Paulína Pélyová: Ochrana súkromia študentov na sociálnych sieťach

pátek 3. srpna 2018 ·

„Ako však môže pedagóg vzdelávať a zároveň využiť možnosti sociálnych sietí na zvýšenie spolupráce študentov a vzdelávacej inštitúcie bez toho, aby porušil ustanovenia ochrany osobných údajov? V tomto bode je potrebné chrániť nielen svoje súkromie ale aj súkromie svojich študentov,“ ptá se Paulína Pélyová v článku na portálu RVP.cz.


Pélyová mimo jiné píše:

Sociálne siete a život študentov je úzko spätý. Tento fenomén ovplyvňuje nielen odvetvia služieb či ponuky tovaru, ale aj všetky ostatné oblasti života týchto dvoch skupín. Denne pribudnú tisíce nových užívateľov sociálnych sietí, s registráciou a vytváraním profilu zvyšujú riziko zneužitia svojich osobných údajov, ktoré doposiaľ nepodliehali dostatočnej ochrane.

Od 25. mája 2018 vstúpila do platnosti novela zákona o ochrane osobných údajov pod názvom GDPR (General Data Protection Regulation), ktorá určuje aj sociálnym sieťam, akým spôsobom môžu zhromažďovať dáta o svojich užívateľoch a na ktoré informácie je potrebné žiadať povolenie užívania. Tento súhlas so spracovaním osobných údajov umožňuje užívateľom zredukovať viditeľnosť osobných informácií tretím stranám, ktoré využívajú sociálne médiá ako agresívny prostriedok marketingu a propagácie.

Čo však GDPR nerieši, je vzdelávanie širokej verejnosti na túto tému. Cieľová skupina, primárne však generácia Y - študentov, často nevie ako postupovať pri schvaľovaní alebo nesúhlase so spracovaním osobných údajov.

Ďalším problematickým aspektom sociálnych sietí je dezinformácia. Sociálne siete ako Facebook či Twitter sú vhodným prostriedkom k šíreniu tzv. hoaxov alebo poloprávd, ktoré slúžia za účelom získania preferencií smerujúcich k vlastnému prospechu, napr. ovplyvňovanie voličov snahou šokovať. Mediálna gramotnosť u širokej verejnosti je doposiaľ na veľmi nízkej úrovni. Týka sa to aj študentov stredných a vysokých škôl...

Na úvod by mal pedagóg zvážiť vytvorenie nového – separátneho účtu, ktorý bude využívať profesionálne pre pedagogické činnosti, zároveň by mal vykonať kontrolu nastavení súkromia na svojom osobnom profile. Pri vytváraní profesijného profilu je treba definovať, ktoré informácie na danom účte študenti môžu nájsť a zároveň je vhodné žiadať a očakávať spätnú väzbu…

Odporúčam vytvorenie samostatného profesijného profilu pedagóga na sociálnej sieti, ktorá je v najväčšom zastúpení u študentov. Výhodou odlúčenia osobného a verejného profilu je nielen oddelenie profesijného života od súkromných aktivít vyučujúceho, ale aj možnosť nastavení informovanosti a notifikácií u pridaných príspevkov, komentárov či správ vedúcich ku komunikácii. Pozor ale, pedagóg by mal byť vždy vzorom pre svojich študentov, bez ohľadu na to, koľko účtov na sociálnych sieťach má.


Celý text naleznete zde

1 komentářů:

E.Kocourek řekl(a)...
4. srpna 2018 v 21:13  

Chápu to jako doporučení, aby si učitelé pro potřeby vyučování vytvářeli falešnou identitu, a nadšeně to podporuji. Totéž by měli provádět i žáci. ////

Jestli se to majitelům "sociálních sítí" nelíbí, ať proti tomu zkusí bojovat. Případně ať ty svoje systémy rovnou vypnou. ////

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.