V pondělí začínají maturity. Matematiku si vybralo méně žáků než vloni

sobota 30. května 2020 ·

Didaktickým testem z matematiky a francouzštiny začne v pondělí ráno státní část maturitních zkoušek. K prvnímu pokusu půjde letos 68.036 maturantů, což je zhruba stejně jako loni... Pro všechny maturanty je povinná zkouška z českého jazyka a literatury. Druhý povinný předmět si vybrali mezi cizím jazykem a matematikou. Podobně jako v minulosti zvolila většina angličtinu, jejíž popularita každým rokem roste. Letos jí dá přednost 76,6 procenta všech maturantů, což je o 2,3 procentního bodu víc než loni. U matematiky je trend opačný. Přihlášeno je k ní 19,9 procenta maturantů, meziročně o 1,5 procentního bodu méně. Informuje ČTK.
Celý text naleznete zde

7 komentářů:

L.snirch řekl(a)...
30. května 2020 v 11:26  

"Podobně jako v minulosti zvolila většina angličtinu, jejíž popularita každým rokem roste."
Nevím (stejně jako to neví ČTK), zda roste popularita angličtiny.
Roste popularita státní jednotné zkoušky z angličtiny.
Proč, to je jasné každému.

Nowak řekl(a)...
30. května 2020 v 18:52  

Je rozdíl 1,5% u matematiky tak významný, aby patřil do titulku? Přece není reálné, aby % trochu nekolísalo. Pokud je pokles každý rok již několik let, tak je to jiné.

Nicka Pytlik řekl(a)...
30. května 2020 v 19:49  

Možná by bylo zajímavé sledovat,
jak se zrušení povinné maturity z matematiky projeví na zvýšení zájmu o maturitu z matematiky.

L.snirch řekl(a)...
30. května 2020 v 20:29  

"Je rozdíl 1,5% u matematiky tak významný, aby patřil do titulku? "
A pokles o 20 procentních bodů mezi 2013-2020 už by do titulku patřil?
Z 39,1 % na 19,9 %.

mirek vaněk řekl(a)...
31. května 2020 v 11:53  

Jako matematikovi mi ta procenta nesedí, pokud celkový počet maturantů má být zhruba stejný jako loni. Aby větší základ vzrostl víc než menší základ klesne, je divné.

"Letos jí dá přednost 76,6 procenta všech maturantů, což je o 2,3 procentního bodu víc než loni. U matematiky je trend opačný. Přihlášeno je k ní 19,9 procenta maturantů, meziročně o 1,5 procentního bodu méně."

Autor nechápe význam slova populární. S popularitou maturity z matematiky to nemá nic společného.

mirek vaněk řekl(a)...
31. května 2020 v 11:56  

Děkuji za upozornění. Nevšiml jsem si. Tedy bez zbytečného odkladu.

L.snirch řekl(a)...
31. května 2020 v 12:05  

"Jako matematikovi mi ta procenta nesedí, pokud celkový počet maturantů má být zhruba stejný jako loni. Aby větší základ vzrostl víc než menší základ klesne, je divné."
Zbytek je pokles němčiny a ruštiny.
Není jen matika a angličtina, taky nedávají dohromady 100%.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.