Vesnický učitel se stal youtuberem. Sledují ho děti z celého Česka. „Hrdinové současné doby, jsou rodiče,“ říká

pátek 15. května 2020 ·

„Pro mě jsou rodiče hrdinové současné doby. Dělají svoji práci, nebo zůstali doma s dětmi za pár šestáků a ještě zastávají práci nás učitelů, do toho se starají o domácnost,“ říká v rozhovoru pro |MF DNES učitel základní školy v Oknech Milan Bárta. Díky jeho způsobu „vyučování na dálku“ ho dnes znají žáci po celém Česku – natáčí přírodovědná videa a nahrává je na YouTube.Milan Bárta (facebook.com)
V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi:

Jak vás tenhle způsob výuky vlastně napadl? 

Já učím v každé třídě většinou dvě hodiny, takže když jsme řešili, jak vzdělávat děti během koronaprázdnin, vyvstal problém. Došlo mi, že zadávat úkoly všem, obvolávat rodiče z dvaceti dvou vesnic v okolí, kde mnohde ani není kvalitní telefonní signál, bude těžké. Řada škol funguje tak, že v pondělí učitelka rozešle dětem úkoly, ať je vyplněné pošlou zpátky. Takhle jsem fungovat nechtěl. Tak jsem ředitelce navrhl, že se k dětem zkusím dostat jinou cestou.

Dobře, ale proč zrovna YouTube? Jiní učitelé s dětmi hovoří přes skype nebo jim mailují. 

Děti zbožňují YouTube. Už někdy od třetí třídy výš chtějí být všechny youtuberem. My v dětských letech jsme chtěli být kosmonauty nebo námořníky, jejich snem je stát se youtuberem. Tak jsem založil youtubový kanál, někde vyhrabal starou kameru, která má v sobě střihací program, a natočil první videa. A v podstatě ihned se děti zapojily. A brzy se přidaly děti, které vůbec nejsou od nás z Oken, ale z celého Česka.

O čem bylo vaše první video? 

Nazval jsem ho jaro, což měly děti stejně probírat v prvouce. Hovořil jsem v tom videu o ptácích a květinách typických pro jarní období. Fotky jsem si našel na Googlu, použil jsem ty, které jsou k volnému využití. To video bylo dnešním pohledem hrozné - blbnul mi tam zvuk s obrazem - ale má dnes padesát čtyři tisíc zhlédnutí. Po čase jsem přešel na PowerPoint, který už umí nahrávat video. Stačí mi tak notebook s webkamerou a internetové připojení. Jen kvůli lepšímu zvuku jsem si zapůjčil sluchátka s mikrofonem.


Celý rozhovor naleznete v MF DNES

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.