Ředitelka firmy: Žijeme v macho společnosti

neděle 6. prosince 2020 ·

„Žijeme v macho společnosti. To tak prostě je. Často to sami nevnímáme, protože máme šikovné ženy, které jsou relativně vidět. Ale stále jsme obklopeni patriarchálními a tradičním názory na to, jak žít. Bavila jsem se před rokem s kolegyní, která pracuje ve velké IT firmě. Řešili jsme téma, jak udržet ženu v práci po narození dítěte. Když dnes potřebujete obsadit pozici na úrovni středního nebo vyššího managementu a hledáte i ženské kandidátky, nemáte téměř kde brát,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny Dagmar Plevačová, ředitelka české pobočky firmy Velux. 


Dagmar Plevačová (linkedin.com)
V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi: 

Čím to je? Nedostanou se přes skleněný strop? Funguje tu diskriminace žen v práci, kdy narážejí na neviditelné bariéry, které jim brání v kariérním postupu? 

Skleněný strop je jenom pro ženy, kterým se podařilo odlepit od takzvané lepkavé podlahy. Celý příběh začíná tím, že jsou ženy v práci přilepené k zemi neviditelnými bariérami, jako jsou sociální konvence. Když jsem studovala v Brně stavební školu, ve třídě bylo 60 procent holek. Jsem jediná z nich, která vystudovala vysokou školu, udělala kariéru a stále pracuje v oboru. Samozřejmě, kariéra není pro každého, ať si každý hledá svůj model štěstí. Nicméně tyto holky už na vysoké škole věděly, že až ji vystudují, založí rodinu. Většina z nich se nikdy do práce nevrátila nebo pomáhají manželovi ve firmě. 

Co s tím? 

Už v ten okamžik, kdy mladá holka vyjde ze školy a začne pracovat, se musí rozhodnout, jestli bude chtít mít rodinu, nebo kariéru. Obojí jí buď neumožní firma, nebo stát, který na to nemá dobré řešení. A pokud nějakým zázrakem zafunguje stát i firma, tak to zastaví její sociální okolí, které ji obviní z toho, že je špatná matka, protože se dostatečně nevěnuje svému dítěti. Je potřeba pracovat s děvčaty, která mají talent a jdou na rodičovskou, aby se chtěla vrátit do práce po mateřské a dál rozvíjet svůj potenciál. Celý rozhovor naleznete zde

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.