„Když sem spadnete, už se nevydrápete.“ Jak se žije v bruntálském ghettu

pátek 25. prosince 2020 ·

Ze 17 tisíc obyvatel Bruntálu je zhruba třetina Romů. Část z nich žije v místním ghettu. Zde má většina obyvatel základní vzdělání, 80 procent jich nemá stálé zaměstnání. Několik romských podnikatelů zajišťuje sezonní práce. V zablácené době předvánoční jsou skoro všichni doma. S koronavirovou pandemií bojují statečně tím, že ji ignorují. O žádném nakaženém, neřkuli zesnulém ve svém okolí nikdo neví. Reportáž přináší Deník N.


Václav (jméno je smyšlené) prosí, abychom ho nefotili, nenatáčeli, nejmenovali. Zve nás domů, do vzorně uklizeného i slušně zařízeného bytu... Děti Václava a Hany chodí do běžné školy… Dcera chodí do třídy, kde jsou tři další romské děti. „Myslím, že dřív nás nedávali do normálních škol, abychom nevystudovali, nebyli z nás právníci a nemohli jsme hájit naše zloděje, příživníky, vrahy a nevinný. Protože takhle nás všechny snáz dostanete do kriminálu,“ komentuje Václav. Teď už je ale prý jiná doba. Stát dává Romům mnohem víc příležitostí, ale lidi prý pořád ne. „Vy, lidi, nás furt rádi nemáte.“ 

Učitelé ve škole jsou prý celkem fajn, většina dětí ale podle něj dcery a syny Václava a Hany ignoruje. „Jako by nebyly ve třídě, i když je učí, že rasismus je špatně. Jedna učitelka mi řekla, ať jsem ráda, že si naší holky nevšímají, že by jí taky mohli ostatní ubližovat. I kdyby měla kamarádky, sem je rodiče nepřivezou. A domů k sobě naše děcka taky nikdo nepozve,“ říká Hana. 

Václav si bere slovo: „Jak sem přijde někdo nový, třeba cigáni z Přerova, hned je problém. Hlavně drogy. Proto jsem chtěl odejít, aby moje děti vyrůstaly někde jinde, v nějakým normálním prostředí.“ 

Ptám se, proč nejde. Zírá na mne nevěřícně. „A vy mi pronajmete byt? Najděte mi bílýho majitele bytu, který to pronajme Romákům s pěti dětma.“ 

Sklapnu. 


Celý text naleznete zde

2 komentářů:

Silvie A. řekl(a)...
25. prosince 2020 v 10:31  

Stát dává Romům mnohem víc příležitostí

No jasně! Příležitostí! Že mě to nenapadlo dřív ...

„Vy, lidi, nás furt rádi nemáte.“

To se jistě rychle změní. V Bruseli už sepisují příslušnou směrnici ...

Zkušený učitel řekl(a)...
26. prosince 2020 v 7:42  

Romský problém je hlavně problém, jejich zaměstnanosti a o to se starají úřady a neziskovky. Ty spolykají peníze použitelné na vytvoření pracovních míst. Vytvořte ve městě Bruntál nových 3 tisíce trvalých míst, páni novináři. Namísto toho ve všem vidíte rasismus. ,Nechcete-li být chudý, musíte být úspěšný.,

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.