Dětský psycholog: Počítač je těžký konkurent, ale rodič se nesmí bát dítěti organizovat život

čtvrtek 17. prosince 2020 ·

Pro to, aby u dětí nevznikla závislost na počítačích, je podle dětského psychologa Václava Mertina klíčová zejména role rodičů, kteří musí zasáhnout. Alternativy k počítačům existují i v době pandemie, kdy je řada věcí omezená. „Počítač a hry jsou těžký konkurent, ale rodič se taky neptá, když má dítě naučit základním hygienickým návykům. Občas musí ukázat autoritu a jsem přesvědčen, že to platí i zde. Neměli bychom se bát dítěti ten život organizovat, do určitého věku velmi silně,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro Český rozhlas. 


Václav Mertin (repro ČT)
Mertin také připomíná, že v minulosti byla celá řada složitých období, lidé ale žili dále: „Uznávám, je to složitější. Spousta věcí je pro děti komplikovanější, ale musíme hledat, co nám rodina a současné podmínky nabízejí. Vyžaduje to čas a větší angažovanost a to může být pro rodiče psychicky náročnější – ale mají děti a nedá se nic dělat.“ 

„Měli bychom přemýšlet o tom, co je důležité – a možná dojdeme k závěru, že mnohé věci, které v běžném životě byly problém, důležité nejsou. To by nám mohlo pomoci, protože jinak se zahltíme,“ uzavírá psycholog. Celý text a rozhovor ke stažení naleznete zde

21 komentářů:

Silvie A. řekl(a)...
17. prosince 2020 v 18:28  

Počítač a hry jsou těžký konkurent

Nazývejte věci (a problémy) pravými jmény. Hry, pokud v přehnaném rozsahu, jsou problém, a možná dokonce nepřítel.

Naopak počítač nepřítelem není. Zvykejte si, že online budete 24/7/365, protože to budete POTŘEBOVAT, z mnoha důvodů.

(Poznámka: online ve smyslu kontaktu s vaším počítačem. Ne nutně s připojením na Internet.)

Tajný Učitel řekl(a)...
18. prosince 2020 v 7:45  

A právě proto si dáme analogové vánoce.

Petr Portwyn řekl(a)...
18. prosince 2020 v 8:59  

rodič se taky neptá, když má dítě naučit základním hygienickým návykům
Právě že se někteří ptají.
Výsledkem jsou svobodně vychované děti, které s tím mají značné problémy.

Když jsem před mnoha lety četl Svět podle Garpa, tak jsem té postavě slečny, co ještě ve dvaceti nosila plínky, nevěřil. Teď už věřím. Akorát že Irving by to už dneska nenapsal, a kdyby napsal, nevydali by mu to.

Petr Portwyn řekl(a)...
18. prosince 2020 v 9:03  

Zvykejte si, že online budete 24/7/365, protože to budete POTŘEBOVAT, z mnoha důvodů.
Na druhou stranu přiznejme si, že když si bez připojení na síť ani neodemknete dveře do baráku, je to dost pakárna.
Z praktického hlediska jsou ta elektronická udělátka občas zbytečná nebo dokonce na obtíž, ale výrobcům a prodejcům se to líbí.

Petr Portwyn řekl(a)...
18. prosince 2020 v 9:05  

Mimochodem je otázka, zda dnešní děti nejsou poslední generace, která ještě umí psát rukou a něco málo spočítat bez techniky.

Silvie A. řekl(a)...
18. prosince 2020 v 14:51  

bez připojení na síť ani neodemknete dveře

Připojení na datovou síť bylo explicite vyloučeno. Vymýšlíte si umělé nesnáze. Nesmysl (zdokumentovaný!) jako odemykání přes internet lze napodobit i bez počítače - třeba že vám bude bzučák spouštět někdo až po vašem telefonátu.

elektronická udělátka občas zbytečná nebo dokonce na obtíž, ale výrobcům a prodejcům se to líbí

Můj předpoklad byl, že svá elektronická udělátka si člověk pořizuje po zralé úvaze, z vůle své vlastní a ne z vůle výrobce a prodejce. Jak vás tak čtu, pane Portwyn, čím dál víc pochybuji, zda je ten můj předpoklad oprávněný.

Petr Portwyn řekl(a)...
19. prosince 2020 v 2:12  

Paní Silvie
Tak si zkuste koupit pračku bez displeje. I když je to prkotina.
Nebo (a to už prkotina není) rychle ubývá aut s normálními ovladači a všechno se má cpát na dotykové displeje. Které na rozdíl od knoflíku poslepu ovládat nemůžete... což zase souvisí s bezpečím jízdy.
Nebo si zkuste koupit normální (ne východoevropské) auto s okny na kličku. Že je to lanko lehčí, jednodušší a spolehlivější? No je, ale koho z výrobců to zajímá...

K tmu internetu a odemykání - nebojte, on to někdo dost brzo vymyslí. Je to trend. Blbej trend, ale je.

Silvie A. řekl(a)...
19. prosince 2020 v 9:04  

Tak si zkuste koupit ...

Pravdu máte vy, pane Portwyn. V tomto ohledu jsem mimo.

poste.restante řekl(a)...
19. prosince 2020 v 23:23  

Zvykejte si, že online budete 24/7/365, protože to budete POTŘEBOVAT, z mnoha důvodů.

Proč?
Přesněji, proč bychom si na to měli chtít zvykat? Proč bychom to měli považovat za cíl?

Silvie A. řekl(a)...
20. prosince 2020 v 9:08  

proč bychom si na to měli chtít zvykat?

Připadá mi to praktické. Chci si přečíst knihu? Mám ji ve svém počítači. (Přesněji: v mobilu, a mám tam celou knihovnu.) Chci si pustit hudbu? Chci si prohlédnout rodinné fotografie? Chci si chystat přednášku do školy nebo test? Všechno je na počítači. A pak jsou tu ještě činnosti online: banka, lékárna, obchody, restaurace ...

Proč bychom to měli považovat za cíl?

Není to cíl, je to prostředek. Stejně jako cílem není auto v garáži, ale schopnost kdykoli si někam zajet.

Silvie A. řekl(a)...
20. prosince 2020 v 9:15  

Upřesnění: Většina mnou uváděných činností probíhá "online" ve smyslu spojení člověk a JEHO počítač. Bez sítě (a tak se mi to líbí).
Až těch pár činností na konci předpokládá připojení na Internet (jehož příznivcem věru nejsem).

Petr Portwyn řekl(a)...
20. prosince 2020 v 9:26  

Paní Silvie
A jaký je Váš názor na to, že dneska má být všechno na cloudu?
"My, co žijeme na cloudu" říká pan Klatovský :o)

Petr Portwyn řekl(a)...
20. prosince 2020 v 9:29  

Já to teeda rozlišuju. Přípravy na počítači dělám všechny, fotografie mám taky na PC v podstatě všechny (z finančních důvodů), hudbu tam taky nějakou mám (desky kvůli počítači vyhazovat nebudu). E-knihy mi nevyhovují, mám rád ten dotek papíru a taky je mi to příjemnější na oči, ale znám lidi, kteří jim dávají přednost.

poste.restante řekl(a)...
20. prosince 2020 v 9:30  

Stejně jako cílem není auto v garáži, ale schopnost kdykoli si někam zajet.

No právě. Chytré auto už nestartujete klíčkem, ale tlačítkem.
Stačí vybitá baterka (v ovladači, ne v autě) a nikam si ne nezajedete.

Stačí pokažený jeden snímač, nebo elektromotorek a to okýnko si nestáhnete.

Součástí (výuky) používání každého technologického zařízení má být také obeznámení s jeho limity a riziky. K tomu ale patří i riziko nedostupnosti služby jako takové.

Silvie A. řekl(a)...
20. prosince 2020 v 10:22  

názor na to, že dneska má být všechno na cloudu

Obecně odmítavý. Budu muset zvážit, který druh informací by mohlo mít smysl ukládat do cloudu. Zatím to rozmyšlené nemám.

Uznávám použití cloudu pro ZVEŘEJNĚNÍ informací. Ostatně, mám pronajatý kousek (cloudového) serveru, aby si kluci mohli programovat v době karantény.

Na škole používáme mimo jiné MS Teams a Moodle. Předpokládám, že oba tyto prostředky cloud využívají. Zatímco údaje v MS Teams mi připadají jako jeden velký bordel, udaje v Moodlu mi připadají zorganizované dobře.

Na škole máme vlastní servery (i se správcem, bohužel šíleně přetíženým) a na školních serverových discích máme IMO dobře uspořádané výukové soubory. Opakovaně doporučuji škole, aby se serverové disky (a intranet) více a všestranněji používaly. Dosud marně.

Silvie A. řekl(a)...
20. prosince 2020 v 10:33  

Stačí vybitá baterka (v ovladači, ne v autě) a nikam si ne nezajedete.

Ten trend k nesmyslně "vyumělkovaným" zařízením je zřetelný. Nicméně věřím, že kdyby všichni výrobci aut "zešíleli" a všechno ovládání umístili kamsi do hajzlu (Internet?), najde se firmička, která někde v garáži bude předělávat auta na mechanické ovládání. Samozřejmě přispěchá Brusel a zakáže to ...

Kdyby OS Windows pokračovaly dále naznačeným směrem k nesmyslnosti (a všechno tomu nasvědčuje), je tu ještě Linux a dokonce Unix (mám instalační disky na Solaris). Tak ať mě ne...

poste.restante řekl(a)...
20. prosince 2020 v 11:08  

kdyby všichni výrobci aut "zešíleli" a všechno ovládání umístili kamsi do hajzlu (Internet?),

Ten trend je ale jasný a dokonce naprosto logický. Koncept Smart cities a smart traffic předpokládá jako naprostou samozřejmost, že každé auto, autobus budou nejen hlásit svou polohu, ale i cílovou destinaci a že bude doprava centrálně řízená. Právě proto, aby mohla být optimalizovaná. Čili budete mít (možná) auto na ruční ovládání, ale nebudete s ním moci překročit hranice velkých měst, protože tam bude doprava centrálně řízená. :-)
Ale to už jsme trochu daleko.

Mně šlo zpočátku jen o to, že tyto trendy, jakkoliv se zdají být logické, a pohodlné (stejně jako vzít si sebou na dovolenou celou knihovnu a domácí diskotéku na kartě o hmotnosti pár gramů), by neměly být brány jako samozřejmá nevyhnutelnost, na kterou si prostě máme (a musíme) zvykat.
Že máme naopak vyžadovat i "elektronickou nezávislost".
Nejen kvůli svobodě a autonomii rozhodování. (Abych to mohl být já, kdo rozhodne, kudy pojedu do práce a ne nějaký centrální dispečink.)

Ale především kvůli obrovské zranitelnosti všech těchto "smart" systémů.

Dokud nepřišel COVID, jen málokoho napadlo, že nebude smět vyjet za hranice, že si v obchodě nekoupí kvasnice kdykoliv, nebo že by měl mít doma zásoby jídla na 14 dnů.

Jen nerad bych se dožil toho, že bude muset přijít blackout, než lidem dojde, že bez elektřiny jim elektromobil nepojede a nebude fungovat ani smartphone, kterým by si objednali UBER.

Zdeněk Brom řekl(a)...
20. prosince 2020 v 11:16  

Pane poste.restante,

pan Špína napsal: "Zvykejte si, že online budete 24/7/365, protože to budete POTŘEBOVAT, z mnoha důvodů."

Jak s ním v mnohém nesouhlasím, tak tady bude mít asi pravdu.

poste.restante řekl(a)...
20. prosince 2020 v 11:26  

pan Špína napsal: Zvykejte si, že online budete 24/7/365,...

To ale napsala paní Silvie A., kolego Brome.
Kolega Portwyn na ni jen reagoval.

Petr Portwyn řekl(a)...
20. prosince 2020 v 11:54  

Uznávám použití cloudu pro ZVEŘEJNĚNÍ informací.
Tak o tom žádná.

Teams nejsou špatné jako komunikační prostředek. Data tam neukládám. My máme Edupage, což je bohužel celé taky na cloudu. Bakalář nebyl, ale to, jak poslední dobou ten systém začali mrvit, nás vedlo ke změně. (Zajímavé je, že to zhoršení Bakalářů časově koreluje se zahájením jejich spolupráce s EDUinem.) Edupage máme nově, tak si zvykáme, ale až na ten cloud se mi to docela líbí. Správce a zástupci s tím trochu bojují.

Opakovaně doporučuji škole, aby se serverové disky (a intranet) více a všestranněji používaly.
Opět shoda.
Týká se to i počítačů samých. My jsme přešli z desktopových na Office 365 a najednou se každou hodinu stane, že se jedno dvě děti nedostanou na Excel. Různé děti a na různých compech, takže dětmi to není... Podle mne síť prostě není dělaná na takový zápřah.

Petr Portwyn řekl(a)...
20. prosince 2020 v 12:12  

P. S. Není to jen Excel, haprují celé officy, resp. přístup k nim. Přesně od té doby, co se přešlo na cloud.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.