Na psychiatra pro děti se čeká měsíce. Vzniknou nová centra

pátek 10. srpna 2018 ·

Školáků, kteří potřebují pomoc odborníka, skokově přibývá. Podle odhadů Asociace dětské a dorostové psychiatrie už se takových dětí najde kolem stovky tisíc. K lékaři se však nakonec dostane jen zhruba polovina z nich, konkrétně 63 tisíc. „Najít odborníka je skutečně problematické, a to po celé zemi,“ potvrzuje lékařka Národního ústavu duševního zdraví Dita Protopopová. Reportáž přináší Deník.cz.

Dita Protopopová (linkedin.com)

Ministerstvo zdravotnictví už proto chystá změny: od léta příštího roku se možnosti léčby rozšíří. Vzniknout mají první tři centra duševního zdraví pro děti, kde se bude o nemocné starat celý tým zaměstnanců.

„Působit v něm budou nejenom psychiatři a sestry, ale také terapeuti, terénní sociální pracovníci, speciální pedagogové nebo asistenti,“ přibližuje fungování Klára Laurenčíková, která má celý projekt na starosti. Střediska budou spolupracovat také s rodinami a školami. Pokud se jejich provoz osvědčí, síť center se v dalších letech rozšíří. V každém regionu vznikne alespoň jedno.

To ale není všechno. Navýšit by se měl také počet dětských psychiatrů. Ministerstvo školství už se dohodlo s resortem zdravotnictví, že se počty absolventů medicíny každoročně zvednou o deset až patnáct procent. Týkat se to bude i odborníků na duševní choroby. Jejich záměr už podpořila i vláda, podle mluvčí resortu školství Jarmily Balážové dostanou lékařské fakulty už letos o 135 milionů korun víc.


Celý text naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.