Česká škola oslovila učitele a teoretiky s otázkami na téma, zda a nakolik mají učitelé právo sdělovat žákům svoje názory a postoje. Anketa vychází z příběhu učitelky mateřské školy, která odešla, protože řediteli ani rodičům se nelíbilo, že mluví s dětmi o veganství.
1) Kde je hranice mezi ovlivňováním dětí, žáků a otevřenou diskusí? Je taková hranice?
2) Jsou nějaké názory, postoje, které by učitel neměl prezentovat ani v diskusi?
3) Má učitel právo na prezentaci svých názorů a postojů? Když se na ně děti, žáci ptají?
4) Co třeba učitelé, kteří kandidovali za SPD ,nebo hnutí Martina Konvičky? Lze předpokládat, že mají vyhraněný názor například na islám, Romy, migraci, neziskovky…
5) Znáte nějaký případ, kdy byl učitel za prezentaci svých názorů propuštěn nebo potrestán? Považujete to za správné?
Přinášíme odpověď
ministerstva školství.

MŠMT odpovídá na otázky České školy: Politická činnost učitelů nesmí přesahovat do jejich práce ve škole
Kateřina Vrtišková: Být učitelkou je rozhodně ještě daleko lepší, než jsem očekávala
„Co se týče vybavení škol, to je na úrovni. Náš systém vzdělávání na základních a středních školách ale skutečně pořád funguje jako za té Marie Terezie. Lpí se na znalostech, a když to člověk chce dělat jinak, tak to má těžké. Když učí na prvním stupni jako já, tak je to ještě dobré, protože tam je prostoru relativně hodně,“ říká v rozhovoru pro Lidové noviny učitelka Kateřina Vrtišková, která letos vyhrála první ročník českého kola soutěže Global Teacher Prize.
Za nenávistné výroky o dětech z Teplic je obžalována 26letá žena
Kvůli nenávistným komentářům k fotce žáků první třídy školy v Teplicích byla obžalována 26letá žena z Tachova. Uvedla to Česká televize na základě vyjádření Ondřeje Wendlera z tachovského Okresního státního zastupitelství. Do zmíněné třídy chodí převážně romské, vietnamské a arabské děti. Diskutující na internetu v komentářích k fotce třídy navrhovali poslat prvňáčky do plynu nebo do třídy hodit granát. Informuje ČTK.
„Digitální demence“ podle studie českých vědců: Nové technologie zbavují člověka přirozených schopností
Používání GPS navigace v takzvaných chytrých brýlích může podle vědecké studie ovlivnit fungování mozku. Už po třech měsících se zhoršuje prostorová paměť. Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) sídlícího v Klecanech u Prahy popsali, jak lidský mozek začal pracovat jinak, když člověk používá nové technologie, informoval mluvčí ústavu Jan Červenka. Informuje ČTK.
MŠMT: Na vybraných školách se v září začne učit nová informatika
Ministerstvo školství připravilo novou koncepci rozvoje digitálních dovedností a informatiky, která by se měla prolínat všemi předměty. Nový způsob výuky se v září začne testovat na vybraných mateřských, středních a základních školách. Pilotní ověřování potrvá do června 2020, potom by podle něj měly začít učit všechny školy, uvedl úřad na webu. Informuje ČTK.
Revize RVP v oblasti Informatiky a informačních a komunikačních technologií
V průběhu čtrnácti let, kdy vzdělávací oblast Informační a komunikační technologie (ICT) zůstávala jako jedna z mála v Rámcovém programu pro základní vzdělávání (RVP ZV) beze změny, se nashromáždilo mnoho podnětů k jejím úpravám. To samé platí pro Informatiku a ICT v rámcových vzdělávacích programech pro gymnázia a střední odborné vzdělávání, které jsou o dva roky mladší. Řada podnětů časem zastarala a přestala být v konkrétní formulaci aktuální.
Vysokoškoláci mají problém sehnat ubytování. Z nájmů je vytlačuje Airbnb, místa docházejí i na kolejích
Podle realitních kanceláří ubylo bytů pro studenty proto, že majitelé část z nich zrenovovali a buď je pronajímají dlouhodobě rezidentům, nebo naopak krátkodobě turistům přes Airbnb. Studenti zkrátka přestali být zajímavými zákazníky. „Je to rychloobrátkové zboží, takže nabídka není nijak pestrá,“ shrnul prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný. Informuje Česká televize.
Rektor Zima: Navýšení rozpočtu? Částku považují vysoké školy za nedostatečnou
Navýšení rozpočtu vysokých škol o 1,8 miliardy korun, se kterým aktuálně počítá pro příští rok vláda, je podle předsedy České konference rektorů a rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy nedostatečné. Zima ČTK sdělil, že vysoké školy požadují zvýšení rozpočtu alespoň o 2,5 miliardy, přičemž ani to by neumožnilo univerzitám zajistit nárůst platů tak, aby proporčně odpovídal tomu, jak budou růst platy ve veřejné sféře.
Neziskové organizace mají oproti plánu dostat o 586 mil. méně. Výrazně méně dostanou v rezortu školství
V návrhu rozpočtu na příští rok klesla suma určená neziskovým organizacím o 586 milionů korun oproti původnímu plánu. Přesto má podle návrhu celková suma vzrůst o 800 milionů korun vzhledem k letošnímu roku, novinářům to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda bude o požadavcích sektoru ještě jednat. Výrazně klesat mají peníze neziskovým organizacím vázaným na ministerstvo školství, s růstem počítá ministerstvo práce a sociálních věcí. Informuje ČTK.
Ředitel Jaroslav Jirásko odpovídá na otázky České školy: Učitel nesmí lhát a nesmí manipulovat. Xenofob by měl letět hned.
Česká škola oslovila učitele a teoretiky s otázkami na téma, zda a nakolik mají učitelé právo sdělovat žákům svoje názory a postoje. Anketa vychází z příběhu učitelky mateřské školy, která odešla, protože řediteli ani rodičům se nelíbilo, že mluví s dětmi o veganství.
1) Kde je hranice mezi ovlivňováním dětí, žáků a otevřenou diskusí? Je taková hranice?
2) Jsou nějaké názory, postoje, které by učitel neměl prezentovat ani v diskusi?
3) Má učitel právo na prezentaci svých názorů a postojů? Když se na ně děti, žáci ptají?
4) Co třeba učitelé, kteří kandidovali za SPD ,nebo hnutí Martina Konvičky? Lze předpokládat, že mají vyhraněný názor například na islám, Romy, migraci, neziskovky…
5) Znáte nějaký případ, kdy byl učitel za prezentaci svých názorů propuštěn nebo potrestán? Považujete to za správné?
Odpovídá ředitel základní školy Lázně Bělohrad Jaroslav Jirásko.
Přejete si třídy s 80 dětmi? To je reálná hrozba, říká k nedostatku učitelů pedagog
Situace ve školách je kritická a bude se zhoršovat. Tvrdí to zástupci ředitelů gymnázií a středních odborných škol, kteří v pondělí v otevřeném dopise vyzvali vládu. Chtějí zvýšit platy ve školství už od září. Ne až od ledna. Je to nutné? „Na to neumím odpovědět. Ale znám situaci ve školách, jaká je nouze o dobré učitele a jak těžké je do škol dostávat absolventy fakult. Podle mě se učitelům mělo přidat dávno, a to nejen středoškolským, ale hlavně na základních školách,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus Ondřej Hausenblas z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.
Učitel národů Babiš posílá na migranty Komenského
Premiér Andrej Babiš (ANO) při návštěvě Itálie, kam odjel řešit nelegální migraci, prohlásil: "Jan Amos Komenský říkal, že řešení migrace není přesidlování národů, ale jejich vzdělávání. Pokud budou lidé vzdělaní, tak zůstanou doma a nebudou chtít jít jinam do Evropy." Podle odborníků na Komenského a filozofii jeho doby však výrok přisouzený učiteli národů neexistuje, a navíc se neslučuje ani s Komenského myšlenkami. Případem se v reportáži a komentáři zabývají Hospodářské noviny.
Bořivoj Brdička: Příprava učitelů hrou
Cílem hry je navrhnout vlastní školu. K tomu hra využívá dva odlišné typy předem připravených karet. První obsahuje 8 karet obsahujících typické komponenty, z nichž se skládá každá škola: plán školy, uspořádání tříd, nabídka volitelných předmětů, zvonění, technologie, hodnocení žáků, podmínky absolvování, další vzdělávání pedagogů. Všechny karty obsahují jeden návodný citát, který danou problematiku dokresluje. Další karty pak jsou zařazeny do čtyřech sad, které obsahují vždy celou řadu karet popisujících hodnoty, které ovlivňují formy výuky ve školách aplikované. Mohou to být teoretické koncepce, konkrétní postupy i cíle, jichž se snaží školy dosáhnout:
Blended learningový kurz Asistent pedagoga pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí
Kurz je zaměřen na práci s dětmi ze sociálně znevýhodněného prostředí. Kurz osvětlí příčiny a důsledky sociálního znevýhodnění pro vzdělávání dětí. Účastníci získají přehled o službách souvisejících s prací a péči o děti (OSPOD, sociální, spec. ped. a psychol. služby); rozvíjí kompetence AP ve zvládání obtížných situací spojených s chováním dětí, budou reflektovat vlastní práci, komunikaci a spolupráci s pedagogy.
Fakulty dostanou přidáno, aby vzdělaly víc lékařů. Učitelé by měli brát dvojnásobný plat
Až o půl miliardy korun ročně by si měly přilepšit lékařské fakulty. Peníze, které dostanou navíc, mají použít ke zvýšení počtu studentů. V českých nemocnicích podle odhadů chybí asi tisícovka lékařů. V některých regionech mají lidé problém najít si praktika, u specialistů zase týdny čekají na vyšetření. Informují Hospodářské noviny.
Plaga: Na zvyšování platů letos peníze nejsou. Na podzim budou hotové návrhy změn inkluze. Urychlíme revizi RVP
Ministr školství Robert Plaga v rozhovoru s ČTK zopakoval, že na navyšování peněz ještě letos nejsou už ve státní pokladně peníze. Vláda podle něj drží svůj slib a přidá učitelům od ledna 15 procent, z toho deset do tarifu. Před růstem platů v tomto roce dává Plaga přednost tomu, aby se s přidáváním počítalo v rozpočtových výhledech na další roky. Podle něj je to systémovější.
Žádné osnovy nepřežijí první kontakt s dětmi, tvrdí propagátor formativního hodnocení Dylan Wiliam
Učit má ten, kdo má rád děti. Učení je změna v dlouhodobé paměti. Lepší, když žák odpoví špatně než vůbec. Vyvolávat jen ty, co se hlásí, nemá smysl. Děti se mají cítit ve škole dobře, a to je úkol učitelů. I taková pravidla vzdělávání prosazuje známý pedagog Dylan Wiliam, propagátor formativního hodnocení. Jeho interaktivní workshop navštívilo v úterý v Praze na 160 pedagogů, zástupců pedagogických fakult, ministerstva školství i školní inspekce. Informuje Echo24.cz.
Učitelka před žáky mluvila o veganství. Rodiče si pak stěžovali, že děti nejí maso
Učitelka Michaela Vincourová dostala od ředitele mateřské školky na vybranou. Buď před dětmi bude mlčet o důvodech, které ji vedou k veganskému životnímu stylu, nebo v práci skončí. Aktivistka hájící práva zvířat se rozhodla pro druhou možnost a na svém instagramovém účtu publikovala fotografii s hashtagem "Nebudu zticha", která za dva dny nasbírala přes pět tisíc pozitivních reakcí. Informuje Aktuálně.cz.
Julie Hrstková: Představa, že by se začalo pracovat a učit třeba v deset, evidentně zavání kacířstvím
„Člověk ani nepotřebuje množství studií, výzkumů a prací, které exaktně vědecky prokazují, že děti začínají vnímat nejdřív kolem deváté a puberťáci ještě o hodinu později, protože ráno to myslí obtížně i mnohým dospělým. Nemluvě o tom, že ranní vstávání spíš než k vyšší produktivitě a aktivitě přispívá leda ke kumulaci rodinného stresu,“ píše Julie Hrstková v Hospodářských novinách.
Škola zavádí pozdější začátek vyučování, experti pochybují
Od nového školního roku budou žáci pražské Základní školy Strossmayerovo náměstí moci vstávat později. Začátek vyučování posunulo vedení školy z osmé hodiny až na půl devátou. Ke změně se rozhodlo po diskusi s rodiči, pro posunutí prvního ranního zvonění o půl hodiny jich podle vedení školy byla většina. Ne všichni souhlasí. Reportáž přinášejí Hospodářské noviny.
Prázdniny se chýlí ke konci… Jak to udělat, aby září nebolelo
„Děti snadno ztrácejí ponětí o čase, zejména ty menší,“ vysvětluje pro magazín Rodiče vítáni psycholožka a psychoterapeutka Andrea Hlubučková. „Je proto dobré jim čas od času připomenout, jak jsme na tom. Je lépe, když uslyší – ještě týden budeš u babičky, potom tři noci doma, a pak začne škola, než když jim v sobotu oznámíme, že v pondělí to vypukne.“
Německu chybí desetitisíce učitelů, kvalita vzdělávání se propadá
Až 40 tisíc učitelů chybí podle odborů na německých školách. Často tak za ně zaskakují lidé, kteří k výuce nemají odpovídající vzdělání ani zkušenosti. Největší problém mají zejména základní a speciální školy, a to především na severu a východě země. Ve spolkových zemích Berlín a Sasko se mluví o stavu krize. Informuje iDNES.cz.
EDUin pro premiéra Babiše: Návrh potřebných kroků ke zkvalitnění vzdělávání v ČR
Publikujeme návrh priorit a konkrétních řešení vzdělávací politiky, který EDUin vypracoval na základě žádosti premiéra ČR Andreje Babiše po společné schůzce. Definovanými prioritami je zejména bezpodmínečná nutnost zvýšit investice do vzdělávání, uskutečňovat vzdělávací politiku na základě evidence based zjištění, podpořit učitelství jako klíčové společenské povolání a roli ředitelů zejména jako pedagogických lídrů a manažerů. Návrh, jenž předpokládá vznik Národní rady pro vzdělávání jako apriori expertního tělesa, byl předán předsedovi vlády.
Odborník na šikanu: Učitelé nevědí, jak nastavit dobré vztahy ve skupině. Tedy to, co jsou dobré vztahy a jak je udržovat
Šikana neexistuje. Je to jako v přírodě, kde si samci vymezují teritorium. S takovým vysvětlením se setkala učitelka Gabriela Turková, když chtěla na Základní škole Vrané nad Vltavou řešit případy šikany. Není to ojedinělé. Za uplynulý školní rok inspekce eviduje desítky stížností na školy, které šikanu neřeší. Reportáž přináší iDNES.cz.
Proč by se měly školy otevřít okolnímu světu a jak bude vypadat výuka v první střední ScioŠkole, vysvětluje její ředitel
„Pro některé školy je státní maturita trapně snadná, pro jiné velmi těžká. Pro naše studenty to bude jedna z mnoha překážek, které budou muset v životě překonat. Některé překážky jsou v životě smysluplnější, jiné méně. Není naším cílem připravit studenty na státní maturitu. Ta zodpovědnost je totiž na nich. My jim k tomu připravíme podmínky. Naše cíle jsou vyšší,“ říká v rozhovoru pro Lidové noviny ředitel první střední ScioŠkoly Filip Dobrovolný.
Jitka Tůmová, Jana Zachová: Daily Routines
Některé americké školy budou pomocí umělé inteligence sledovat, co studenti píšou na jejich počítačích.
Tablety a notebooky jsou ve výuce na amerických školách vidět stále častěji. Pro školy to mimo jiné znamená, že musí zajistit, aby jejich studenti byli při práci s těmito moderními školními pomůckami v bezpečí. Ukládá jim to zákon o ochraně dětí na internetu z roku 2000, který říká, že každá škola, která obdrží federální financování, musí mít politiku bezpečnosti na internetu. Některé školy to řeší jednoduše – prostým zablokováním přístupu na nevhodné webové stránky. Další se však rozhodly pro jiné řešení. Pomocí speciálního softwaru chtějí monitorovat, co studenti na školních zařízeních píšou a vyhledávají a mít tak kontrolu nad jejich chováním. Informují Hospodářské noviny.
Zástupci školských asociací vyzvali vládu k růstu platů od září. „Personální kolaps je na dohled,“ varují
Zástupci ředitelů gymnázií a středních odborných škol dnes v otevřeném dopise vyzvali vládu, aby zajistila navýšení platů ve školství od letošního září. Odložení růstu platů na leden příštího roku podle nich svědčí o tom, že si vláda neuvědomuje, jak velký problém mají školy s nedostatkem učitelů i nepedagogických pracovníků. ČTK to dnes sdělila předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová, která dopis podepsala spolu s předsedou Unie školských asociací CZESHA Jiřím Zajíčkem.
Zástupci asociací: Školy mají stále větší potíže sehnat učitele
Školy mají stále větší problémy sehnat kvalitní učitele. Chybějí zejména kantoři pro první stupeň, matematiku, informační technologie a přírodovědné předměty. Shodli se na tom zástupci školských asociací, které oslovila ČTK. Platy ve školství podle nich nerostou dost rychle, a absolventi pedagogických fakult tak raději i nadále hledají zaměstnání jinde.
Na vybraných školách od září startuje velká reforma ve výuce informatiky, za dva roky se má spustit všude
„Umět mluvit ke strojům tak, aby člověka poslouchaly, je dovednost, o jejímž vzrůstajícím významu v dnešním vysoce technizovaném světě málokdo pochybuje. V osnovách by se taková látka dala popsat jako základy programování, algoritmizace nebo rozvoj „informatického myšlení“... České osnovy pro informatiku jsou staré 14 let, příděl hodin je minimální a na modernější látku si málokdo z učitelů troufne. Mnozí tak raději zůstávají u přednášení, jak ovládat Word nebo PowerPoint. Za týden ale nastane změna.“ Reportáž o plánované změně výuky informatiky přináší týdeník Respekt.
Ze školy si všichni neseme zranění, říká zakladatelka Montessori školy
Anketa Respektu: Mělo by se uvažovat o zákazu mobilů v českých školách?
Ivan Pilný, zmocněnec pro oblast digitálního vzdělávání na ministerstvu školství (ANO)
Ne. Naopak by se mělo více podporovat smysluplné využití těchto nástrojů při výuce. To je v době digitální ekonomiky s rychle se měnícími a zanikajícími profesemi namístě. Koneckonců, využití mobilních zařízení ve výuce, kdy slouží jako pomůcka, nezakázali ani ve Francii. Říká se, že příklady táhnou. Neměli by být příkladem digitálního detoxu především rodiče?
Konference MoodleMoot.cz 2018
Učitelé dostanou příspěvek na dopravu nebo na noc v hotelu
Startují rozsáhlé kontroly kvůli prodeji alkoholu a tabáku dětem
Od dnešního dne mohou provozovatelé restauračních a dalších zařízení očekávat kontroly, které se zaměří na zakázaný prodej alkoholu a tabákových výrobků dětem. Do konce letošního roku jsou naplánována nejméně tři kontrolní kola. Start akce, při které bude policie spolupracovat s celníky, hasiči nebo s obchodní inspekcí, oznámili policisté minulý týden. Informuje ČTK.
Martin Zvěřina: Je to drahé a je to k ničemu, proto by bylo nejrozumnější zrušit jak státní maturity, tak Cermat.
„Pokud o ni vysoké školy nestojí, pak ji jednoduše zrušme. Co? Přece státní maturitu. Po osmi letech bolestné praxe se ukazuje, že státní maturita nesplnila ani jeden z cílů, který měli její architekti na mysli. Navíc se vyjevilo, že Cermat, státní instituce, která tuto zkoušku připravuje, není schopna ani zformulovat otázky, zkouška každoročně vykáže nějaký lapsus,“ píše Martin Zvěřina v Lidových novinách.
Český učitel na Summerhill School: Když se děti učí, když chtějí, učí se mnohem rychleji
„Poohlížel jsem se po práci v alternativním školství a náhodou zahlédl inzerát Summerhillu. Lákala mě demokratická výchova, volnost a spolupráce mezi učiteli a žáky. Líbilo se mi, že žáci jsou součástí toho, jak škola funguje, a mají možnost to ovlivnit. Zaujala mě rovnocennost mezi dětmi a dospělými,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz jediný český učitel na britské Summerhill School David Yilma.
Tomáš Janík: Nedělní pedagogické krasořeči: tentokrát o alternativách v reakci na odcizení
Zakázala synovi telefon i herní konzoli. Po měsíci zjistila, že dítě nemá žádný společenský život
Novinářka britského deníku The Telegraph Anna Maxtedová se rozhodla nařídit během léta svému třináctiletému synovi digitální detox. Vadilo jí, že kouká do obrazovky počítače nebo tabletu i dvanáct hodin denně. "Ačkoliv si běžně užíváme sportovních aktivit, vídáme se s přáteli a jsme vyrovnaní, cítila jsem, že vývoj mých synů je omezený. A také jejich inteligence. Ponořili se do svých telefonů natolik, že když jsem jim je vzala, bylo to, jako by se probudili ze sna - byli dezorientovaní a utrápení," popsala ve svém článku pro britský deník. Informuje Aktuálně.cz.
Diskuse o státní maturitě: Ve hře bude i její zrušení
Státní maturita má být potvrzením, že student dosáhl určité úrovně vzdělání. Že se tak v současnosti neděje, se shoduje ministr školství Robert Plaga (ANO) s odborníky na vzdělávání. Jednotnou maturitu neberou v potaz ani univerzity při přijímacích zkouškách. Spoléhají se raději na vlastní testy. Na podzim chce Plaga zahájit sérii jednání s odborníky, jak by se měla maturita proměnit. Informují Lidové noviny.
Musíme řešit závislost dětí na mobilech, alkohol je moc dostupný, říká protidrogová koordinátorka
Premiér Andrej Babiš jmenoval minulý týden do funkce národní protidrogové koordinátorky Jarmilu Vedralovou, která dříve působila na ministerstvu zdravotnictví. Její nástup do čela odboru protidrogové politiky na Úřadu vlády provázela silná kritika ze strany odborníků a jejího předchůdce Jindřicha Vobořila, který ji označil za nejhorší možnou volbu. Pro piráty je Vedralová ohrožením racionální protidrogové politiky. Nová koordinátorka má kritiku za nekonstruktivní a v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví o svých představách, jak má fungovat boj proti závislostem.
C. k. gymnázium, kam chodil Franz Kafka: Strach ze zkoušek, který se stupňoval až k hrůze z maturity
Franz Kafka navštěvoval Státní gymnázium s německým vyučovacím jazykem, které stálo na Staroměstském náměstí. S ním 19.září 1893 nastoupilo do ročníku dalších 86 chlapců, ale v kvartě už bylo jen 50 žáků a maturitu jich složilo pouhých 22. V primě bylo i pět českých žáků, jejichž rodiče si pro ně přáli vzdělávání v němčině, všichni ale – zřejmě pro svůj jazykový hendikep – brzy ze studií vyletěli. Podle těchto čísel je zřejmé, že škola to byla přísná a strach ze zkoušek, který se stupňoval až k hrůze z maturity, který Kafka popisuje ve svých denících, nebyl neopodstatněný. Magazín Rodiče vítáni přináší pohled na tehdejší gymnázium podle knihy Reinera Stacha Kafka – rané roky.
Premiér Babiš potvrdil růst platů učitelů o 15 procent. Nepedagogickým pracovníkům slíbil přidat 10 procent.
"Dohodli jsme se dnes se školskými odbory, že od 1. 1. 2019 navýšíme učitelům platy o 15 procent a nepedagogickým pracovníkům o 10 procent. Držíme dohody, které jsme pracovníkům ve školství dali. Kvalita vzdělání a spokojení učitelé a další pracovníci jsou to nejdůležitější pro naše děti," uvedl Babiš na twitteru k setkání se zástupci školských odborů. Informuje ČTK.
MŠMT: Novinky školního roku 2018/2019
Alena Písaříková: Bez promyšleného systému v českém školství nemá cenu měnit maturitu
Patřím mezi stoupence státní maturity. V porevoluční době se změnila pozice škol. Najednou z nich byly samostatné hospodářské subjekty, které kvůli svému zachování musely soutěžit o přízeň žáků. Pro školy se stalo nutností, aby nalákaly žáky, jinak nezískají dostatek finančních prostředků na svůj provoz. Jak všichni víme, na střední školy zakončené maturitou byli – a stále jsou – přijímáni žáci, kteří mají slabý prospěch již na základní škole. Střední školy však potřebují, aby jejich žáci byli úspěšní i u zkoušky dospělosti, což samozřejmě vede i ke snižování nároků. Z tohoto důvodu státní maturitu potřebujeme. Než však MŠMT bude řešit, jak má vypadat státní maturita, je třeba vytvořit nový koncept celého českého školství.
Daniel Prokop: Pozitivní spojující příběh přestal fungovat. Funguje jen politika postavená na budování "obrazu nepřítele".
„Populismus má více definic. A ta myslím nejlepší říká, že hlavním aspektem populismu nejsou nějaké nepromyšlené sliby, ale vytváření distance, propasti mezi elitami a "běžným lidem". Je to snaha politicky spojovat a mobilizovat lidi tím, že je postavím do opozice vůči škodícím "elitám". Nedá se sice říci, že ANO je klasická populistická strana, která by čerpala jen z tohoto, ale Babišův argument s "elitami" populistický je. Snaží se spojit lidi, kteří jsou k němu často i v něčem kritičtí, proti někomu jinému, tedy proti elitám. A dát lidem pocit, že on může v tomhle kulturním střetu kvalitně hájit jejich zájmy, které ale už nejsou dále rozebírány. Je to účinná strategie, používá ji úspěšně třeba také prezident Zeman,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny sociolog Daniel Prokop.
MŠMT: Ve školách asi od září ubude prvňáků a přibude středoškoláků
Ve školách v nadcházejícím školním roce zřejmě opět ubude prvňáků. V září by jich mělo do základních škol nastoupit kolem 108.200, což je zhruba o 3600 méně než v minulém roce. Vyplývá to z odhadů ministerstva školství. Celkový počet žáků základních škol podle něj dál poroste. Zastavil se také úbytek dětí ve středních školách. Přesné údaje bude resort znát až po vyhodnocení sběru dat během podzimu. Informuje ČTK.
CEEPUS: Výzva k předkládání žádostí o poskytnutí dotace – studium v zahraničí
Vláda USA chce umožnit školám nakupovat z dotací zbraně
Ještě více pro školy. Plaga doplňuje návrh rozpočtu o další miliardu
Ministr školství Robert Plaga chce o více než miliardu korun navýšit stávající návrh rozpočtu školství na příští rok. Peníze navíc bude v nadcházejících jednáních požadovat pro vysoké školy a pro školní nepedagogické pracovníky. S ministryní financí Alenou Schillerovou návrh projednají na začátku září. Informuje ČTK.
Na pozici učitele se hlásí o třetinu méně lidí než loni, na asistenta o dvě třetiny
Ve školství se stále hůře daří obsadit volná pracovní místa. Zájem o místo asistenta klesl ve srovnání s loňskem o dvě třetiny. O třetinu méně lidí hledá místo učitele a asi o čtvrtinu méně se jich hlásí na místo speciálního pedagoga. Vyplývá to z údajů pracovního portálu Profesia.cz. Podle něj mají učitelé i přes loňské navýšení nadále o třetinu až čtvrtinu nižší platy, než je průměr vysokoškoláků v Česku. Informuje ČTK.
Ředitel chyboval, byl odvolán a vyhrál konkurz. „Učím jen čtyři roky a už jsem znechucená,“ říká k tomu učitelka.
Czechitas chce prolomit stereotypy o IT. Snaží se nadchnout ženy, děti i učitele
Statistiky ukazují, že ačkoli je IT momentálně jeden z nejpřitažlivějších oborů a firmy si je přeplácí za mzdy sahající klidně ke sto tisícům korun, ženy se do něj moc nehrnou. V Česku v tomto oboru tvoří ani ne 10 procent pracovních sil. V porovnání s jinými zeměmi Evropské unie se řadí Česká republika k horšímu průměru. MF DNES přináší rozhovor s Monikou Ptáčníkovou, spoluzakladatelku startupu Czechitas – programovacích kurzů pro holky.
O vietnamských ženách, designu a založení soukromé školky
„Učitelé mi řekli, že bych měla dělat editoriální design, ale to mi nesedlo. Taky jsem byla znechucená tím, jak různé spolky působí v uvozovkách pro Vietnamce. Proto jsme se zamýšlely s kolegyní, kde je ta opravdová pomoc. Setkávaly jsme se s maminkami, které neměly kam dát dítě. Školky spíše nabíraly české děti a ty vietnamské končily u českých babiček. Proto nás napadla myšlenka vietnamské školky,“ říká Le Ha v rozhovoru pro Lidovky.cz.
Inventura vládních slibů: Na zvýšení platů učitelů bude peněz o něco méně
Do školství mělo podle Babiše v příštím roce původně přitéct 17 miliard korun na plošné zvýšení platů pedagogů a 1,3 miliardy na platy nepedagogických pracovníků. Částka bude nakonec podle resortu o něco nižší – na platy pedagogických pracovníků se počítá s částkou 13,5 miliardy korun a v případě nepedagogů s 1,19 miliardy korun. Inventuru nabízí Český rozhlas.
Odkaz 21. srpna 1968? Mladí lidé by se o něm měli učit v souvislostech
Podle výzkumu agentury Median pro Českou televizi si pětatřicet procent Čechů ve věku 18–34 let nedokáže spojit události 21. srpna se začátkem sovětské okupace Československa. Podle poslance za TOP 09 Dominika Feriho je třeba v českém školství položit důraz právě na výuku novodobých dějin. „Mnoho lidí mi napsalo, že skončili v roce 1918 nebo v roce 1945. To se prostě nemůže stát, to klíčové se odehrávalo i potom,“ prohlásil Feri v Událostech, komentářích.
Vědci rozluštili celý dědičný kód pšenice seté. Klíčovou roli sehráli výzkumníci z Olomouce
Mezinárodnímu týmu vědců, mezi nimiž byli i odborníci z Olomouce, se podařilo rozluštit celý dědičný kód jedné z nejrozšířenějších zemědělských plodin světa, pšenice seté. Na výzkumu trvajícím 13 let se podílelo 200 vědců z 20 zemí světa. Objev sehraje velkou roli při šlechtění odolnějších odrůd, řekli novinářům odborníci z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd. Informuje ČTK.
Mimořádný úspěch českých studentů na mezinárodní soutěži v Číně : Tři zlaté a jedna stříbrná medaile
20. srpna skončilo slavnostním vyhlášením výsledků finále 33. ročníku mezinárodní celočínské soutěže odborných projektů China Adolescents Science and Technology Innovation Contest (CASTIC 2018) ve městě Chongqing v jihozápadní Číně.
CASTIC je jednou z největších světových vědeckých soutěží, které se mimo pěti set čínských studentů účastní i stovka zahraničních soutěžících z celého světa (Velká Británie, Německo, Dánsko, Švédsko, Brazílie, Jižní Korea, Indie, Thajsko, Portoriko atd.).
Seminář pro učitele od Amnesty International
Vedete své studenty ke kritickému myšlení a aktivnímu občanství? Zajímá vás, jak pojmout téma migrace a cílů udržitelného rozvoje ve výuce? Rádi byste se dozvěděli, jak ve škole využívat inovativní vzdělávací metody? Jak využít vyprávění příběhů? Mohou studenti sami naplánovat akci na základě analýzy potřeb a pomoci tak lidem ve svém okolí? Jak lze efektivně využít vrstevníky ve vzdělávacím procesu? Jak zaujmout studenty novými technologiemi ve výuce? Odpovědi na otázky nabízí storytelling, Učení službou, vrstevnické vzdělávání a Digitální a informační technologie.
Kvůli spolužákům se chtěl Štěpán zabít. Teď chce pomáhat šikanovaným
Štěpán Uhlík musel na konci osmé třídy změnit základní školu, protože se jeho rodina přestěhovala do jiné obce. Tím začaly jeho problémy. Spolužáci ho šikanovali a ponižovali. Kvůli tlaku se nakonec pokusil o sebevraždu. Nyní by rád pomohl ostatním a chce propagovat aplikaci na nahlašování šikany. Reportáž přináší iDNES.cz.
Petr Pithart: Dvě okupace a čas mezi nimi. (Který národ se vyrovnal se svou minulostí? Žádný, nikdy.)
„Německá a sovětská okupace se srovnávat nedají. Každá byla pro Čechy a Slováky jinak zhoubná. Poměřovat jejich zhoubnost se také nedá, i když se o to pořád někteří pokoušejí. Poměřováním stíráme osobitosti prvního i druhého zla. Obě okupace usilovaly o naši duši, ta první se ale chystala zbavit část národa i fyzického bytí,“ píše Petr Pithart v Hospodářských novinách.
Lukáš Kovanda: Učitele nelze odměňovat dle produktivity, skončili by nuzně
„Známá ekonomická poučka říká, že mzdy rostou v závislosti na růstu produktivity. To platí třeba v průmyslu... I díky robotizaci mnohonásobně stoupla hodnota, kterou zaměstnanec automobilky za jednotku času vytváří. To otevírá značný prostor k růstu mezd. Co ale třeba takový učitel na základní škole?,“ píše ekonom Lukáš Kovanda v Hospodářských novinách.
Školka spolupracuje s univerzitou, připraví učitelky na dvouleté děti
Mateřská škola Větrná v Českých Budějovicích se díky spolupráci s Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci stala jihočeským vzdělávacím centrem. Má připravit pedagogy na péči o nejmenší děti, takzvané dvouleťáky. Novinka je určená pro učitelky mateřských škol z celého kraje. Hlavní část bezplatného programu seminářů a odborných akcí odstartuje v září a potrvá do ledna. Informuje iDNES.cz.
Ministryně Maláčová k neziskovkám: Nedovolím tupé škrty
„Nemáme zákon o sociálním bydlení, a do toho nám exploduje trh s byty. Obchod s chudobou je obrovský problém, ale bez sociálního bydlení ho nedokážeme vyřešit. Nemáme systémové financování sociálních služeb, a do toho demografický vývoj ukazuje, že zátěž bude ještě větší. Klesá porodnost a stárne populace, a všichni se shodnou, že je třeba důchodová reforma, ale nikdo neví, jak by měla probíhat. Potřebujeme dělat víc pro rodinné klima, a sněmovna zruší garanci mateřských škol pro dvouleté…,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v rozhovoru pro týdeník Respekt.
Na pulty školních bufetů se od prvního září vracejí bagety i kečup
Na zmírnění tvrdých podmínek se mohou od prvního září těšit provozovatelé školních bufetů a automatů. Mění se totiž takzvaná pamlsková vyhláška, která určuje, které potraviny se ve školách smějí prodávat. Když začala před rokem a půl platit, provozovatelé si stěžovali, že jim zakazuje prodávat i běžné pečivo, šunku či sýr. Reportáž přináší iDNES.cz.
Nečekejte, až přijde robot a nahradí vás. Přeškolte se včas, radí kybernetik Mařík
Metodiky k reformě financování regionálního školství
Situace romské menšiny se nezlepšila. Polovina Romů v ČR žije v sociálním vyloučení, uvádí zpráva
Polovina Romů v Česku žije v sociálním vyloučení. Podle kvalifikovaných odhadů koordinátorů pro záležitosti romské menšiny z regionů je to kolem 120.000 lidí. V Olomouckém kraji se na okraji společnosti ocitlo 70 procent tamních romských obyvatel, v Moravskoslezském a Ústeckém kraji tři pětiny. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok, s níž se ve středu seznámí vláda. Dokument má ČTK k dispozici. Situace se ve srovnání s údaji ze zpráv z předchozích let nezměnila, stav se tak nezlepšuje ani v době ekonomického růstu.
Tomáš Janík: Nedělní pedagogické krasořeči: tentokrát o ničem a o všem ve vzdělávání
Pavel Kosatík: Není možné tady v tom smradu žít pořád
„Hlavně z vraždění elit vznikla deziluze těch, kteří to pozorovali a kteří pak svým dětem neříkali: Tak my je nahradíme. Oni naopak říkali: My si musíme dát bacha, abychom nedopadli jako oni. Takže ne abyste ve škole vyprávěli, o čem doma mluvíme. A už to jelo. Jak se to dostane do krve, je těžké se toho zbavit. To by se národ jako celek musel nějak nadechnout. Jde to, taky se to stane. Pořád doufám, že se toho dožijeme. Není možné tady v tom smradu žít pořád, protože to, co tady je, podle mě odporuje lidské přirozenosti. Když si pověsíte strop metr vysoko a pak celý život lezete, tak to může být příjemné jenom chvíli, ale ne pořád,“ říká Pavel Kosatík v rozhovoru pro magazín Neovlivní.cz.
Romové jsou často nezaměstnaní. Brzdí je nízká kvalifikace
Zaměstnanost příslušníků početné romské menšiny na Slovensku zaostává za většinovou populací. Důvodem je nízká úroveň jejich vzdělání, kvalifikace a dovedností. Vyplývá to z analýzy ekonomů slovenského ministerstva financí, kteří doporučili úřadům podpořit zapojení Romů na trhu práce a do vzdělávání. Informuje ČTK.
Rodiče, kteří chtějí po dětech samé jedničky, nevidí dost do dálky. Když dítě neprospívá, uberte tlak, radí profesor Hejný
„Matematika sama o sobě žádné trauma nevyvolává. Trauma vyvolává okolí, dospělí, nejčastěji rodiče. Protože mají jakousi představu, co by dítě mělo vědět. Často jsou to ale jen předsudky. To, co je podstatné, nejsou znalosti. Už Piaget, když definoval inteligenci, říkal: je to schopnost adaptovat se na nové prostředí. A dnes to platí ještě mnohem ostřeji než před dvaceti lety. Takže když dítě neprospívá, především je nutno ubrat tlak. Často příliš sledujeme výkony a málo si všímáme, co se v dítěti odehrává a jak se cítí,“ říká Milan Hejný v rozhovoru pro magazín Rodiče vítáni.
Senátorka Horská: Zdravé demokracie se neziskového sektoru nebojí, ale naopak ho podporují.
Plánované úspory v dotacích pro nestátní neziskové organizace (NNO) v odhadované výši 3 miliardy Kč, s nimiž přišla ministryně financí Alena Schillerová, nejsou správnou cestou. Shodla se na tom místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Miluše Horská a členové expertní pracovní skupiny pro neziskový sektor. Společně vydali prohlášení, které shrnuje jejich obavy. To, co podle Horské neziskový sektor potřebuje, je naopak právní a finanční jistota.
Michal Komárek: Selektivnost českého školství a podivný model výběrových veřejných škol
„Za zdmi mnoha na první pohled zcela běžných českých škol funguje pro veřejnost téměř neznámý systém výběrového školství. Na rozdíl od víceletých gymnázií nikdo přesně neví, kolik procent dětí navštěvuje tyto elitní školy a třídy, ani jak fungují,“ říká Michal Komárek v komentáři pro Český rozhlas Plus.
Google nehacknul neziskovky. Směrnice na ochranu autorských práv omezuje využití internetu ke vzdělávacím účelům
Organizace EDUin není placená společností Google. Vymezení se proti evropské směrnici na ochranu autorských práv nebylo nijak motivováno zájmy této společnosti. Jako koordinátor Aliance pro otevřené vzdělávání má EDUin přímou povinnost vyjadřovat se k podobným tématům. Námitky vůči formulaci směrnice směřují zcela jednoznačně směrem k omezování využití obsahu internetu pro vzdělávací účely, jak konstatuje a dokladuje inkriminovaná tisková zpráva. EDUin tímto využívá žalostné úrovně žurnalistické práce šéfredaktora serveru Info.cz, aby připomenul komplikace, které směrnice přináší otevřenému vzdělávání.
Martin Fendrych: Klaus junior je okamurovec jak vyšitý, obléká však uniformu ODS
„Klaus junior na sebe nyní dvakrát strhl pozornost. Po smrti tří českých vojáků v Afghánistánu zpochybnil naši účast v této misi NATO. Nechme stranou, že v textu nasekal věcné chyby, to se stane. Podstatný je jeho postoj: tam nemáme co dělat, netýká se nás to, máme se starat o sebe. Ideálně populistický postoj, který podepíší komunisté i okamurovci. Krátce nato na svém facebookovém profilu sdělil, že v říjnových senátních volbách v Praze 2 nepodpoří kandidáta své strany Vladimíra Kratinu, ale zástupce hnutí SPD Ladislava Jakla,“ píše Martin Fendrych na Aktuálně.cz.
Okolí mě má za exota. Chtěl bych jednou do politiky, říká nejúspěšnější český středoškolák
Karel Lippmann: Odysseova pouť ve výuce češtiny
Eposy Ílias a Odyssea bývají pokládány za zakladatelské dílo evropské literatury a kultury. Řecké písemnictví se zrodilo z lidového mýtu, pro který byla typická tzv. eleusinská mystéria (s nimi souvisí i původní význam slova scholé – škola, tedy „oprázdnění“ člověka od starostí běžné každodennosti a obrácení pozornosti ke smyslu života). Tato mystéria vycházela z báje o dramatu Země, matky Deméter, hledající svou zbloudilou dceru Persefonu, jež představuje rozporuplné lidské nitro. Přišla o své božství tím, že podlehla tělesné lásce. Propadla proto temnotě a smrti.
Přílišná péče dětem škodí, může způsobit emoční poruchy i drogovou závislost, varuje Feřtek
Pro děti je nejlepší dvorek u babičky a špatná wi-fi, je důležité, aby prošly fází nudy, říká Tomáš Feřtek ze společnosti EDUin. Pokud děti mají rodiče za zadkem odmala, může to mít různé následky, daleko hůře se pak samostatně rozhodují, míní. Šťastná podle něj ale není ani příliš liberální výchova. Děti musí mít jasné hranice a uvnitř nich dostatečný prostor k vlastnímu rozhodování, dodává Feřtek. Rozhovor přináší DVTV.
Podívejte se na letošní maturitní data. Cermat bohužel opět rezignoval na srozumitelnost a uživatelskou vstřícnost
MŠMT v loňském roce rozhodlo na návrh Cermatu, že data z každého kola maturit budou dostupná na stránkách novamaturita.cz. Data z jarního kola maturit mají být k dispozici vždy od 31. července. Ta letošní byla publikována se zpožděním a v podobě, jež neumožňuje zjistit ani základní informace, které by nás o výsledcích maturit měly zajímat.
Národní sportovní agentura? Plaga by se nebránil ani samostatnému ministerstvu
Neutrální postoj zaujal včera kabinet k návrhu na vznik Národní sportovní agentury, který předložili vládní poslanci v čele s vládním zmocněncem pro sport Milanem Hniličkou (ANO), který by měl agenturu v budoucnu řídit. Novinářům to řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). Nový úřad by měl podle předlohy převzít od ministerstva školství agendu podpory sportu. Informuje ČTK.
Za přípravu vraždy vychovatele dal soud tresty od 17 do 24 měsíců
Třem mladistvým chlapcům, kteří chystali vraždu vychovatele a útěk ze zařízení spadajícího pod výchovný ústav v Hostouni na Domažlicku, uložil pražský vrchní soud nepodmíněné tresty vězení od 17 do 24 měsíců. Mladíci se také musejí podrobit ústavnímu protidrogovému léčení. Včerejší verdikt je pravomocný. Informuje ČTK.
Dívku s handicapem začlenili do třídy v době, kdy se ostatní ještě báli. „Chtěla jsem prostě pomoct,“ říká učitelka
„Nikdo mě tehdy nenutil, neučil mě to, nehonoroval mě za to. Dělala jsem to proto, že jsem té holce prostě chtěla pomoct. Mám nicméně pocit, že dnešní učitelé jsou v tomto trochu rozmazlenější,“ říká v reportáži iDNES.cz učitelka Marta Gelnarová, která se v době, kdy to ještě nebylo běžné, nebála do třídy přijmout dívku s handicapem.
Michal Stehlík: V případě normalizace jsme svědky podivuhodného zázraku ztráty paměti...
„A ještě složitější je to s dvěma desetiletími po roce 1968. Tady totiž ke společenské shodě na „příběhu dějin“ prostě nedošlo a nedochází. Na jedné straně pokračuje část společnosti v jednoznačné identifikaci zločinnosti a nedemokratičnosti režimu, na straně druhé se ovšem nesetkává s tak jednoznačnou pozitivní odezvou přijetí této „verze“ příběhu jako pro léta padesátá. Tady se již projevuje více střet s nikoliv veřejnou, ale privátní sférou. Rodinná historie paměti rodičů a prarodičů se ne vždy shoduje se závěry historických studií... Cenzura, věznění, nesvoboda, omezení pohybu, zavřené hranice, nemožnost studovat – to se jakoby ztrácí a nehraje roli ve vzpomínkách výrazné části společnosti. Neztrácí se to z dějin, ztrácí se to z obecné paměti,“ píše historik Michal Stehlík na svém blogu.
Jana Valdrová: Sexistická prasátečka mezi námi
„Vyměňte starou za novou“ (ledničky, laserová zařízení, průmyslové plošiny, páskovací stroje, záložní padáky, kuchyně, sekačky, akumulátory, ojeté vozy) či „Vyhoďte starou, kupte novou“ (šatní skříň). A kdyby se náhodou vyhodit nedala, tak „Odtáhneme vše, i vaši manželku“ (odtahová služba)... Součástí české reklamy bývají projevy majetnictví vůči ženám a prvky skrytého či otevřeného násilí. Slogan „Hlídejte si svůj objekt odkudkoli“ doprovází fotografie mladé ženy sedící s holým pozadím na záchodě v inzerátu na hlídací služby. Spoře oblečená žena přelepená lepicí páskou jako provazy kolem těla má motivovat ke koupi lepicí pásky: „Nedala ti z lásky? Využij možnosti lepící pásky“. Sloganem „Několik okamžiků vzácného ticha“ a ženským obličejem s přelepenými ústy na sebe upozorňuje reklamní agentura,“ píše Jana Valdrová na svém blogu.
Brnu chybí miliony na léčbu drogově závislých
Do důchodu odchází dvakrát více učitelů, než kolik jich vystuduje učitelství
„Počet učitelů odcházejících do důchodu je nejméně dvojnásobný oproti počtu absolventů učitelských studijních programů. A podobné výsledky má k dispozici i ministerstvo. Jakákoli změna se však ve školství projeví až v horizontu pěti, deseti let,“ říká v rozhovoru pro magazín Universitas Miroslav Randa, děkan Fakulty pedagogické ZČU v Plzni a předseda Asociace děkanů pedagogických fakult.
Anketa: Proč jsou pedagogické fakulty finančně otloukánci
„Vyučující na pedagogických fakultách v Česku dostávají třeba jen 22 tisíc korun. Nejhorší situace je na Plzeňsku. Proč tomu tak je, kolik berou pedagogové na jednotlivých školách a jakým směrem se situace může vyvíjet dál, odpovídají v anketě zástupci českých univerzit.“ Anketu přináší magazín Universitas.
Tři miliardy neziskovkám škrtat nebudeme, couvají po kritice Babiš a Schillerová
Vláda rozjíždí plán, jak snížit počet státních zaměstnanců
Téměř každý dvacátý Čech je zaměstnanec státu. Ministerstvo financí vypracovalo první plán, jak tyto počty snížit, i když je zatím velmi opatrný. Chce škrtnout část neobsazených míst, která mají ministerstva jako rezervu, ale dostávají na ně ze státního rozpočtu peníze. Instituci, která má neobsazených míst víc než pět procent, se všechna nad pět procent škrtnou. „Díky tomu zrušíme dva tisíce černých duší a ušetříme 3,4 miliardy korun. Apeluji na všechny ministry, aby nevznášeli nároky na další místa a naopak hledali personální rezervy,“ uvedla pro MF DNES ministryně financí Alena Schillerová (ANO).
Julie Hrstková: Odcházejí mladí a vzdělaní. Kdo zůstane?
„Jak uvedla před dvěma lety studie Mezinárodního měnového fondu, v posledním čtvrtstoletí odešlo z východní Evropy téměř 20 milionů lidí, především mladých a kvalifikovaných. Dopady na státy, jejichž obyvatelé mají pocit, že všude jinde je lépe než tam, kde se narodili, je drtivý,“ píše Julie Hrstková v Hospodářských novinách.
Studie adaptivních schopností u dětí
„Vážení učitelé, vyučujete v mateřské škole, základní škole či nižším gymnázium a jste v kontaktu se žáky ve věku 5 - 15 let (včetně)? Pak bychom Vám rádi nabídli možnost se zapojit do našeho elektronického dotazování, které proběhne od srpna do cca konce roku a pomocí něhož přispějete k výzkumné studii adaptivního chování u dětí, která probíhá v rámci pilotního ověřování nově vyvíjené diagnostické škály,“ vyzývá Národní ústav pro vzdělávání.
Tomáš Feřtek: Jak jsem v jižních Čechách vymýval mozky deváťákům.
"Zdá se, že premiér, ministryně financí a část politické scény – tak trochu bez ohledu na pravici a levici – mají jasno. Mezi neziskovkami jsou nejhorší ty, co jsou „ideologické“, a těm je třeba přistřihnout „dotační“ křídla. Mezi ty nejzáludnější patří Člověk v tísni, který za státní peníze chodí do škol vymývat dětem mozky tím, že žákům vysvětluje, co je to fake news, čímž šíří liberální novofašismus (komu ta formulace přijde nevěrohodně pitomá, může si ji poslechnout na Českém rozhlase přímo z úst poslance SPD Lubomíra Volného)," píše Tomáš Feřtek pro Respekt.cz.
Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí. Podobně jsou na tom stovky škol
V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor nedosáhli, ale ještě budou doplácet. A zdaleka nejsou jediní, kdo má problémy. Podobně jsou na tom stovky obcí po celé České republice, které zateplovaly školy v období let 2007 až 2013. Reportáž přináší iDNES.cz.
Filip Rožánek: Festival ublíženosti spisovatelů. Zamotali se do vlastního protestu
„Necelých šedesát spisovatelů a básníků se zhruba tři roky sdružuje v Asociaci spisovatelů... Chtěli dosáhnout „funkční a akceschopné oborové organizace“. Během uplynulých let se to nedařilo a ani web asociace nepřetéká aktivitou. Spolek o sobě dal výrazněji vědět až teď, když začal protestovat proti účasti Karla Gotta v programu Roku české kultury v Lipsku. Spustil tím kaskádu tragikomických událostí, které v očích veřejnosti jenom potvrzují dojem, že jsou tuzemští literáti povýšení a zahledění do své dokonalosti. Jakmile ale mají komunikovat mimo svou bublinu, jejich talent se úplně vytratí,“ píše Filip Rožánek v Hospodářských novinách.
Komplexní analýza dostupnosti stávajících datových zdrojů a jejich upotřebitelnosti
„Česká republika (ČR) se ve sběru dat v oblasti školství vyznačuje vysokou mírou nejednotnosti a nekomplexnosti. Sběru a následné analýze dat v oblasti vzdělávání se v ČR primárně věnuje několik institucí, jejichž činnost však není koordinována takovým způsobem, aby poskytovaly datové zdroje, které by umožnily český systém vzdělávání analyzovat v jeho komplexnosti, a zejména pak v průběhu času (mnohdy tak chybí panelová data potřebná pro komplexní analýzu vývoje ve vzdělávání),“ píše se ve studii České školní inspekce. Přinášíme přehled některých základních zjištění studie.
Analýza zahraničních systémů sběru dat
„Předkládaná analýza si kladla za cíl poskytnout komplexní obrázek o zahraničních systémech sběru dat z oblasti školství a vzdělávání. Zaměřila se na identifikaci a popis příkladů realizace longitudinálních studií na úrovni základního a středního školství, reprezentativního testování žáků z libovolných předmětů a případy národních studií a jejich dodatečné propojování s daty mezinárodních šetření typu PISA, TIMSS, PIRLS aj.,“ píše se ve studii České školní inspekce. Přinášíme shrnutí základních zjištění studie.
Daniel Prokop: Anatomie populismu
„Existuje nicméně rozměr nového populismu, který nám může pomoci pochopit procesy současné politiky. Lokální populismy od Orbána přes Zemana po Trumpa se v lecčems liší. Společné ale mají vytváření distance mezi „běžným lidem“ a elitami či institucemi, které mu něco neoprávněně diktují a konají proti jeho zájmům. Populismus je strategie přeměnit veškerá relevantní témata na tento kulturní souboj, a spojit tím masu voličů, kteří mají reálně dost odlišné názory. V českém protimigračním diskurzu je už od zimy 2016 samotné téma migrace zastíněno popisem vnitřních zrádců: intelektuálů, neziskovek a části médií. A součástí kulturního souboje se stávají témata od kouření v hospodách po držení automatických zbraní,“ píše Daniel Prokop v příloze deníku Právo Salon.
Diskutovat, provokovat, uvažovat. Jak vzbudit chuť dětí na nedávné dějiny?
O historii posledního století se děti ve školách učí čím dál více, některým učitelům se ale nedaří žáky při výuce moderních dějin zaujmout. Měli by více podporovat diskusi a samostatné uvažování žáků, shodli se odborníci z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a portálu Modernídějiny.cz. Informuje Echo24.
Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou
Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku. Vyhrála konkurz na pozici ředitelky školky, přesto nakonec radní města vybrali někoho jiného. Zcela totožná situace se přitom odehrála už před šesti lety. Žena si tak stěžuje na ovlivňování výběru. Informuje iDNES.cz.
Den židovských památek, k vidění je 55 synagog a hřbitovů
Více než padesát vybraných židovských památek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku bude otevřeno v neděli 12. srpna 2018 v rámci druhého ročníku Dne židovských památek v ČR. Návštěvníci budou moci zhlédnout také hřbitovy a synagogy, které nejsou volně přístupné, nebo prošly v posledních letech nákladnou rekonstrukcí.
Mladí Češi odcházejí od rodičů mezi 26. a 27. rokem
V Česku žije více než 1,2 milionu lidí, kterým je mezi 15 a 26 lety. Jejich podíl na celkové populaci země tak dosahuje 12 procent. Od rodičů odcházejí mladí Češi mezi 26. a 27. rokem života, což je mírně nad průměrem Evropské unie. Údaje zveřejnil Český statistický úřad u příležitosti Mezinárodního dne mládeže, který připadá na neděli 12. srpna. Informuje ČTK.
Václav Mertin: Dvě školy při střídavé péči. (Z hlediska dětské psychologie pokládám rozhodnutí o dvou školách za špatné.)
„Od roku 2012 je možné, aby dítě v Česku navštěvovalo střídavě dvě základní školy. Toto opatření se týká situace, kdy bylo svěřeno do střídavé péče obou rodičů. Při patrně nejběžnější frekvenci střídání jednou za týden je dítě každý týden v jiné škole… Z hlediska dětské psychologie pokládám pravděpodobně každé rozhodnutí o dvou školách za špatné. Proč?,“ píše Václav Mertin v časopise Školní poradenství v praxi.
Julie Hrstkové: Lidl, novodobé eldorádo pro státní zaměstnance?
„Pokud by měl člověk věřit prohlášením politiků, skoro by se divil, že půlka úředníků a dalších zaměstnanců státu nestojí ve frontě na práci za pokladnou v hypermarketu. Už loni v březnu se tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová nechala slyšet, že resort je stejně chytrý jako Lidl, protože chce navyšovat platy učitelům. Letos v únoru, když řetězec přišel s další náborovou kampaní za víc peněz, pak dodala, že vytváří školství drtivou konkurenc,“ píše Julie Hrstková v Hospodářských novinách.
Česká školní inspekce podcenila šikanu na základní škole
Základní škola nedokázala zabránit šikaně chlapce, který čelil slovním a fyzickým úrokům. Jeho matka se proto obrátila na Českou školní inspekci (ČŠI). Inspekce shledala její stížnost částečně nedůvodnou a částečně neprůkaznou. Ombudsmanka během svého šetření konstatovala dvě pochybení v činnosti inspekce. Ta neprovedla ve škole kontrolu a nezabývala se tedy tím, zda k šikaně skutečně dochází. Šikana je závažný problém a její dopady na životy dětí nelze zlehčovat.
Lucie Zormanová: Sugestopedie
Na psychiatra pro děti se čeká měsíce. Vzniknou nová centra
Školáků, kteří potřebují pomoc odborníka, skokově přibývá. Podle odhadů Asociace dětské a dorostové psychiatrie už se takových dětí najde kolem stovky tisíc. K lékaři se však nakonec dostane jen zhruba polovina z nich, konkrétně 63 tisíc. „Najít odborníka je skutečně problematické, a to po celé zemi,“ potvrzuje lékařka Národního ústavu duševního zdraví Dita Protopopová. Reportáž přináší Deník.cz.
Martin Jan Stránský: Proč se to neví? Jak technologie ovlivňuje lidské myšlení a ničí lidskou společnost.
„Éra moderní telekomunikace vytvořila na komunikačních sítích zázemí pro nerelevantní šum a blábolení. To nás, ve spojení s nevídaným blahem a upřednostňováním konzumu před fakty a racionálním uvažováním, vykolejuje z našich neurologicky evolučních schopností a přirozené dráhy řešení problémů vlastními silami a schopnostmi,“ píše Martin Jan Stránský ve svém blogu.
Alternativní výuku ano, ale se zázemím tradiční školy. Rodiče jsou opatrní
Petr Němec: Jak na plagiátorství na ZŠ a SŠ
Má-li být vzdělávání účinné a smysluplné, je potřeba žáky vést k vypracovávání samostatných prací. Určitě se shodneme na tom, že v dnešní době požadovat po žácích referáty, které jsou jen souhrnem encyklopedických znalostí, je překonané a z velké míry i neúčelné a zbytečné. V dobách, kdy nebyl internet, kdy žák musel zajít do knihovny, vyhledat knihu či dvě, vypsat z nich to podstatné, smysl těchto prací byl. Dnes však žák stejný úkol zpracuje tak, že zkopíruje daný text např. z Wikipedie a vytiskne na tiskárně.
Pedagogické muzeum chystá výstavu k srpnu 1968
Interaktivní výstavu „Rok 1968 a české školství a knihovnictví“ k 50. výročí srpnových událostí roku 1968 otevře Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze pro veřejnost 21. srpna 2018 ve 13.00 hodin. Elektronická výstava v Jeruzalémské 12, Praha 1 přibližuje toto historické období a jeho dopad prostřednictvím knih a dokumentů z oblasti školství, kultury a knihovnictví.
Petr Honzejk: Proč neziskovky pijí Babišovi krev
„Vláda Andreje Babiše vystartovala proti neziskovým organizacím. Chce jim seškrtat rozpočty, celkově mají přijít o tři miliardy korun. Podle Babiše se to nemá týkat sportu (největším příjemcem dotací je neziskovka Fotbalová asociace ČR) a ani ryzí charity. Je tedy jasné, že úder je zaměřen primárně na neziskovky, které se pohybují ve veřejném prostoru a promlouvají do společenské debaty. Tedy že jde o fakticky útok na základy občanské společnosti,“ píše Petr Honzejk v Hospodářských novinách.
Tomáš Janík: Nedělní pedagogické krasořeči: tentokrát o obratech a vyvažování ve výchově a vzdělávání
Dějiny pedagogiky jsou dějinami prostupujících se obratů: k dítěti – ke společnosti – ke kultuře. V nich se odráží funkce výchovy a vzdělávání: personalizační – socializační – enkulturační. To, oč při obratech jde, je vyvažování. Jako začínajícímu autorovi v žánru nedělních krasořečí mi radili, abych se ukotvil v pedagogice obrácené k dítěti (zvané též pedocentrické či individuální). Odtud se prý krasořeči píší nejlépe. Je tomu tak proto, že se zde pěstují význačná a atraktivní témata jako např. humanita, svoboda vzdělávání, sepětí se životem, přirozený vývoj, dětská spontaneita a další.
Učit uvnitř je nuda, venku se děti nestresují, říká skotská učitelka
„Já si opravdu myslím, že učit se tak, že sedíte v lavici a posloucháte učitele, je hrozně nudný způsob výuky. Nikdy bych ale neřekla zbavte se tříd, to by bylo hloupé. Jen bych každému učiteli vysvětlila, že především na základním stupni, kde jsou malé děti, by je měli brát hodně ven. Protože se tam dokážou soustředit lépe,“ říká popularizátorka „špinavého“ učení Juliet Robertsonová, která do České republiky zavítala na letní školu pro pedagogy lesních školek. Rozhovor přináší iDNES.cz.
Václav Zeman: Skauting se mění: bodování se přežívá. Vedoucí hledají jiné nástroje k rozvíjení samostatnosti dětí
Mezi skautskými vedoucími probíhá debata o tom, jak vést děti tak, aby nezávisely na pochvalách a trestech, ale dělaly věci proto, že samy chtějí a vědí proč. Aby byly opravdu samostatné. Dosud velmi oblíbené bodování úklidu, ale i účasti na akcích, výchově k samostatnosti neodpovídají a mohou zavánět formalismem, myslí si někteří,“ píše Václav Zeman v magazínu Rodiče vítáni.
Václav Trojan: Podpora ředitelů škol. (Řada ředitelů zažívá pocity bezvýchodnosti spojené s nedostatkem učitelů)
„Na závěr loňského roku mne napadlo zeptat se českých a pro zajímavost i slovenských ředitelů škol na to, co jim chybí, stejně jako co jim pomáhá být pedagogickými lídry a jakou formu podpory by (nejen v této oblasti) potřebovali. Nechtěl jsem totiž, abychom čekali na Godota a mluvili o neexistující podpoře ředitelů, a když najednou budou podmínky či trocha peněz, nebudeme vědět, jak by taková podpora měla vypadat,“ píše Václav Trojan v červencovém vydání časopisu Řízení školy.
Schillerová chce škrtnout z rozpočtu neziskovek až tři miliardy korun. Hrozí nám zánik, stěžují si organizace
Až tři miliardy korun chce příští rok ušetřit ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na penězích pro neziskové organizace. To je téměř čtvrtina z 13,6 miliardy korun, které si rozdělily loni. Představitelé neziskovek se brání, místo o úsporách hovoří o likvidaci a poukazují na přebujelou administrativu. Informují Hospodářské noviny.
Případný zákaz mobilů ve školách odporuje obecnému trendu i Strategii digitálního vzdělávání
V médiích se znovu objevila politická diskuse o zákazu mobilů ve školách. Jde o kontroverzní téma, které naráží na obecný trend vysoké míry digitalizace a nutného vzdělávání v této oblasti, jež by pomohlo řešit možné negativní aspekty digitalizace mezi dětmi a dospívajícími. V českém vzdělávacím systému by byl takový zákaz v přímém rozporu se Strategií digitálního vzdělávání, která předpokládá využití zařízení žáků v rámci vytvoření dostatečné digitální infrastruktury ve školách.
Průzkum Místo pro život: Nejméně namačkané třídy jsou na Zlínsku. U maturit bodují především studenti z hlavního města.
Za měsíc usednou děti a náctiletí opět do školních lavic. Srovnávací výzkum Místo pro život 2018 proto zanalyzoval, kde se v České republice dostává dětem kvalitní péče a vzdělání. Výsledek? Školství je nejlepší v Praze, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. „Hlavní město se ve srovnávacím výzkumu umístilo na prvním místě zcela suverénně,“ říká pro Deník.cz za organizátory Místa pro život Petr Lutonský. „Zasloužila se o to především atraktivita tamních vysokých škol a nejlepší výsledky studentů u státních maturit.“
Kdo doplatí 31 milionů za Grand Prix? Ministerstvo školství víc peněz nepošle
Ministerstvo školství chce do detailu prozkoumat hospodaření Velké ceny a zejména veřejné peníze, které plynou přes pořadatele brněnskému Automotodromu. Letos na akci přidělilo třicet devět milionů korun z požadovaných sedmdesáti. Hospodaření tak zřejmě skončí v minusu. Podpora je nejistá i do dalších let. Primátor Brna Petr Vokřál (ANO) proto připustil, že by závod z Masarykova okruhu mohl zmizet. Informuje Česká televize.
Robert Břešťan: Vláda přiškrtí peníze neziskovkám. Zprávu o jejich financování přitom stále odkládá
Vláda ANO a ČSSD hodlá ušetřit na platbách státu neziskovým organizacím až tři miliardy korun. Škrty mají být plošné – své výdaje na podporu neziskovému sektoru mají omezit všechna ministerstva.
Seškrtat celé tři miliardy, tedy 22 % aktuálních výdajů, však nebude nic snadného. Největší objem dotací poskytnutých NNO ze státního rozpočtu v roce 2016 totiž směřoval do „Sociálních věcí a politiky zaměstnanosti“, „Tělovýchovy“ a „Vzdělávání a školské služby“, často do oblastí, kde stát své aktivity deleguje právě na nevládní organizace.
Jaroslav Jirásko: Kariérní řád je nutnou podmínkou k tomu, aby se školství, potácející se v krizi, pohnulo dál
„Emoce opadly, zákon byl smeten ze stolu, politická garnitura prosazující kariérní řád je minulostí. Nastal klid zbraní, přišel čas začít znovu budovat. Budovat kariérní řád. Ten je nutnou podmínkou k tomu, aby se školství, potácející se v krizi a nevědoucí, co samo se sebou, pohnulo dál. Kvalita učitelovy práce není prázdným pojmem. Musíme ji správně uchopit a začít s ní pracovat. Kvalita učitelovy práce je faktorem, který úzce souvisí s kvalitou vzdělávání, a ačkoliv se obtížně měří a sleduje, je nesporné, že ji lze alespoň vědomě a plánovitě ovlivňovat. V tomto smyslu je dobré přistupovat i ke kariérnímu systému jako k procesu řízení kvality učitelovy práce a následně také k jejímu hodnocení a sebehodnocení,“ píše ředitel základní školy Jaroslav Jirásko v červencovém vydání časopisu Řízení školy.
Česko má stále nízký podíl vysokoškoláků. Univerzity reagují novými obory a propojováním s firmami
Česko stále patří mezi země s nejmenším podílem vysokoškoláků v EU. Titul přitom pomáhá k uplatnění na trhu práce, na úspěšný přechod do praxe se snaží univerzity reagovat novými obory a větším propojením s firmami. V mezinárodních žebříčcích přesto české vysoké školy v posledních letech ztrácí. Informuje IHNED.cz.
Sociální sítě reálně ohrožují demokracii, varují britští poslanci. Chtějí regulaci Facebooku
Historička: Školství je v něčem stále věrné tradicím z dob Marie Terezie
České školství prošlo v posledních 100 letech řadou reforem, které odrážely nejen technický a společenský pokrok, ale i politický vývoj země. Proměnila se délka školní docházky a styl výuky, přibylo středních a zejména vysokých škol a v učitelských sborech významně vzrostl počet žen na úkor mužů. Přesto ale školství stále zůstává věrné i některým tradicím z dob Marie Terezie. V rozhovoru s ČTK to řekla Magdaléna Šustová, která vede oddělení dějin školství v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského v Praze.
Reakce MŠMT na závěry kontrolní akce NKÚ
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nesouhlasí s některými závěry kontrolní zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, která se věnovala rozdělování veřejných peněz na výzkum, vývoj a inovace. MŠMT prostředky rozdělovalo transparentně, přičemž při rozdělování finanční podpory vždy postupovalo zcela v souladu se zákonem o podpoře výzkumu a vývoje.
NKÚ: Výdaje na vědu rostou, na Evropu v inovacích přesto stále více ztrácíme. Problém je v systému podpory
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil podporu výzkumu, vývoje a inovací v České republice v letech 2014 až 2016. Kontroloři se zaměřili na systém podpory – prověřovali například jeho nastavení, způsob rozdělování peněz, ale i to, jaký mají rozdělené peníze dopad na výzkum a inovace. Kontrola se zaměřila jak na instituce, pod které výzkum a vývoj spadají – Úřad vlády a vybrané resorty1, tak i na příjemce podpory v podobě vybraných vysokých škol a veřejných výzkumných institucí2. Z kontroly vyplynulo, že stávající systém nevytváří vždy ideální podmínky, aby vznikaly výsledky uplatnitelné v praxi, a nepřispívá ke zvyšování konkurenceschopnosti ČR. Zároveň se nedaří vyřešit některé dlouholeté problémy, které výzkum a inovace provázejí.
Mají být prázdniny kratší? Zrušme je a budeme mít samé geniální lidi, říká s nadsázkou poslanec Rais
Cena Milady Paulové za rok 2018 bude udělena v oblasti věd o vzdělávání a výchově
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Národním kontaktním centrem – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. vyhlašuje 10. ročník soutěže o Cenu Milady Paulové pro vědkyni za celoživotní přínos vědě. Cena Milady Paulové za rok 2018 bude udělena v oblasti věd o vzdělávání a výchově nebo též také věd edukačních.
Učitelka češtiny a zároveň šampionka v silovém trojboji? Studenty někdy děsí moje ruce, říká Židová
„Co se týče studentů, mám s nimi občas vtipnější příhody. Tak třeba jednou mě jeden nich požádal, jestli bych si nemohla nandat svetr. Když jsem se zeptala proč, odpověděl, že ho moje ruce děsí. Když mám na sobě třeba tílko, kde je vidět, že nějaké svaly mám, studenti se na mě koukají divně, ptají se, co dělám. Ale nemyslím si, že by je to nějak odrazovalo, naopak je to zajímá. Snažím se být spíš ten kamarádský typ učitelky, vysvětlit proč se to učí, k čemu jim to bude a myslím, že je pro ně i výuka samotná zajímavější, když jim látku vykládá mladá svalnatá holka než stará paní,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz učitelka Štěpánka Židová, která se úspěšně věnuje silovému trojboji.
Nedělní pedagogické krasořeči: tentokrát o zakládání základů ve škole zvané základní
Jóga pro děti: Poznávat svoje tělo a emoce. Bez soutěžení, to zbytečně odvádí pozornost, říká lektorka dětské jógy
„My s malými dětmi říkáme, že nám jde o to, abychom se ve svém těle cítili jako doma, aby nám v něm bylo dobře. Předškolní děti by se na józe měly také učit lépe fungovat v kolektivu. Jógovou filosofii, jako ostatně cokoliv, se děti nejlépe učí nápodobou, takže na józe by měly vidět i to, že v kolektivu můžou fungovat i bez křičení a agresivity. Jóga je naprosto nesoutěžní, v tom vidím její velkou výhodu, protože jakmile odpadne soutěžení, tak děti mají možnost dostat se do sebe a víc si samy sebe uvědomit. Jakmile se soutěží, tak se děti od sebe odpojí a jenom potřebují být někde první,“ říká ředitelka České asociace dětské jógy Hana Luhanová v rozhovoru pro magazín Rodiče vítáni.
Středoškoláci z Česka uspěli i na fyzikální olympiádě
K podařeným výkonům českých středoškoláků, zejména na nedávno skončené chemické olympiádě, se přidává další úspěch, byť tentokrát neověnčený zlatem. Od 21. do 29. července proběhl v portugalském Lisabonu 49. ročník Mezinárodní fyzikální olympiády (MFO), vrcholové soutěže pro žáky středních škol ve fyzice. Tým z ČR vybojoval jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile a v konkurenci 87 zemí skončil na 31. místě. Mezi státy EU obsadil pátou příčku. Informují Novinky.cz
Teenagery v Brně terorizuje rozsáhlý gang, jeho vůdce si říká Kapitán
Až 130 členů má nejspíš organizovaná skupina, která si říká Vaňkovka gang a terorizuje teenagery v brněnských Bohunicích. Jde o mládež ve věku asi 16 až 20 let, kterou řídí ještě nezletilý mladík, který si nechává říkat Kapitán. Před týdnem si v Bohunicích vyhlédli čtrnáctiletého chlapce a zkopali ho u dětského hřiště do hlavy tak, že musel do nemocnice. Reportáž přináší iDNES.cz.
Jana Valdrová: Juchelkova mateřská aneb Co nás nenaučili v hodinách češtiny
„Co nás nenaučili v hodinách českého jazyka? Že jazyk je sociální jednání... Filozof V. Bělohradský popisuje sílu slov takto: „Každý pojem je mocenská koalice. Za ní stojí armáda, která ji brání. Neexistují popisy, nýbrž předpisy. Nepopisujeme svět, nýbrž předpisujeme, jak má svět vypadat“,“ píše lingvistka Jana Valdrová na svém blogu.
Michal Bartoš: Útoky na neziskovky mohou skončit tak, že za služby se bude platit víc
„Snažíme se doplnit školu v tom, co si myslíme, že nedělá. To znamená komunikace mezi žáky, prostě že spolu mluví. Že problém hledají a nemají ho před sebou a další podstatná věc je, že se snažíme, aby chodili ven. Většinu času, když škola mluví o biologii, tak ve třídě. Dokonce říkám, že ekologická výchova dnes už je i to, že se děti jen projdou kolem rybníka. Trochu si u toho povídáme o tom, co vidí a cítí, že mohou uklouznout… U dnešních děti se mi zdá, že ani neumějí po přírodě chodit. Je minimum lidí, kteří dnes tráví čas tím, že chodí s dětmi na nějaké výlety,“ říká ředitel olomouckého Centra ekologických aktivit Michal Bartoš v rozhovoru pro Hanácké noviny.
Studentka: Strach Čechů z islámu chápu, i muslimové se musí víc angažovat
Eman Ghalebová se narodila v Jemenu, ale od pěti let jsou jejím domovem Teplice. Snaží se otupit obavy domorodců z vyznavačů islámu, muslimy zase přimět k větší angažovanosti. „Češi nejsou islamofobní. Bojí se, protože se s muslimy nesetkávají každý den,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz, kterým pokračuje seriál Muslimové v Česku.
Psychiatr Michal Goetz: Zhruba 13 procent dětí od 8 do 15 let trpí duševním onemocněním
„Nejen rodiče, ale i další rodinní příslušníci, často považují duševní
onemocnění za něco, co jejich dětí samozřejmě nemůže týkat a návštěvu odborného lékaře tak
odkládají, či přímo odmítají,“ popisuje problematickou situaci předseda kongresu a viceprezident
organizace IACAPAP MUDr. Michal Goetz, Ph.D. z Fakultní nemocnice v Motole.
Psychickému zdraví a s ním spojeným poruchám se minulý týden věnoval světový kongres dětských psychiatrů a spolupracujících odborností International Association for Child and Adolescent Psychiatry and Allied Professions (IACAPAP).
Forum 2000 bude o potřebě aktualizovat demokracii
Tawakkul Karmánová, první arabská ženská nositelka Nobelovy ceny za mír, bude hostem letošní konference Forum 2000. Přijede také finsko-estonská spisovatelka Sofi Oksanenová nebo zakladatel organizace Lékaři bez hranic Bernard Kouchner. ČTK o tom za pořádající organizaci informoval Karel Procházka. Konference Forum 2000 s názvem Democracy: In Need of a Critical Update? se uskuteční 7. až 9. října v Praze.
Paulína Pélyová: Ochrana súkromia študentov na sociálnych sieťach
„Ako však môže pedagóg vzdelávať a zároveň využiť možnosti sociálnych sietí na zvýšenie spolupráce študentov a vzdelávacej inštitúcie bez toho, aby porušil ustanovenia ochrany osobných údajov? V tomto bode je potrebné chrániť nielen svoje súkromie ale aj súkromie svojich študentov,“ ptá se Paulína Pélyová v článku na portálu RVP.cz.
MŠMT po doplnění podkladů poslalo dotaci na brněnskou GP
Michal Komárek: Hlavičkou proti zdi
Lékaři požadují,
aby školy měly povinnost poskytovat informace o rizicích
hlavičkování u dětí podobně, jako jsou tabákoví výrobci povinni uvádět rizika, na krabičkách cigaret. „Nechat dítěti padat opakovaně míč na hlavu, je hloupost. S každou ranou mohou vznikat nevratná poškození tkání,“ řekl například Hospodářským novinám neurochirurg Vladimír Beneš z Ústřední vojenské nemocnice,“ říká Michal Komárek v komentáři pro Český rozhlas Plus.
Tomáš Janík: Nedělní pedagogické krasořeči: tentokrát o budování důvěry v profese
Skauti jdou s dobou. Do lesa chodí s GPS a učí se poznat fake news
Skauti sice zastávají stejné hodnoty jako před padesáti lety, nevyhýbají se však pokroku moderní doby. Místo buzoly začínají používat GPS, učí se rozpoznat pravdivé zprávy od lživých nebo naplánují výpravy pomocí aplikace na mobilu. Skaut se možná i proto v České republice těší velkému zájmu. Za posledních dvanáct let přibylo skautů o polovinu. Reportáž přináší iDNES.cz.
Petr Honzejk: Václav Klaus mladší, hrdinný bojovník s neexistujícími strašidly
„Vláda chystá materiál s názvem „Základní dokument tvorby koncepce občanského vzdělávání v České republice“. Nebylo by na tom nic zvláštního, aktivní občanství a schopnost kritického myšlení je v zájmu každého demokratického státu. Za pozornost ale stojí reakce školského experta ODS Václava Klause mladšího. Ten došel k apokalyptickému závěru, že „vymývání mozků dětem na školách je přede dveřmi“ a že jde o součást „dlouhého pochodu institucemi nové neomarxistické levice“. Dobře se na tom dá ukázat, jak si Klaus plete realitu s výmysly a kritiku s pomluvami. A tedy jakou politiku vlastně reprezentuje,“ píše Petr Honzejk v Hospodářských novinách.
Karel Lippmann: Hledání souvislosti mezi matematikou a naukami o člověku jako důležitý předpoklad vzdělání
Obecně přijímaná a školskou tradicí neustále udržovaná představa o vzájemném vztahu matematiky a nauk o člověku se zrodila v rámci moderní vědy, jejímž úhelným kamenem se stala matematika, konkrétně pak její chápání pozitivistickou epistemologií a metodologií, popř. způsoby myšlení, které se chtějí vyhnout spekulaci a vycházejí jen z toho, co je dáno, tedy z jednotlivých ověřitelných faktů. Tak se vědecké poznání začalo podobat sumě jistých, jednou provždy daných pravd.
Petr Honzejk: O co ve skutečnosti jde v kauze „porno na Vltavě“
Martin Fendrych: "Porno" na Vltavě: Stanice ČRo čelí útoku kvůli penisu, orgie prudérnosti
„Český veřejnoprávní svět má nový "skandál", nebo přesněji, pár lidí si našlo metlu na hlouběji mířící médium, které jim nesedí a kterému nerozumí. "Malér" má Český rozhlas Vltava kvůli pořadu reprízovanému ve víkendových dopoledních hodinách, na který si nějací posluchači stěžovali a radní ČRo jej označili za tvrdou pornografii,“ píše Martin Fendrych v komentáři pro Aktuálně.cz.
Francie dětem ve škole úplně zakázala mobily, tablety i chytré hodinky
Od září mají francouzští žáci a studenti při cestě do školy na výběr. Buď svůj mobil, smartphone, tablet nebo chytré hodinky nechají doma, nebo je vypnou. Střední školy pak mohou kompletní zákaz uplatnit také, nebo jen částečně. Na zákazu se poslanci shodli už v červnu, v pondělí ho pak schválil francouzský parlament. Připomíná iDNES.cz.
Vyjádření MŠMT k dotaci pro Moto GP
Spolek Moto GP si požádal o dotaci ve výši 100 milionů korun. Na základě hodnocení byla Moto GP přidělena dotace ve výši 39 milionů korun. Návrh na výši dotace pro Moto GP byl schválen 29.5.2018 a po konzultaci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže zveřejněn dne 27.6.2018. Při vzájemné součinnosti mohl Spolek Moto GP obdržet dotaci nejpozději do 15.7.2018.
DISKUSE
Témata článků
Knihkupectví
Nejčtenější články
Články dle data
Učitelské listy
Nabídka práce
Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ
Tento server dodržuje právní předpisy
ISSN 1213-6018


Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.