V souboji o ženská jména začínají vítězit odpůrci povinné přípony -ová

sobota 16. května 2020 ·

České ženy mají velkou šanci, že již brzy nebudou muset ke svému jménu přidávat příponu -ová. Poslanci z výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj schválili návrh poslance za Piráty Ondřeje Profanta a zmocněnkyně pro lidská práva a poslankyně ANO Heleny Válkové, aby si ženy v Česku mohly vybrat nepřechýlenou formu příjmení. Informuje iDNES.Zatím totiž tuto možnost mají například ty ženy, které si vzaly za muže cizince, jako bývalá vicepremiérka Karolína Peake či exposlankyně za Stranu zelených Kateřina Jacques.

Změnu poslanci podpořili při projednávání vládního návrhu zákona o matrikách, jménu a příjmení. Nepřechýlené příjmení nyní mohou mít také ženy jiných národností nebo ty, které plánují žít v cizině. Ale žen, které touží mít jméno bez přípony -ová je mnohem více. Celý text naleznete zde

9 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...
16. května 2020 v 8:30  

Paní Nováku, pojďte dál.
Nemůžeme jednat bez paní Nováka.
Dám to paní Novákovi.
NMOvák=mužský rod. Skloňuji to správně? nebo se budou dělat speciální česká pravidla?

Vera řekl(a)...
16. května 2020 v 11:28  

Copak Novák, ale co já? Bude se říkat: Řeknu to paní Sýkorovi nebo paní Sýkoře?
Ještě že jsme to řešili v dobách genderového temna a Sýkorová nikomu a ničemu nevadila.

Unknown řekl(a)...
16. května 2020 v 14:27  

"A bude tady tzv. třetí pohlaví. Žena i muž jsou si tak rovni. Ženy do hutí a sléváren, muži rodit děti (genetické inženýrství je už na vysoké úrovni). A což teprve klonování. Jsou před námi nedozírné nové možnosti".
A nyní vážně, je třeba zveřejnit čísla kdo je pro a kdo je proti. Nějak nám chybí nějaký výzkum a především informace. Manipulace je zlá věc a cesta do pekel.

Nowak řekl(a)...
16. května 2020 v 16:32  

Vero, jestli jste oprvadu Sýkorová, tak Váš manžel je Sýkora. V češtině jednoznačně TA Sýkora (a skloňovat by se dokonce měl podle vzoru žena). Zvykla jste si na to, že TA Vaše konkrétní Sýkora je mužskej?

Nicka Pytlik řekl(a)...
17. května 2020 v 9:19  

'Doneste to panu Sýkoře!'
'A manželům Vránám také?'

Petr Portwyn řekl(a)...
17. května 2020 v 9:28  

Hezký titulek.
Dva poslanci navrhnou, aby si ženy mohly vybrat, a hned "začínají vítězit odpůrci".
Ehm ;o)

Michal Komárek řekl(a)...
17. května 2020 v 9:52  

Pane Portwyne, opět problém s porozuměním textu?

Petr Portwyn řekl(a)...
17. května 2020 v 10:21  

To nevím, pane Komárku.
Zeptejte se v i-dnesu.

rváčkazvesela řekl(a)...
18. května 2020 v 10:00  

A už by někdo mohl zapracovat na tom, aby slovesa měla (nejsme si jistá koncovklou) více rodů.
Děcka mají zamotanou hlavu ze třech a ono to muší bejt jěště onačejší...jsme zdegenerovaní a už nevíme coby.
A pokud jste třídním učitelem, znáte tabulky přehledů počtu žáků v KL...na počátku šk.roku a na konci...tak ty tabulky si s více pohlavími nedovedu představit - to nezvládne ani počítač. Ke zmatkům mi bohatě stačí, když má matka jiné příjmení než robě a otec též nebo je tam více otců , matek prostě zmatek.
Ze školství prchejme - houfně!!!

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.