Petr Honzejk: Proč neziskovky pijí Babišovi krev

čtvrtek 9. srpna 2018 ·

„Vláda Andreje Babiše vystartovala proti neziskovým organizacím. Chce jim seškrtat rozpočty, celkově mají přijít o tři miliardy korun. Podle Babiše se to nemá týkat sportu (největším příjemcem dotací je neziskovka Fotbalová asociace ČR) a ani ryzí charity. Je tedy jasné, že úder je zaměřen primárně na neziskovky, které se pohybují ve veřejném prostoru a promlouvají do společenské debaty. Tedy že jde o fakticky útok na základy občanské společnosti,“ píše Petr Honzejk v Hospodářských novinách.


Petr Honzejk (twitter.com)
Honzejk mimo jiné píše:

Je fascinující sledovat, jak se Babiš chová přesně podle teoretické příručky populismu. Politolog Jan-Werner Müller v knize Co je populismus píše, že populistická vláda se vyznačuje třemi základními rysy: Pokusem o kompletní převzetí státního aparátu, masovým klientelismem a snahou systematicky potlačit občanskou společnost. První dvě charakteristiky se naplnily už za první Babišovy vlády (dosazování loajálních lidí kamkoli včetně bezpečnostních složek, klientelismus skrze zavádění jízdného skoro zadarmo atd.). Nyní tedy došlo i na bod tři − útok na občanskou společnost. Máme to kompletní...

Neziskovky vadí hlavně proto, že nabízejí jiný pohled na svět, než společnosti sugerují populisté ovládající stát. A co hůř: neziskovky to nedělají řečmi, ale zcela prakticky. Nedělají politiku, starají se o polis. Proto jsou "nebezpečné".


Celý text naleznete zde

2 komentářů:

E.Kocourek řekl(a)...
9. srpna 2018 v 14:08  

Neziskovky nedělají politiku, tvrdí Honzejk. Jsem rád, že k obhajobě neziskovek musí lhát. Pravdivé argumenty nejspíš neexistují. ////

PP řekl(a)...
9. srpna 2018 v 14:31  

Neziskovky vadí, protože kazí politiku, ekonomiku, výchovu a jsou to jen pijavice kolektivů absolventů humanitních oborů vzniklých po revoluci. Když nic neumíš, jdi na gender. Když nic nedokážeš - zkus politiku. Neschopní politici dělají trafiky, neschopní vědci neziskovky.
Pak už jen cenzor. Nižší povolání neexistuje...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.