní v pondělí poslali úkoly a za týden znovu. Někteří je ani nezkontrolovali. Jeden je posílá mailem, druhý přes whatsapp, třetí přes školní aplikaci a ředitel nebyl ani schopen sjednotit způsob komunikace, koordinovat ten čurbes na kolečkách. Podobné je to s dětmi. Udělal jsem anketu na svém facebooku, odpovědělo mi 530 lidí, pak jsem ji pozastavil,“ říká v rozhovoru pro týdeník Hrot zakladatel ScioŠkol Ondřej Šteffl.

Na potítku: Maturita 2020 – odpovědi na jakékoli otázky, 31.5. od 18:00

· 1 komentářů

Autoři originálního projektu Na potítku budou dnes od 18:00 odpovídat na otázky k maturitě 2020. Projekt je zaměřen na interpretaci literárních děl a mimo jiné může pomoci s přípravou na maturitní zkoušku.

Na potítku: Originální projekt nejenom pro maturanty s cílem přivést ke čtení co nejvíc mladých lidí

· 6 komentářů

„Naše videa samozřejmě nemají za cíl nahradit studentům četbu probíraných knih. Ve videích to neustále zdůrazňujeme a chce-li student podvádět, nejspíš využije jeden z desítek webů s vypracovanými čtenářskými deníky. Nejde nám ani o přeříkávání dějů knih, ale spíše o to, abychom čtenářům ukázali, jak lze v klasické literatuře číst mezi řádky, upozorňujeme na interpretační svobodu a prakticky neomezený konotační potenciál básnických prostředků. Jinými slovy: chceme ukázat, že i četba Shakespeara či Máchy neznamená nudnou povinnost, ale vzrušující zábavu,“ píšou autoři projektu Na potítku Daniel Zezula a David Jirsa.

Klára Šimáčková Laurenčíková: Čas karantény potvrdil dlouhodobé problémy v oblasti práv dítěte

· 1 komentářů

Některé nemocnice brání vstupu rodičům na dětská oddělení. Bohužel to nejsou ojedinělé případy, ale systémový problém. „V České republice není situace ohledně naplňování práv dětí ve zdravotnických zařízeních historicky optimální. Čas karantény jen nastavil zrcadlo tomu, jaké dlouhodobé problémy v oblasti práv dětí obecně máme napříč zdravotnictvím, školstvím i sociální oblastí,“ řekla v rozhovoru pro iDNES předsedkyně Výboru pro práva dítěte Klára Šimáčková Laurenčíková.

Do škol se v posledních dvou letech dostalo téměř 60 tisíc notebooků a tabletů

· 1 komentářů

Ministerstvo školství v souvislosti s krizí okolo koronaviru v posledních dvou měsících mapovalo, jak jsou na tom české školy nejen s distanční výukou, ale také se samotnou výpočetní technikou. V návaznosti na toto šetření jsme zahájili spolupráci s neziskovým sektorem skrze projekt Ucimeonline.cz, který školám pomáhá se zprovozňováním online výuky a zajišťováním počítačů pro potřebné žáky. MŠMT v posledních dvou letech školy podpořilo pomocí šablony „Využití ICT ve vzdělávání“ z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), díky které se do škol dostalo skoro 60 tisíc notebooků či tabletů.

Socioložka Ida Kaiserová: Malé školy často slouží jen jako prostředek k dobývání renty

sobota 30. května 2020 · 7 komentářů

Podle socioložky Idy Kaiserové jsou některé základní školy v malých obcích v područí politiků, kteří školu berou jako prostředek k dobývání renty a ne jako místo, kde by všechny děti měly rovný přístup ke vzdělání. „Pokud se má v kraji sociálněekonomická situace zlepšit, je potřeba zvýšit vzdělanost obyvatel. Ale školy v periferních oblastech mají velké specifické problémy, které nepřispívají k tomu, že by se vzdělanost rozvíjela,“ říká Kaiserová v rozhovoru pro MF DNES.

V pondělí začínají maturity. Matematiku si vybralo méně žáků než vloni

· 7 komentářů

Didaktickým testem z matematiky a francouzštiny začne v pondělí ráno státní část maturitních zkoušek. K prvnímu pokusu půjde letos 68.036 maturantů, což je zhruba stejně jako loni... Pro všechny maturanty je povinná zkouška z českého jazyka a literatury. Druhý povinný předmět si vybrali mezi cizím jazykem a matematikou. Podobně jako v minulosti zvolila většina angličtinu, jejíž popularita každým rokem roste. Letos jí dá přednost 76,6 procenta všech maturantů, což je o 2,3 procentního bodu víc než loni. U matematiky je trend opačný. Přihlášeno je k ní 19,9 procenta maturantů, meziročně o 1,5 procentního bodu méně. Informuje ČTK.

Renata Schejbalová: Domnívám se, že snad všem je jasné, že v době přijímaček a maturit tady nemůžeme mít žáky

· 0 komentářů

„Domnívám se, že snad všem je jasné, že v době přijímaček a maturit tady nemůžeme mít žáky. Probíhat výuka vzhledem k hygienickým podmínkám nemůže, takže pokračujeme v online výuce,“ sdělila Seznam Zprávám předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií a ředitelka pražského Gymnázia Nad Štolou Renata Schejbalová. Tématem reportáže je otázka, zda a jak se žáci druhého stupně a středních škol v červnu vrátí do škol.

Speciální školy jsou na žáky připravené, některé kritizují MŠMT

· 1 komentářů

Speciální školy pro děti s mentálním nebo tělesným postižením v Praze jsou připravené na pondělní příchod dětí. Podíl žáků, kteří dorazí, se bude v jednotlivých školách lišit. Vzhledem k tomu, že ve třídách jsou i běžně malé kolektivy, nebudou mít školy potíže s jejich dělením. Přesto některým vadí, že jim ministerstvo školství dalo na přípravu k otevření málo času. Vyplývá to z aktuálního vyjádření vedení škol, které oslovila ČTK.

Na internetu se prodávaly didaktické testy. Je to podvod, varuje ministerstvo

pátek 29. května 2020 · 8 komentářů

V souvislosti s nadcházející maturitní zkouškou a konáním didaktických testů se na sociálních sítích objevil prodej „ověřených“ testů. Ministerstvo školství ale varuje, že jde o podvodné testy a na stránku podá trestní oznámení. Ministerstvo před těmito podvodnými prodeji upozornila na svém Twitteru. Informuje iDNES.

V brněnské mateřské škole mělo dítě pozitivní test na COVID-19

· 0 komentářů

Web mateřské školy uvádí: Ve spodní třídě (zelená + modrá) bylo 28. 5. 2020 pozitivně testováno dítě na COVID – 19. Celá spodní třída je uzavřená a je na 14 dní v karanténě. Rodiče dětí ze spodní třídy budou kontaktováni Krajskou hygienickopu stanicí. Ostatní třídy zůstávají v provozu.

Plaga: Školství po této krizi už nebude jako dřív. Vyučování na dálku se stane jeho pevnou součástí

· 14 komentářů

„Troufám si tvrdit, že školství po této krizi už nebude jako dřív. Otevřela se nám řada možností a věřím, že na to budeme schopni navázat. Distanční nástroje se stanou pevnou součástí vzdělávacího systému, čemuž je potřeba přizpůsobit také výuku na pedagogických fakultách,“ říká ministr školství Robert Plaga v reportáži MF DNES.

Jakub Drbohlav: Restart Česka: Vzdělání na prvním místě. Učitelé budou brát jako ve Finsku. Hned.

· 8 komentářů

Neuplynulo ani deset let a je tu další krize. Zdravotně jsme první vlnu epidemie zvládli − dlouhodobě a ani střednědobě to ale nebude stačit. Potřebujeme plán, jak restartovat Česko. Plán, na kterém může být shoda. Plán, se kterým můžeme začít už zítra. Plán, který nám pomůže i v nejbližší době, kdy se budeme muset naučit žít s covidem-19. A především plán, který nás nasměruje do další dekády. Ale tentokrát ne jako pobíhající bezhlavé kuře, ale jako zemi, která systematicky řeší svoje dlouhodobé problémy a investuje do budoucnosti. Nabízím proto následujících 5 bodů.

Návrat do škol: Děti jsou spokojené, rodičům vadí nástup na etapy

· 0 komentářů

„Ke škole přijedeme v 7:35, kdy má nástup jedno dítě. S dalším pak čekám v autě do osmi, než smí také dovnitř. Teprve potom mohu jet do práce,“ svěřila se redakci Deníku čtenářka, jejíž děti navštěvují školu v Libni. A rozhodně není jediná. Stejnou zkušenost má i matka dvou dětí ze Strašnic. „Syn chodí na 7:30 a dcera na osmou, aby se náhodou nepotkali. I na oběd chodí po skupinách, takže na ně čekám dvakrát tak dlouho než normálně,“ postěžovala si žena.

Ředitelé SŠ: Maturity se letos příliš nezmění, jen se zpřísní hygiena

· 0 komentářů

Maturitní zkoušky se podle ředitelů středních škol letos nebudou výrazně lišit od jiných let. Kvůli koronaviru se jen zpřísní hygienická opatření, takže mezi lavicemi při psaní testů budou větší rozestupy a bude se používat více dezinfekce. Počet maturantů ve třídě při testech bude podobný jako běžně. Školy jsou na zkoušky připraveny. Pro některé bude náročnější letošní časový harmonogram, ve kterém se maturity překrývají se závěrečnými nebo přijímacími zkouškami. Vyplývá to z vyjádření ředitelů, které oslovila ČTK. Didaktické testy státních maturit budou příští týden.

Školám chybějí mistři. Někdy je shánějí i roky. Ředitelé těžko hledají učitele odborného výcviku. Třetina kantorů už přesluhuje

· 0 komentářů

Průměrný věk kantorů na školách zřizovaných Plzeňským krajem činí 47,9 let. U mistrů se pak hranice posouvá až na 52 let, přičemž téměř 30 procent z nich je dokonce starších 60 let. „Učitelé odborného výcviku se hledají opravdu špatně. Musejí zvládat praxi a zároveň mít i pedagogické schopnosti. Pokud mají práci ve firmě, kde dostávají vyšší platy, do školství se jim pak příliš nechce,“ uvedla vedoucí krajského odboru školství Jaroslava Havlíčková. Reportáž přináší MF DNES.

Dotazník: Mají webináře SYPO pokračovat v příštím školním roce?

· 0 komentářů

„Podle vašich reakcí se domníváme, že jsou pro Vás webináře SYPO přínosné. Proto v současné době zvažujeme jejich pokračování v příštím školním roce. Rozhodněte spolu s námi, jestli máme ve v jejich přípravě pokračovat a jak by podle vás měly vypadat,“ píšou pořadatelé webinářů. Dotazník je otevřen do 4.6.

Žádná tabu před tabulí: Sexuální výchova - přihláška na školení

· 0 komentářů

„Milí pedagogové, milé pedagožky, v rámci našeho nového projektu chystáme dvoudenní workshop zaměřený na výuku sociální sexuální výchovy. V této souvislosti bychom vás chtěli poprosit o zodpovězení některých otázek, které nám s organizací workshopu pomohou. V rámci workshopu budou pedagogům a pedagožkám představeny konkrétní plány 4 lekcí sociální sexuální výchovy. Všechny lekce budou sestavené ve dvou variantách - 45 minut a 90 minut a budou se věnovat následujícím tématům: souhlas a komunikace v sexuálních vztazích, sex a sexualita v kyberprostoru, seznamování a zdravé navazování vztahů a mýty a tabu o sexu a sexualitě,“ píšou pořadatelé workshopu z Konsentu.

Ludmila Kovaříková: Integrované kurikulum

· 7 komentářů

Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, samotnou podstatu vzdělávání, výukové metody a další náležitosti ovlivňují vlny novinek přicházející s vývojem technologií. Jedna z opakujících se otázek poslední doby se proto ptá, jak se můžeme připravit nejen na další vlnu, ale také jak připravit studenty na život ve světě, kde tyto změny budou naprosto běžné…

Školák v Praze měl zvýšenou teplotu, do výsledku testu třídu zrušili

čtvrtek 28. května 2020 · 0 komentářů

Na základní škole Bílá v pražských Dejvicích se ve středu jednomu z žáků udělalo zle a měl zvýšenou teplotu. Odebrali mu vzorek na test, do jeho výsledku vedení školy na pokyn hygieny skupinu zrušilo. U rodičů vyvolal nález a nedostatek informací obavy. Informuje iDNES.

Oldřich Botlík: Testování empatie. (Testy ověřují hlavně jednoznačné a nudné banality)

· 26 komentářů

Vážným nedostatkem českých přijímacích a maturitních testů je, že z odpovědi se obvykle nedá poznat, jak k ní žák dospěl. Kvůli tomu testy ověřují hlavně jednoznačné a nudné banality. „Na takovou hloupost se mě přece nebudou ptát,“ řekne si leckterý žák. Jenže pokud si zadání vyloží jinak než autor, může na to doplatit, ač nechyboval. Loni se navíc ukázalo, že žádost o přezkum nemusí být v takovém případě vyřízena uspokojivě.

Tomáš Feřtek: Méně učiva, méně hierarchie, bylo by škoda, kdyby se školy vrátily k „normálu“

· 235 komentářů

„Je to jako když doma shromažďujete krámy, manželka vám říká, abyste je vyhodili, ale vy je máte rádi a nechcete se jich zbavit, i když jich máte plný byt a všude to překáží. Jenže pak se stěhujete a přijede jen malý náklaďák. A vy se musíte okamžitě rozhodnout, co je to důležité. Přesně v téhle situaci jsme se v distančním vzdělávání ocitli a zjistili jsme, že bez spousty zbytečností v učivu se obejdeme velmi snadno,“ konstatoval v jedné ze série česko-slovenských on-line debat ředitel klánovické základky Michal Černý, jinak také předseda Asociace ředitelů základních škol v České republice. Myšlenky z těchto debat připomíná v Respektu Tomáš Feřtek, který některé debaty moderoval.

Online debata 28.5.: Co nám řekla koronavirová krize o českém školství? Je náš vzdělávací systém digitálně negramotný?

· 1 komentářů

Koronavirová krize postavila české školy před nečekaný úkol - zajistit distanční vzdělávání. Ukázalo se, že mezi školami jsou obrovské rozdíly, úroveň výuky se lišila jako den a noc. Zároveň se prokázalo, že nutnost používat digitální technologie zvětšuje už tak obrovský vzdělávací handicap dětí z chudších rodin. Jak si školy vedly? Co fungovalo a co ne? Obstálo metodicky ministerstvo školství? Jaké jsou sociální a ekonomické náklady přerušení "normální" výuky? A hlavně - máme mít od vzdělávání na dálku očekávání i do budoucna v dobách nekrizových a investovat jako společnost více peněz a úsilí?

Ředitel: Většinu věcí splnit zvládneme, ale na ministerstvu jaksi pozapomněli, že do škol chodí i sedmileté děti

· 0 komentářů

Řada ministerstvem školství nastavených opatření zvedá vlnu nevole. Zejména pak nařízení dohlížet na dvoumetrové rozestupy mezi dětmi. „Do školy se nám vrátila třetina žáků. Většinu věcí splnit zvládneme, ale na ministerstvu jaksi pozapomněli, že do škol chodí i sedmileté děti. Zkuste jim vysvětlit, že mají dodržovat dvoumetrové rozestupy. A uhlídat to. Například, když se před školou tvoří hloučky. To nejde,“ líčí v reportáži Deníku ředitel základní školy Svážná v Brně Petr Punčochář. 

Školám chybí schopní ředitelé

· 3 komentářů

Přestože řada ředitelů škol se s karanténou a vzděláváním na dálku poprala bravurně, spousta jich nedokázala učitelům s nenadálou situací pomoci... Na manažerská pochybení narazila Česká školní inspekce, když během krize telefonicky zjišťovala ve 4861 škol, jak se ředitelé se vzděláváním na dálku vypořádali. „Během průzkumu se ukázalo, že někteří ředitelé vůbec nevědí, co jejich učitelé dělají,“ popsal Právu zdroj obeznámený s průběhem šetření.

Odpusťte nám maturitu, žádá část studentů. Vadí i zvýhodnění Slováků při přijímačkách

· 3 komentářů

Petice Prominutí maturity 2020 ke konci dubna nasbírala přes 41 tisíc podpisů. Iniciátor petice Benedikt Albrecht z Prostějova, maturant ze Střední školy polytechnické v Olomouci, v ní tvrdí, že studentům znemožňuje plně se věnovat přípravě na maturitu "náhlý zmatek související se šířící se nákazou onemocnění covid-19", přičemž "každý reaguje na závažnost situace v naší zemi různě". Pro mnohé maturanty je dle prohlášení petice "tato situace velmi znepokojující nejen z osobních důvodů, ale také proto, že doposud nevědí, kdy a jakou formou je maturitní zkouška čeká". K dalším argumentům patří, že někteří studenti věnují svůj čas dobrovolnickým činnostem či že nebyli řádně připraveni na distanční studium, které je v rozporu s jejich dosavadní školní výukou. Informuje online deník Aktuálně.

MŠMT aktualizovalo „Manuál“: Složení školních skupin se může měnit. Děti mohou mimo areál školy

středa 27. května 2020 · 4 komentářů

Do skupin dětí, které se v pondělí vrátily na první stupeň základních škol, se můžou připojit další žáci. Dosud to podle manuálu, který pro otevírání škol po koronavirové epidemii vydalo ministerstvo školství, nebylo možné. Přidat žáka do skupiny může ředitel, nadále ale platí podmínka, že velikost skupiny nesmí přesáhnout 15 žáků. S dětmi je také nově možné chodit mimo areál školy. Změnily se podmínky pro zkoušení, i žáci druhého stupně si mohou přijít pro vysvědčení. Novou verzi manuálu dnes ČTK poskytlo ministerstvo školství.

Nesmyslná separace dětí. Jediné místo, kde se nepotkají, je třída. Praktický smysl „školní skupiny“ ztrácejí už odpoledne

· 2 komentářů

„Ministerstvo školství o tom vůbec nepřemýšlelo. My během dne dodržujeme všechna nařízení okolo školních skupin a odpoledne se děti mohou promíchat na kroužcích a navíc tam mohou i děti, které normálně do školy nechodí,“ říká v reportáži Seznam Zprávy ředitelka ZŠ Rohovládova Bělá Jana Folprechtová.

Má smysl otevření druhého stupně? A zvládnou to školy?

· 3 komentářů

„Abych řekl pravdu, ten poslední krok, otevření druhého stupně, nás ředitele škol, trochu překvapil. Nějakým způsobem dveře školy otevřeme, ale v téhle chvíli vůbec netuším, jak,“ řekl šéf Asociace ředitelů ZŠ Michal Černý v pořadu Události komentáře ČT. Ministrovi školství by za otevírání škol a komunikaci dal známku dvě minus. Spolu s Černým diskutoval Robert Plaga a předseda Fóra rodičů Petr Chaluš.

Roušku si školáci přinesli, ochranný štít dostali ve třídě. Druhý stupeň by škola nezvládla

· 0 komentářů

Do dačické základní školy v Komenského ulici v pondělí dorazilo 188 dětí z celkového počtu 305 žáků prvního stupně. „Stanovili jsme pravidla pro příchod dětí. Otevřeli jsme tři vchody a školákům jsme předem poslali pokyny, aby věděli, kudy se do školy dostanou,“ uvedla ředitelka školy Eva Macků v reportáži Deníku. „Snažili jsme se, aby dopolední výuku měly na starosti vždy třídní učitelky. Ty se potom odpoledne musí dále věnovat distanční výuce dětí, které zůstaly doma,“ dodala ředitelka. Děti si do školy přinesly roušku a čestné prohlášení o bezinfekčnosti. Ve třídě pak dostaly ochranné štíty.

Najednou je více vidět, jaké kvality učitelů v regionální školství potřebujeme. Je nutná proměna vzdělání učitelů

· 7 komentářů

„Najednou je více vidět, jaké kvality učitelů v regionální školství potřebujeme. Je nutná proměna vzdělání učitelů, aby se uměli adaptovat na nové situace. Aby uměli přizpůsobit obsah učiva novým technologiím,“ řekla studentka pedagogické fakulty Markéta Popelářová na 4. česko-slovenské debatě o zkušenostech s distančním vzděláváním.

Bořivoj Brdička: Učitel může mít pozitivní vliv na žáka, dívá-li se na něj bez předsudků a dokáže-li vyzdvihnout jeho jedinečnost.

· 1 komentářů

Učitel může mít zásadní pozitivní vliv na vývoj žáka, dívá-li se na něj bez předsudků a dokáže-li vyzdvihnout jeho jedinečnost. Pak má velkou šanci ovlivnit i jeho postoj ke světu a k vlastním životním cílům. Nedokáže-li se však zbavit předsudků, pravděpodobně bude schopen pomoci jen těm, jejichž myšlení je kompatibilní s tím jeho.

Petra Boháčková: Video Pat a Mat ve výuce fyziky

· 0 komentářů

"Dnes jen krátce námět na jednu dálkovou hodinu fyziky. Žáci se šesté třídy se teď budou zabývat elektrickým proudem. Aby hodiny přežili, bude dobře, když budou vědět něco o zásadách správného zacházení s elektrickými zařízeními. Jsem si jistá, že už něco vědí, protože jsou na hodině, zřejmě je rodiče uchránili před strkáním předmětů nebo rukou od elektrických zásuvek," píše Petra Boháčková na svém blogu.

MŠMT: Další etapy rozvolňování ve školách od 1. a 8. června - střední školy, druhý stupeň, speciální školy

úterý 26. května 2020 · 1 komentářů

V souladu s harmonogramem uvolňování opatření ve školách , který představil ministr školství již 14. dubna 2020, vláda včera na svém jednání schválila: - možnost realizace praktického vyučování ve středních školách a konzervatořích, a to v období od 1. do 30. června 2020 – jedná se o možnost (nabídku) pro školy, přičemž je na konkrétních personálních, materiálních a prostorových podmínkách každé školy, zda této možnosti využije, v jakém rozsahu a jakým způsobem (například pouze v některých oborech vzdělání, ve vybraných ročnících, na pracovištích některých spolupracujících firem apod.). Účast žáků bude dobrovolná.

Michal Komárek: Promění „koronavirové prázdniny“ české školy? A má smysl mluvit o krizi jako o příležitosti?

· 14 komentářů

„Na tezi, že „krize je příležitostí“, jsem až přecitlivělý. Triumfální ohlašování nové podoby školy v prostředí znejistělých lidí zakrytých rouškami, začínající hluboké ekonomické krize a umírání je přinejmenším nevhodné. Ne-li přímo nevkusné až nechutné. Na promyšlení toho, jak bude vypadat maturita nebo přijímačky a co z osnov vypustit, nebo nakolik pokračovat v trendu online vyučování bude dost času za normálnějších okolností,“ komentuje Michal Komárek pro Český rozhlas Plus. 

Štefan Klíma: Vaším úkolem, pane ministře, je komunikovat s námi, s učiteli. A tento úkol se vám bohužel vůbec nedaří

· 0 komentářů

Vážený pane ministře, po vypuknutí korona krize jste se nejdříve na dlouhé týdny odmlčel. To samé nemohli udělat učitelé (mohli, ale neměli na to povahu), kteří se ihned 11. března vrhli doslova po hlavě do neprobádaného území distanční výuky. Makali a dřeli, učili se a učili. Hledali nové metody a formy práce. Sháněli počítače a notebooky. Nenechali své žáky na pospas. Mnozí vstávali s prvním zakokrháním kohoutů a okamžitě se vrhali po hlavě do práce s žáky a končili v pozdních nočních hodinách. Velmi si vážím všech učitelů, kteří ukázali, že naše školství je na tom daleko lépe, než mnozí říkají.

První den otevření škol: Dětí přišlo 20 i 200. Pravidla dodržují, chválí je ředitelé

· 0 komentářů

Poprvé od počátku koronavirové krize se v pondělí částečně zaplnily lavice na prvních stupních základních škol. Někde dorazila polovina žáků, jinde jen několik jednotlivců. Zástupci škol se ale shodují, že byli na dlouho očekávaný návrat dětí dobře připraveni a zvládli jej bez komplikací. Žáci jsou disciplinovaní a informovaní, pochvalují si ředitelé, které oslovil online deník Aktuálně.

Šéf Motola: Je to mediální virus, panika živila samu sebe, celá planeta udělala chyby

· 1 komentářů

Největší problém je, že imunizace společnosti je relativně nízká. K uvolňování opatření mělo dojít už na konci dubna. Skupiny ve škole do 15 dětí jsou zbytečné, nerozumím ani dobrovolné školní docházce, říká ředitel FN Motol Miloslav Ludvík. Podle něj české zdravotnictví obstálo. Na začátku epidemie vypadala hrozivě, pletlo se neuvěřitelných věcí dohromady, WHO krutě zklamala, dodává v rozhovoru pro DVTV.

Letní škola Občankářů 30.6. - 3.7.

· 0 komentářů

Letní škola Občankářů bude letos probírat tato témata: Volby a politický marketing. Svět po pandemii. Čína. Inspirace do hodiny. Mezi hosty budou například Olga Lomová, Ondřej Dostál nebo Jiří Šlerka.

Střední školy čeká v příštích týdnech nápor učňovských zkoušek a maturit

· 0 komentářů

„Do konce školního roku máme každý den něco. Je to náročnější, ale mnohem lepší než před několika týdny. To nevěděl nikdo nic, volali nám rodiče, všichni byli nervózní. Ted už máme termíny a plán,“ komentoval v reportáži iDNES ředitel opavského stavebního učiliště Miroslav Weisz.

Martina Matějíček Rozsypalová: Uvádějící a začínající učitel a jejich spolupráce v čase uzavření škol

· 0 komentářů

„Od 9. dubna, kdy bylo diskusní fórum pro účastníky kurzu otevřeno, se do diskuse zapojila téměř padesátka zkušených uvádějících pedagogů z mateřských, základních i středních škol a také ze základních uměleckých škol. Mnoho z nich se přiznalo, že v nové situaci se také oni museli adaptovat na odlišné podmínky. Někteří těžili právě ze spolupráce s jim svěřenými začínajícími učiteli, kteří jsou v oblasti informačních a komunikačních technologií zběhlejší, a byli tak schopni přispět dobrou radou, podporou či tipem. Napříč všemi stupni a typy škol vznikaly ve spolupráci uvádějících a začínajících učitelů online výukové materiály – videa, pracovní listy, testy,“ píše Martina Matějíček Rozsypalová na blogu SYPO. 

Druhý stupeň ZŠ a SŠ by se mohly omezeně otevřít 8. června

pondělí 25. května 2020 · 15 komentářů

Žáci druhého stupně základních škol, středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol by se v omezené míře mohli do lavic vrátit 8. června. Ministr školství Robert Plaga (ANO) to dnes navrhne vládě. Školy by pro žáky mohly připravit aktivity podle svých možností. Nemusely by fungovat každý den jako první stupeň základních škol, ale spíše ve formě konzultací, podobně jako je tomu již nyní u žáků posledních ročníků základních či středních škol. ČTK to dnes řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Martin Fendrych: Škola volá. Když učitelé návrat zvládnou, mohou vést armády do války

· 1 komentářů

„Zvládnout všechna nařízení, hygienická opatření, logistiku nemíchání skupinek do 15 dětí, je úloha mimořádně složitá... Dát tohle všechno dohromady vyžaduje mimořádné organizační schopnosti, velkou souhru všech zúčastněných. Ani náhodou se nebavíme o normální výuce. Když tohle zvládnou, učitelé pak mohou vést armádu do války,“ píše Martin Fendrych pro online deník Aktuálně.

Výpadek výuky nevadí. Ze tří čtvrtin se žáci učí nesmysly, říká bývalý primátor Ostravy Petr Kajnar

· 54 komentářů

„Učit děti, kde jich je třicet ve třídě, je neskutečně vyčerpávající. Je to jako řídit závodní vůz. Neustále musíte být ve střehu. Problém je, že učitelé jsou k tomu ještě zatížení administrativně, vyplňují tolik papírů a mají tolik povinností, že je to vyčerpává podruhé. Je to byrokratická zátěž. Česká republika patří k zemím s největší byrokratickou zátěží obecně, to je naše kultura. Nedokázali jsme se toho zbavit. A to je hlavní problém. Byl bych proto hrozně rád, kdyby lidé, kteří jsou za úpadek školství zodpovědní, uvědomili, že je třeba začít znovu,“ říká v rozhovoru pro Deník bývalý primátor Ostravy Petr Kajnar.

Marek Výborný: Ministr hodil fungování škol na jejich ředitele

· 0 komentářů

„Ministr školství a jeho úřad trochu alibisticky hodili organizaci obnovené výuky na ředitele škol a ti se s tím teď perou. Od počátku jsme upozorňovali, že některá opatření jsou na řadě škol nerealizovatelná. Počítat s tím, že se děti na ZŠ nepotkají, že se udrží v uzavřených skupinách, si mohl myslet snad jen někdo, kdo nemá o školství žádné povědomí. Osobně bych za této dobře se vyvíjející epidemiologické situace základní školy otevřel ve standardním režimu, s rouškami například na pohyb po škole o přestávkách a samozřejmě na dobrovolnosti docházky dle rozhodnutí rodičů. Udělalo to tak sousední Sasko a myslím, že by se tím nic nezkazilo,“ říká v rozhovoru pro MF DNES poslanec a bývalý ředitel gymnázia Marek Výborný.

František Dobšík: Není snadné říct, zda je správně, že se školy za těchto podmínek otevřely

· 0 komentářů

"Není snadné říct, zda je správně, že se školy za těchto podmínek otevřely," řekl šéf školských odborů František Dobšík ČTK. Podle něj by se mělo respektovat rozhodnutí epidemiologů. "Rozhodně si myslím, že by společnost měla začít fungovat běžně a standardně," řekl. U některých učitelů je ale nákaza riziková a nikdo nebyl schopen vyvrátit jejich obavy, dodal. Zdůraznil přitom, že tito lidé se ve většině případů nechtějí vyhýbat práci a mají zájem dohodnout se na výuce online.

Školy znovu otevírají – je to radost, nebo spíš problém? A šlo to vůbec udělat lépe?

· 5 komentářů

Většina rodičů i dětí už po dlouhých deseti týdnech doma vyhlíží pondělní znovuotevření škol. Čím víc se ale den D blíží, tím víc problémů kolem něj je. Některým školám se podařilo vše vymyslet tak, že budou moci navázat tam, kde v březnu přestaly, kdežto jinde se děti neshledají ani se svými spolužáky, ani s učitelkou. Nutno říct, že to od většiny škol není schválnost a že lépe to leckde opravdu vymyslet nešlo. Reportáž přináší magazín Rodiče vítáni.

Nařizovat rozestupy před budovou není v naší moci, říkají školy bez areálu

· 0 komentářů

Hygienický manuál ministerstva školství ukládá školám pokyny, aby zařídily před budovou dvoumetrové rozestupy a organizaci pohybu osob. Někteří ředitelé však poukazují na to, že jejich školy nemají areál, a oni tak nemohou zasahovat do veřejného prostranství na ulici před vchodem. Ke přijímačkám na SŠ navíc přijdou stovky uchazečů se svými rodiči. Reportáž přináší iDNES. 

Veselá: Je to holomajzna, ředitelé škol tančí mezi vejci. Rouška je pro žáky bariéra

· 0 komentářů

Vztah učitele a žáka je založený na důvěře. Rouška je bariéra a do téhle interakce nepatří, míní Michaela Veselá, lektorka občanského sdružení Společně k bezpečí, které radí školám. Žádná tragédie teď ve vzdělávání nastat nemůže. Signál k veřejnosti mohl být jasnější. Ředitelé jsou ale kreativní, z nařízení hygieniků nějak vybruslí, na nadprodukci takových dokumentů jsou zvyklí, dodává v rozhovoru pro DVTV.

Učitelé, rodiče i žáci v Itálii protestovali proti výuce na dálku

· 0 komentářů

V 16 italských městech, včetně Říma, Milána, Boloni, Florencie či Neapole, se lidé dožadovali, aby byla od září obnovena prezenční výuka v plném rozsahu, tedy bez vyučování přes internet. Protest se odehrál i před ministerstvem školství v Římě. Informuje iDNES.

Webináře SYPO 26., 27. a 28.5.: Střih videa. Aplikace Nearpod. Komunikační a vzdělávací platforma Edmodo

· 0 komentářů

Jak jednoduše na střih videa ve Windows 10. Volně dostupná aplikace Fotky je jednoduchý a intuitivní nástroj pro střih videa, který je součástí OS Windows 10, a který umožní rychlou tvorbu a úpravu videa z různých zdrojů. Aplikace je skvěle využitelná pro přímou výuku, přípravu materiálů a tutoriálů. Ve službě MS Stream lze propojit video s interaktivními testy, vše sdílet a získat tak zpětnou vazbu od žáků. Osvědčený nástroj obohatí nejen online, ale také prezenční a projektovou výuku. 26. 5 2020, 14:00. Lektor: Miroslav Sláma 

Olomoucký kraj podporuje školy na cestě k digitalizaci

· 2 komentářů

Školy v regionu se v současné době postupně vrací ke klasické výuce, kterou přerušila opatření v souvislosti s pandemií koronaviru. Podle odborníků je ale zřejmé, že výuka už nikdy nebude probíhat stejně. Různé formy online učení se stanou běžnou součástí vzdělávacího procesu na všech typech škol.

Česká středoškolská unie: Otevřený dopis vysokým školám za posunutí přijímacích zkoušek

neděle 24. května 2020 · 4 komentářů

Vážené paní rektorky, vážené paní děkanky, vážení páni rektoři, vážení páni děkani, obracíme se na Vás jménem České středoškolské unie, která již sedm let zastupuje české středoškoláky. Tímto otevřeným dopisem Vás žádáme o posunutí termínů přijímacích zkoušek z důvodu jejich možného krytí s maturitami. Jejich současná podoba nám středoškolákům nedává dostatek času na řádnou přípravu a tím při přijímacím řízení na vysoké školy mimo jiné zvýhodňuje zahraniční studenty. Proto bychom rádi touto cestou požádali o odklad přijímacích řízení na přelom června a července.

On-line učitelka: Je to náročné, ale všichni už umí číst, psát a počítat

· 4 komentářů

Zatímco před vyhlášením nouzového stavu Klaudie Lišková učila žáky první třídy čtyři hodiny denně, on-line výuka zabrala mnohonásobně víc času. A bez nároku na mimořádný příplatek, který by poslalo ministerstvo školství. „Všichni jsme se museli naučit dělat on-line přenosy, děti i já. Napřed jsem svých dvacet prvňáčků zkoušela učit hromadně, to byl obrovský chaos,“ vypráví v reportáži CNN Prima NEWS zkušená kantorka, která na prvním stupni učí čtvrt století. Aktuálně na vesnické škole v Kozmicích na Opavsku.

Daniel Pražák: Strach v našem školství je všudypřítomný

· 2 komentářů

„Jeden můj kolega, skvělý dějepisář, říká, že školství není pro ustrašené. A já si myslím, že, a ukazuje to i řada diskuzí, že strach v našem školství je všudypřítomný. Jde například o strach ze selhání. Když si znovu vezmu na pomoc data OECD, ukazuje se, že jsme vlastně na konci žebříčku toho, jak si jako učitelé věříme v tom, jestli dokážeme ovlivnit výsledky našich žáků. To znamená, jak si věříme, že dokážeme implementovat novou metodu. Já si myslím, že teď se v našem školství ukázalo, že jsme se na situaci dobře adaptovali. Výuka ve třídách se překlopila do online výuky,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy pedagog Daniel Pražák ze Základní školy Strossmayerovo náměstí.

Středoškoláci chtějí zkoušky na VŠ na přelomu června a července

· 6 komentářů

Vysoké školy by podle středoškoláků měly kvůli letošní situaci kolem koronaviru posunout přijímací zkoušky nejlépe na přelom června a července. Zabránilo by se tak podle nich překrývání jejich termínů s maturitami. ČTK to řekl předseda České středoškolské unie (ČSU) Viktor René Schilke. Podle předsedy České konference rektorů (ČKR) Petra Skleničky se většina škol snaží středoškolákům vyjít vstříc, záleží ale na jednotlivých fakultách. Není podle něj možné zajistit, aby byly termíny pro každého vyhovující. Někdy se termíny překrývaly i v minulosti, řekl.

Přijímačky a maturity v jeden den. Studenti musí žádat o náhradní termíny

· 0 komentářů

Stres a chaos. To je realita letošních maturantů. K nejistotě kolem maturitních zkoušek jim ale přibyly i problémy kolem přijímaček na vysoké školy. Někomu termíny kolidují, jiný zase musí zvládnout tři zkoušky za tři dny. Reportáž přináší Seznam Zprávy.

Knihy nás zpomalují a nutí přemýšlet, zatímco internet nás zrychluje. Kniha o vlivu digitálních médií na proces čtení

· 3 komentářů

Díky internetu a obrazovkám se ztrácí kognitivní trpělivost. Chceme vědět, co nám informace dávají, hned teď. Ztrácíme schopnost počkat si na zážitek nebo na poznání tři sta stránek. Skáčeme z odstavce na odstavec, z okna do okna. Často nedočteme do konce ani článek o dvou stranách. Anebo dočteme, ale s tak řídkou pozorností, že vlastně nevíme, o čem byl. Složitější myšlenky kvůli tomu mizí v neviditelnu. Hloupneme, povrchníme. Magazín Rodiče vítáni doporučuje knihu Čtenáři, vrať se neuroložky a odbornice na proces čtení Maryanne Wolfové.

Josef Dašek, Daniel Suchánek: Digitální well-being

· 0 komentářů

„V rámci digitálního well-beingu jde o to, abychom se nestali otroky svých zařízení. Vybrali jsmepro vás řadu tipů týkající se toho, jak zvládat digitální technologie a “nezbláznit se z nich”, kde hledat pomoc při péči o duševní zdraví a jak zůstat kulturní i on-line,“ píšou autoři na blogu SYPO.

Doškolováci se učí nejen o přírodě, v lese zvládají i češtinu a fyziku

· 0 komentářů

Získat nové vědomosti, utužit ty dosavadní, zvládnout úkoly zadané školou pro domácí výuku a ještě si užít s kamarády zábavu na čerstvém vzduchu v přírodě Vysočiny. Takový je program takzvaných Doškolováků, pětidenních pobytů na způsob tábora, které pro žáky třetích až devátých ročníků připravila nezisková organizace Chaloupky. Akce je hlavně pomocí pro rodiče, kteří neplánují z různých důvodů i po otevření základních škol od 25. května posílat své děti do školy nebo mají doma žáka druhého stupně, jehož se zahájení výuky netýká. Informuje iDNES.

Michael Canov: Dobrovolně do škol? Kocourkov, ústavní paskvil, protiústavní krok...

sobota 23. května 2020 · 4 komentářů

Ústavní paskvil, který nemá obdoby. Tak vnímá senátor za Liberecko Michael Canov usnesení, kterým ministerstvo školství a ministerstvo zdravotnictví vyhlásily od 25. května dobrovolnou docházku na základní školy. Podle Canova to je v rozporu s Ústavou ČR. Zákon prý hovoří jasně. Po zrušení nouzového stavu se měly děti vrátit do základních škol povinně a všechny. Canov proto vyzývá ministerstva školství a zdravotnictví, aby přijatá opatření zuršila. Informuje MF DNES. 

Daniel Münich: Školní výluka nás vyjde draho

· 2 komentářů

„Je to zásadní problém, i když se o něm zatím moc nemluví. Škody, které pandemie koronaviru způsobila naší ekonomice, mohou být mnohem vyšší, než se v tuto chvíli zdá. Jak to? Na základě modelu ušlých příležitostí. Vůbec nejde o nezáživnou ekonomickou teorii, ale nepříjemně aktuální současnost… Čtvrt roku školní výluky, jak to podivné období v časech nemoci covid-19 pro jednoduchost budeme nazývat, se ekonomicky rozhodně nevyplatí. Naopak, může představovat ztrátu až 500 miliard korun, přičemž každý další den výluky nás možná stojí miliardy dvě,“ píše Daniel Münich pro Lidové noviny…

15 dětí ve třídě? Omezovat počet není třeba, rozvolnění mohlo začít dříve, říká Beran

· 4 komentářů

Můžeme si zatím oddechnout, první část epidemie se podařilo zastavit, patříme k těm lepším zemím, rozvolňování opatření mohlo začít o týden dřív. Děti by se měly vrátit zpátky do školy, rizika pro ně jsou minimální, omezení na 15 dětí ve třídě není třeba, ale nemůžeme rodiče do toho nutit, říká epidemiolog a ředitel Centra očkování a cestovní medicíny Jiří Beran v rozhovoru pro DVTV.

Česko-slovenská diskuse: Koronavirová krize je impulzem pro zkvalitnění studia a zkoušení

· 1 komentářů

Koronavirová krize je impulzem pro zkvalitnění studia a zkoušení. Uvědomujeme si, jaké prvky učiva jsou méně potřebné, ale i to, jaké formy zkoušení testují reálné učení a budování dovedností a které jen testují memorování poznatků. Do budoucna by bylo vhodné zamyslet se i nad smyslem maturitní zkoušky jako smysluplného ukončení jedné etapy studia. I na tom se shodli účastníci třetí ze série česko-slovenských debat o distančním vzdělávání, které organizují český a slovenský SKAV. Proběhla 14. května a zúčastnili se jí zástupci univerzit a studentských spolků. Zápis z debaty publikuje EDUin.

Policie u vstupu, polovojenský režim. I tak bude vypadat návrat žáků do škol

· 0 komentářů

O pomoc strážníků si požádala například Základní škola Jiráskova v Benešově u Prahy. „Sami jsme na to zvědaví. Nutí to lidi, aby dodržovali předem stanovená pravidla. Je to spíše kvůli ohlídání dopravní situace, ale mohou pomoci třeba i s dodržováním rozestupů,“ uvedla zástupkyně ředitele Hana Mikulcová v reportáži Seznamu Zprávy.

Speciální školy se možná otevřou od 1. června

· 0 komentářů

Vláda by v pondělí měla rozhodnout o možnosti znovuotevření speciálních škol pro mentálně a tělesně postižené, autisty nebo děti s poruchami chování, které na rozdíl od jiných základních škol zůstanou i po 25. květnu kvůli opatřením proti koronaviru zavřené. Podle ministerstva školství by se do nich žáci mohli vrátit od 1. června. Záležet ale bude na vládě a ministerstvu zdravotnictví. Na dotaz ČTK to řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Babiš navrhne, aby stát dával 2500 Kč na žáka pro školy v přírodě

· 1 komentářů

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne, aby vláda schválila příspěvek asi 2500 korun na žáka pro pobyty ve škole v přírodě. Příspěvek by měl pomoci rodinám i provozovatelům areálů. V ČR jezdí ročně na školy v přírodě kolem 250.000 dětí. Premiér se inspiroval na Slovensku, které dítěti na tento pobyt přispívá částkou 100 euro. Babiš to včera řekl novinářům při návštěvě rekreačního středisko Růžená u Milevska na Písecku. Informuje ČTK.

Škola odmítá obnovit autobus pro děti. Manuál to neumožňuje, tvrdí

pátek 22. května 2020 · 0 komentářů

Třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku v pondělí, kdy se část žáků vrátí do tříd, školní autobus kvůli nařízení ředitele nevyjede. Ředitel Jiří Koumar argumentuje tím, že zajištění autobusu je v rozporu s manuálem ministerstva školství. „Osobně z toho také nemám radost, takže pro jistotu jsem si vše telefonicky minulý týden ověřil přímo na ministerstvu. Odpověděli mi, že zajištění školního autobusu je v rozporu s manuálem,“ říká ředitel školy v reportáži iDNES.

Šance pro vzdělávání: Přejeme si změnit legislativu tak, aby byly naplněny potřeby všech aktérů ve vzdělávání

· 15 komentářů

Vážení členové vlády, poslanci a senátoři, dosud jsou dětem a mladým lidem předepsány formy a očekávané výstupy vzdělávání. Jsme zklamáni, když děti ztrácí vnitřní motivaci a vzdělávání jim nedává smysl. Postrádáme důvěru ve schopnosti rodičů, dětí a mladých lidí rozhodovat o svém vzdělávání a řešit důsledky vlastních rozhodnutí. My ani naše děti nemáme ve vzdělávacím systému naplněné potřeby autonomie, vzájemné úcty, respektu a důstojnosti.

Alternativní školy slibují konec biflování a špatných známek

· 21 komentářů

Vzdělávání má být o nadšení a energii, a ne o strachu ze špatných známek a neúspěchu. V Havlíčkově Brodě se od září otevře další soukromá alternativní škola. V Kraji Vysočina je takových zařízení necelá desítka. Alternativní škola má vést děti k sebeuvědomování, demokracii a empatii. Ne všichni pedagogové alternativnímu vzdělání fandí. Varují, že že některé alternativní přístupy nemusí děti připravit na překážky, které je v životě čekají, zvlášť když školy pracují pod hlavičkou nějakých komunit. Reportáž přináší Deník.

Oldřich Botlík: Ministerský manuál je závazný-nezávazný dar-nedar školám

· 7 komentářů

Ministr školství Robert Plaga sklidil kritiku za soubor hygienických a bezpečnostních pokynů školám pro období do konce školního roku 2019/2020. Zaslouží si ji, ovšem z jiného důvodu než kvůli různým kontroverzním detailům přetřásaným na nejrůznějších fórech. Chybou bylo hlavně to, že pokyny byly zpočátku prezentovány jako závazné. K vydání závazných pokynů tohoto druhu totiž Ministerstvo školství podle mého názoru není oprávněno. Zbytečně si tak pálilo prsty za původce oněch mnohdy nesmyslných nápadů, Ministerstvo zdravotnictví.

Učitelská platforma: Řešme psychický stav dětí po návratu do škol

· 1 komentářů

Dva měsíce uzavřených škol, izolace, chybějící kontakt s kamarády. To jsou jedny z mnoha příčin, které mohou narušit psychických stav dětí a komplikovat jejich úspěšný návrat do života školy. Učitelé sdružení v Učitelské platformě považují proto za potřebné, aby byla vytvořena metodika či jiná forma podpory, která dětem pomůže se s důsledky uzavření škol vyrovnat.

Tereza Berková, Sylvie Stretti: Až se sejdeme ve škole. (Jak se budou děti chovat po návratu do školy)

· 0 komentářů

Naším záměrem bylo vytvořit materiál, který bude sloužit jako podpora pedagogů při reakcích na možné rozpoložení dětí a žáků při jejich návratu. Vnímáme jako důležité, aby učitelé věděli, kdy mohou očekávat propady v chování a prožívání svém i žáků v průběhu dalšího roku, a mohli na ně adekvátně reagovat, a do jisté míry jim předcházet. Na základě zkušeností z krizové práce přikládáme časovou posloupnost, která popisuje, jak obvykle přichází změny v prožívání i chování. Pokud s těmito proměnnými budeme dopředu počítat a připravíme si na tato období jasný plán co dělat a nedělat, může to přispět ke zvýšení pocitu bezpečí a rychlejší adaptaci na situaci.

Školy se chystají na návrat dětí. Měří i vzdálenost mezi lavicemi.

· 0 komentářů

„Právě teď jsme dolepili značky na chodbě školy, aby měli žáci dvoumetrové rozestupy,“ líčí Zbyněk Mašek, ředitel Základní školy Svatobořice-Mistřín, jak vyřešil nařízení ministerstva školství o dodržování dvoumetrových rozestupů. Žáci by díky značkám měli získat představu, jak velká vzdálenost to vlastně je. Reportáž přináší MF DNES.

Jaroslav Mašek: Co udělám v online výuce jinak, až se znovu zavřou školy

· 1 komentářů

Těžko se té myšlence dá vyhnout? Možnost, že se v budoucnu znovu zavřou školy, je bohužel reálná a je nutné s ní dopředu počítat. Otázkou nadále zůstává, jak se při přípravě a realizaci tohoto online vzdělávání poučit z chyb, které jsme doposud udělali, a co příště udělat jinak.

Doporučení pražských hygieniků k provozu předškolních zařízení – u dětí stačí půlminutové mytí rukou

· 1 komentářů

Hygienická stanice hlavního města Prahy (dále jen „HSHMP“) informuje provozovatele mateřských škol, dětských skupin a dalších subjektů předškolní péče, že v současné epidemiologické situaci k základnímu požadavku na zajištění osobní hygieny dětí – hygiena rukou postačí dodržování důkladného mytí rukou (20 až 30 sekund) tekutým mýdlem a teplou vodou, pro osoušení rukou jsou vhodné jednorázové papírové ručníky místo látkových, není nutné u předškolních dětí používat dezinfekční prostředky.

Školy v přírodě do konce školy už nebudou, zotavovací akce od 27. června

· 0 komentářů

Školy v přírodě a jiné vícedenní výlety, které pro děti pořádají školy, se kvůli opatřením proti koronaviru zřejmě budou moct konat až na podzim, uvedlo ministerstvo školství a zdravotnictví. Zotavovací akce pro děti, mezi které školy v přírodě patří, by měly být podobně jako tábory povoleny až od soboty 27. června, tedy až po skončení školního roku. Informuje ČTK.

Třináct žáků a dvě učitelky ze školy v Havířově jsou v karanténě. Nakazil se syn horníka z dolu Darkov

čtvrtek 21. května 2020 · 3 komentářů

Testy potvrdily nákazu koronavirem u dalších 27 lidí, která souvisí s ohniskem nemoci v Dole Darkov v Karviné. ČTK to dnes řekla Irena Martinková z Krajské hygienické stanice v Ostravě. Celkem tak v návaznosti na Důl Darkov bylo pozitivně testováno už téměř 150 lidí, zaměstnanců OKD a jejich rodinných příslušníků. Další stovky kontaktů musejí hygienici prověřit. Mezi rodinnými příslušníky byl pozitivně testován i horníkův syn, jenž navštěvuje ZŠ Generála Svobody. Školní skupina 13 dětí i dvě učitelky jsou proto ve čtrnáctidenní karanténě. Školu čeká dezinfekce, první stupeň ale v pondělí může otevřít.

Jana Karvaiová: O hodnocení na konci školního roku

· 53 komentářů

„Hodnoťte slovně – zní z jedné strany. Tak slovně hodnotit můžeme, pokud to ovšem umíme… Nehodnoťte – zní z jiné strany. Proč? Většina učitelů si poradí a to i nyní, když se s žáky učila na dálku. Hodnocení je zpětná vazba a tu žák potřebuje... Hodnoťte formativně- zní z další strany. Nejsem si jistá, zda tito tuší, co formativní hodnocení je,“ píše Jana Karvaiová na svém blogu. 

Kde budou učit třídní, nastoupí až 80% žáků. Jinde jen čtvrtina

· 0 komentářů

„Tam, kde nejdou učit do škol třídní, po čemž ty děti a rodiče touží, nastoupí něco kolem čtvrtiny žáků. To jsou ti, jejichž rodiče nutně potřebují poslat děti do školy, a možná pár dalších. Ale pokud budou ve školách působit třídní učitelé, tam je návrat podstatně větší, mezi 70 až 80 procenty,“ řekl Právu šéa Asociace ředitelů ZŠ Michal Černý. Podle odhadu ministerstva školství by se do škol mohlo vrátit kolem poloviny mladších žáků, kteří budou ve školách rozmístěni po 15členných skupinkách a přidělený kantor s nimi bude probírat to, co se zbylými dětmi v rámci výuky na dálku. 

V Budějovicích půjde do škol jen 37 procent dětí. V Plzeňském kraji necelá polovina

· 0 komentářů

V krajském městě se na první stupeň vrátí jen 37 procent dětí. Z více než osmi tisíc žáků tak přijde jen lehce přes tři tisíce z nich. Ve zbytku kraje se podle průzkumu MF DNES čísla pohybují od 40 do 60 procent. Zbytek zůstane doma a bude se dále vzdělávat pomocí online výuky. „Mezi školami drobné rozdíly jsou, ale nejedná se o žádný extrém. Obecně se dá říci, že do škol se vrátí mezi 25 až 50 procenty všech žáků. Větší zájem registrujeme ze škol, které dokážou zajistit žákům výuku od svých třídních učitelek,“ vysvětluje náměstek budějovického primátora Viktor Vojtko.

Školy se chystají na návrat žáků, přísná pravidla splní s vypětím sil

· 0 komentářů

„V řadě místností nejsme schopní zajistit bezpečný rozestup žáků. Ostatně vyučovací metody, které na naší škole převažují, to často ani neumožňují,“ říká v reportáži iDNES Rostislav Novotný, ředitel brněnské školy v Gajdošově ulici, kde uplatňují například Montessori výuku. Děti si tady tak zřejmě budou muset zčásti nasadit roušky i při výuce. „Je nesmyslné, že ve stejný den, kdy se otevírají koupaliště, hotely a vlastně všechno, navíc lidé venku nemusí nosit roušky, tak my se ve školách budeme řídit přísnými pravidly vymyšlenými už před více než měsícem, kdy byl svět úplně jinde,“ prohlásil Novotný.

Bořivoj Brdička: Vyvede nás Stříbrná nit z nejistoty pandemie?

· 4 komentářů

Přehled chytrých myšlenek špičkových světových odborníků oboru vzdělávací technologie, kteří se snaží najít poučení ze současné situace převládajícího online vzdělávání. Hlavní sdělení: „Rozhodnutí, které za normální situace zabere roky přemýšlení, je teď realizováno v řádu hodin. Neověřené či dokonce nebezpečné technologie jsou nuceně zaváděny do praxe, protože riziko nedělat nic je vyšší. Celé státy slouží jako pokusná morčata v obrovském sociálním experimentu. Co se stane, když všichni pracují z domova a komunikují jen na dálku? Co se stane, když školy i celé univerzity přejdou na online vzdělávání? Za normálních okolností by vlády, firmy či správní rady nikdy s něčím takovým nesouhlasily.“...

Učitel gymnázia Jiří Řehák: Koronavirová naděje pro školství

· 0 komentářů

„Až se stanou zavřené školy minulostí, těším se na debatu odborníků se zapojením veřejnosti o tom, jak dál ve školství. Myslím, že je patrné, že nutit děti sedět ve škole více jak 30 hodin týdně je nelogický anachronismus. Dokážu si například představit o jeden den školy méně – ten by mohl být věnován procvičování učitelem už vyložené látky. Nebo si dokážu představit výuku například od 9 do 14 hodin, zbytek opět třeba u počítače, ale doma. Jedním z vedlejších efektů menšího počtu klasicky odučených hodin by mohl být například konec nedostatku kvalifikovaných učitelů,“ píše učitel teplického gymnázia Jiří Řehák na blogu Aktuálně.

David Yilma: Jak změnit naše školy po Covid-19

· 0 komentářů

„Celý svět řeší podobný problém. Jak uspořádat školy na konci pandemie. Vzdálená výuka byla nutnou volbou číslo jedna posledních pár měsíců, ale se zpomalením šíření viru se situace mění a školy se znovu otevírají. Co bychom si měli odnést z této výjimečné příležitosti pro běžné školní dny? Proč je tak důležité získat z efektu dnešních dní co nejvíce?,“ píše učitel David Yilma na blogu EduIin.

Reakce z MŠMT na stanovisko spolku Pedagogická komora k manuálům pro školy

· 0 komentářů

Dobrý den, reagujeme na vaše stanovisko k Souboru hygienických pokynů pro školy a školská zařízení (MŠMT) doručené nám dne 12.5.2020. Spolek Pedagogická komora poukazuje správně, že některá doporučení v manuálech nemají závazný charakter. Závazné jsou ty podmínky provozu, které plynou z právních předpisů, nebo z krizových respektive mimořádných opatření. Ty je potřebné bezezbytku naplnit. Ostatní doporučení je vhodné vnímat jako návod, který je možné adaptovat na místní podmínky. Školy a školská zařízení mají velmi rozdílný charakter, umístění, vybavení, organizaci, počet žáků a učitelů atd. Manuály jsou však vodítkem a při dodržení jejich podstaty naplní ředitelé škol požadavek na bezpečnost a ochranu zdraví.

Spolkům pro děti a mládež chybí manuál k uvolňování opatření

· 0 komentářů

Mládežnickým organizacím, jako jsou třeba skauti, pionýři nebo hasiči, chybí návod, jak by měly postupovat při uvolňování opatření proti koronaviru. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) proto požádala ministerstvo školství, aby pro ně pravidla upřesnilo. ČTK to řekl předseda rady Aleš Sedláček. Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové mohou při dodržení povinných opatření od 11. května pořádat akce v počtu do 100 lidí. Pravidla pro školy nebo střediska volného času pro ně neplatí, podle úřadu se jimi ale mohou inspirovat.

Kdo může přijít? Školy třídí žáky. „Chápu, že rodiče budou naštvaní, ale my jsme to nevymysleli,“ říká Michal Černý.

středa 20. května 2020 · 0 komentářů

Ministerstvo školství sepsalo „zakázaná“ kritéria, jež školy nemohou brát v úvahu při stanovení, kdo se vrátí do lavic a kdo ne při naplnění kapacity 15členných skupin. Manuál těch „správných“ ale nedodalo. „Vím, že kolegové dávali kritéria, jako třeba to, že zaměstnaní rodiče mají přednost před těmi, kteří nechodí do práce. Ale v úterý ráno jsem objevil na stránkách ministerstva školství seznam zakázaných kritérií, který tam doposud nebyl. Musím říct, že mě osobně to zklamalo, protože tohle kritérium je mezi těmi zakázanými. A přitom je podle mého legitimní a logické,“ říká prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý v reportáži Lidových novin.

Starší učitelky se bojí viru, některé volí předčasný důchod. Nahradí je studenti

· 0 komentářů

Celkem 49 olomouckých mateřských škol obnoví provoz 25. května. „Pokud jde o personál, chybí ve školkách asi 22 učitelek. Většinou jde o starší ročníky a chronicky nemocné nebo učitelky, které mají v rodině někoho, o koho se starají, a nechtějí riskovat,“ uvedla vedoucí odboru školství olomouckého magistrátu Hana Fantová v reportáži MF DNES. Některé ze starších pedagožek se podle ní dokonce kvůli současné situaci rozhodly odejít do důchodu dřív, než původně plánovaly.

Mnozí rodiče jsou velmi konzervativní, říká Jiří Drahoš. Chce změnu maturit a méně známek

· 8 komentářů

„Docela mě zklamaly nedávné metodické pokyny ministerstva školství, protože se v nich o potřebě slovního hodnocení mluví málo, řekl bych, že toto téma z toho téměř vymizelo. Přitom pan ministr v minulosti říkal, že by učitelé měli klást na takové hodnocení větší důraz. Podporoval to, ale najednou se v materiálu jeho ministerstva formativní hodnocení téměř neobjevilo. Byl jsem z toho skutečně trochu rozladěný, a to zejména v dnešní době,“ říká v rozhovoru pro online deník Aktuálně senátor Jiří Drahoš, který napsal kritický otevřený dopis ministru školství. Drahoš chce výrazně proměnit i podobu maturit a vzdělávání budoucích učitelů.

Rektor Miroslav Holeček: Jakoby se poprvé od dob Marie Terezie otevřela otázka, k čemu je povinná školní docházka

· 6 komentářů

„Nyní je už polovina května, a ačkoli se život pomalu vrací do normálu, otevírají se obchodní centra, kina, divadla a začnou se pořádat akce pro mnoho lidí, školy jsou stále prakticky uzavřeny. Proč už děti také nechodí do školy? Proč se tam nemohou alespoň na měsíc vrátit, aby si prošly učivo, které se samy nebo s rodiči učily doma?” ptá se rektor ZČU Miroslav Holeček v textu pro server Novinky. Jako by se tak podle něj z důvodu koronavirové pandemie snad poprvé od doby Marie Terezie mimoděk otevřela otázka, k čemu je vlastně povinná školní docházka… 

Štefan Klíma: Krize přináší velkou výzvu a šanci pro pokrok

· 1 komentářů

Vážené paní učitelky, vážení kolegové učitelé, vážený pane ministře, jak jistě víte ze své praxe, každá krize přináší nejen temné období, ale zároveň je velkou výzvou a šancí pro pokrok. Doba koronavirová nám přinesla v březnu tohoto roku nejen zmíněnou krizi, ale jednoznačně ukázala, že vzdělávání na tom není tak špatně, jak někteří „odborníci“ přednášejí. Většina pedagogů se ponořila do nového systému výuky a během krátké doby se přeorientovala na výuku distanční. Ředitelé škol se chopili dirigentské taktovky a ladili své školní systémy tak, aby byly pro žáky co nejschůdnější.

Jana Šindlerová: Maturitní vysvědčení není trofej pro vítěze, vzdělávání není závod. Kdy už nám to dojde?

· 3 komentářů

„Je to součást pojetí vzdělávání jako tvrdé soutěže, ve které může zvítězit jen někdo. Maturitní vysvědčení je odměnou pro vítěze, důležité je být nejlepší, nejrychlejší, nejvýkonnější ze všech. Je to dědictví dlouholeté vzdělávací koncepce, která byla založena na vzájemném porovnávání výkonů dětí ve třídě mezi sebou. Jenže porovnávací přístup v dlouhodobém horizontu vychovává lidi, kteří nikdy nemohou být spokojeni sami se sebou,“ píše učitelka a didaktička Jana Šindlerová pro magazín Rodiče vítáni.

Webináře SYPO 20. a 21.5.: Komunikační technologie ClassDojo. Výtvarná výchova online

· 0 komentářů

Komunikační technologie ClassDojo: Pomocník pro distanční i prezenční výuku. Aplikace a komunikační technologie vhodná pro využití na ZŠ, která jednoduše propojuje učitele, studenty i jejich rodiče. V programu lze využít mnoho nástrojů podporujících výuku online i prezenční formou – rozdělení do skupin, zadávání úkolů, časovač, bodování, a podobně. 20. 5. 2020, 14:00. Lektorka: Jana Šperlová 

Pětina českých dětí je „zdravotně negramotná“

· 0 komentářů

Pětina českých dětí ve věku 13 až 15 let je takzvaně zdravotně negramotná. Neorientují se v pokynech lékařů nebo nedokážou vyhodnotit informace o zdraví, které dostanou. Často také netuší, co dělat, aby jejich chování neohrožovalo zdraví jejich nebo lidí okolo. O něco lépe jsou na tom dívky, zejména pokud jde o dodržování lékařských pokynů. Vyplývá to ze studie o zdravotní stylu školáků (HBSC), která vznikla ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Informuje ČTK.

Co nám odhalil jedinečný „experiment“ se vzděláváním na dálku a jak to může změnit české děti

úterý 19. května 2020 · 26 komentářů

„Přišli jsme na to, že učíme spoustu blbostí, které ty děti nepotřebují, takže jsme obsah zredukovali a myslím, že to bude prospěšné i do budoucna, protože spousta z nás už ty blbosti nebude učit ani příští rok,“ říká šéf Asociace ředitelů základních škol Michal Černý v reportáži týdeníku Respekt.

Průzkum: Čtvrtina žáků neměla žádnou výuku online, těší se do školy

· 4 komentářů

Z průzkumu vyplynulo, že jen čtvrtina žáků a studentů hodnotí současný režim výuky, kdy jim učitelé posílají úkoly třeba přes mail nebo organizují videokonference, jako lepší, než je běžná školní docházka. „Vedle kontaktu se spolužáky a kamarády jim nejvíce chybí právě přímý kontakt s jejich učiteli a osobní přítomnost při vysvětlování látky,“ říká Jana Pácalová, akademická ředitelka společnosti Tutor. Tato vzdělávací společnost dělala průzkum, který má MF DNES exkluzivně k dispozici, mezi čtyřmi stovkami dětí od pátých tříd až po maturitní ročníky.

Školní známky obětí koronaviru? Je čas hodnotit slovně, cítí jejich odpůrci

· 4 komentářů

Výzva některých senátorů za spravedlivější známkování se minulý týden obrátila na ministerstvo školství, aby v následujících týdnech mnohem výrazněji veřejně podpořilo slovní a formativní známkování ve školách. Zároveň situaci považuje za příležitost, jak české vzdělávání zlepšit. Informuje iDNES.

Na pondělí jsme připraveni, zní ze škol v Libereckém kraji

· 0 komentářů

Do základní školy Špičák v České Lípě, jedné z největších základních škol v Libereckém kraji, nastoupí příští pondělí do tříd 1. stupně 200 dětí. „Je to zhruba polovina všech školáků na 1. stupni. Plánujeme proto, že vytvoříme zhruba 20 až 23 tříd, takže průměrně to vychází 10 dětí na třídu, v některých to bude ještě o něco o méně, v některých o něco více,“ řekl Právu ředitel českolipské sídlištní školy Libor Šmejda.

Školy se obávají nedostatku personálu. Zajistit vyučování na druhém stupni by mohlo být nereálné

· 3 komentářů

Do 8. základní školy ve Vodárenské ulici v Kladně se chystá přijít jen malý zlomek dětí z prvního stupně. „Podle přihlášek to bude 10 procent dětí. Zatím chce většina rodičů nechat děti doma,“ potvrdil Právu ředitel školy Jaroslav Feřtek. „To, že se přihlásilo tak málo dětí, je pro vedení školy záchrana. „Pokud by bylo dětí výrazně víc, neměl bych na zajištění výuky dost personálu. Máme velkou skupinu učitelů a dalšího personálu s rizikovými faktory, například žijí s někým, kdo je rizikový,“ dodal ředitel v reportáži deníku Právo.

Návrat dětí do škol nemá na nákazu vliv, shodli se ministři EU

· 0 komentářů

Částečný návrat žáků do škol v řadě zemí Evropské unie zatím neměl negativní vliv na příznivý vývoj pandemie covidu-19. Po videokonferenci unijních ministrů školství to prohlásila chorvatská ministryně Blaženka Divjaková, jejíž země Radě EU předsedá. O znovuotevření škol před letními prázdninami rozhodlo 22 zemí evropského bloku, většinou je účast žáků a studentů nepovinná. Informuje ČTK.

Někde se do škol chystá čtvrtina dětí, jinde 85%

· 0 komentářů

Zájem o návrat žáků na první stupeň základních škol je různý. Do některých škol v krajích se do školních lavic chystá vrátit zhruba polovina až 70 procent žáků prvního stupně. Vyplývá to z vyjádření ředitelů škol, které oslovila ČTK. V Praze se někde přihlásila zhruba čtvrtina dětí, jinde kolem 85 procent. Žáci prvního stupně základních škol budou moci od 25. května navštěvovat školu ve skupinách do 15 dětí. Ministr Robert Plaga (ANO) dříve uvedl, že by měla až do konce školního roku zůstat dominantní výuka na dálku, docházka je dobrovolná.

Děti se na internetu mohou učit cizí jazyky díky aplikaci s filmy

· 1 komentářů

Žáci i učitelé se mohou na internetu učit cizí jazyky pomocí filmů. Umožní jim to speciální aplikace české společnosti Mooveez, která ji do konce srpna nabízí zdarma. Společnost tak reaguje na narušení běžné výuky jazyků ve školách, kdy i při postupném otevírání škol do konce školního roku zůstává dominantní výuka na dálku. Zájemci se pomocí aplikace mohou učit angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu nebo ruštinu. ČTK o tom informoval mediální zástupce společnosti Marek Němčík.

Michal Komárek: Robert Plaga v době krize selhal. Nad školstvím si umyl ruce

pondělí 18. května 2020 · 9 komentářů

„Ministr školství Robert Plaga (ANO) v době krize selhal. Schoval se za epidemiology a vládu, není schopen nebo ochoten přijít s vlastním plánem, natož s vizí. Je nejistý, stává se nedůvěryhodným. Autor tohoto komentáře považoval Plagu za jednoho z nejlepších polistopadových ministrů školství. Mohl to ale způsobit jen optický klam, laťka byla totiž nastavena velice nízko – Dobeš, Chládek, Valachová…,“ komentuje Michal Komárek pro Český rozhlas Plus.

V pražské školce je druhé dítě s pozitivním testem na COVID-19

· 2 komentářů

„Hygienická stanice mě informovala, že další z dětí bylo testováno pozitivně na COVID-19. Na základě pokynů z Hygienické stanice musíme mateřskou školu uzavřít do pátku 29.5, O těchto krocích byli rodiče neprodleně informováni mailem a přes informační systém Lyfle. Děti, které ráno přišlly do mateřské školy, si museli rodiče vyzvednout a vzít zpět domů,“ píše ředitel Stanislav Zelený na webu školky.

Petr Honzejk: Otevírání škol provází chaos. Ve školství kabinet krizi nezvládá

· 1 komentářů

„S otevíráním škol to je zase jinak. Učitelé se jen tak mimoděk ze sněmovního vystoupení ministra školství Plagy dozvěděli, že se do škol mají ještě před koncem školního roku vrátit i žáci druhého stupně... Ministr Plaga sice tvrdí, že úplné otevření škol není možné, protože rozvolnění má nějaká pravidla a neurčuje je on, ale epidemiologové, to je však zpochybněno hned nadvakrát,“ píše Petr Honzejk pro Hospodářské noviny.

Do škol se v červnu mají vrátit i žáci druhého stupně a středoškoláci. Návrh ministra Plagy pedagogy zaskočil

· 4 komentářů

Už příští týden se na základní školy budou moct vrátit děti z prvního stupně a ředitelé škol řešili, zda mají dostatek vyučujících či tříd. Sotva se na novou situaci stihli adaptovat, zaskočila je další novinka. Dětí by se do škol v blízké době mohlo vrátit víc. "Stojím o to, aby se do škol v červnu vrátily i děti z druhého stupně," řekl minulý týden poslancům ministr školství Robert Plaga (ANO). Dřívější návrat by mohl platit i pro středoškoláky. Tématu se věnují Hospodářské noviny.

Plaga: Rád bych v červnu otevřel školy i starším žákům. O vzdělávání už v tomto čase moc nepůjde

· 4 komentářů

„Důležité bylo, že jsme od začátku balancovali předvídatelnost harmonogramu, dodržujeme pokyny epidemiologů, aby mezi vlnami byl 14denní odstup. A jednoznačně vnímáme proveditelnost opatření v našich školách. Ve scénáři zveřejněném 14. dubna je uvedeno, že se v konzultačním módu mohou za dobré situace vrátit žáci 2. stupně. Už v tuto chvíli se přitom ukazuje, že na některých školách může být problém s prostým dělením 1. stupně. A nikdy nebylo myšleno, že by se za stejných podmínek mohly vrátit 2. stupně,“ říká ministr školství Robert Plaga v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Placené výběrové třídy jsou zhoubou českého školství, říká Straková

· 106 komentářů

České školství nabízí sice vzdělávání zdarma pro všechny, už na základních školách si ale rodiče mohou zaplatit lepší výběrové třídy. Podle Jany Strakové z Pedagogické fakulty UK je taková praxe zhoubná. Rozhovor přináší Seznam Zprávy.

V pražské školce bylo nakažené dítě, do karantény musí celá třída i ředitel

· 0 komentářů

„Třída bude muset být uzavřena do karantény od pondělí 18.5. do čtvrtka 28. 5. 2020,“ uvedl na webu školky její ředitel Stanislav Zelený s tím, že výsledky o pozitivním testu u dítěte obdržel od pražských hygieniků v sobotu odpoledne. Mateřskou školu Gagarinova přitom znovu otevřeli teprve v pondělí. iDNES.cz informaci potvrdil starosta Suchdola Petr Hejl.

Návrat do školy s jinými spolužáky a jinou paní učitelkou může být pro děti spíš frustrace, říká psycholožka.

· 1 komentářů

Koronavirus uzavřel školy i školky a velmi tak proměnil životy dětí. Mnohé se ocitly v sociální izolaci a na dlouhé týdny ztratily kontakt se svými vrstevníky. Co to udělalo s jejich vývojem? „Děti se formou hry a prostřednictvím kamarádství učí, jak s druhým vycházet, jak se pohádat, jak si vyjasnit věci. Tohle když se dítě na několik měsíců učit přestane, patrně se to nějak projeví,“ říká psycholožka Pavla Koucká v rozhovoru pro magazín Rodiče vítáni.

Podle většiny členů spolku Pedagogická komora by se školy měly otevřít až v září

neděle 17. května 2020 · 10 komentářů

Téměř tři pětiny učitelů, ředitelů škol a dalších pedagogických pracovníků, sdružených ve spolku Pedagogická komora, je přesvědčeno o tom, že by základní školy měly zůstat zavřené do konce školního roku pro všechny žáky a výuka by měla být jen na dálku. Manuálům ministerstva školství ohledně ochrany proti koronaviru nejčastěji vytýkají, že v nich není jednoznačně vyznačeno, co je pro školy povinné a co je pouze doporučení. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který komora mezi svými členy uspořádala. O jeho výsledcích komora informovala ČTK.

Nerovnosti ve vzdělávání přetrvávají. Není vůle to změnit, shodují se odborníci

· 9 komentářů

V českém školství přetrvává pohled, že je děti nutné co nejdříve rozdělit na dobré a špatné a každé skupině se věnovat zvlášť. Právě proto ale v Česku nemají děti stejnou šanci na vzdělání a koronakrize to jen potvrdila. Reportáž přináší Seznam Zprávy.

Tisíce dětí se nyní nevzdělávají a školy je neshánějí. Učitelé si asi nepředstaví, jak na tom rodiny jsou, říká terénní pracovnice

· 9 komentářů

V Česku je téměř deset tisíc dětí, které se během koronakrize nijak nevzdělávají, nejčastěji proto, že nemají potřebné vybavení. Často to jsou přitom právě ty děti, které by podporu učitele nebo asistenta nejvíce potřebovaly. Zatímco v Německu dostane každý žák, který nemá dostatečné vybavení, 150 eur na pořízení techniky, v Česku žádná systematická podpora neexistuje a terénní pracovníci se setkávají s neochotou učitelů dětem vycházet vstříc. „Učitelé si asi nepředstaví, jak na tom různé rodiny jsou, někam nosím i čisté papíry nebo ořezávátko,“ říká terénní pracovnice Vlasta Spilková v reportáži magazín Rodiče vítáni.

Dánský pokus otevřít školy se povedl. Měsíc poté je nákaza dál na ústupu

· 0 komentářů

Dánsko si právě odškrtlo měsíc od chvíle, kdy se do lavic vrátili žáci prvního stupně základních škol. Severská země otevřela školy jako první v Evropě. Byl to tehdy odvážný experiment, mnozí rodiče se netajili obavami. Teď to vypadá, že záměr se povedl. V Dánsku setrvale klesá počet nově nakažených, je nejnižší od letošního března. Kabinet premiérky Mette Frederiksenové konstatoval, že šíření koronaviru je pod kontrolou. Informuje iDNES.

Ředitel, který nezná slovo "nejde". Litoměřický recept na úspěšnou školu funguje

· 0 komentářů

Na Základní škole Boženy Němcové v Litoměřicích je ředitelem již čtvrt století. S digitalizací výuky tam začali pět let před koronavirovou epidemií, takže on-line režim pro ně nepředstavoval velký problém. Pro ředitele Václava Hanče ostatně není nic problém. Jde podle něj jen o to, obklopit se dobrým týmem. Rozhovor přináší online deník Aktuálně.

Michal Černý, Kristýna Kalmárová: Rozvoj konstruktivistického vzdělávání skrze technologie II.

· 0 komentářů

Stojíme v době, kdy učitelé díky vnějším podmínkám a mimořádně dynamickému prostředí, ve kterém se nacházíme, nemohou pracovat s jasně vypracovanými osnovami, postupy a příklady dobré praxe. Svět, do kterého jsme vstoupili, je málo předvídatelný a příliš složitý na jednoduchá řešení. Proto jsme se pokusili nabídnout jistý soubor akcentů a nástrojů, které může učitel použít, aby se s takovým prostředím vyrovnal.

Český jazyk a literatura nejen na ZŠ – výukové video

· 0 komentářů

„Domnívám se, že zprostředkovat dětem kontakt s učitelem, je v dnešní situaci velmi důležité. Může Vám k tomu dopomoci i obyčejné výukové video umístěné na Youtube. Natočit výukové video není nikterak náročné, potřebujete k tomu pouze nápad, nezbytné pomůcky, mobilní telefon a internetové připojení,“ píše učitel Josef Huf na blogu SYPO.

Štefan Klíma: Co opravdu potřebujeme? Přestaňte nás krmit stohy manuálů, které obsahují mraky slov, ale podstata jim uniká!

sobota 16. května 2020 · 2 komentářů

Vážení politici, přestaňte nás krmit stohy manuálů, které obsahují mraky slov, ale podstata jim uniká! Učitelé jsou kvalifikovaní a moudří a umí si poradit. Potřebujeme důležitější informace a věci, než vaše manuály.

MŠMT: Pracovně-právní záležitosti zaměstnanců škol. Obecně platí, že zaměstnanci musí i nadále plnit své pracovní povinnosti

· 0 komentářů

Právní režim zaměstnanců školy při jejich nepřítomnosti v práci do konce školního roku 2019/2020, patří-li sám zaměstnanec nebo osoba, která s ním žije ve společné domácnosti, mezi osoby s tzv. rizikovými faktory stanovenými Ministerstvem zdravotnictví. Obecně platí, že zaměstnanci, včetně těch z rizikových skupin, musí i nadále plnit své pracovní povinnosti. Pokud zaměstnanci nemohou být prezenčně na pracovišti nebo mohou, ale nikoli přímo ve třídách při skupinovém vzdělávání žáků, nabízí se několik možných řešení:

Učitelská platforma: Návrat všech dětí od června vítáme, ale za současných podmínek je znovuotevření škol nereálné

· 15 komentářů

Učitelé sdružení v Učitelské platformě vítají návrat života společnosti do normálu a chápou, že se tomu musí přizpůsobit i školy. Podle současných manuálů je ovšem znovuotevření škol i pro druhostupňové žáky zcela nerealizovatelné. Pokud vláda i ministerstvo školství zvažuje návrat žáků do škol, musí se zrušit povinné rozestupy, maximální počet dětí ve skupině, omezení střídání učitelů i distanční výuka.

Prymula uvažuje, že kvůli průběhu rozvolňování i prověrce skončí. Z dopadů otevření škol obavy nemá

· 1 komentářů

Hlavní muž boje proti koronaviru, náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, uvažuje o svém odchodu ze státních služeb. V Událostech, komentářích řekl, že příčin je více, patří k nim ale i způsob rozvolňování restrikcí zavedených ve snaze omezit šíření nemoci covid-19. Nemá přitom vážné obavy ze zdravotních dopadů otevírání škol, i když připustil, že studie o minimální reprodukční kapacitě dětí nemusí být bezvýhradně platná.

Michal Černý, Kristýna Kalmárová: Rozvoj konstruktivistického vzdělávání skrze technologie I.

· 1 komentářů

V určitém ohledu se o konstruktivismu a konstruktivistických metodách pořád více mluví, než aby se s nimi skutečně efektivně pracovalo. Náš článek se tedy snaží být jistým inspiromatem nebo myšlenkovým trsem metod, které mají pevné ukotvení v konstruktivismu, a současně mohou být ve školním prostředí rozvíjeny pomocí technologií.

Profant: Povinné přechylování příjmení je šikana, nikdo se žen neptá na jejich názor

· 0 komentářů

Konec povinného přechylování není revoluce, nepůjde o masovou záležitost, poptávka je ale velká, hájí novelu zákona o matrikách poslanec Pirátů Ondřej Profant. O novince bude rozhodovat sněmovna. U mužů taky žádná omezení nejsou. Slyšel jsem dokonce o případu, kdy má muž zapsané příjmení s -ová, protože to není zakázané. Teď je zákon restriktivní, na každé matrice se chovají jinak, dodává v rozhovoru pro DVTV.

V souboji o ženská jména začínají vítězit odpůrci povinné přípony -ová

· 9 komentářů

České ženy mají velkou šanci, že již brzy nebudou muset ke svému jménu přidávat příponu -ová. Poslanci z výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj schválili návrh poslance za Piráty Ondřeje Profanta a zmocněnkyně pro lidská práva a poslankyně ANO Heleny Válkové, aby si ženy v Česku mohly vybrat nepřechýlenou formu příjmení. Informuje iDNES.

Maďarský soud nařídil zaplatit romským dětem odškodné za segregaci ve škole

· 0 komentářů

Maďarský nejvyšší soud potvrdil verdikt soudu nižší instance, podle kterého romské děti z města Gyöngyöspata mají nárok na odškodnění za segregaci ve škole. Podle rozsudku škola v Gyöngyöspatě na severu Maďarska, městský úřad a místní školský úřad mají rodinám 60 romských dětí vyplatit celkem 100 milionů forintů (7,8 milionu korun) za to, že děti byly oddělovány od ostatních žáků a dostávalo se jim horšího vzdělání. Informuje ČTK.

Štefan Klíma: Celkově mi připadá, že si MŠMT dělá z učitelů legraci

pátek 15. května 2020 · 11 komentářů

"Celkově mi to připadá, že si MŠMT dělá z učitelů legraci. Jednotlivé kroky jsou nepromyšlené a ode zdi ke zdi. Kdyby MŠMT lépe komunikovalo s řediteli škol, kdyby jim naslouchalo a neobracelo se na „své poradce, kteří rady nemoudré jaksi přinášejí, mohla už dřívější rozhodnutí být kvalitnější a nemuselo docházet k neustálým změnám. Možná ten tým „poradců“ nebude úplně správně složen, pane ministře," píše ředitel střední školy Štefan Klíma na svém profilu na Facebooku.

"Tiše se modlíme, aby do škol nastoupilo méně než polovina dětí". Některé školy rodičům radí, aby děti nechali doma

· 7 komentářů

O obavách ředitelů z toho, jak zvládnou částečné otevření škol, mluvil včera v Událostech komentářích ČT šéf Asociace ředitelů ZŠ Michal Černý. Problémů podle něj nebude málo: někde budou chybět vyučující – na jeho škole patří do rizikové skupiny přibližně třetina učitelů – jinde mohou mít školy problém najít učebny pro nejvýš patnáctičlenné skupiny žáků. Pocity ředitelů shrnul takto: „Tiše se modlíme, aby dětí nastoupilo méně než polovina.“

Kočkopes ve školách naráží. Představy ministra Plagy považují ředitelé za nerealizovatelné

· 13 komentářů

Jako byste se vypořádali s tím, že vám teče do lodi, a rázem byste zahlédli, že se řítíte na útes. Ředitelé základních škol teď vydýchávají představu ministra školství Roberta Plagy (ANO), již před poslanci předestřel ve středu večer. Prohlásil, že v červnu budou moci do škol po menších skupinách i žáci z druhých stupňů. „Má-li se otevřít i druhý stupeň, a to ve stejném režimu jako ten první, a zároveň by zůstal zachován limit 15 dětí ve třídě, nedalo by se to v naprosté většině škol zrealizovat,“ řekl serveru Lidovky šéf Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.

Vesnický učitel se stal youtuberem. Sledují ho děti z celého Česka. „Hrdinové současné doby, jsou rodiče,“ říká

· 0 komentářů

„Pro mě jsou rodiče hrdinové současné doby. Dělají svoji práci, nebo zůstali doma s dětmi za pár šestáků a ještě zastávají práci nás učitelů, do toho se starají o domácnost,“ říká v rozhovoru pro |MF DNES učitel základní školy v Oknech Milan Bárta. Díky jeho způsobu „vyučování na dálku“ ho dnes znají žáci po celém Česku – natáčí přírodovědná videa a nahrává je na YouTube.

Ondřej Neumajer: Doba vzdělávání na dálku je plná příležitostí

· 0 komentářů

„Nedostatečné digitální kompetence učitelů pro vedení výuky v online prostředí internetu nemusejí být tím největším problémem. Zásadní výzvou dneška je pro učitele nutnost změnit zaběhlé způsoby vzdělávání v nových podmínkách, a to během bezprecedentně krátké doby. Přenést tradiční výuku ve stejné podobě do prostředí online totiž nejenže není efektivní, ale často to ani nelze. Příprava na digitální výuku musí být pečlivější, stále při ní objevujeme nové věci, online nástroje se neustále vyvíjejí, takže ani již dříve vyzkoušené výukové aktivity nemusejí fungovat, v digitálním světě trvá většina aktivit déle, učitel zpravidla nemá bezprostřední zpětnou vazbu o postupu žáků… Online výuka je prostě jiná a návyky získané výukou vedenou v prostředí školní třídy jsou přenositelné jen omezeně,“ píše Ondřej Neumajer pro časopis Řízení školy.

Ředitelé některých MŠ: Stát na nás zapomněl, neposkytl ani dostatek informací, ani metodickou podporu

· 0 komentářů

„Více než polovině mateřských škol se z jejich pohledu vzdělávání na dálku daří. Částečnou nespokojenost uvedl jen zlomek mateřských škol. Nejvyšší míru spokojenosti s tím, jak je škola dle názoru jejího ředitele ve vzdělávání úspěšná, vykazují menší mateřské školy s počtem do 30 dětí, kde je také nejméně časté, že by škola neměla zpětnou informaci o úspěšnosti vzdělávání z pohledu rodičů. Ředitelé některých mateřských škol současně vyjadřovali přesvědčení, že centrální instituce na segment předškolního vzdělávání zapomněly a že mateřským školám nebyly poskytovány ani dostatečné informace, ani elementární metodická podpora,“ píše se v Tematické zprávě České školní inspekce Vzdělávání v MŠ v období nouzového stavu. Přinášíme Shrnutí hlavních zjištění.

Otevření školek provází nadšení i obavy, část učitelek chce zůstat doma

· 0 komentářů

Termín otevření olomouckých mateřských škol je stanoven na 25. května, většina ředitelek z krajského města, které MF DNES oslovila, se na zahájení provozu těší, málo ale není ani těch, které mají obavy. „Například do menších obchodů se může vstupovat po jednom až dvou, a my tady budeme mít plné třídy, k tomu děti i učitelky bez roušek. Skoro všechny naše učitelky mají před důchodem, léčí se s vysokým tlakem nebo mají cukrovku, bojí se proto o své zdraví,“ popsala ředitelka jedné ze sídlištních školek, jméno si ale nepřála uvést.

MŠMT a ucimeonline.cz pomohli zhruba tisícovce škol s výukou na dálku i hardwarem

· 2 komentářů

Česká školní inspekce v uplynulých týdnech realizovala mimořádné šetření zaměřené na to, jakým způsobem školy vzdělávají na dálku. Na základě výsledků tohoto šetření se MŠMT rozhodlo spojit s platformou Ucimeonline.cz a pomoci školám, které byly na základě průzkumu vytipovány jako potřebné, a kterých je zhruba tisíc. Jde jak o nedostatky v technickém vybavení, tak využívání komunikačních platforem, ale v neposlední řadě také o podporu pedagogů ve smyslu vedení online výuky. Podpora bude školám poskytnuta zdarma.

Jana Doležalová: Je v nás víc, než si myslíme... v žácích i učitelích

· 0 komentářů

„Výuka online mě nesmírně baví, je to pro mě velká výzva a motivace. A myslím, že není nic lepšího, než motivovaný učitel,“ píše učitelka Jana Doležalová na blogu SYPO.

Tábory mohou být od 27. června, organizátoři se dohodli s hlavní hygieničkou

čtvrtek 14. května 2020 · 0 komentářů

Letní tábory se při zachování příznivé epidemiologické situace budou moci uskutečnit od 27. června. Zástupci jejich organizátorů se ve středu dohodli s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou na podmínkách k jejich konání. Navrhovaná hygienická opatření proti šíření koronaviru by pro většinu táborů neměla být překážkou. ČTK to dnes řekl předseda České rady dětí a mládeže (ČRDM) Aleš Sedláček. Detailní informace by mělo zveřejnit ministerstvo zdravotnictví v pátek, dodal.

Plaga: Když porušíte Manuál na základě „zdravého rozumu“, vlastně jej neporušíte. (Zdravý rozum tu někomu chybí)

· 4 komentářů

Ministr školství Robert Plaga dosahuje skutečného mistrovství ve vršení slov, mlžení a nedůvěryhodnosti. Naposledy reagoval na petici, která žádá možnost vyučovat děti venku. Manuál to zapovídá. "V manuálu je uvedeno, že výuka má probíhat primárně v areálu školy, ale samozřejmě když použijeme zdravý rozum, tak pokud ty děti budou na čerstvém vzduchu a nejde o frekventované místo, tak i přes to, co je v manuálu uvedeno, nejde o žádné jeho porušení," cituje Plagu online deník Aktuálně.

Chceme děti učit venku, žádá petice. Nezakazujeme to, používejte rozum, reaguje Plaga

· 2 komentářů

Chceme, aby se děti učily raději venku, ale metodika ministerstva školství to nedoporučuje, stěžují si lidé, kteří kvůli nesouhlasu přidali svůj podpis pod petici žádající změnu. Ministr školství však v reakci pro online deník Aktuálně uvedl, že sice vydaná metodika počítá primárně s výukou v prostorách školy, pedagogové ale nic neporuší, když vezmou děti ven. Za použití zdravého rozumu. 

„Nejsme bleší cirkus.“ Manuál o návratu do škol navztekal učitele

· 0 komentářů

Čerstvě publikovaný Manuál ministerstva školství působí na učitele trochu jako červený hadr. „Jsem ráda, že máme konečně nějaký manuál. Ale nesmí se hned po vydání, ještě mokrý, začít měnit. To je potom velmi nešťastné,“ říká v reportáži Seznamu Zprávy ředitelka základní školy v Dolních Břežanech Iva Fischerová.

V případě druhé vlny epidemie by se školy už neměly zavírat plošně, míní Plaga

· 11 komentářů

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) nepředpokládá, že by se školy při případné druhé podzimní vlně epidemie nového koronaviru zavíraly plošně, jako tomu bylo nyní. Ministr včera poslancům také řekl, že v červnu by se mohli vrátit na bázi dobrovolnosti do základních škol žáci druhého stupně. Informuje ČTK.

Plaga je pro možnost návratu všech postižených do škol od června

· 0 komentářů

Speciální školy by se pro děti s různými druhy postižení mohly v omezeném režimu otevřít 25. května, nebo postupně 25. května a 1. června. ČTK to řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). Dohodl se na tom dnes s poslanci školského výboru, který mu tento postup doporučil. Ministr chce prosazovat spíše postupné otevírání škol pro různé druhy postižení. Konečné rozhodnutí bude záležet ještě na dalších jednáních s epidemiology.

Rodiče zřejmě budou mít dál ošetřovné, když děti do škol nepošlou

· 0 komentářů

Nárok na ošetřovné zřejmě budou mít dál i rodiče, kteří by neposlali kvůli zdraví či jiným omezením své děti do otevíraných škol a školek. Předepsané vážné důvody by museli uvést v tiskopisu. Návrh koaličních poslanců Kateřiny Valachové (ČSSD) a Aleše Juchelky (ANO) dnes schválila zrychleně Sněmovna ve vládní předloze o odkladu sociálních odvodů. Předkladatelé tvrdí, že jinak by rodiče o nárok na ošetřovné přišli. Informuje ČTK.

Oldřich Botlík: Stát ve školách testuje, jestli se děti podřídí nesmyslům

středa 13. května 2020 · 315 komentářů

„Nejvíc testujeme konformitu dětí, jejich schopnost podřídit se nesmyslným požadavkům, což je drsné, ale je to tak,“ říká v reportáži Seznamu Oldřich Botlík. Všichni oslovení učitelé a odborníci se shodují na tom, že by se jednotná přijímací zkouška měla zásadně přepracovat nebo zrušit. Přijímací řízení by mohlo zůstat jako před rokem 2017 v rukou škol, které by si tak mohly vybrat, co po uchazečích budou požadovat a jaké žáky na své škole vlastně chtějí.

Jiří Münich: Transparentnost Cermatu je naprosto šílená

· 4 komentářů

„Transparentnost Cermatu je naprosto šílená. Nikdo neví, co se tam děje. I kdyby dělali nejlepší praxi na světě, tak to nemůžeme vědět, protože o tom nikde nic neříkají a máme jenom takové střípky a zprávy prostřednictvím žádostí o informace, které jsme my nebo někdo jiný získali. Z těch to nevypadá dobře a myslím si, že ta jejich práce není dobrá. Zároveň ale nemůžu otevřeně říct, že Cermat odvádí špatnou práci, protože toho je zkrátka příliš moc, co nevíme,“ říká datový analytik Jiří Münich v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Jaroslav Mašek: Největší chyby učitelů v online výuce

· 6 komentářů

„Jaké jsou podle vás největší chyby, které dělají učitelé v online výuce? Mám-li být sám schopen na ni odpovědět, musím začít u sebe, zamyslet se nad svými chybami a hledat způsoby, jak se z nich poučit a pro příště se jich vyvarovat.

Petra Duspívová Hlávková: Strategie vzdělávání na dálku

· 0 komentářů

"Tým krajského pracoviště NPI ČR v Plzni připravil pro ředitele škol další formu možné podpory distančního vzdělávání. Jedná se o dokument „Strategie přechodu školy na distanční vzdělávání aneb Učíme (i) na dálku“. Strategie vychází z podnětů ze strany učitelů, ředitelů, ale také rodičů a dalších zúčastněných osob, které se v těchto dnech výukou na dálku intenzivně zabývají. Jedná se o pomůcku, která díky návodným otázkám může pomoci řediteli či jiné odpovědné osobě nastavit ve škole systém online vzdělávání tak, aby byl využitelný i v době kombinované výuky prezenční a distanční, případně v běžném režimu školy pro žáky dlouhodobě nepřítomné," píše krajská metodička Petra Duspívová Hlávková na webu SYPO.

Žáci a studenti u přijímacích a státních zkoušek nemusí za určitých podmínek nosit roušku

· 1 komentářů

Na přijímacích zkouškách na střední a vysoké školy, při denní výuce na jednoletých kurzech cizích jazyků nebo při poskytování poradenských služeb nemusí mít ode dneška lidé v místnosti nasazené roušky, pokud mezi sebou dodrží odstup alespoň 1,5 metru a u přijímaček nebude v místnosti více než 15 osob. Umožňuje to výjimka ministerstva zdravotnictví. Informuje ČTK.

Jazykové školy: Krize ničí soukromé jazykové vzdělávání

· 1 komentářů

Stát podle zástupců soukromých jazykových škol nedostatečně podporuje firmy nabízející jazykové vzdělávání, na které negativně doléhá koronavizová krize. Pro řadu z nich může být podle jejich zástupců likvidační. Vadí jim nejasné pokyny v souvislosti s plánovaným obnovením provozu. Poukazují na to, že kvůli zavřeným hranicím přišly o zahraniční lektory a že možnost obnovit provoz v létě školám nepomůže, protože lidé do nich o prázdninách nechodí. ČTK to sdělil mediální zástupce společnosti James Cook Languages Pavel Orálek.

MŠMT doplní manuály ohledně rizikových skupin a upřesní i další informace

úterý 12. května 2020 · 0 komentářů

Ministerstvo školství doplní manuály k ochraně proti koronaviru ve školách o informace o různých možnostech zaměstnávání pracovníků ze skupin, pro které může být onemocnění covid-19 rizikové. Rozšíří tak původní doporučení, aby se ředitelé škol s těmito zaměstnanci domluvili na neplaceném volnu. Po jednání mimořádné školské tripartity to ČTK řekl předseda školských odborů František Dobšík. Podle něj ministerstvo přislíbilo v manuálech upřesnit i další informace.

Ministr Plaga: Manuál není ani zákon, ani vyhláška. Při prokázání nákazy nepůjde do karantény celá škola

· 2 komentářů

Někteří studenti se vrátili do školních lavic. Ti, které čeká maturita, už vědí, že se jí nevyhnou. Co ještě čeká české žáky po návratu z nedobrovolných prázdnin? Poslat, nebo neposlat děti do tříd? A jak jsou na výuku v omezených skupinách připraveni pedagogové? V pořadu Seznamu Zprávy odpovídal ministr školství Robert Plaga.

Spolek Pedagogická komora vyzývá ministra školství: Přepracujte manuály pro školy - jsou v rozporu s legislativou

· 0 komentářů

Největším nedostatkem Souboru hygienických pokynů pro školy a školská zařízení (dále jen „manuály“) je, že jednoznačně nevymezuje, co jsou pouhá doporučení, která pro školy nejsou závazná, a kdy se jedná o povinnosti, které vyplývají z platné legislativy. Většina položek z manuálů jsou pouhá doporučení, která nelze nijak vymáhat. V případě jejich nedodržení nehrozí nikomu žádné sankce a příslušné orgány (např. hygienické stanice) nemohou kontrolovat jejich plnění. MŠMT se tímto zároveň zcela zbavuje odpovědnosti zajistit pro školy a školská zařízení adekvátní podmínky a prostředky. Veškerá zodpovědnost bude na ředitelích, kteří se ale mohou dostat do rozporu s platnou legislativou, pokud by některé požadavky manuálů, které jí neodpovídají, realizovali v praxi.

Studie: V boji s pandemií nejvíce pomohlo zavření škol, zavření obchodů téměř vůbec

· 1 komentářů

Největší vliv na zpomalení šíření nákazy koronavirem v Německu mělo podle dvojice vědců z univerzity v Norimberku uzavření škol a školek a restrikce vycházení. Naopak zavření restaurací a obchodů podle nich prakticky nic nepřineslo. Enzo Weber a Tobias Hartl z Ústavu pro výzkum pracovního trhu (IAB) to tvrdí v dnes zveřejněné studii. Informuje ČTK.

Otevření školek a prvního stupně škol v Norsku nezpůsobilo oživení epidemie. Tento týden se otevřou další školy

· 0 komentářů

Školky se v Norsku otevřely 20. dubna, první stupeň základních škol následoval o týden později. Včera norské úřady konstatovaly, že otevření škol nezpůsobilo zhoršení epidemiologické situace. Tento týden se mají v Norsku otevřít třídy pro žáky druhého stupně a střední školy. Informuje online deník The Local.

Prymula: Riziko, že děti někoho nakazí, je téměř nulové. Z otevírání škol není třeba mít obavy

· 30 komentářů

V Česku se od začátku epidemie koronaviru podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly nakazilo 250 dětí z více než 8000 nemocných. Riziko šíření viru po otevření škol, které v omezené míře vláda plánuje od 25. května, pokládá proto za minimální… Například v Singapuru se podle statistik nakazilo 40 pedagogů, ani jeden se ale nenakazil od žáka ani sám žáka nenakazil, uvedl. Riziko, že se děti nakazí nebo že nakazí někoho dalšího, vidí Prymula "téměř jako nulové". Informuje ČTK.

Děti budou ve stresu, vadí rodičům jeden termín přijímaček. Někteří učitelé pochybují, zda mají jednotné přijímačky smysl.

· 2 komentářů

Skoro sto tisíc dětí se nyní připravuje na zkoušku, která rozhodne o jejich budoucnosti minimálně na další čtyři roky. Letos ale mají páťáci, sedmáci a deváťáci jinou startovní pozici než jejich předchůdci: na přijetí na střední školu mají jen jednu šanci. Druhý termín jednotných přijímacích zkoušek ministerstvo pro tento rok kvůli varování epidemiologů zrušilo. A škrtlo i možnost odvolat se proti výsledku zkoušek ke krajskému úřadu. Z uspořádání zkoušek jsou nervózní žáci, rodiče i učitelé, kteří děti na přijímačky připravují. Reportáž přináší Deník N.

Ředitel školy: Potvrdilo se, že je zcela iluzorní představa o udržení žáků v dvoumetrových rozestupech

· 0 komentářů

S různými omezeními začala ve školách v metropoli výuka pro deváťáky ze základních škol a také pro maturitní ročníky... Komplikace pojmenoval například ředitel ZŠ Na Planině v Krči Filip Novák, problematické jsou podle něj hlavně rozestupy. „Potvrdilo se, že je zcela iluzorní představa o udržení žáků v dvoumetrových rozestupech – mnozí se neviděli dva měsíce a do školy pochopitelně přicházeli společně. Ve škole jsme v průběhu výuky ale žádné problémy nezaznamenali, všichni přítomní se chovali rozumně a ukázněně,“ říká ředitel v reportáži MF DNES.

Konečně opět spolu, znělo ze škol. Přišlyaž tři čtvrtiny dětí

· 0 komentářů

Radost z návratu včera zažívali školáci i učitelé. „Moc jsme se už na děti těšili,“ řekla Lidovým novinám ředitelka kladenské Základní umělecké školy 5. května Michaela Bernášková. Její slova potvrdili i další pedagogové s tím, že výuka pouze na dálku není úplně ideální. „Konečně jsem se setkala s ostatními spolužáky, s nimiž jsem se neviděla celou věčnost,“ svěřila se gymnazistka v posledním ročníku Martina. Zájem o prezenční výuku byl včera značný. „Děti jsou rády za klasický výklad,“ řekla Markéta Illová, učitelka ze základní školy ve Velkých Opatovicích na Blanensku. 

EDUin: Harmonogram pro otevírání škol nepočítá s dětmi, které návrat potřebují nejvíce

· 1 komentářů

EDUin se připojuje k otevřenému dopisu ČOSIV a vyzývá ministra školství, aby otevřel všechny speciální školy a třídy zřízené podle §16 odst. 9 školského zákona (a to včetně 2. stupně a středních škol) a umožnil dětem se zdravotním postižením co nejrychleji návrat do škol. Do školy se vrátili maturanti a žáci 9. tříd a za dva týdny se k nim budou moci přidat i děti, které navštěvují 1. stupeň základní školy. S těmi, kdo to potřebují nejvíce, se ale nepočítá. Škody, které dlouhý výpadek výuky způsobí, přitom mohou být nenapravitelné.

2. česko-slovenská debata: Jsme dobře připraveni, pokud se systém distanční výuky vrátí, říká Michal Černý

· 0 komentářů

Ve čtvrtek 7. května proběhla druhá ze série česko – slovenských online debat o zkušenostech s distančním vzděláváním v průběhu koronavirové krize. Jak se školy popasovaly s novou situací, o tom s řediteli škola a zástupci zřizovatelů, diskutoval Tomáš Feřtek (EDUin). EDUin přináší souhrn nejzajímavějších podnětů, které z jeho pohledu debata přinesla a záznam celé diskuse.

Dětem, které škola stresuje, výuka na dálku prospívá

· 0 komentářů

Podle psychologa Jana Sojky je domácí vyučování objektivně náročnější. Úzkostným dětem nepomáhá, když dostanou najednou úkoly na celý týden, a je na nich, aby si je rozvrhly. „Pokud ale nejsou ve škole spokojené a stresuje je i ranní vstávání, bude pro ně rodinné prostředí víc klidové,“ říká Sojka v reportáži iDNES.

První den školy po koronavirové přestávce. Rozestupy jen na papíře. V Praze přišlo asi 65% deváťáků

pondělí 11. května 2020 · 0 komentářů

S návratem do živého vyučování musí ředitelé a jejich kolegové postupovat podle 11stránkového manuálu Ministerstva školství. Ředitel brněnské základní školy Přemysl Jeřábek přiznává, že dodržení bude v dennodenní realitě velmi obtížné. „Některá nařízení jsou protichůdná. V tuto chvíli nám dělá problém hlavně dodržování vzdálenosti mezi dětmi,“ říká ředitel v reportáži Seznamu Zprávy.

Oldřich Botlík: Je dobře, že maturita z matematiky nebude povinná. Co tak udělat nepovinnou celou státní maturitu?

· 10 komentářů

„Můj názor je, že učitelé všech předmětů – včetně matematiky – by měli vyučovat tak, aby jejich předmět žáky zajímal. Co nejvíc jejich žáků. Zaujetí je totiž pro učení klíčové. Dokonce si myslím, že škola by měla fungovat tak, aby tam děti chodily, i kdyby nebyla povinná. Aby jim to dávalo SMYSL. Povinná maturita z matematiky by způsobila, že matikáři by ani nadále nemuseli tuto výzvu řešit. Abych nebyl nespravedlivý, část matikářů ji už vyřešila, část ji řeší, ale ostatní nikoli. Těch je opravdu hodně, a ti pak s despektem pohlížejí na děti, které nezaujali. Vinu vidí výhradně na jejich straně,“ píše Oldřich Botlík pro magazín Rodiče vítáni.

Petr Honzejk: Maturity připomínají generační pomstu starých mladým. Studenti si zaslouží vzdělávání pro 21. století

· 13 komentářů

„Zrušením povinné maturity z matematiky zvítězil realismus. Maturita z matematiky, pokud se tedy bavíme o matematice, a ne o počtech, měla smysl možná v době, kdy maturovala jen malá část populačního ročníku, tedy nejpozději na sklonku osmdesátých let minulého století. Ale i tehdy, kdy jsem maturoval z matematiky já, se většina studentů na gymnáziích neučila skutečnou matematiku - pouze mechanicky aplikovali algoritmy řešení typizovaných úloh bez zásadního porozumění tomu, co to vlastně dělají. Prostě zhruba jako když se veverka naučí souboru úkonů, na jejichž konci vypadne z mašinky oříšek. A to prosím šlo o intelektuální elitu,“ píše Petr Honzejk v Hospodářských novinách.

Tomáš Feřtek: Návrat do škol zdůraznil absurdity ve vzdělávání

· 15 komentářů

„Nenastupují všichni deváťáci, ale opravdu jen ti, kteří pokračují na maturitní obory. Tedy zhruba třetina žáků do školy už nejspíš nezabloudí. Díky tomu je jasněji viditelné, že na konci devítiletky se školy logicky soustřeďují především na potenciální maturanty. Žáci směřující na učiliště do značné míry „vypadávají z evidence“ a fakticky nikoho nezajímají. V tomto případě je už ani nepotřebujeme vidět. V lepším případě se na konci června staví pro vysvědčení. Ale proč se pak divíme, že toho po nástupu na učiliště mnoho neumějí a není s nimi zrovna snadné pořízení?,“ píše Tomáš Feřtek pro Respekt.

Máme malé znalosti IT a jsme vyčerpaní, říká téměř polovina učitelů k on-line výuce

· 4 komentářů

Jak vyučování na dálku zatěžuje učitele a žáky, jak jsou s ní spokojení a s čím se nejvíce potýkají? V dubnovém šetření to zjišťovala společnosti Kalibro ve spolupráci s Nadací České spořitelny. Průzkumu "12 otázek ke koronavirové výuce" se účastnilo více než 4 600 rodičů žáků základních a středních škol a také více než 2 500 učitelů. Online deník Aktuálně nabízí výsledné statistiky.

Studie: Měl by vzniknout krizový plán pro opakované zavírání škol

· 3 komentářů

Ministerstvo školství by společně s Ústředním krizovým štábem a dalšími orgány mělo vytvořit krizový plán pro případ opakujícího se zavírání škol. Ve své studii vydané k výuce na dálku v době epidemie nového typu koronaviru to doporučili autoři z akademického pracoviště IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR. Varovali před tím, že při delším zavření porostou mezi školami rozdíly. Informuje ČTK.

Hromadný návrat do škol se nekoná. Do lavic dnes usedla zhruba polovina deváťáků a maturantů.

· 0 komentářů

„Ze sedmasedmdesáti deváťáků jich přijde zhruba čtyřicet. Ty rozdělíme do patnáctičlenných skupin, jejichž složení se nesmí měnit. Konzultace mají dvakrát třikrát do týdne a půjde pouze o matematiku a češtinu,“ říká v reportáži MF DNES ředitel 1. ZŠ na Bolevci Radek Dolenský. Startující přípravu na přijímačky hodnotí jako dobrý krok od ministerstva... Tvrdí, že se zajištěním organizačních, hygienických a bezpečnostních podmínek pro žáky posledních ročníků není problém. „Otázka ale je, co nastane za dva týdny, až nastoupí děti z prvního stupně. Máme jich pět set sedmdesát. Pokud přijdou všichni, nevím, jestli splníme veškeré požadavky,“ dodal.

Lidé v petici žádají, aby bylo možné žáky vyučovat i v přírodě

· 0 komentářů

Lidé v petici žádají ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby bylo možné děti po znovuotevření škol vyučovat i v přírodě. Podle nich je to vhodnější než v uzavřené třídě, současná nařízení počítají jen s výukou na školních pozemcích... Současná pravidla pro znovuotevření škol jsou podle autorů petice, kterou do nedělního dopoledne podepsalo zhruba 600 lidí, vytvořená pro velké školy o stovkách žáků, které se věnují standardní výuce. Informuje ČTK.

Radka Brejchová: Nenápadný půvab čtení literárních textů online

· 0 komentářů

„Když jsem, tak jako ostatně všichni učitelé v situaci, která zasáhla už v březnu i celý školský systém dosti dramaticky, přemýšlela, jakou cestu zvolím a jak budu postupovat v distančním vzdělávání na poli svého oboru – češtiny, tápala jsem. Reagovat jsme museli všichni rychle a překvapivě se ukázalo, jak teď z odstupu zhruba měsíce a půl online vzdělávací praxe lze říci, že to zvládáme. Navzdory leckdy nedostatečné vybavenosti škol digitální technikou. Navzdory mnohdy nepřátelskému vztahu jednotlivců z řad učitelů k této technice,“ píše středoškolská učitelka Radka Brejchová na blogu SYPO.

Webináře SYPO 12., 13. a 14.5.: Interaktivní výukové materiály. Elektronická nástěnka. MS Excel a výuka matematiky

· 0 komentářů

Gramar.in, matika.in, geograf.in a zlatka.in: interaktivní výukové materiály v češtině. Interaktivní online materiály pro výuku češtiny, matematiky (nejen podle metody profesora Hejného), zeměpisu i finanční gramotnosti jsou určeny hlavně pro žáky ZŠ. Naleznete zde stovky úloh s okamžitou zpětnou vazbou. Výhodou je snadná orientace v učitelské zóně s možností dobré diferenciace výuky. K dispozici jsou také podklady pro čtení s porozuměním a podporu kritického myšlení. Velice úspěšný projekt, navíc celý v českém jazyce. 12. 5. 2020, 14:00. Lektor: Jana Šperlová 

Podmínky odrazují mnohé rodiče, aby poslali děti do škol

neděle 10. května 2020 · 2 komentářů

O školní skupiny pro mladší školáky, které by měly začít fungovat od 25. května, nemají rodiče po seznámení s podmínkami jejich fungování velký zájem. ČTK to řekl předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Podle něj řadu rodičů a dětí odrazuje to, že nanejvýš patnáctičlenné skupiny budou moci tvořit děti z různých tříd i ročníků a často je nepovedou třídní učitelé. Situace v různých školách se podle něj může lišit, ve své škole odhaduje přihlášení asi třetiny žáků.

Neplacené volno zákon nezná a také nejde nařídit

· 1 komentářů

Pomyslné vrásky na čele učitelů dělá řazení do rizikových skupin. Jde primárně o kantory s jinou nemocí jako je onkologická či imunosupresivní léčba, obezita nebo učitele starší 65 let. Ti mají podle manuálu od ministerstva školství dostat od ředitele na starost distanční výuku nebo jinou náplň práce, aby nebyly s dětmi v přímém kontaktu. Jinak si mají vzít neplacené volno. K tématu se vrací iDNES. 

Deváťáci se vrátí do škol. Někde budou jen dva dny v týdnu, jiné školy možná zvládnou každodenní výuku

· 3 komentářů

V Masarykově základní škole v pražských Klánovicích budou mít žáci devátých tříd dvě hodiny dvakrát týdně. Výuka pro ně začne ve středu, další bude v pátek. Přihlásily se na ni zhruba tři čtvrtiny žáků devátých tříd. Ředitel školy a zároveň předseda Asociace ředitelů ZŠ Michal Černý takový zájem nečekal. Někteří z přihlášených podle něj ani nepůjdou k přijímacím zkouškám, ale motivací pro docházku do školy pro ně je hlavně touha vidět opět spolužáky, řekl ředitel. Dodal, že situace v jednotlivých školách se může lišit. Někde třeba mohou mít deváťáci prezenční výuku denně. Záležet podle něj bude i na tom, co si škola může dovolit s ohledem na prostorové a personální možnosti. informuje ČTK.

Maturity se odehrají v rozestupech a za zvýšené hygieny

· 0 komentářů

Trávit přestávky mezi zkouškami či testy na školním hřišti či tahat si otázky v ústní části maturity v rukavicích doporučuje v ministerstvo školství v metodice pro konání zkoušek v době koronavirové epidemie. Materiál má ČTK k dispozici. Společná část maturit se uskuteční od 1. do 3. května. O týden později za podobných podmínek střední školy uspořádají přijímací řízení. Termíny ministr Robert Plaga (ANO) vyhlásil ve středu.

Místo školy zahrada, místo učebnic knihovna. Rodičů, kteří učí své děti sami, jsou tisíce a rychle jich přibývá

· 0 komentářů

Zatímco statisíce rodičů z celé republiky zjišťují, jaké to je, učit vlastní děti doma, existují rodiny, které se docházky dětí do základní školy zřekly dobrovolně a trvale. "Nemáme žádný rozvrh ani plán, klasické učebnice prakticky nepoužíváme. Limitují nás akorát časy kroužků − animace, tanec, ilustrátorský kurz, pohybově-divadelní kurz a další. Mezitím děláme, co nás baví a co stihneme. Děti hodně čtou, malují, tančí, točí filmy, zahradničí, chodíme do divadel a galerií, do knihovny, vídáme se s přáteli a často i s prarodiči. Můžeme zacházet se svým časem dost flexibilně a využíváme toho," popisuje Michaela Trpišovská, která své dvě dcery vzdělává sama už šestým rokem. Reportáž přinášejí Hospodářské noviny.

V Brodě vzniká další alternativní škola, slibuje demokracii a empatii

· 0 komentářů

V Havlíčkově Brodě se od září otevře nová soukromá alternativní škola, ve městě už druhá. Děti má vést k sebeuvědomování, demokracii, empatii a sociálním dovednostem. Jak ukázal zápis, nastoupit by mohlo kolem deseti dětí. Kapacita se ale má postupně rozrůst až na desetinásobek. Nová alternativní základní škola v Havlíčkově Brodě si chce brát to nejlepší z nejrůznějších vzdělávacích metod. Informuje iDNES.

Jak se hýbou české děti? Máme mnoho aktivních sportovců, jen málo dětí ale pravidelně chodí nebo jezdí na kole

· 0 komentářů

Jak moc se ale české děti skutečně hýbou? Na tuto otázku odpovídají vědci z Univerzity Palackého v Olomouci, kteří se pravidelně účastní mezinárodní studie HBSC o zdraví a životním stylu školáků. Dotazovali se třinácti tisíc dětí ve věku jedenáct až patnáct let z 230 škol po celém Česku na to, jak tráví volný čas. Reportáž přináší magazín Rodiče vítáni.

Michal Komárek: I epidemiolog Rastislav Maďar rozumí fotbalu. Otázkou je, zda stejně dobře rozumí i školství

sobota 9. května 2020 · 3 komentářů

Říká se, že v této zemi každý dobře rozumí fotbalu a školství, a tak má pocit, že může trenérům mluvit do sestavy a do taktiky a učitelům do toho, jak a co učí. Na závažnosti, ale zároveň i komičnosti toto tvrzení nabývá v době koronavirové krize. Školy se chystají na částečné otevření. Fotbalisté se zase v rámci rozvolňování karantény chystají na plný trénink a možná i dohrání ligových soutěží. Na některé podstatné otázky ale zatím neznají odpovědi. Ve čtvrtek jim poradil epidemiolog Rastislav Maďar.

Sociologové: Žádná společnost blahobytu takovéhle výzvě nečelila, svět se hodně změní

· 7 komentářů

Sociolog Stanislav Holubec z Akademie věd si myslí, že v nejbližší době bude velkým dilematem, zda uvolnit ekonomiku a obětovat část lidských životů, nebo jestli poškodit ekonomiku. "Jedno i druhé je v rámci velkých dějinných událostí nebezpečné a oboje může vést k řetězci dalších katastrofických událostí," říká pro online deník Aktuálně s tím, že ekonomický úpadek přináší riziko nástupu autoritativních režimů.

Štefan Klíma: Ministerstvo školství stále trvá na jednotných přijímacích zkouškách. Jsou ale spravedlivé a vypovídající?

· 1 komentářů

„Po zavedení jednotných přijímacích zkoušek se ukázalo, že prospěch žáků ze základních škol je opravdu dosti problematický, že známky mnohdy mají z různých základních škol jinou hodnotu. Je to však naprosto logické. Učitelé nemohou posuzovat žáky s milimetrovou přesností, jako například výrobce ozubených koleček. Přesto musím říct, že JPZ není to pravé ořechové. Vždyť právě ona činí to, že chce všechny žáky posuzovat se zmíněnou přesností šuplery. Je to však rozumné? Chceme opravdu právě toto?,“ píše ředitel střední školy Štefan Klíma na svém profilu na Facebooku.

Dětem chybí kamarádi a už cítíme lehčí ponorku, říká ředitel domova

· 0 komentářů

„Za velmi náročnou považuji hlavně situaci s výukou dětí. Kdo děti má, ví, jak je náročné učit se doma s jedním či dvěma. My máme čtyři rodinné skupiny, každá je po osmi dětech, to znamená, že každá musí zvládat opravdu velké množství úkolů. My jako pedagogové musíme všechno kontrolovat, odesílat. Problém je, že ne všechny děti jsou nadané, spoustě z nich se musíme věnovat individuálně, sedět nad nimi, protože by to samy nebyly schopné zvládnout. Výuka nám dává strašně zabrat. Chodí nám pomáhat tři dobrovolníci z Tisé, učí se s dětmi matematiku, dějepis a zeměpis a jedna bývalá kolegyně pomáhá, s čím je třeba,“ říká v rozhovoru pro iDNES ředitel dětského domova v Tisé Milan Vostrý.

Petra Boháčková: Krátce o jednom sebehodnotícím nástroji. (Jak učitelé používají a ovládají digitální technologie)

· 1 komentářů

„Školy jsou už nějaký pátek zavřené, probíhá výuka na dálku. Možná přišel čas se podívat, jak jste se ve využívání digitálních technologií posunuli. Na otázku, jaké máme kompetence, pokud jde o využívání ICT nástrojů, nám může pomoci odpovědět sebehodnotící nástroj TET – SAT (Technology Enhanced Teaching Self-Assessment Tool), který byl vytvořen v rámci projektu Mentep. Na testování tohoto nástroje se podílelo mnoho států Evropské unie, mezi nimi i Česká republika,“ píše Petra Boháčková na svém blogu.

Průzkum: Dětem nejvíc vadí, že se kvůli koronaviru nevídají s kamarády

· 0 komentářů

Dětem v Česku vadí na opatřeních kvůli koronaviru zejména to, že se nemohou vídat s kamarády a nemohou chodit ven bez roušky. Přibližně pětina českých dětí se v souvislosti s nemocí covid-19 zapojila do pomoci ostatním lidem. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který provedl česká pobočka Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) ve spolupráci s agenturou STEM/MARK. Informuje ČTK.

Co zaznělo na 1. česko-slovenské debatě o vzdělávání, další bude ve čtvrtek 7. 5. na téma řízení a zřizování škol

· 0 komentářů

Nůžky se rozevřely. V adaptaci na novou situaci jsou mezi školami propastné rozdíly. Zatímco někteří pedagogové „naběhli“ na funkční distanční výuku víceméně snadno, je celá řada škol, které nekomunikují anebo žákům zadávají jenom čísla cvičení z učebnic. Na tom se shodli všichni účastníci úvodní česko-slovenské debaty o poučeních z vyučování v současné nouzové situaci. Debatou rezonovala i témata jako autonomie škol, smysluplné hodnocení žáků a slabiny frontální výuky. Projekt, za kterým stojí Stálá konference asociací ve vzdělávání (SKAV ČR) a Stála konferencia aktérov vo vzdelávaní (SKAV SR), teď vstupuje do další fáze.

České školy mají rekordní zájem o projekty mezinárodní spolupráce

· 0 komentářů

České školy a další organizace mají obrovský zájem realizovat mezinárodní projekty v evropských vzdělávacích programech Erasmus+ a Evropský sbor solidarity – navzdory pandemii Covid-19. V letošním roce zaznamenal Dům zahraniční spolupráce, který oba tyto programy v České republice administruje, rekordní nárůst žádostí především v oblasti projektů strategických partnerství. Jde o dlouhodobou (až tříletou) formu spolupráce, jejímž cílem je výměna zkušeností, zavádění inovativních postupů a zvyšování kvality vzdělávacího procesu.

Karel Lippmann: Goldingův Pán much – román o složité a křehké přirozenosti moderního člověka

pátek 8. května 2020 · 171 komentářů

Goldingův román „Pán much“ vyšel poprvé v roce 1954, tedy v době, kdy vzpomínky lidstva na zločiny spáchané během druhé světové války byly ještě bolestně živé. Děj se odehrává v blíže neurčené budoucnosti, ve světě právě zuří nukleární válka. Golding se inspiroval tzv. robinsonádami, které do literatury uvedl poprvé Daniel Defoe. Robinson Crusoe, hlavní postava jeho slavného románu, ztělesňuje „moderní evropský mýtus“, jehož základním znakem je přežití rozumného člověka v krajně nepříznivých životních podmínkách, přičemž tento člověk navíc přináší civilizovaný životní styl do zaostalých lidských společenství.

Jana Nováčková: Koperníkovský obrat v přemýšlení o vzdělávání

· 15 komentářů

„Je třeba konečně položit tu nejpodstatnější otázku: proč je nutné, aby se všechny děti učily povinně totéž? Je to totiž právě jednotný povinný obsah vzdělávání, který je zdrojem všech obtíží. Ty se pak mírní vším možným, jen ne odstraněním skutečné příčiny. Podobně jako když se v medicíně pouze tlumí projevy nemoci, ale neléčí se to, co jí způsobilo,“ píše Jana Nováčková na svém blogu.

Petr Fischer: Povinná maturita z matematiky je mrtvá. A my stále neumíme napočítat do pěti

· 21 komentářů

„Matematika je podstatným rozšířením světa každodennosti, jeho prohloubením, zvrstvením, které je důležitou branou k poznání smyslu. Navíc svou schopností idealizace překonává umělou propast mezi humanitními a přírodními vědami. Matematika je v jistém smyslu obojím - o čemž svědčí i vyznání velkých vědců, kteří ji často spojovali s krásou a poezií,“ píše Petr Fischer pro online deník Aktuálně.

Vyhláška umožňuje do konce června učit vychovatelům a asistentům

· 4 komentářů

Ministerstvo školství vyhláškou, která se jinak věnuje formě přijímacího řízení, maturit a dalších zkoušek v době koronavirové epidemie, umožnilo do konce školního roku samostatně učit na základě rámcových pokynů učitelů asistentům pedagogů a vychovatelům. Základním školám to má pomoci uspořádat fungování od 25. května, kdy se na dobrovolné bázi mohou do lavic vrátit žáci prvního stupně základních škol, ale pouze ve skupinách do 15 žáků. Informuje ČTK.

Jaroslav Mašek: 5 věcí, které udělejte pro zachování online vzdělávání po návratu do škol

· 3 komentářů

Až se opět plně vrátíme k prezenční výuce, co se stane s naším online vzděláváním? Já vám to řeknu: zcela nebo z velké části zmizí. Jsem přesvědčen, že se to opravdu stane, pokud si sami nezodpovíme otázku proč má pro nás smysl online vzdělávání zachovat a zdali nám to vůbec něco přinese. A tím nám teď myslím především učitele a žáky. A až se budeme následně zamýšlet nad smyslem jeho možného zachování, měli bychom též přemýšlet o tom, jak by naše případné online vzdělávání mohlo nadále vypadat.

Lenka Brychová: Dekameron po našem. (Žáci píšou příběhy, zachycují své pocity…, vzniká společná kniha z doby karantény)

· 0 komentářů

„Před jarními prázdninami jsme netušili, že se do školy hned tak nevrátíme. Poslední látkou v mé třídě byl můj oblíbený Dekameron, a tak když jsem plánovala on-line výuku, mi hned přišel na mysl. Nevěděli jsme, jak dlouho se neuvidíme, a podle slov vlády to mohlo být na dlouho. Řekla jsem si, že bychom si svými příběhy, nápady, svými texty mohli pro dobu příznivější vytvořit jakousi vzpomínku. Že bychom se mohli vypovídat, že bychom mohli zkoušet to, na co by ve škole bylo méně času,“ píše středoškolská učitelka Lenka Brychová na blogu SYPO.

InspIS SETmobile: Příprava na přijímací zkoušky přes mobil nebo tablet

· 0 komentářů

Od středy 6. května 2020 mají žáci 9., 7. a 5. ročníků základních škol možnost využít jako jednu z forem přípravy na přijímací zkoušky do maturitních oborů středních škol (pro čtyřleté, šestileté i osmileté studium) také elektronickou verzi testů k tzv. jednotným přijímacím zkouškám. Testy, které Česká školní inspekce převedla do elektronické podoby, připravilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) a použity byly při přijímacích zkouškách v minulých letech. Elektronická verze těchto testů je k dispozici v aplikaci InspIS SETmobile, která je zdarma ke stažení do chytrých telefonů a tabletů.

Soud zamítl žalobu proti ministerským opatřením o uzavření škol

čtvrtek 7. května 2020 · 6 komentářů

Soud dnes zamítl žalobu právničky Venduly Zahumenské, která tvrdila, že dvě opatření ministerstva zdravotnictví o uzavření škol neoprávněně zasáhla do jejích práv. Žena spatřovala zásah v tom, že musela v době zrušené školní docházky zajistit péči o své dvě nezletilé děti. Soud ale uvedl, že ministerstvo mělo pravomoc obě opatření vydat a že jeho postup byl vzhledem ke koronavirové situaci důvodný. Verdikt je pravomocný. Informuje ČTK.

Společnosti učitelů ČJL: Změny maturity pomohou vrátit hodinám češtiny smysl

· 8 komentářů

Společnost učitelů ČJL vítá, že Poslaneckou sněmovnou ČR prošel ve třetím čtení vládní návrh novely, která by měla vrátit maturitní slohové práce a ústní zkoušku zpět do škol a státu ponechat didaktické testy. Věříme, že tato novela projde i Senátem ČR a bude podepsána prezidentem.

Jiří Lukáš: Schválená maturitní novela je opravdu zásadním a důležitým vítězstvím zdravého rozumu

· 45 komentářů

Poslanecká sněmovna výraznou většinou schválila novou podobu maturitní zkoušky. V médiích se mluvilo především o matematice, k výrazným změnám ale došlo i v jediném předmětu, který je povinný pro všechny uchazeče o maturitu – v češtině. Současní třeťáci tak budou maturovat jinak než deset ročníků jejich předchůdců.

David Klimeš: Po povinné matematice nastal čas se rozloučit i s celou státní maturitou

· 1 komentářů

„Když už se poslanci pustili do škrtání ve školském zákoně, byla by škoda přestat. Všechny otázky, které si položili u matematiky, by si měli zopakovat i u státní maturity jako celku. Našli jsme ten jeden jediný správný didaktický test, kterým lze poměřovat zcela různé střední školy od Aše po Zlín? Zlepšuje státní maturita české vzdělávání? A je automatickou důvěryhodnou vstupenkou na vysoké školy? Ne, ne a ne. Státní maturita si zaslouží rychlý konec. A školy důvěru,“ píše David Klimeš v online deníku Aktuálně.

Pedagogové na home office. Jaká jsou pravidla a na co mají nárok

· 1 komentářů

Práci z domova u zaměstnanců soukromých firem nelze jednostranně nařídit, vzniká jen na základě dohody obou stran. U pedagogických pracovníků a zaměstnanců škol však platí trochu jiná pravidla. Ve spolupráci s právníky Bořivojem Líbalem a Markem Polonim přináší iDNES odpovědi na nejčastější dotazy pedagogů.

Tematická zpráva ČŠI: Vzdělávání na dálku. (Se zhruba 9 500 žáky se školám nepodařilo navázat komunikaci.)

· 1 komentářů

„Bez on-line komunikace se školou bylo jen 11 % žáků neúplných základních škol a 16 % žáků úplných základních škol. V případě středních škol byly větší problémy zaznamenány v oborech vzdělání ukončených závěrečnou zkouškou, u nichž se on-line komunikaci nedařilo navázat s více než pětinou žáků. Pozitivní je, že i většinu žáků bez on-line komunikace se školám daří do vzdělávání na dálku zapojit. I přesto však zůstává zhruba 9.500 žáků základních a středních škol, s nimiž se komunikaci nedařilo navázat žádným způsobem, a jde tedy o žáky, jejichž vzdělávání není v době zákazu fyzické přítomnosti žáků ve vzdělávání ze strany školy žádným způsobem realizováno,“ píšou autoři tematické zprávy ČŠI Vzdělávání na dálku na základních a středních školách. Přinášíme Shrnutí hlavních zjištění.

Robert Břešťan: Manuál k použití školního dítěte

· 2 komentářů

Někteří ministři a ministryně české vlády se v posledních dvou měsících pocvičili v neviditelnosti, jiní naopak neslezli z pódia. Mezi těmi, kdo v prvních týdnech krize kolem koronaviru úspěšně předstírali, že nejsou, je i ministr školství Robert Plaga.

2. česko-slovenská debata o nouzovém stavu ve vzdělávání. Dnes ve 13:00

· 0 komentářů

„V další debatě vedle sebe postavíme zřizovatele a ředitele škol na české a slovenské straně. Budeme se ptát: Jak ve své lokalitě spolupracují, jak zafungovaly jejich vztahy a komunikace v době krize. Po jaké podpoře obě strany volají? Co bude potřeba řešit v souvislosti se znovuotevíráním škol?“, nastiňuje výkonná ředitelka SKAV ČR Silvie Pýchová téma druhé česko-slovenské debaty. Bude jím Řízení a zřizování škol v současné situaci. Diskuze opět proběhne online, a to ve čtvrtek 7. 5. 2020 od 13 hod. 

Červen bude pro střední školy hektický

· 0 komentářů

Červen bude pro střední školy hektický, ale maturity i přijímací zkoušky se podle nich dají zvládnout. ČTK to dnes řekli předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. Oba stanovení termínů uvítali. Zajíček za možné úskalí označil to, že na některých školách bude muset být více kol přijímacích zkoušek a termíny tak mohou přesáhnout až do července.

Petr Zídek: Pokyny MŠMT jsou nedomyšleným a alibistickým „nařízením“, jímž se „vrchnost“ jen zbavuje odpovědnosti

· 1 komentářů

„Pokyny MŠMT jsou nedomyšleným a alibistickým „nařízením“, jímž se „vrchnost“ jen zbavuje odpovědnosti. Učitele (a samozřejmě i žáky) staví do neřešitelných a stresujících situací a vystavují je riziku soudních sporů. A to jen kvůli tomu, aby se na pět týdnů obnovila neplnohodnotná a nepovinná výuka pro část dětí. Vše nasvědčuje tomu, že by bylo mnohem moudřejší otevřít školy až za – doufejme – normálních podmínek v září,“ píše Petr Zídek v Lidových novinách. 

Bude to fungovat? Někteří ředitelé před otevíráním škol tápou

· 0 komentářů

Někteří kantoři jsou krátce před obnovením částečného provozu základních a středních škol skeptičtí k tomu, jak bude výuka fungovat. Ředitelé dostali od ministerstva školství sadu doporučení, někteří ji ale hodnotí jako nepřehlednou. Podle odborů jsou některé body pro učitele škodlivé. Ministr školství Robert Plaga (ANO) ale považuje doporučení za správně připravená a konzultovaná s kantory. Obnovením výuky se zabývala úterní 90' ČT24.

EDUin: Deset let s bičem státní maturity: výsledky jsou nepřesvědčivé

· 0 komentářů

Odpověď na otázku, zda a do jaké míry státní maturita přiměla zvýšit kvalitu výuky na středních školách, zatím nikdo systematicky nehledá. Například tematické zprávy České školní inspekce, které se věnují vzdělávání na středních školách s vysokou mírou neúspěšnosti u jednotné části maturitní zkoušky, ale naznačují, že v tomto ohledu zavedení státní maturity nepřineslo zamýšlené výsledky. Školní inspekce u těchto škol naposledy v roce 2017 (sedm let po zavedení státní maturity) konstatovala, že “většina z nich neprovádí systematickou analýzu příčin neúspěšnosti žáků a nepřijímá efektivní opatření k jejich zlepšení”.

Rodiče dětí, které do školy nepůjdou, asi budou mít dál ošetřovné

· 0 komentářů

Rodiče, kteří do otevíraných školek či škol své děti nepošlou, by měli zřejmě dál od státu dostávat ošetřovné. Záležet bude na jejich rozhodnutí, zda s potomky zůstanou doma, nebo se vrátí do práce. Vyplývá to z vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) a mluvčí ministerstva školství Anety Lednové. Ošetřovné zaměstnancům poskytuje resort práce. Po ministerstvech školství a zdravotnictví žádá stanovení jasnějších pravidel kvůli dalšímu vyplácení podpory. Informuje ČTK. 

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.