Petr Kolman: Obce, vesnice, města, městečka, městyse

pátek 12. ledna 2007 ·

Otázka: Při vyučování jsem se setkala se zajímavým dotazem, jaký je rozdíl mezi obcí a městem? Kdy se obec či vesnice stane městem? Existují u nás městyse?

Odpověď:

Současná právní úprava obcí svojí dikcí rozlišuje "obce" a "města". Novelou zákona o obcích v polovině roku 2006  došlo navíc k návratu tzv.  „městysů“.  Takže znovu  nejde jen o historické (či přežité)  označení. S pojmem „vesnice“ česká právní úprava na úseku správního práva nepracuje.

Městem se stane z právního hlediska  taková obec, která má alespoň 3 000 obyvatel. Další náležitostí je, že  tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády.

Pozor, sloučí-li se dvě nebo více obcí, z nichž alespoň jedna je městem, je nově vzniklá obec taktéž městem.

Obec je  z právního hlediska městysem, pokud tak na návrh obce stanoví předseda Poslanecké sněmovny po vyjádření vlády. Konkrétní hranice pro nutný počet obyvatel, tu na rozdíl od měst neexistuje.

Dodejme, že obec, která byla oprávněna užívat označení městys přede dnem 17. května 1954, je městysem, pokud o to požádá předsedu Poslanecké sněmovny. Předseda Poslanecké sněmovny tak na žádost obce stanoví a zároveň určí den, od kterého se obec stává opět městysem.

Sloučí-li se dvě nebo více obcí, z nichž žádná není městem, ale alespoň jedna je městysem, je nově vzniklá obec městysem.

A co když se část městyse oddělí?

Oddělí-li se část městyse a vzniknou dvě nebo více obcí, pak obec, které zůstane název dosavadního městyse nebo část jeho názvu, je i nadále městysem.Petr Kolman

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.