„Poprvé se kvůli covidu školy zavřely 11. března. A už po několika dnech se v médiích objevily hlasy, že je to pro školy a celou společnost velká příležitost. Že se naučíme o vzdělávání přemýšlet jinak. Že se školy budou modernizovat mnohem rychleji než za obvyklých podmínek. Že učitelé ovládnou digitální nástroje a najdou nové cesty ke svým žákům. Ty hlasy ale postupně slábly. Začaly převažovat obavy – jak moc a v čem může ten podivný školní rok děti poznamenat,“ komentuje Michal Komárek pro Český rozhlas Plus.

Studie ukazují, že se ve školách covid masivně nešíří. V Česku se zavíraly jako první
Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) došlo ze studií a zpráv evropských zemí k závěru, že šíření koronaviru ve školách není příliš obvyklé. K rozšíření nákazy dochází primárně v komunitě, ale mimo školu. Ani znovuotevření škol v srpnu a září neroznítilo masivní nárůst nových případů koronaviru. ECDC to dokládá daty ze 17 evropských zemí, podle kterých rostly počty nakažených ve věkové kategorii od 16 do 18 let v přepočtu stejně strmě jako v případě lidí od 19 do 39 let. Informuje Seznam Zprávy.
Petr Šabata: Vláda udělala chybu. Učitelům přidává špatně
„Až do minulého týdne bylo možné vládu bezvýhradně chválit za naplňování jednoho jejího důležitého záměru – soustavného a srozumitelného navyšování učitelských platů. Teď udělala – konkrétně ministr školství Robert Plaga (za ANO) – hrubou chybu: na příští rok dá kantorům do tarifní, tedy zaručené složky platů, pouze čtyři procenta, nikoli očekávaných 9. Což je nepochopitelné, vláda na tom neušetří, jen oslabí důvěru učitelů,“ komentuje Petr Šabata pro Český rozhlas Plus.
Plaga slibuje: Učitelům do roka průměrně 45 tisíc
„Dlouhodobě prosazuji, že se musí navýšit podíl nadtarifní složky platu, abychom se přiblížili normě v OECD. Když jsem nastupoval do funkce, tak studie ukazovaly, že jsme měli extrémně nízkou nadtarifní složku platu. I proto se držím filozofie, že ten, kdo je odpovědný za školu a má povinnost odměňovat učitele podle výkonu, je ředitel, který k tomu musí mít prostředky od státu,“ říká v rozhovoru pro Právo ministr školství Robert Plaga.
Plaga tvrdí, že zdravotnictví v očkovací strategii opomenulo učitele mateřských škol. Žádá nápravu
Ministr školství Robert Plaga (ANO) bude požadovat úpravu strategie, která určuje pravidla očkování proti koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví v ní podle Plagy opomenulo pracovníky mateřských a speciálních škol. Možnost očkování pro pedagogické pracovníky byla přitom dohodnuta jako jedna z priorit strategie. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová řekla, že ministerstvo pracuje na metodice očkování, ve které je explicitně zohlední. Informuje ČTK.
Jak se změní české školství v roce 2021: Jiné přijímačky i maturity. Ověřování kombinované výuky
Koronavirus udělal do českého vzdělávacího systému významný zářez. Rok 2021 bude tak ve znamení jeho zahlazování. Školství se ale nebude točit jen kolem epidemie. Příští rok se opět částečně promění maturita, učitelům vzrostou platy nebo se bude testovat kombinovaná výuka na základních a středních školách. Přehled změn přináší Seznam Zprávy.
Ukončení účasti Spojeného království v programu Erasmus
Rozhodnutí Spojeného království o neúčasti v programu Erasmus+ Česká republika velmi lituje, neboť zkomplikuje studijní mobility mezi Spojeným královstvím a Českou republikou i s ohledem na to, že tato země je jedním z nejoblíbenějších cílů účastníků programu Erasmus+ z České republiky. Mezi studenty vysokých škol se dlouhodobě řadí mezi pět nejoblíbenějších destinací. V posledních třech letech vyjelo z České republiky do Spojeného království celkem 1598 osob. Do České republiky pak přijelo 1362 osob. České a britské vysoké školy budou moci i bez účasti v programu Erasmus+ do určité míry pokračovat ve spolupráci, a to prostřednictvím vzájemných partnerských dohod mezi jednotlivými vysokými školami. V oblasti regionálního školství nebo mládeže však bude spolupráce s britskými partnery podstatně obtížnější.
Školy dostaly stimul, který by jinak nepřišel. Covid ale potvrdil rozdíly
„Ten uplynulý rok ukázal, že čeští učitelé jsou schopní spolupráce, a to je pro mě úžasná zpráva. Protože my všichni učitelé obecně fungujeme ve sborovnách až na výjimky jako osamělí bojovníci. Spoustě učitelů ale došlo, že sdílení je vlastně hrozně fajn, a to je obrovská naděje pro české školství. Bez koronaviru by to nenastalo,“ říká v reportáži Seznam Zprávy Petra Mazancová, středoškolská učitelka a předsedkyně Učitelské platformy.
Doučit všechno nepůjde. Po pandemii si školy budou muset ujasnit, bez čeho se děti obejdou a bez čeho ne
Nad několika měsíci, kdy se děti kvůli pandemii učily na dálku, není možné jen tak mávnout rukou, na tom se shodují snad všichni lidé, kteří mají se školstvím něco společného. A první výzkumy (zatím ze zahraničí, konkrétně z Velké Británie a z Nizozemí) potvrzují jejich obavy, že výuka na dálku není zdaleka tak efektivní, jak bychom si přáli. „V některých ohledech byla efektivita prakticky nulová, jako by děti čtvrt roku do školy vůbec nechodily. Je potřeba počítat s tím, že na podzim se ztráty budou nabalovat,“ připomněl během panelové debaty na téma „Návrat dětí do škol…. a co dál?“ analytik společnosti PAQ Reasearch Václav Korbel. EDUin publikuje shrnutí z prosincového Kulatého stolu.
Tomáš Feřtek: Strojní inženýr učí na základce chemii? Děsivé
„Na aktuální debatě o novele zákona, která buď pustí, nebo nepustí do škol i pedagogy, kteří učitelství nevystudovali, ale mají jiné vysokoškolské vzdělání magisterského stupně, je zajímavé netradiční rozdělení názorů a pozic. Nejde totiž o obvyklou progresivisticko-konzervativní barikádu,“ píše Tomáš Feřtek.
Jana Nováčková: Mají děti prostor a čas si svobodně hrát?
„Zdá se, že hraní dětem nikdo neupírá. Část rodičů bere hru dětí jako čas, kdy je od nich pokoj, část rodičů by ráda, aby si děti hrály „pořádně“, což znamená, aby hra nějak přispívala k rozvoji jejich rozumových schopností. Jinak je hra v jejich očích ztráta času. Část rodičů je dokonce ochotna si s dětmi hrát. Aktivně jim hru navrhují, řídí ji tak, aby hra děti někam vedla, něco je učila. Příruček pro takové hry se najde dost. Kniha Svobodná hra (SmartPress, 2020) manželů Justiny a Petra Danišových je o úplně jiné hře. Je o svobodném, spontánním a nestrukturovaném hraní dětí a je zatím v české naučně populární literatuře jediná svého druhu,“ píše Jana Nováčková na svém blogu.
Pohádkám dnes chybí morální tah. Děti baví situace, ne příběh, říká dramaturgyně
„Dřív jsme počítali s tím, že se dítě s tím hrdinou nějak ztotožní, půjde s ním tu cestu a bude ji prožívat. Myslím si, že na to dnes děti nemají trpělivost. Pod vlivem nových technologií sledují spíš situace než souvislosti, baví je vtip, ale už je tolik nezajímá, proč je hrdina v potížích a jak se z nich dostane. Ten dramatický vzestup je zkrátka nebere,“ říká v rozhovoru pro online deník Aktuálně dramaturgyně Marcela Pittermannová, která v barrandovských ateliérech strávila téměř třetinu svého života a spolupracovala na desítkách pohádek v Česku i zahraničí.
S pandemií přišly nové výzvy, učitelé je zvládli, shodli se zástupci škol
Končící rok přinesl do škol výzvy hlavně v souvislosti s pandemií covidu-19. Shodli se na tom zástupci ředitelů a učitelů, které oslovila ČTK. Jako pozitivní zhodnotili zejména to, že se pedagogové dokázali vypořádat s novými podmínkami práce při výuce na dálku. Dobře se podle nich osvědčila také reforma financování škol, která funguje od ledna. Rozdílné názory mají na schválené změny v maturitách.
„Když sem spadnete, už se nevydrápete.“ Jak se žije v bruntálském ghettu
Ze 17 tisíc obyvatel Bruntálu je zhruba třetina Romů. Část z nich žije v místním ghettu. Zde má většina obyvatel základní vzdělání, 80 procent jich nemá stálé zaměstnání. Několik romských podnikatelů zajišťuje sezonní práce. V zablácené době předvánoční jsou skoro všichni doma. S koronavirovou pandemií bojují statečně tím, že ji ignorují. O žádném nakaženém, neřkuli zesnulém ve svém okolí nikdo neví. Reportáž přináší Deník N.
Psycholog: Všem by pomohlo, kdyby nám vláda dala dárek v podobě naděje, že představí jasně strukturované vize
„Nesetkal jsem se s tím, že by se lidé trápili, jak budou Vánoce jiné. Spíš se setkávám s lidmi, které trápí naprostá nejasnost a nesrozumitelnost současné situace a Vánoce jsou už jen takovou kulisou. Mezi mladými lidmi v Česku je snad nejvíc nevěřících na světě, tak myslím, že naše společnost překoná absenci klasických Vánoc relativně dobře,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny psycholog Radek Ptáček.
Vánoční manuál. Psycholožka radí, jak prožít klidné Vánoce v době pandemie
"Vánoce jsou krásné, ale i velmi náročné období nejen v době pandemie. Každý máme představu o tom, jak bychom je chtěli strávit, a ne vždy se to daří. Letos to bude o to těžší, že se z opatrnosti možná neuvidíme se všemi našimi blízkými," říká pro online deník Aktuálně Kateřina Bohatá, vedoucí Linky seniorů.
Bílé Vánoce nebyly ani za Karla IV., Čechům je vtiskl Josef Lada, říká Honsová
Pocitu, že na Štědrý den již není tolik sněhu jako před mnoha lety, může podléhat řada Čechů a je pravda, že v posledních deseti letech je ho obzvlášť málo. Podle meteoroložky Dagmar Honsové ale byly bílé Vánoce vždy spíše raritou. A to i před stovkami let, říká v rozhovoru pro online deník Aktuálně.
Od 4. ledna budou do škol chodit pouze žáci 1. a 2. tříd ZŠ
Do škol budou od pondělí 4. ledna chodit jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřeny zůstanou také mateřské a speciální školy. Zbytek se opět bude učit distančně. Na twitteru to po dnešním jednání vlády oznámil ministr školství Robert Plaga (ANO). Žáci a studenti základních, středních a vyšších odborných škol šli naposledy v tomto roce do školy v pátek. Na pondělí a úterý ministerstvo vyhlásilo dny boje proti covidu-19, a prodloužilo tak vánoční prázdniny, které měly původně začít ode dneška. Informuje ČTK.
Hirsch: Mutace je epidemická katastrofa, optimistický scénář je zlepšení na podzim
Druhý Wu-chan se z jihu Anglie nestane, o viru víme mnohem víc a máme vakcínu, ale starosti to působí celému světu. Nová mutace nezpůsobuje horší onemocnění, ale mnohem rychleji se šíří, říká virolog z Univerzity Karlovy Ivan Hirsch. Doporučil bych zpřísnění opatření. Před mutací se nám opouzdřit spíš nepovede, tak by se měla udělat opatření, která by to zastavila, dodává v rozhovoru pro DVTV.
Bořivoj Brdička: O „instruktivistech“, „konstruktivistech“ a revizi RVP
Postoj instruktivistů je tradiční. Vycházejí z didaktické transformace, která vybírá z celého poznání lidstva (či oboru u specializovaného studia) ten nejdůležitější obsah, který by měl znát každý žák. Tyto poznatky pak přenášejí do mozků žáků tak, aby tam zůstaly co nejdéle. Přitom ovšem uznávají zřejmou skutečnost, že nové poznání je vždy nadstavbou poznatků předchozích. Je tedy konstruováno nějakou výukovou aktivitou (podle behavioristů vjemy). Na pomoc si berou kognitivní vědy, které stále přesněji odhalují funkci pracovní a dlouhodobé paměti – omezenost té pracovní a nestálost té dlouhodobé. Na základě dostupných vědeckých důkazů nastavují výuku jako řízené osvojování si poznatků jdoucí od jednoduššího ke složitějšímu. Hlavní problém tohoto přístupu spočívá v tom, že ho většina žáků nepřijímá a snaží se mu bránit.
Rektorova rezignace není příliš přesvědčivá, myslí si někteří kritici
Rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller oznámil, že do konce dubna rezignuje na svou funkci. Důvodem je „válka vědců“ na univerzitě. Za svůj krok si vysloužil kritiku i podporu. Za jeho ohlášeným koncem stojí dlouhotrvající spory kolem Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií, pro který se vžila anglická zkratka CATRIN. Informuje iDNES.
MŠMT: Platy pedagogických pracovníků v roce 2021
Lekce z mediální výchovy a kritického myšlení: Jak Navalnyj přiměl k přiznání důstojníka ruské tajné služby
Světová média přinesla podrobnosti k srpnovému atentátu na ruského disidenta Alexeje Navalného. Jednak na základě vlastního vyšetřování, jednak díky tomu, že sám Navalnyj v telefonickém hovoru přiměl důstojníka ruské tajné služby FSB Konstantina Kudrjavceva k přiznání. I k vysvětlení řady detailů, například, že jed novičok Navalnému natřeli na vnitřní stranu spodků. Podle zpravodajství českých médií se celá věc mohla odehrát asi takto:
Školské odbory: Ministr Plaga zklamal odbory i učitele
Bez jakékoliv konzultace se školskými odbory, zaměstnavateli ve školství a bez vyjádření ministerstva školství v připomínkovém řízení předložil dnes nečekaně ministr Robert Plaga na jednání vlády návrh na zvýšení tarifního platu pro pedagogy o 4 %. Tento jeho nepochopitelný postoj ohrožuje vážně slib, daný učitelům ve vládním programovém prohlášení, a vede k narušení důvěry pedagogické obce. Jeho argument, že zbytek by se měl promítnout do nenárokových složek platů učitelů, neobstojí. Tyto složky platů se nevyplácí v průběhu roku, ale až v jeho závěru.
Psycholožka: V rodinách zůstaly bez pomoci zavřené děti
V prognóze Nadace Sirius a agentury Median se 98 odborníků z oblasti péče o děti shodlo, že největším ohrožením domácností nejsou jen ztráty příjmů a střechy nad hlavou. Stres rodičů, psychické i fyzické vypětí a například také narůstající čas strávený v kyberprostoru, mohou vést i k častějšímu fyzickému násilí. Zkušenosti z terénu naznačují, že se odhady naplňují. „Problémů v rodinách přibývá. S jistotu víme, že narůstá domácí násilí, tedy i násilí na dětech – fyzické, psychické i sexuální,“ uvedla v rozhovoru pro server iROZHLAS psycholožka a ředitelka Dětského krizového centra Zora Dušková, která se na vytvoření prognózy podílela.
Studenti univerzit doučují děti ze základních škol, a to bez nároku na odměnu
Zhruba 250 vysokoškoláků pomáhá v době koronaviru s učením asi pětistovce žáků základních škol, kteří mají kvůli vládním protipandemickým opatřením potíže se vzděláváním. Děti doučují dobrovolně a bez nároku na odměnu. Většinou jde o studenty pedagogických fakult, několik desítek dobrovolníků je ale i z elektrotechnické fakulty ČVUT. Informuje Česká televize.
Návrh: Platové tarify učitelů by měly růst o 4 pct, místo o 9 pct
Platové tarify učitelů se od ledna zvýší o čtyři procenta. Zdravotníkům a pracovníkům v sociálních službách základ výdělku vzroste o deset procent. Na twitteru to oznámili ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a ministr školství Robert Plaga (za ANO). Růst platů upravuje nařízení, které dnes schválila vláda. Informuje ČTK.
Tarify kantorů rozhádaly ministry
Tentokrát bez bojů se shodli ředitelé škol se školskými odboráři na růstu závazných tarifních mezd pedagogů od 1. ledna. Podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí se mají zvednout o devět procent. Jenže návrh, který má schvalovat vláda, zadělal na novou koaliční šarvátku, a to mezi ministryní práce Janou Maláčovou ČSSD) a Robertem Plagou (ANO). Ten podle informací Práva o návrhu předem nevěděl.
Bez základů bude výuka dětí pokulhávat trvale, upozorňuje psycholožka
Podle psycholožky Lenky Krejčové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy je nyní důležité dát dětem čas se se situací srovnat. „Zpočátku by se školy měly věnovat činnostem, které žáci budou zvládat, což je mimořádně důležité pro jejich psychiku – aby zažily pocit úspěchu,“ radí Krejčová v rozhovoru pro iDNES.
Vztek a zuřivost? Přirozená reakce na současný život, říká psychoterapeut
Psychoterapeut Pavel Špatenka považuje stupňující se naštvanost, frustraci a agresivitu lidí za zcela přirozenou. „Pokud vezmete člověka a zavřete ho do místnosti, z níž se sám nedostane, bude chvíli sedět a koukat. Postupně v něm začne narůstat pocit bezmoci a vztek a nakonec jej uvidíme, jak zuřivě lomcuje klikou, kope do dveří a snaží se dostat ven na svobodu,“ říká Špatenka Seznam Zprávám.
Jsou tři důvody, proč už i Praha prohrává boj s covidem-19, říká virolog
I v hlavním městě se situace zhoršuje. „Městská hromadná doprava, restaurace, také návrat žáků a studentů do škol a další příležitosti k setkávání s blížícím se závěrem roku vykonaly své,“ vysvětlil ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer v rozhovoru pro Seznam Zprávy, proč podle něho roste počet nakažených znovu i v Praze.
EDUin: O investicích z Národního plánu obnovy stále není jasno
Vláda dokončuje podobu Národního plánu obnovy. Premiér Andrej Babiš už první návrh strategického dokumentu na podzim představil předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. EDUin už dřív upozorňoval, že vláda chce evropské peníze místo do vzdělávání investovat do betonu. A stále platí, že není jasné, jestli vláda plán změní. A zda výdaje do oblasti vzdělání budou násobně vyšší než v původním návrhu. Právě školství si přitom současná vláda při svém jmenování stanovila jako prioritu.
Vyhlášení soutěže DOMINO 2019
Vyhlášení devátého ročníku akce, jejímž cílem je motivovat učitele a podporovat školy při využívání digitálních nástrojů, se vzhledem k pandemickým okolnostem tentokrát obešlo bez tradičního osobního setkání zúčastněných. Nápadů pro vzájemnou inspiraci se ale i tak sešla celá řada. Počiny pedagogů zabíhaly do mnoha oblastí výuky. Do finálového kola postoupilo celkem deset výukových objektů, tedy různých didaktických aktivit určených k obohacení hodin ve školách v celé České republice.
Vědci zjistili, která vládní opatření zabírají: Nejvíce pomohl zákaz shromažďování a zavření škol
Studii vypracovanou mezinárodním týmem vědců včetně Čecha Jana Kulveita působícího na Oxfordské univerzitě publikoval tento týden časopis Science. Jejím cílem bylo zhodnotit efektivitu sedmi hlavních druhů protiepidemických opatřeních v první jarní vlně pomocí analýzy dat z 41 různých (převážně evropských) zemí. Informuje Seznam Zprávy.
Miroslav Hřebecký: Stanovisko k tiskové zprávě EDUin ze 7. 12. 2020 a odpověď na dopis Asociace děkanů
Průzkum: Do ciziny s Erasmem vyjela na podzim půlka přihlášených
Na zahraniční pobyt s evropským programem Erasmus vyjela v zimním semestru polovina přihlášených studentů vysokých a vyšších odborných škol. Třetina studentů pobyt zrušila a zbytek jej přesunul na později. Do ČR ze zahraničí přijelo 74 procent přijatých cizinců. Vyplývá to z průzkumu Domu zahraniční spolupráce (DZS), který funguje jako národní agentura programu Erasmus v Česku. Průzkum se konal v říjnu a listopadu na 48 vysokých a vyšších odborných školách. ČTK to sdělila mluvčí DZS Lucie Durcová.
Školy mají nejčastější ohniska covidu, jsou ale malá a daří se je rychle vyřešit
Schillerová chystá rozpočtové provizorium, odnesly by to platy učitelů
Rodiče zlínských dětí chválí školy za online výuku
Oslovili rodiče všech žáků na základních školách ve městě a požádali je, aby zhodnotili distanční výuku. Z jejich odpovědí získalo vedení města Zlína zajímavé informace. „Rodiče výuku v podání zlínských škol vyhodnotili jako přínosnou, a dokonce učitelům poděkovali,“ shrnula městská radní odpovědná za školství Kateřina Francová. Do základních škol ve městě chodí 6 579 žáků. Odezvu dostalo město od 1 983 rodičů. Informuje MF DNES.
Nový web chce omezit šíření zavádějících informací ke koronaviru
Omezit šíření zkreslených a zavádějících informací k epidemiím včetně nynější koronavirové je cílem webu Infomore.cz, který společně spouštějí Fakulta sociálních věd (FSV) Univerzity Karlovy, Lékařská fakulta brněnské Masarykovy univerzity a společnost Newton Media. Web chce odhalovat neadekvátní práci novinářů s daty, využití nevhodných příkladů a srovnání nebo nedostatečnou znalost lékařské terminologie. ČTK to sdělila Veronika Macková z Katedry žurnalistiky FSV.
Česká historička vydává v nakladatelství Oxfordu knihu o Terezíně
Prestižní nakladatelství Oxford University Press vydá v lednu knihu české historičky Anny Hájkové o fungování vězeňské společnosti v terezínském ghettu v době druhé světové války. Publikaci The Last Ghetto (Poslední ghetto) s podtitulem Každodenní historie Terezína napsala Hájková s využitím dokumentů z 99 archivů na třech kontinentech. Historička, která působí na britské University of Warwick, to sdělila ČTK.
Dětský psycholog: Počítač je těžký konkurent, ale rodič se nesmí bát dítěti organizovat život
Pro to, aby u dětí nevznikla závislost na počítačích, je podle dětského psychologa Václava Mertina klíčová zejména role rodičů, kteří musí zasáhnout. Alternativy k počítačům existují i v době pandemie, kdy je řada věcí omezená. „Počítač a hry jsou těžký konkurent, ale rodič se taky neptá, když má dítě naučit základním hygienickým návykům. Občas musí ukázat autoritu a jsem přesvědčen, že to platí i zde. Neměli bychom se bát dítěti ten život organizovat, do určitého věku velmi silně,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro Český rozhlas.
Online výuka je chabá náplast, antigenní testování by mohlo školy stabilizovat, věří ekonom Münich
„V Česku se nevěnuje dopadům uzávěr škol na výsledky žáků žádná pozornost,“ kritizuje Daniel Münich v pořadu Českého rozhlasu Pro a proti. „V zahraniční to sledují, ale my se dopady dozvíme až za několik let nějakým mezinárodním šetřením. Měli bychom si být jistější, zda jsou školy opravdu tím ohniskem šíření nákazy.“
Do školky může i neočkované dítě. Stačí, že je buddhista
Dosud platilo, že pokud dítě nemá povinné očkování například proti tetanu nebo spalničkám, nesmí být přijato do mateřské školy. Nejvyšší správní soud ale nyní uznal, že pokud rodiče odmítají očkování kvůli náboženství nebo špatným zkušenostem s reakcí na vakcíny, školka jejich dítě vzít může.Reportáž přinášejí Hospodářské noviny.
Žáci osmých a devátých tříd budou moct porovnat své IT znalosti
Žáci osmých a devátých tříd základních škol se zálibou v informatice se mohou v lednu zúčastnit 11. ročníku soutěže IT-SLOT. Kvůli epidemické situaci tentokrát své vědomosti změří distančně v jednom kole místo tradičních dvou. Test bude přístupný od 14. do 19. ledna, děti ho budou moct dělat ze školních učeben, nebo i z domova. Zájemci se mohou registrovat na webu www.it-slot.cz do 13. ledna. ČTK to sdělila mediální zástupkyně soutěže Eliška Crkovská.
Kampaň Člověka v tísni přiblíží lidem žití ve válce či chudobě
Organizace Člověk v tísni chce nyní kampaní #SITOZKUSTE lidem přiblížit, jak se žije ve válce nebo v chudých zemích. Zvuky války jako ostřelování, sirény a bombardování jsou na playlistu na Spotify. „O tom, jak asi žijí lidé ve válce nebo v chudých zemích, se dozvídáme z médií, ale jen těžko si to sami umíme skutečně představit. Často tak nerozumíme tomu, proč je tak důležitá rozvojová a humanitární pomoc, kterou poskytují organizace jako Člověk v tísni. Proto jsme se pokusili to lidem přiblížit,“ uvedla Lenka Sobotková z agentury McCann Prague, která s kampaní Člověku v tísni pomáhá. Informuje ČTK.
Ondřej Andrys: Vybraná doporučení pro zvýšení efektivity distanční výuky
Mnoho škol, jejich ředitelů a učitelů odvedlo na jaře i v rámci podzimní distanční výuky mnoho velmi dobré a náročné práce, kterou je třeba ocenit a za kterou je potřeba jim poděkovat. Současně však z komentovaných dílčích zjištění vyplývá, že pro efektivní zajištění distančního vzdělávání žáků stále existuje řada podstatných výzev.
Pandemie ohrožuje duševní zdraví dětí. Informace i pomoc přinese nově vznikající platforma
Děti a dospívající zažívají během vládních opatření souvisejících s pandemií Covid-19 hodně stresu a nemají dostatek informací nebo nástrojů jak situaci řešit. Expertní dobrovolnická organizace Česko.Digital proto spustila práce na novém projektu Střecha duševního zdraví, který na jednom místě přinese dětem a jejich blízkým kompletní informace k prevenci a včasné pomoci při vnitřní nepohodě. Cílem projektu je snadná orientace v systému péče o duševní zdraví i propojování odborníků a organizací.
EDUin: Úprava financování pedagogických intervencí školám nemusí pomoct
Ministerstvo školství připravilo změnu inkluzivní vyhlášky a úpravy se týkají především pedagogických intervencí. Na ty mají nárok žáci se speciálními vzdělávacími potřebami. Díky intervencím děti aktuálně získávají třeba doučování nad rámec běžné výuky. Návrh teď nároky žáků upravuje. Nedává ale jistotu, že se dostane ke všem dětem, kteří je potřebují.
Školy se mají otevřít i učitelům bez pedagogického vzdělání. Degradace profese, kritizují novelu sami kantoři
Nedostatek čitelů chce ministr školství Robert Plaga (za ANO) řešit novelou zákona, která usnadní ředitelům škol přijímání učitelů bez pedagogického vzdělání, v úterý ji budou řešit poslanci. Pro všeobecné předměty by byl kvalifikovaný každý absolvent vysoké školy, k výuce praxe by stačila maturita. Všichni učitelé by si museli vzdělání doplnit do tří let, první dva roky by na ně měli ve školách dohlížet zkušenější kolegové. Podle kritiků ale není jasné, co se bude dít, pokud učitel za tři roky vzdělání nedoloží. Tématu se věnují Hospodářské noviny.
Děti mohou hrát při šíření covidu zásadní roli, ukazují výzkumy z podzimní vlny
Rozsáhlá studie z Rakouska popsala, že nový koronavirus je schopen nakazit značné množství školáků i učitelů. K podobným závěrům došla v poslední době řada dalších výzkumů z jiných zemí. Shodují se na tom, že přestože děti nemusí vykazovat žádné příznaky covidu-19, hrají v šíření viru významnou roli. Informuje Česká televize.
Bořivoj Brdička: Jsou žáci připraveni uspět v propojeném světě?
O tom, že se OECD chystá ověřovat tzv. globální kompetence 15letých žáků, jsme psali na začátku roku 2017 hlavně v souvislosti s tím, že se nezúčastníme... Celkem se nakonec zúčastnilo 26 zemí (kromě nás chyběly třeba i USA či Anglie, na rozdíl od Skotska)... Celkově 82 % žáků uvedlo, že považují lidi jiných kultur za rovnocenné lidské bytosti, 85 % je přesvědčeno, že imigranti mají mít stejné právo se vzdělávat. Dívky všech zemí vykazují vyšší míru respektu k jiným lidem než chlapci. Totéž platí pro žáky, kteří mají imigrantské kořeny, na rozdíl od domorodců. Projevil se významný vliv rodičů na postoje žáků.
Levínský: Vláda hraje kolo štěstí. Chovat se k lidem jako k malým dětem je problém
Vláda by se měla řídit systémem PES, ne přicházet s fascinujícími nápady, jako že si nemůžeme koupit kafe do kelímku. Tím se důvěra ve vládu nezlepší, míní René Levínský z Centra pro modelování biologických a společenských procesů. PES není samospasitelný, chybí testování a trasování. Jediným racionálním řešením je dávat lidem za karanténu peníze. Změnit pravidla hry můžou antigenní testy, říká v rozhovoru pro DVTV.
Webinář 15.12.: Vzájemné učení a kolegiální podpora ve škole s Vítem Beranem
Vít Beran, ředitel ZŠ Kunratice a člen Ředitele naživo, s námi bude sdílet, jak vzájemné učení a kolegiální podpora pomáhá ve změně takové kultury školy, která má dopad na učení každého učitele a každého žáka. Webinář probíhá ve spolupráci s organizací Ředitel naživo, koná se v úterý 15.12.2020 od 17:00 prostřednictvím Google Meet a je zdarma.
Vánoční prázdniny začnou dříve, žáci jdou do škol naposledy 18. prosince
Ministerstvo školství rozhodlo, že kvůli epidemii covidu-19 prodlouží vánoční prázdniny. Žáci půjdou do škol naposledy v pátek 18. prosince, prázdniny budou delší o dva dny. Do konce týdne pak školy zůstanou v režimu opatření podle třetího stupně systému PES. V pondělí 21. a úterý 22. prosince budou fungovat jen mateřské a vysoké školy, a to už podle čtvrtého stupně systému PES. Informuje iDNES.
Spolek Pedagogická komora varuje: Novela ohrožuje kvalitu vzdělávání
Spolek Pedagogická komora vyzval poslance, aby zamítli novelu zákona o pedagogických pracovnících, nebo ji vrátili vládě k přepracování. Hlavním nedostatkem návrhu je, že neobsahuje pojistky proti možnému zneužití. Novela umožní ředitelům škol, aby uznali kvalifikaci učitele lidem, kteří ji ve skutečnosti nemají. Rodič se tak ani nedozví, že jeho dítě učí člověk bez pedagogického vzdělání, protože bude z hlediska legislativy oficiálně považován za kvalifikovaného učitele.
Čtvrťáci se zlepšili v testech. A zároveň ukázali, kde je problém českého školství
Na výsledky českých čtvrťáků v mezinárodním srovnání TIMSS se dá dívat ze dvou odlišných pohledů. Zblízka vypadají celkem pozitivně. České školství se oklepalo z tvrdého pádu do podprůměru v roce 2007 a vystoupalo na úroveň vyspělejších zemí Evropy a Západu obecně. Pokud ale poodstoupíme o krok dozadu a podíváme se na čísla znovu, lze také říct, že se čeští žáci pouze dostali zpět na úroveň svých vrstevníků z roku 1995. Komentář přináší Seznam Zprávy.
Učitelská platforma: Zrušte u ústní maturity z cizího jazyka požadavek mluvit celou zkoušku jen na jediné téma
Pedagogové sdružení v Učitelské platformě nesouhlasí s novou podobou ústní maturitní zkoušky z cizího jazyka. Podle ní mají maturanti mluvit 15 minut na jedno téma, což je zastaralý koncept maturity. Maturitní zkouška má podle učitelů prokázat dovednost používat cizí jazyk bez omezení na jedinou tematickou oblast.
Děti ve školách naposledy 18., míní Babiš. Obchody chce nechat otevřené
Premiér Andrej Babiš předpokládá, že vláda v pondělí zpřísní některá opatření kvůli epidemii koronaviru. S návrhy přijde na pondělní vládu ministr zdravotnictví Jan Blatný. Podle Babiše by děti měly jít před Vánoci naposledy do škol v pátek 18. prosince. Obchody by podle něj měly zůstat otevřené i o zlaté neděli. Informuje iDNES.
Vyhýbám se v online čase výkladu nové látky, nezvu děti do kina, říká oceněná učitelka
Štěpánka Baierlová učí matematiku a informatiku na základní škole v Sušici. Letos získala druhé místo v soutěži o nejlepší učitele Global Teacher Prize. Porota mimo jiné ocenila, že vede pro své kolegy webináře o tom, jak dobře učit na dálku. Pedagogové se podle ní za poslední měsíce v tomto ohledu hodně posunuli. „Zatímco na jaře se zajímali hlavně o to, jak fungují jednotlivé nástroje a aplikace, na podzim už častěji řešili, jak je smysluplně vyžívat ve výuce,“ říká Štěpánka Baierlová v rozhovoru pro Lidové noviny. Po podzimní vlně distanční výuky podle ní zůstalo největší otázkou, jak po delší dobu na dálku motivovat pasivnější studenty.
Chci vepsat uprchlíky zpátky do dějin Evropy, říká historik Michal Frankl
Běžně máme tendenci smýšlet o střední Evropě jako o místu, ze kterého se utíkalo. Kvůli politickému pronásledování, totalitním režimům, etnickému čištění. Historik Michal Frankl se rozhodl otočit perspektivu: „Zkoumáme ji jako místo, kam se utíkalo a utíká a kde si po celé dvacáté století klademe otázku, koho za uprchlíka považovat a jak k takovým lidem přistupovat.“ Výzkumníci a výzkumnice z jeho týmu hledají spojnice, podle kterých by bylo možné přijetí uprchlíků porovnávat napříč regionem a obdobími. Reportáž přináší magazín Universitas.
Rom řediteluje horské malotřídce, školu zachránil před uzavřením
První romský ředitel Emil Hanko řídí školu v Bílém Potoce. Ta měla na kahánku, když ji před třemi lety pro nezájem rodičů uzavřeli. Teď jsou děti zpět a škola se znovu nadechuje k životu. Hanko dvaadvacet let učil ve škole v Novém Městě pod Smrkem převážně romské děti. V roce 1996, kdy tam nastoupil, byl nejprve první romský asistent pedagoga, pak i první romský učitel. Teď je prvním romským ředitelem. Reportáž přináší iDNES.
Díky covidu se opět ukázalo, jak jsou školy potřebné, nejen kvůli vzdělávání, říká přední světový odborník
„V posledních zhruba 15 nebo 20 letech se v mnoha zemích školy až příliš zaměřují na dosažené výsledky, aby jejich studenti byli soutěživí. Především v jazycích a matematice. Jednotlivé státy jsou posedlé tím, jak vysoko se umístí v kdejakých žebříčcích v porovnání s jinými zeměmi... A země, kde wellbeing je u mladých lidí na nejnižším stupni, jsou přesně ty, které kladou největší důraz na výsledky školního zkoušení. Jsou to země jihovýchodní Asie a Velká Británie. Tahle soutěživost způsobuje u mladých lidí mnoho psychických potíží, které vedou dokonce k sebevraždám. Středoškolští studenti ve Velké Británii jsou nejnešťastnější z celé Evropy,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské nviny Andy Hargreaves, profesor renomované katolické univerzity Boston College a jeden z nejuznávanějších teoretiků vzdělávání na světě.
EDUin: Jak hodnotit žáky za první pololetí? Netrvejme jen na známkách
Ve školách zbývá posledních pár týdnů do konce prvního pololetí. Učitele čeká vytváření hodnocení na vysvědčení za jiných podmínek, než tomu bylo v minulých letech. Žáci se opět kvůli pandemii koronaviru vzdělávali podstatnou část tohoto pololetí na dálku, a i když je distanční výuka povinná, neměly pro ni všechny děti stejné podmínky. Právě to by měli pedagogové při svém hodnocení zohlednit. Učitelé musí hodnotit vzdělávání dětí za období, ve kterém výuka žáků probíhala nepřímo a byla víc závislá na zodpovědnosti a samostudiu dětí.
Psycholožka: Školy testují žáky na známky, chybí pokyn k hodnocení
Po znovuotevření škol čekala žáky v uplynulých dvou týdnech často řada testů na známky. Mnoha dětem se tak po výuce na dálku zhoršil prospěch, rodiče jsou přitom často ze vzdělávání potomků doma již vyčerpaní. ČTK to řekla místopředsedkyně Rady Asociace pracovníků pedagogicko-psychologických poraden Pavla Kubíčková. Podle ní by se nyní učitelé neměli zaměřovat na známky, ale spíše na procvičování toho, co se probíralo dálkově. Ministerstvo školství by mělo dát školám jasný pokyn, jak a co mají hodnotit, řekla.
Problémy s covidem má 117 škol v Praze, zavřené jsou jen tři
Problémy kvůli výskytu nemoci covid-19 řeší aktuálně 117 škol v Praze. Zcela uzavřeny ale musely být jen tři. V dalších 41 školách musela být kvůli výskytu této nemoci uzavřena minimálně jedna třída. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice. Většinou se s problémy potýkají mateřské a základní školy. Situaci s výskytem covidu-19 nyní řeší asi čtyři desítky školek a pět desítek základních škol. Nemoc se objevila také v jednom dětském domově. Informuje Seznam Zprávy.
Zákaz nošení hidžábu na školách je protiústavní, rozhodl rakouský ústavní soud
Zákaz nošení šátků zahalujících hlavu, který od loňska platí na rakouských základních školách, je protiústavní. Rozhodl o tom v pátek podle agentury APA ústavní soud. Soud tak vyhověl stížnosti dětí a rodičů, kteří tvrdili, že zákaz je diskriminační, protože se vztahuje na pokrývku hlavy muslimských dívek, ale nikoli třeba na židovskou kipu (jarmulku) či turban u sikhů. Informuje ČTK.
Na covid se zatím nechalo testovat 12.000 z 200.000 učitelů
Pozitivní antigenní test mělo asi 3,4 procenta učitelů, kteří se od minulého pátku nechali testovat na covid-19. Celkem se jich nechalo testovat asi 12.000 z 200.000, kteří tuto možnost měli. Učitelé se mohou nechat na 160 místech testovat ještě týden, potom začne testování hrazené z veřejného zdravotního pojištění i pro veřejnost. Registrovat se bude možné přes jednotný rezervační systém na webu ministerstva zdravotnictví, řekla dnes hlavní hygienička Jarmila Rážová. Informuje ČTK.
Problémy "offline žáků" z jara nezmizely. Chybí jim podpora rodin i vybavení
Přes snahu škol i mnohých iniciativ se ani na podzim nedařilo zapojit do výuky na dálku všechny žáky. Některým stále chybí vybavení nebo ho neumí používat. V jiných případech zase dětem chybí podpora rodin, které jim s výukou nepomáhají. Jelikož se epidemiologická situace nevyvíjí příliš dobře, hrozí, že se školy opět zavřou a rozdíly mezi dětmi se budou dál prohlubovat. Tématu se věnuje online deník Aktuálně.
Pokusné ověřování kombinovaného vzdělávání na ZŠ a SŠ. Termín pro přihlášení prodloužen do konce ledna
Účelem pokusného ověřování je ověřit možnosti organizace, obsah a metody pro kombinované vzdělávání, které by mohlo do budoucna představovat rozšíření vzdělávací nabídky škol například z důvodů nadání žáků, nemoci, dlouhodobého pobytu v zahraničí, dlouhodobější léčby, poptávky rodičů a dalších případů, kdy využití kombinovaného vzdělávání může být pro žáka a jeho rodinu výhodnější než prezenční výuka. Jedním z cílů ověřování je tak připravit kvalitní podklady pro rozhodování MŠMT o tom, zda a jak začlenit kombinované vzdělávání v období plnění povinné školní docházky v základních školách.
Zástupci škol jsou spíš proti prodloužení vánočních prázdnin
"Určitě většinově jsou ředitelé pro to, aby se ty dva dny výuky nerušily," řekl ČTK předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Vyplynulo to podle něj z ankety, kterou udělal mezi členy rady asociace. "Z pedagogického hlediska my si myslíme, že už jsme přišli o spoustu dní," řekl. Dodal, že pokud by vláda o prodloužení prázdnin rozhodla, mělo by to být v dostatečném předstihu. Podobně se vyjádřila i předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. "Já si myslím, že by se to vše mělo říkat víc dopředu," uvedla. Současnou situaci označila za zmatek. Úvaha vládních představitelů o prodloužení prázdnin ji rozčilila.
Sexuoložka: Šestileté děti sledující porno nás v průzkumu překvapily
Polovina dětí získává informace o sexuální výchově od spolužáků nebo z internetu, řekla v pořadu Rozstřel iDnes Petra Sejbalová, primářka sexuologického oddělení Fakultní nemocnice Brno. Nedávný průzkum na základních a středních školách ukázal, že sedm procent čerpá informace z internetové pornografie. Děti uváděly rodiče jako zdroj informací o sexu pouze v patnácti a školu jen v devíti procentech.
Rodiče neočkovaných dětí mohou ve školce argumentovat svědomím
Rodiče, kteří přihlašují do školky neočkované dítě, mohou uplatnit takzvanou výhradu víry a svědomí. Poté je zapotřebí zvážit, zda individuální důvody výjimečně nepřeváží nad veřejným zájmem. Vyplývá to z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), které je dostupné na úřední desce. NSS ale zdůraznil, že výjimky lze dělat jen na základě mimořádně závažných a konkrétních argumentů, aby nenastal rozklad systému povinného očkování. Informuje ČTK.
Spolek Pedagogická komora k návrhu platových tarifů pro pedagogické pracovníky na rok 2021
Ministerstvo práce a sociálních věcí dnes zveřejnilo k připomínkování návrh platových tarifů na rok 2021. V tarifní tabulce pro učitele a další pedagogické pracovníky se navrhuje zvýšení o 9 % oproti roku 2020. Na rozdíl od předchozích let MŠMT tento návrh předem neprojednalo ve školské tripartitě se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů, protože ji ministr školství Robert Plaga již řadu měsíců nesvolává...
Učitel naživo: Snažíme se propojovat lidi, kteří o změnu učitelské přípravy stojí. A máme v rukou výsledky a argumenty
„Učitel naživo“ nezískal akreditaci pro svůj program přípravy pedagogů. Diskusi k tématu provázejí spekulace, útoky, obvinění... Česká škola proto požádala „Učitele naživo“ o reakci: Jaké jsou náklady na kurz, proč je cena relativně vysoká? Souhlasíte s tezí, že za odmítnutím akreditace stojí „lobby pedagogických fakult“? Jak budete dál postupovat? Přinášíme odpovědi Martina Kozla z „Učitele naživo“
Učitelská platforma: Inkluzivní vyhláška omezí školní doučování a jde proti záměru snížit nerovnosti ve vzdělávání
Pedagogové sdružení v Učitelské platformě kritizují novou inkluzivní vyhlášku, která omezuje například doučování žáků nad rámec běžné výuky. To je v rozporu s novou státní vzdělávací strategií, která má snižování nerovností ve vzdělávání jako jeden ze dvou hlavních cílů. Učitelé považují vyhlášku za nedomyšlenou, protože změny mají platit od ledna, ale školy pracují podle stálého rozvrhu od září do konce srpna.
Jaroslav Mašek: Žákovské Dny otevřených dveří jako obraz moderní školy
Žáci nemají být učiteli ovládáni a řízeni, ale vedeni k samostatnosti a odpovědnosti. A ani to není tím hlavním. Nejdůležitější je důvěra, kterou do svých žáků učitelé vloží a od ní se pak následně odvíjí množství prostoru, které jim dokážou poskytnout, aby mohli dělat věci po svém, nejen podle představ učitelů a vedení školy.
Webinář 10.12., určený zejména ředitelům a vedení škol: Jak na smysluplné hodnocení s Karlem Derflem
Karel Derfl, ředitel MŠ a ZŠ Chraštice a člen Ředitele naživo, s námi bude sdílet, jak přistoupili k závěrečnému hodnocení na konci minulého školního roku, kdy udělali velikou změnu a přešli s celou školou na slovní hodnocení postavené především na sebehodnocení dětí s ohledem na distanční výuku a se zacílením na klíčové kompetence a průřezová témata dle RVP. Celou tuto změnu hodnocení realizovali za jeden měsíc. Věříme tedy, že to může být pro Vás inspirace, impuls a příležitost ke změně i na Vaší škole - a možná už v tomto pololetí.
Webinář 10.12.: Jak technologie může šetřit čas a energii (nejen) v online výuce
Vánoční prázdniny se možná prodlouží, zvažuje ministr školství Plaga
Ministr školství Robert Plaga zváží, zda kvůli epidemii covidu-19 neprodlouží vánoční prázdniny. Místo původně plánovaného 22. prosince by mohli jít žáci naposledy do škol v pátek 18. prosince, řekl po dnešním jednání vlády novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný. Rozhodnout by měla vláda na pondělním jednání. Informuje iDNES.
Nejsme Wikipedie, spíš porodní báby. Děti musí najít samy sebe
Kromě zdravotníků jsou možná nejsledovanějšími hrdiny aktuální pandemie. Veřejnost diskutuje o distanční výuce, o schopnostech pedagogů učit on-line, ale i o tom, jaký vliv bude mít odloučení od spolužáků a učitelů na vzdělání a sociální vazby dětí. Jací ale učitelé na českých základních a středních školách jsou? Reportáž přinášejí Hospodářské noviny.
Díky koronavirové krizi přibývá zájemců o učitelskou profesi. Vedení škol si tak může z uchazečů vybírat
Do základních škol se začínají hlásit vystudovaní učitelé, kteří dlouho nebo vůbec neučili a pracovali v jiném oboru. Zvýšený zájem zaznamenala i Asociace ředitelů základních škol. Vedení škol si díky tomu může mezi uchazeči i vybírat a získat třeba mladší učitele, kterých je nedostatek. Reportáž přináší server iRozhlas.
MŠMT: Pro doučování by nemělo být nutné doporučení z poradny
Doučování pro žáky zřejmě od ledna nebudou předepisovat jen pedagogicko-psychologické poradny, ale budou o něm moct rozhodovat i samotní ředitelé škol. Vyplývá to z návrhu novely vyhlášky o inkluzi, kterou ministerstvo školství předložilo k projednání v Legislativní radě vlády. Původní návrh úpravy počítal s tím, že se kromě toho také zúží možnost využití asistentů pedagoga jen pro některé druhy handicapů. Ministerstvo od toho ale nyní ustoupilo. Informuje ČTK.
Kulatý stůl SKAV a EDUin 10. prosince: Návrat dětí do škol… a co dál?
Cílem kulatého stolu je hledat odpovědi na otázky: Distanční výuka na jaře nezvládla zdaleka podchytit všechny děti. Kolik dětí se ocitlo mimo pravidelnou distanční výuku v podzimním období? Jaká je efektivita distanční výuky v porovnání s tou prezenční? Dokázali jsme pokrýt od jara doteď při výuce celé spektrum kurikula? Nebo se školy i na podzim nadále soustředily jen na „přijímačkové“ předměty? Jaké recepty by měl stát a školy zvolit, abychom vyřešili rapidně narostlé nerovnosti mezi žáky? Jak kompenzovat ve výsledcích vzdělávání obrovský vliv rodinného zázemí jednotlivých dětí? Jak by měla vypadat ideální prezenční výuka navazující na návrat po distanční výuce? Kam nás koronavirus posunul? Jak by se ta současná výuka měla od té předcovidové lišit?
Roman Prymula: Žádné ideální řešení už ani neexistuje
„Domnívám se, že žádné ideální řešení už ani neexistuje. To, co z toho nakonec vzniklo, je asi celkem přijatelná varianta. A neříkám, že by mě osobně tahle varianta napadla, ale je to možná cesta, jak to alespoň trochu korigovat,“ říká k rozvolňování restrikcí Roman Prymula v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Bořivoj Brdička: Jak učit obtížná témata v turbulentní době
Kurz pokrývá oblast, která je v současnosti velice aktuální a velké množství učitelů se s ní neumí vyrovnat. Celý název zní – Jak učit obtížná témata v turbulentní době: Strategie online a hybridního vzdělávání. Jde o to, jak do výuky zařadit různá kontroverzní témata, na nichž neexistuje společenská shoda a velmi často bývají doprovázena množstvím dezinformací.
Zachraňte horšící se Česko. Plaga vyzval učitele k testům
Výsledky mezinárodního šetření TIMSS. Žáci v České republice chodí do školy nejméně rádi ze zemí EU
„Čeští žáci 4. ročníku dosáhli v šetření TIMSS 2019 nadprůměrného výsledku v matematice i v přírodovědě,“ píšou autoři národní zprávy k výsledkům mezinárodního šetření TIMSS. Píšou ale také: „Vztah českých žáků ke škole nelze považovat za dobrý, míra jejich sounáležitosti se školou byla jedna z nejnižších. Skupina žáků pociťujících vysokou sounáležitost se školou dosahuje průměrně vyšších výsledků v matematice a v přírodovědě než skupina žáků s nízkou sounáležitostí. Žáci v České republice chodí do školy nejméně rádi v porovnání s jejich vrstevníky z ostatních zemí EU.“ Přinášíme Shrnutí národní zprávy.
Petr Curko: Uvědomuji si problematiku autorských práv. Stojím si ale zatím, že videa byla tvořena pro žáky v nelehké době
Oceněný učitel Petr Curko natočil v době pandemie pro svoje žáky stovky výukových videí. Postupně získaly respekt nejenom mezi žáky své malé základní školy, ale i mezi žáky a učiteli po celé republice. V diskusi na České škole, někteří přispěvatelé zpochybnili, že má Petr Curko ošetřené nakládání s autorskými právy. Jeden diskutující ho dokonce obvinil „z bezostyšného porušování autorských práv“. Česká škola se proto Petra Curka na přístup k autorským právům zeptala.
Online diskuse 10.12.: Duševní zdraví dětí a jejich práva během pandemie
U příležitosti Mezinárodního dne lidských práv pořádá ČOSIV online diskuzi věnovanou tématu. V této diskuzi chce přiblížit hlavní dopady pandemie a s ní spojených opatření na běžný život dětí, na to, jak se dotýká jejich základních práv i jejich duševního zdraví. Nechce však jen mluvit o dětech bez dětí samotných. Chce proto v diskuzi nechat i zaznít hlasy dětí.
Webinář 9.12: Fyzika s Vividbooks a skládankovým učením s Petrou Boháčkovou a Slávkem Horou
Jak se dá spojit Vividbooks a skládankové učení? Na webináři si ukážeme, jak je možné propojit práci v domovských a expertních skupinách a rozšířenou realitu ve Vividbooks. Přijďte prožít jednu výukovou hodinu zároveň jako žáci i jako učitelé. Po tomto webináři už bude expertem každý. Webinář se koná ve středu 9.12.2020 od 20:00 prostřednictvím Google Meet a je zdarma.
EDUin: Stát nemá skutečný zájem zlepšit vzdělávání budoucích pedagogů
Univerzita Pardubice ve spolupráci s organizací Učitel naživo nezískala akreditaci pro svůj program přípravy budoucích pedagogů. Národní akreditační úřad zamítl projekt zaměřený na učitele 2. stupně ZŠ a středních škol. Problematiku přípravy učitelů přitom označilo za palčivý problém šetření Delphi 2019 a Audit vzdělávacího systému od EDUin. Potřebu změny výuky na pedagogických fakultách s větším důrazem na praxi vyžaduje také aktuální Strategie 2030+.
Asistenti pedagoga handicapovaným žákům zůstanou. Ministerstvo ze škrtů vycouvalo
Až 20 tisícům dětí hrozilo, že přijdou o asistenty, kteří jim ve školách pomáhají s učením. Ministerstvo školství v září připravilo novelu, která je odebírala dětem s tělesným postižením, závažnými vadami řeči a specifickými poruchami učení. Po velké vlně kritiky ale svůj názor změnilo a zatím se rozhodlo je dětem ponechat. Upravenou vyhlášku schválenou vedením ministerstva školství mají Hospodářské noviny k dispozici.
Matematik Levínský: Co se nám tu na podzim bohužel ‚povedlo‘, je opravdu strašné. Lockdown přišel pozdě
„Dostali jsme se do situace, jejíž vývoj se jen velmi těžko odhaduje. Prvně se celá země ocitá na „trojce“, přitom jednotlivé regiony mají mezi sebou ještě značné rozdíly. Číslo R se pohybuje mezi hodnotou 0,9 a 1, což je do značné míry problém. Nejde totiž o stabilní trend, naopak lze očekávat oscilace. I proto jsme predikce přestali koncem listopadu vydávat. Místo toho jsme vydali text vysvětlující křehkost současné situace a soustřeďujeme se na monitoring trasování, zkoumáme vliv vakcinace v různých scénářích atd,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz výkonný ředitel Centra pro modelování společenských procesů Bisop René Levínský na adresu nedávného velkého rozvolnění.
Petr Šabata: Proč jsou opatření proti nákaze v Česku úplně jiná než u sousedů?
„Něco tady nehraje. Česko se zdaleka nevyrovnalo s druhou vlnou koronavirovou, přesto zvolilo úplně jiný způsob rozvolňování než úspěšnější sousedé. Osmkrát lidnatější Německo s necelými 18 tisíci oběťmi covidu (Česko má úmrtí s nákazou takřka devět tisíc) prodloužilo všechny restrikce až do 10. ledna. Kancléřka Angela Merkelová se s premiéry spolkových zemí dohodla, že zůstanou zavřené restaurace, muzea, divadla i další volnočasová zařízení. Jen školy a školky zůstávají stále otevřené, protože ty jsou pro vládu prioritou, komentuje Petr Šabata pro Čro Plus.
Návrat studentů do škol? Tikající bomba, varují experti
Na středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách bude od pondělí platit střídavá prezenční výuka po týdnech, do škol se budou moci vrátit i studenti prvních ročníků vysokých škol, pokud jich nebude více než 20 v jedné skupině. Neuplynuly ale ani tři dny od čtvrtečního rozvolnění bezpečnostních a hygienických opatření a epidemická čísla rostou. Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES stouplo na čtvrtou úroveň. „Pokud bude rizikové skóre čtvrté úrovně trvat několik dní, tak školy nejspíš opět zavřou,“ uvedl virolog Libor Grubhoffer pro Seznam Zprávy.
Pandemie zvýšila zájem o finanční výchovu
Pandemie koronaviru měla velký finanční dopad na mnoho českých domácností. Více než dvě pětiny musely sáhnout do rodinných úspor. Přitom celá pětina obyvatel má finanční polštář na pouhý měsíc. Všechny toto alarmující údaje mají i jedno pozitivum: rapidně stoupá zájem o finanční výchovu, neboť učitelé i rodiče vidí, jak důležité je děti vést k povědomí o spoření, půjčkách či splátkách. Reportáž přináší online deník Aktuálně.
Berlínská škola vyhlásila digitální stávku. Dostala napomenutí za použití Teams k online výuce
Jedna z berlínských základních škol kvůli nevyjasněné otázce ochrany osobních údajů přešla v dálkovém vzdělávání z digitální zpět na analogovou výuku. Pro rodiče žáků, kteří jsou kvůli pandemii nemoci covid-19 v karanténě, to znamená, že musí ve škole vyzvedávat nakopírované učební materiály. Ředitelka školy Doreen Eccariusová to zdůvodňuje tím, že používání různých digitálních platforem s sebou nese právní úskalí, která musí politici vyřešit. Informuje ČTK.
Učí na malé škole v Horažďovicích. Jeho výuková videa "sjíždí" celá republika
Petr Curko je učitelem přírodopisu a chemie na základní škole Blatenská v Horažďovicích. Daří se mu nadchnout děti pro vědu, ve svém badatelství jde napříč předměty. Nenadálé zavření škol z něj udělalo takřka přes noc youtubera. Jeho veřejně přístupná výuková videa používají učitelé z celé republiky. Suverénně proto ovládl anketu vydavatelství Economia Hvězdy výuky na dálku. Reportáž přinášejí Hospodářské noviny.
Ředitelka firmy: Žijeme v macho společnosti
„Žijeme v macho společnosti. To tak prostě je. Často to sami nevnímáme, protože máme šikovné ženy, které jsou relativně vidět. Ale stále jsme obklopeni patriarchálními a tradičním názory na to, jak žít. Bavila jsem se před rokem s kolegyní, která pracuje ve velké IT firmě. Řešili jsme téma, jak udržet ženu v práci po narození dítěte. Když dnes potřebujete obsadit pozici na úrovni středního nebo vyššího managementu a hledáte i ženské kandidátky, nemáte téměř kde brát,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny Dagmar Plevačová, ředitelka české pobočky firmy Velux.
Průzkum mezi asistenty pedagoga vypovídá o celkovém stavu ve školách
Věnovali se dětem, které se v důsledku uzavření škol a přechodu na online výuku ocitly bez přístupu ke vzdělávání, komunikovali s rodiči a poskytovali podporu dětem se speciálními vzdělávacími potřebami. Po znovuotevření škol v loňském školním roce jich polovina ve školách zastoupila učitele a pětina se aktivně podílela na rozhodování o podobě distanční výuky. Přesto se cítí nedoceněni a stát má tendenci jejich pozici ještě „seškrtat“. Bez asistentů pedagoga by školy zvládly současnou situaci spojenou s pandemií podstatně hůře, přesto je jejich pozice v systému stále vratká, ukázalo aktuální online šetření mezi téměř 800 asistenty pedagoga, které provedl vzdělávací program Varianty organizace Člověk v tísni.
Spoluautoři PES kritizují rychlejší rozvolňování a další tabulky
Spoluautoři výpočtu rizikového skóre protiepidemického systému PES Jan Kulveit a Jakub Steiner kritizují ve svých příspěvcích na facebooku současné zmírňování opatření, která mají šíření covidu-19 v populaci bránit. Vadí jim také tzv. "štěňata", což jsou podrobnější tabulky pro různé oblasti, jako je kultura, sport či obchod, která si připravila jednotlivá ministerstva. Od čtvrtka přešlo Česko v protiepidemickém systému na opatření třetího stupně, otevřely se například restaurace či všechny obchody. Očekávají zhoršení rizikového skóre na čtvrtý stupeň, možná i třetí vlnu pandemie. Informuje ČTK.
Webinář 5.12.: Whiteboard - školní online tabule v praxi
Lektorem je Karel Klatovský, který působil jako učitel a aktuálně je expertem na MS Teams ve vzdělávání přímo ve společnosti Microsoft. Podíváme se na Whiteboard v MS Teams a jak ho co nejlépe využít ve Vašich hodinách. Webinář se koná v sobotu 5.12.2020 od 20:00 prostřednictvím MS Teams a je zdarma.
Školy trápí nerovnost v kvalitě i přetíženost ředitelů. O stavu českého školství přijdou diskutovat přední experti
České školství se musí zásadně proměnit, jinak bude společnost čelit velkým problémům. Až 50 procent současných profesí se dá plně automatizovat, člověka v nich tedy může nahradit některý typ stroje. Aby se lidé na trhu práce udrželi, musí se učit nové dovednosti. Dalším alarmujícím faktem je, že ředitelům škol až polovinu pracovního času zabere administrativa a zajištění provozu školy, místo aby se věnovali pedagogickým tématům. Vyplývá to z průzkumu společnosti McKinsey & Company, který prezentovali řečníci konference o vzdělávání PREF Conference 2020, která se uskutečnila 26. listopadu. Informují Hospodářské noviny.
Vládě v létě chyběly modely vývoje epidemie, dokazují dokumenty
Server iROZHLAS získal stovky souborů a podklady, podle kterých se vláda řídila. Dokazují, že s masivním šířením nákazy se v rozpáleném srpnu nepočítalo. Klíčový tým v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO), který měl koordinovat boj proti pandemii, spoléhal jen na zpožděná data. „Nebylo možné dělat predikce,“ tvrdí exministr Adam Vojtěch. Experti s ním nesouhlasí.
Pojetí revize RVP podle SKAV. ( Pokud nepřehodnotíme cíle školské politiky k žádné výtazné změně nedojde)
„Cíle sice Strategie 2030+ popisuje vesměs správně, ale její implementace bez pochopení některých souvislostí by pravděpodobně dopadla podobně jako strategie předchozí – k žádné výrazné změně by nakonec nedošlo. Navrhujeme proto při realizaci Strategie 2030+ v jejím duchu skutečně zásadním způsobem přehodnotit stávající vnímání cílů školské politiky a oprostit se od zažitých stereotypních přístupů,“ píšou autoři stanoviska SKAV.
Zájem o testování mezi učiteli je různý. Někde chtějí všichni, někde nikdo
Zájem o testování učitelů na covid-19 se mezi pedagogy v jednotlivých školách bude pravděpodobně lišit. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka se v některých částech republiky chtějí z pedagogického sboru nechat otestovat všichni, naopak v místech, kde nákaza zasáhla v menší míře, se k tomu nechystá skoro nikdo. Informuje iDNES.
V každém okrese bude jedno místo pro antigenní testy učitelů
V každém okrese bude nejméně jedno místo, kde si budou moci učitelé nechat udělat antigenní test na covid-19. Zapojí se i ordinace lékařů, sdělila ČTK mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Podrobnosti chce ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) zveřejnit na páteční tiskové konferenci. Testování má začít v pátek. Pražská odběrová místa mají už na první den řádově jednotky až desítky zájemců, většinou se musí registrovat předem.
Webinář 3.12.: Mediální vzdělávání napříč předměty
Ida Vohryzková, učitelkou anglického jazyka a mediální výchovy na střední zdravotnické škole v Ústí nad Labem, ukáže, jak mediální výchovu učí ona a jak ji lze vložit do hodin různých předmětů i v distanční výuce. Webinář se koná ve čtvrtek 3.12.2020 od 20:00 prostřednictvím Google Meet a je zdarma.
Trasování ve školách? Ozvěte se vy nám, píše hygiena ředitelům
Na ZŠ a MŠ Dubné na Českobudějovicku už museli po opětovném spuštění prezenční výuky řešit jeden případ koronaviru v pedagogickém sboru. „Je to týden a nikdo z hygieny nás nekontaktoval. Informovali jsme tedy rodiče, ale dál jsme to neřešili,“ říká ředitel školy Václav Meškan v reportáži Seznam Zprávy. Ukazuje se tak, že jedinou zbraní proti koronaviru ve školách jsou roušky. Pokud ty nezafungují, je na ředitelích, aby situaci začali řešit. Nemohou totiž očekávat, že se jim hygienici sami od sebe ozvou.
Učitelé z celého kraje by museli na testy až do Varů, nemají proto zájem
Na čtyři tisíce pedagogických pracovníků v Karlovarském kraji se bude moci nechat od pátku zdarma otestovat na onemocnění covid-19. K dispozici budou mít antigenní testy, do dvaceti minut tak dostanou výsledek. Přesto se k odběrům chystá jen málokterý z nich. Kantorům totiž vadí nutnost jezdit na testy do krajského města. Informuje iDNES.
Kvalita a efektivita vzdělávání a vzdělávací soustavy ve školním roce 2019/2020 - Výroční zpráva ČŠI
Mezi Pozitivními zjištěními pro základní vzdělávání autoři výroční zprávy ČŠI uvádějí:
Webinář 3.12.: Moderní trendy ve vzdělávání nejen dospělých
Jaroslav Mašek: 10 aplikací, které mě provázely rokem 2020
Nevzdělané děti stojí Česko 18 miliard ročně, vyplývá ze studie CERGE. V jednom ročníku jich je 20 tisíc
Pokud by se zvedla úroveň nejslabších žáků, vyplatilo by se to nejen jim samotným v podobě lepší práce a vyšší kvality života, ale i státu. Podle propočtů ekonomů z institutu CERGE by to Česku v dlouhodobém horizontu přineslo nejméně 18 miliard ročně na dodatečném přírůstku HDP. „Takže investovat jakoukoli sumu pod 18 miliard za rok se státu vyplatí,“ říká Daniel Münich, jeden z autorů nové studie, kterou mají Hospodářské noviny exkluzivně k dispozici.
Učitelské platy by podle Pirátů měly být stanoveny zákonem
Učitelské platy by podle pirátských poslanců měly být stanoveny zákonem tak, aby vzrostly minimálně na 130 procent průměrné mzdy do roku 2023. Část poslanců chce navíc uzákonit i výši příspěvků pro třídní učitele a další pedagogy. Návrhy přednesli v rámci debaty k vládní novele učitelského zákona, podle níž by na středních školách a na druhém stupni základních škol mohli učit i lidé bez pedagogického vzdělání. Informuje ČTK.
Češka ve výběru 50 feministek světa: Nejsem extremistka, svět může být spravedlivější
Část společnosti si pořád myslí, že zásadním bojem feminismu je genderově neutrální záchod, ale nevidí ten celek. Na tom, že bychom všichni měli mít možnost žít ve světě s minimálním rizikem znásilnění, není nic extrémního, říká Johanna Nejedlová, kterou server Bitch Media zařadil do výběru nejvýznamnějších feministek. Neznám žádnou feministku, které by vadilo, že jí někdo podrží dveře, dodává v rozhovoru pro DVTV.
Psycholog Studnička: Problémy s dětmi si rodiče způsobili sami. Puberta ukazuje, jak jsme to zvládli
Psycholog a psychoterapeut Milan Studnička radí rodičům i dětem, jak obnovit vzájemnou důvěru a najít společnou řeč. Velkou část jeho klientů tvoří rodiče, kteří si neví rady se svým pubertálním potomkem. „Když se to dělá od začátku dobře, tak je puberta jenom větší zábava. Nic víc v tom není,“ glosuje období dospívání známý psycholog v rozhovoru pro ČRo Plus.
Nedostatek bytů dohání Praha koupí ubytoven. Mají v nich bydlet bezdomovci, chudí, senioři, ale i učitelé
Když se během pandemie utlumil cestovní ruch a hotely zely prázdnotou, rozhodl se pražský magistrát zaplatit volné pokoje bezdomovcům, aby o něco snížil riziko šíření koronaviru v ulicích. Aby v další podobné situaci nemuselo město znovu platit miliony korun za pronájem, rozhodlo se vedení metropole situaci řešit výkupem hotelů a ubytoven, které by poté měly sloužit jako byty zhruba pro 500 lidí. Nejen pro lidi z ulice, ale i pro chudé rodiny, seniory a potřebné profese, jako jsou učitelé či policisté. Informují Hospodářské noviny.
Webinář 2.12.: Kybernetická bezpečnost v distanční výuce
Lektorem je expert na kybernetickou bezpečnost Karol Suchánek. Bude se věnovat tématům jako je ZOOM bombing, doporučení pro žáky v oblastech zabezpečení sociálních sítí a zásad bezpečné online komunikace nebo nastavení aplikací. Webinář se koná ve středu 2.12.2020 od 20:00 prostřednictvím Google Meet a je zdarma.
Výtvarná soutěž na podporu romských dětí
V roce 2011 maturanti Anglického gymnázia započali projekt, jehož cílem bylo vytvořit podmínky pro studium romského studenta na jejich škole. V uplynulých ročnících se studentům, kteří na podporu stipendia pořádají každoročně koncert a aukci, podařilo získat již více než jeden milion korun. V loňském školním roce, kdy se koncert kvůli hygienickým opatřením nemohl konat, studenti poprvé uspořádali výtvarnou soutěž pro romské děti. Po úspěšném prvním ročníku soutěže Třikrát co studenti vyhlašují, druhý ročník.
Většina učitelů by šla na testy i očkování
„Je jasné, že většina učitelů by na testy šla, ale pokud by to měla být nějaká velká komplikace, tak se zájem bude snižovat. Většina učitelů by ocenila i očkování. Nemohu mluvit o všech, ale není to ani půl na půl. Víc bude těch, kteří by to chtěli. A opět jde o podmínky, za jakých by očkování probíhalo. Pokud bychom to museli složitě řešit, pokud by se muselo jezdit daleko a tam čekat dlouho, mohlo by to některé pedagogy odradit. Ale učitelé jsou relativně ukázněná skupina. Navíc máme poměrně vysoký věkový průměr, takže obavy o zdraví tady jsou,“ říká v rozhovoru pro deník Právo šéf Asociace ředitelů ZŠ Michal Černý.
Aby tu nebyl další Marty. Děti se mají o rizicích na internetu učit už od školek
Patnáctiletý Marty poslal po internetu neznámé dívce intimní fotky a video s choulostivými záběry. Jenže se ukázalo, že na druhé straně není žádná dívka, ale predátor. Ten ho pod pohrůžkou, že video zveřejní, nutil dělat nepříjemné úkoly. Vše vyústilo v Martyho tragickou smrt. Český seriál Marty is dead minulý týden získal prestižní ocenění Emmy. Vedle dokumentu V síti je to jeden z mála tuzemských snímků o bezpečnosti na internetu. Tato osvěta často pokulhává i v rodinách a ve školách. Nová strategie kybernetické bezpečnosti, kterou v pondělí schválila vláda, chce právě na osvětu dát mnohem větší důraz. Informují Hospodářské noviny.
“Buddies program” vyhrál cenu EDUína. Inspirovali jsme se v Austrálii, tam je to běžné, říká ředitelka školy
Cenu Eduína získal letos projekt Buddies Program, v němž při prvním, jarním lockdownu třídní učitelé 1. a 2. stupně Základní školy Smart z Roudnice nad Labem propojili starší dobrovolníky s mladšími dětmi. Zkušenější „buddies“ svým svěřencům pomáhali pochopit složitější učivo, dokončit zadané domácí úkoly, konverzovali s nimi v angličtině, a také si „jen tak“ povídali a sdíleli své zážitky i pocity. „Náš projekt je tak jednoduchý, až jsme měli pochybnost, zda jej máme do Eduíny přihlásit. Ale pokud jej použije i jiná škola a začne také propojovat děti mezi sebou, budeme určitě rádi, že jsme pomohli zlepšit jejich situaci nejen v době pandemie,“ říká v rozhovoru pro EDUin ředitelka školy Klára Koubská.
Jiné úkoly, školy i schopnosti. Dětské domovy při výuce musí zvládat všechno
Vychovatelé v dětských domovech musí na distanční výuce zvládat několik dětí i ročníků najednou. Učí děti z různých škol, stupňů a jednotlivý žáci mají také jiné schopnosti. „Někdo chodí na střední školu, kde potřebuje technické kreslení, jinému dítěti dělá zase na základní škole problém matematika,“ popisuje v reportáži i DNES ředitel Dětského domova Dolní Počernice Martin Lněnička.
DISKUSE
Témata článků
Knihkupectví
Nejčtenější články
Články dle data
Učitelské listy
Nabídka práce
Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ
Tento server dodržuje právní předpisy
ISSN 1213-6018


Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.