Knihy nás zpomalují a nutí přemýšlet, zatímco internet nás zrychluje. Kniha o vlivu digitálních médií na proces čtení

neděle 24. května 2020 ·

Díky internetu a obrazovkám se ztrácí kognitivní trpělivost. Chceme vědět, co nám informace dávají, hned teď. Ztrácíme schopnost počkat si na zážitek nebo na poznání tři sta stránek. Skáčeme z odstavce na odstavec, z okna do okna. Často nedočteme do konce ani článek o dvou stranách. Anebo dočteme, ale s tak řídkou pozorností, že vlastně nevíme, o čem byl. Složitější myšlenky kvůli tomu mizí v neviditelnu. Hloupneme, povrchníme. Magazín Rodiče vítáni doporučuje knihu Čtenáři, vrať se neuroložky a odbornice na proces čtení Maryanne Wolfové.Čtení románů rozvíjí empatii. Literatura nabízí možnost dívat se na život očima druhého. Vnímat svět jinak než skrz sebe. Očima postavy nebo autora. V prvním případě může jít o pohled za hranice osobních zkušeností, ve druhém se může odehrát dokonce setkání s mrtvým. Číst mrtvé roztahuje současnost a prodlužuje život. Vnímat svět skrz druhé život obohacuje.

Při čtení knihy je její písmo oživováno ve vaší mysli. Život literární postavy se odehrává za vašima očima. Vidíte její mysl, procházíte jejím nitrem. Při čtení na internetu je váš pohled vtahován mezi obrazy a písmena na obrazovce. Můžete se na textu aktivně podílet, smíte napsat komentář. S knihou v ruce rostete vy, s očima na internetu roste internet. Cookies jsou soubory sbírající vaše čtení, vaše pohledy.

Wolfová ale nebrojí proti digitálním technologiím. Říká, že musíme objevit, jak smysluplně rozvíjet oba způsoby čtení, neboť obrazovky z našich životů už nezmizí. S digitalizací společnosti se digitalizuje i knihtisk. Rodiče, učitelé i děti si musí vědomě vychovat „dvojjazyčný mozek“. Takový, který umí číst hluboce a klidně i skákavě a rychle.


Celý text naleznete zde

3 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...
24. května 2020 v 10:47  

Ano, souhlas

Jenže ten, kdo je schopen sousředit se a číst s porozuměním, nemá problém s přeskakováním a rychločtením. Naopak to neplatí.

Internet je jako gravitace. Pokud volně padáte a nebrzdíte, zabijete se.

To, že mnozí mají problém přečíst dvoustránkový článek, není způsobeno jen jejich neschopností, ale čím dál častěji jalovostí a nekvalitou článku.

Nicka Pytlik řekl(a)...
24. května 2020 v 13:48  

mnozí mají problém přečíst dvoustránkový článek

Pytlici mnohdy mívají ze stejných důvodů čtecí problém byť i třeba jen se dvěma větami.

Nowak řekl(a)...
24. května 2020 v 22:46  

Nečekal bych, že Magazín Rodiče vítáni bude propagovat takto tradiční pohled.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.