Veselé diktáty a doplňovačky pro 4. a 5. třídu

pátek 18. října 2013 ·

Diktáty někdy v dětech vyvolávají obavy. Pomocí cvičebnic Veselé diktáty a doplňovačky se je snažíme dětem podat v přístupnější formě. Máme při tom na paměti dvě důležitá pravidla – opakování dělá mistra a škola hrou.

Použili jsme pravopisné oříšky, které děti postupně louskají ve 4. a 5. třídě, v příbězích psa Evžena či Adama a Elišky. Děti jsou na jejich příběhy zvědavé, proto pak k psaní diktátu necítí takovou nechuť, některé se na ně dokonce těší. Texty lze použít dvojím způsobem, který zvolíte podle zralosti dítěte nebo obtížnosti probíraného jevu. Buď můžete dítě nechat v první části doplnit chybějící písmena, nebo mu text podle klíče v závěru nadiktovat.

Knížky jsou vhodné pro procvičování pravopisu ve škole i doma.


Cvičebnice pro 4. třídu se zaměřuje na tyto jevy:

 • předpony od(e)-, nad(e)-, pod(e)-, před(e)- a tvarově stejné předložky;
 • předpony vz(e)-, roz(e)-, bez(e)- a předložka bez(e);
 • předpony ob(e)-, v-, vy-/vý-;
 • slovesa – časování sloves, slovesa zvratná, jednoduché a složené tvary sloves;
 • skloňování podstatných jmen;
 • shoda přísudku s podmětem.
Cvičebnice pro 5. třídu se zaměřuje na tyto jevy:
 • předpony ob-, v- (psaní bě/bje, vě/vje);
 • předpony z(e)-, s(e)- , vz(e)-;
 • skloňování podstatných jmen rodu mužského – vzor předseda a soudce;
 • opakování skloňování podstatných jmen rodu ženského, středního, mužského;
 • shoda podmětu s přísudkem;
 • skloňování přídavných jmen tvrdých, měkkých, přivlastňovacích;
 • stupňování přídavných jmen;
 • skloňování zájmen já, ty, se, my, vy;
 • skloňování zájmen ten, náš, on, ona, ono;
 • skloňování číslovek.
Přejeme vám hodně zábavy při procvičování pravopisu.

Ukázky stran:

 Knihy s 15% slevou zakoupíte v e-shopu knihy.cpress.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.