Děti mohou hrát při šíření covidu zásadní roli, ukazují výzkumy z podzimní vlny

úterý 15. prosince 2020 ·

Rozsáhlá studie z Rakouska popsala, že nový koronavirus je schopen nakazit značné množství školáků i učitelů. K podobným závěrům došla v poslední době řada dalších výzkumů z jiných zemí. Shodují se na tom, že přestože děti nemusí vykazovat žádné příznaky covidu-19, hrají v šíření viru významnou roli. Informuje Česká televize. 


Michael Wagner (twitter-com)
Že jsou právě školy jedním z „motorů“ zhoršování epidemické situace, naznačuje rychlý růst reprodukčního čísla krátce po otevření škol v Česku, ale není to důkaz, faktorů mohlo být více. Přesvědčivějším důkazem je studie, která vznikla v sousedním Rakousku a sledovala, jak se virus ve školách šíří. Zatím neprošla recenzním řízením, ale odborný tisk o ní intenzivně diskutuje.

„Školy nejsou oázy klidu,“ uvedl pro magazín Spiegel vedoucí studie, profesor Michael Wagner z Vídeňské univerzity. Nechat je otevřené, je podle něj „značné riziko“. Současně ale tvrdí, že jejich uzavírání by mělo být doprovázeno poctivou komunikací o dopadech, které by tento krok měl na další vývoj epidemické situace. 

Dodává přitom, že samo o sobě uzavírání škol fungovat nemůže. Jeho pozitivní dopad na epidemii je spojený s tím, že i zbytek populace se bude chovat zodpovědně a „vyhne se mnoha činnostem s vyšším rizikem infekce“.


Celý text naleznete zde

4 komentářů:

BP řekl(a)...
15. prosince 2020 v 15:10  

Co panikaříte? Ředitelé škol jsou přesvědčeni o tom, že ve školách se šíří pandemie minimálně. Oni ovšem sedí většinu pracovní doby v kanceláři. My, co jsme v procesu a vidíme, že vládne mezi mládeží neposlušnost, bez roušek, v lepším případě pod nosem nebo na bradě, větrat ani náhodou, je jim zima, nemačkat se na sebe, nemíchat se. Proč? Jim přece vůbec nic není. Když se ale dozvědí, že některý z jejich spolužáků byl otestován jako pozitivní, jejich první reakce je, jestli půjdou všichni do karantény.

Já mám kolikrát pocit, že to ti mladí dělají schválně. Nechovají se zodpovědně. I když jim člověk vysvětlí, že je něco v jejich chování špatně, projevují se pouze jako sobci. Nedochází jim, že ohrožují i své nejbližší doma.

Proč začalo přibývat opět tolik nakažených, je nabíledni. Stalo se tak s otevřením všech stupňů škol. Obchody, restaurace, fitka, bazény ap. se nemohly v žádném případě ještě projevit. Od 18.11. už uběhl téměř měsíc a tu se ukazuje, kde se co roznáší.

Odtud také vede cesta do domovů seniorů, protože personál má doma též teenegery, se kterými se po směně setkávají v jedné domácnosti. Zavřít dědečky a babičky v domovech nepomůže, když lidé, kteří se o ně starají, mají neustálý kontakt s ostatním světem. Bohužel, zákaz styku seniorů s rodinou nic neřeší.

14. prosince 2020 23:52

BP řekl(a)...
15. prosince 2020 v 15:12  

Na vyvození důsledků nepotřebuje soudný člověk žádký výzkum nebo průzkum. Stačí mu k tomu normální selský rozum a sečíst si jedna a jedna jsou dvě.

Anonymní řekl(a)...
15. prosince 2020 v 19:49  

BP
Přesný popis současné situace. Ještě dodám, že 1/3 pije z jedné lahve, do jablka si klidně kousne 5 žáků,...

Ivo řekl(a)...
16. prosince 2020 v 14:24  

BP:
Co panikaříte? Ředitelé škol jsou přesvědčeni o tom, že ve školách se šíří pandemie minimálně.

...O NICH RADŠI ANI NEMLUVTE!! :-( :-( :-( :-(


BP:
Já mám kolikrát pocit, že to ti mladí dělají schválně. Nechovají se zodpovědně. I když jim člověk vysvětlí, že je něco v jejich chování špatně, projevují se pouze jako sobci. Nedochází jim, že ohrožují i své nejbližší doma.

VÝSLEDEK "DEMOKRATICKÉ" VÝCHOVY POSLEDNÍCH 30-TILET. ČEMU SEFURT DIVÍTE???

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.