Google nehacknul neziskovky. Směrnice na ochranu autorských práv omezuje využití internetu ke vzdělávacím účelům

pátek 17. srpna 2018 ·

Organizace EDUin není placená společností Google. Vymezení se proti evropské směrnici na ochranu autorských práv nebylo nijak motivováno zájmy této společnosti. Jako koordinátor Aliance pro otevřené vzdělávání má EDUin přímou povinnost vyjadřovat se k podobným tématům. Námitky vůči formulaci směrnice směřují zcela jednoznačně směrem k omezování využití obsahu internetu pro vzdělávací účely, jak konstatuje a dokladuje inkriminovaná tisková zpráva. EDUin tímto využívá žalostné úrovně žurnalistické práce šéfredaktora serveru Info.cz, aby připomenul komplikace, které směrnice přináší otevřenému vzdělávání.Z konspiračního článku, publikovaného serverem Info.cz, který se věnuje údajnému spolčení mezi společností Google a „placenými neziskovými organizacemi“, lze abstrahovat následující: Google platí v ČR neziskové organizace; tyto neziskové organizace proto hájí jeho zájmy; jedním z nich je snaha odvrátit přijetí evropské směrnice o ochraně autorských práv; organizace EDUin proto vydala tiskovou zprávu, která tuto směrnici kritizuje. Tyto závěry jsou vyvozeny na základě tvrzení, že společnost Google je donorem EDUin a že „neziskovky mají ze směrnice výjimku“.

Samotná premisa je nepravdivá, neziskové organizace žádnou komplexní výjimku v rámci pravidel nastavených uvedenou směrnicí nepožívají. Text manipuluje čtenáře ve věci vztahu mezi společností Google a EDUin. Google v roce 2014 finančně podpořil kampaň Česko mluví o vzdělávání, kterou EDUin organizoval. Od té doby využívá EDUin pouze nefinanční podpory dosažitelné pro jakoukoliv neziskovou organizaci v ČR. EDUin tedy není placen Googlem. Zájmy otevřeného vzdělávání, které zastupuje, mohou být od zájmů Googlu zcela odlišné.

Směrnice prokazatelně koliduje s možností využívat volně obsah internetu ke vzdělávacím účelům. EDUin je organizací, která se zabývá vzděláváním a je zároveň koordinátorem Aliance pro otevřené vzdělávání (což autor článku zamlčuje), jež je přímo dedikována věnovat se tomuto tématu, nutně muselo dojít k tomu zaujmout ke směrnici stanovisko. Využíváme proto příležitosti a znovu připomínáme, v čem směrnice komplikuje vzdělávání:

• Návrh směrnice dovoluje aplikovat výjimku výhradně “vzdělávacím institucím”, aktivity těch, kteří nemají tento status (všech ostatních: rodičů, samotných učitelů, dětí mimo škol atp.) pomíjí.

• Výjimka se vztahuje na zabezpečená elektronická prostředí těchto vzdělávacích institucí.

• Směrnice upřednostňuje užívání materiálů na základě licenční smlouvy (finanční nároky).

Detail jednotlivých argumentů najdete zde

Bob Kartous, analytik a vedoucí komunikace EDUin, řekl: „Poslouchal jsem nedávno vystoupení Libuše Šmuclerové, ředitelky společnosti Czech news center (CNC), provozovatele serveru Info.cz. Jedním z vážných problémů, kterými současné provinční mediální společnosti trpí, je dle ní konkurence velkých technologických společností a změny, které digitální dimenze přinesla médiím. Společnost Google byla jmenována jako jedna z těch, která údajně společnosti paní Šmuclerové snižuje tržby. Paní Šmuclerová v souvislosti s tímto trendem apelovala na přítomné, že je nutné zachovat existenci profesionálních médií, zatížených novými ekonomickými podmínkami. Je jistě legitimní bavit se o tom, jak se mění podmínky vytváření a šíření informací. Mediálním domům typu CNC však v žádném ohledu nepomůže, budou-li produkovat nekvalitní, manipulativní a konspirační obsah. Takové aktivity podrývají důvěryhodnost apelu paní ředitelky. Děkujeme nicméně za možnost připomenout téma v jeho podstatných souvislostech. Nadále budeme takových příležitostí využívat.“


Zdroj: Tisková zpráva EDUin

1 komentářů:

laimes řekl(a)...
17. srpna 2018 v 10:12  

jak to souvisí se školstvím?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.