Ministryně financí Alena Schillerová navrhla, aby platy pedagogů rostly
v příštím roce o 10 procent, místo původně slíbeného patnáctiprocentního
navýšení. Ministr školství Robert Plaga předložil novelu zákona o
pedagogických pracovnících, podle níž budou moci učit žáky 2. stupně
základních škol lidé bez pedagogického vzdělání. Vláda se nehlásí k
usnesení Poslanecké sněmovny, aby nejpozději v roce 2020 činily platy
učitelů 130 % průměrné mzdy v ČR.

Spolek Pedagogická komora připravuje vyhlášení stávkové pohotovosti
Robert Plaga: Povinná maturita z matematiky by byla experimentem s žáky
„Musíme si přiznat, že to vychází ze současné koncepce výuky matematiky. Je tam hodně látky, ale nedostatek času na její procvičování a zažití. Dospěl jsem k závěru, že pro dosažení změny není vhodné začínat odzadu, represí u závěrečné zkoušky, aniž bychom upravili to, co jí předchází. Musíme zajistit podmínky, abychom dokázali naučit a procvičit užitečnou matematiku,“ říká ministr školství Robert Plaga v rozhovoru pro Deník.
Jaroslav Veis: Stavba plná nedodělků a vad. Nekonečný příběh zkoušky dospělosti by ukončil konsenzus na reformě
„Koncentrovaně se malér projevuje u dvou tradičně nejdůležitějších, v politice se říká „silových“ předmětů: českého jazyka a matematiky. Jsou důležité oprávněně, čeština, protože jde v podstatě o umění přesné a srozumitelné komunikace, matematika, protože jde o přesné a k správným výsledkům vedoucí myšlení. Způsob, jak se obojí učí a v návaznosti na to i zkouší, je však mnohdy víc házením klacků žákům pod nohy než pomocí, přičemž kamenem úrazu je to druhé. Tématem zkoušky není prokázat, jak se žák v daném předmětu orientuje a dokáže to, co se naučil, rozvíjet. Jde hlavně o to, s co nejmenším počtem chyb odpovědět na baterii testů, valnou měrou formálních, nesmyslně teoretizujících a vlastně fachidiotských,“ píše Jaroslav Veis v Lidových novinách.
Sára Mertová: Jak jsem se přestala bát dětí
„Měla jsem učit já je a také, že jsem je rok učila. Co naučili ale oni mě, bylo a je k nezaplacení.
Jmenuju se Sára Mertová a mám za sebou svůj první rok jako učitelka anglického jazyka. Po vystudování učitelství angličtiny na Pedagogické fakultě UK jsem nastoupila na ZŠ Norbertov, abych na druhém stupni vyučovala angličtinu v 6., 7. a 8. třídě. Učit jsem nechtěla, protože jsem se bála, že mě žáci nepřijmou dobře a že jako učitelka neobstojím. Stačilo ale pár měsíců a mezi mnou a dětmi se vytvořilo silné pouto a po roce jsem zjistila, že je to ta nejlepší práce na světě,“ píše Sára Mertová na blogu EDUin.
Petr Kain: Chcete prožít šťastný a zdravý život? Víc než geny, peníze nebo IQ rozhodují vztahy
„Když začali vědci na konci 30. let minulého století sledovat zdravotní stav stovek mladých Američanů, doufali, že se jim podaří najít klíč ke šťastnému a zdravému životu. Více než osmdesát let trvající studie jim ho skutečně poskytla. Zjistili ale mnohem víc,“ píše Petr Kain v Hospodářských novinách.
Michal Komárek: Odklad povinné matematiky završuje trapný příběh státní maturity
„Povinná maturita z matematiky bude zřejmě odložena zhruba o deset let. Pro většinu studentů je to skvělá zpráva, o stavu českého školství to ale nevypovídá nic dobrého. Poslední návrh ministra školství Roberta Plagy totiž završuje už poněkud trapný a nedůvěryhodný obraz státní maturity. Jen s mírnou nadsázkou lze totiž říci, že téměř vše, co bylo ohledně státní maturity navrženo a zavedeno, bylo následně zrušeno. Anebo ještě lépe zavedeno, zrušeno, opět zavedeno a opět zrušeno. A to státní maturita funguje nějakých osm let,“ komentuje Michal Komárek pro Český rozhlas Plus.
Zůstali bychom rádi, ale to nemůžeme přežít. Učitel je ohrožený druh a bez vyšších platů se to nezmění
Paradoxem situace je nízká prestiž učitele ve společnosti. V každoročním průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se učitel na vysoké a na základní škole pokaždé umístí v první pětici nejváženějších povolání. Přitom si rodiče často stěžují, že učitelé chtějí po jejich dětech nesmysly, nebo jim předhazují volné prázdniny a vyčítají jim, že si odučí svých šest hodin a jdou domů. „To je ten rozdíl mezi psychologií, sociologií a ekonomií. Rozdíl mezi tím, co lidé cítí, co si myslí a co skutečně dělají,“ naráží ekonom zabývající se vzděláváním Daniel Münich z CERGE-EI na fakt, že Češi si váží učitelů jen deklarovaně. Tématem nedostatku učitelů se zabývají Hospodářské noviny.
Dětský gang útočí na spolužáky. Přibývá dětí, které se baví násilím
Agresivita dětí roste v celém Česku, stejně tak brutalita jejich útoků. Ministerstvo školství chce rváče trestat ve školách. „Vzniká metodický pokyn, materiál, který to má řešit,“ říká mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Píše ho školský ombudsman Ladislav Hrzal – ten za pouhého čtvrt roku obdržel přes pět set stížností na agresivitu či šikanu dětí mezi sebou nebo vůči učitelům. Tématem se zabývá MF DNES.
Praha shání stovku učitelů
Pražské školy se snaží vypořádat s nedostatkem učitelů. Například web jobdnes.cz včera po zadání kategorie volných míst učitelů na základní škole v metropoli nabízel 180 volných pozic. Mezi inzeráty ale byly také různá místa lektorů či asistentů pedagoga. Další server prace.cz včera nabízel v Praze 33 učitelských míst. Je tedy zřejmé, že by se školám hodilo, kdyby mohly na poslední chvíli – před začátkem školního roku – nějaká volná místa ještě obsadit. Na druhou stranu ale ze všech pražských škol svorně zní, že výuka ohrožena není. Tématem se zabývá MF DNES.
Masarykova univerzita chce odebrat 10 titulů po kontrole závěrečných prací
Rektor Mikuláš Bek se rozhodl zahájit deset řízení o odebrání titulu poté, co Masarykova univerzita v Brně provedla rozsáhlou kontrolu odevzdaných závěrečných prací v letech 2000 až 2018. Celkem zkontrolovali přes 124 tisíc bakalářských, magisterských a rigorózních prací, důkladněji se univerzita podívala na 1 226 prací. Informuje iDNES.
Ministr Plaga odvolal politického náměstka ČSSD Petra Pavlíka. Kvůli úsporám a nízké vytíženosti
„Důvodem odvolání politického náměstka ministerstva školství za ČSSD Petra Pavlíka byly jednak úspory ve vedení rezortu, ale stejně tak jeho nízká pracovní vytíženost. Po dobu osmi měsíců jeho fungování totiž ministr školství Robert Plaga usoudil, že agenda, která byla náměstkovi Pavlíkovi přidělena, není tak obsáhlá, aby vyžadovala obsazení samostatného náměstkovského postu,“ sdělila mluvčí resortu Aneta Lednová. Informuje server Novinky.
Daniel Münich: Učitelé v platové propasti
Ekonom a expert na vzdělávání Daniel Münich varuje před tím, abychom se nechali ukolébat aktuálním zvyšováním platů učitelů a považovali problémy podfinancovaného školství za vyřešené. Nejvíce se obává, že mizerné platy nenalákají intelektuální špičku mezi mladými k povolání pedagoga, jak bývalo zvykem, což se společnosti vymstí. Ředitelování školy v neefektivním systému pak považuje skoro za trest. Státní maturitu by zrušil. A upozorňuje, že pro samé řešení základních a středních škol by se nemělo zapomenout na vysoké školství, které je podle něj nejen podfinancované, ale i velmi neefektivní. Rozhovor přináší týdeník Ekonom.
Karel Lippmann: Svět ve vybraných dílech krásné literatury 20. století.
Kdo bude nově učit, když chybí 6000 pedagogů? Studenti z prváku a kolegové z jiných předmětů
Nejvíce teď na trhu práce chybí učitelé matematiky a fyziky. „Těchto učitelů je takový nedostatek, že zaměstnáváme i studenty prvního ročníku pedagogických fakult. Postrádáme i učitele jazyků, zejména německého jazyka,“ popsal pro Seznam Zprávy Jakub Pour, učitel a současně ředitel sítě soukromých škol EDUCAnet Praha.
Pohlavek, nebo naslouchání? Rodič je silnější, moc ale nemusí zneužívat, říká Vávra
Není potřeba, aby dítě cítilo, že prohrálo. Rodič by měl svoji moc využívat k tomu, aby do výchovy vnesl vyspělejší přístupy mezilidských vztahů a ne aby díky tomu získal jen to, co zrovna potřebuje, míní terapeut a lektor kurzů Výchovy bez poražených Jan Vávra. Dítěti se snažím naslouchat, když mu dám pohlavek, tak jen ukážu, že jsem silnější, říká. Rodičovství máme tendenci buď reprodukovat tak, jak jsme ho sami zažili, nebo dělat úplný opak, ale ani tahle snaha nefunguje, dodává. Rozhovor přináší DVTV.
Zkušená učitelka: Děti jsou dospělejší a nemají tolik času
„Podle mě se páťák před třiceti lety a páťák dneska liší. Dnes je páťák vlastně dospělý človíček. Na dětech je znát to, že díky rodině a společnosti, ale také cestování a internetu, mají mnohem větší rozhled. Pro mě jako pro učitele nastala změna v tom, že encyklopedické učení už nemá smysl, je to ztráta času,“ říká v rozhovoru pro MF DNES Silvie Žeková, která přes 30 let učí na základní škole.
Jiří Růžička: Během deseti let dojde k proměně maturit. Rakousko-Uherský model neodpovídá realitě
„Chceme zvýšit kvalitu vzdělávání, zrušíme to, co žákům nejde? Písemky se budou opravovat na školách. Didaktický test bude jen jakýsi připouštěcí s hodnocením uspěl – neuspěl. Z maturitní zkoušky se stává fraška. Myšlenka, že se s reformou financování regionálního školství zlepší kvalita výuky matematiky, protože budeme moci víc hodin dělit a tím více procvičovat, je na školách nereálná. Nejsou totiž učitelé matematiky, kterých by bylo zapotřebí,“ řekla pro Echo24 předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Deník se vrací k návrhu na odklad povinné maturity z matematiky.
Zájem o práci ve školství stále klesá
Podle analýzy údajů na pracovním serveru Profesia.cz se počet nabídek pracovních míst ve školství v posledních pěti letech neustále zvyšuje, výrazně ale klesá počet zájemců. Jedním z hlavních důvodů nízkého zájmu o práci ve školství je slabé finanční ohodnocení. I přesto že vláda zvýšila od ledna rozpočet na platy učitelů, s tím, jak rychle rostla průměrná mzda, platy ve školství neudržely krok. Informuje deník Právo.
Z reformy mají obavy. Podle kladenského primátora Dana Jiránka je nový systém financování škol cesta do pekel
O peníze na mzdy až 22 pedagogů by podle prvních propočtů mohly přijít základní a mateřské školy v Kladně. Důvodem je připravovaná změna systému financování regionálního školství.
Nový systém podle kladenského primátora Dana Jiránka (ODS) zvýhodňuje malé vesnické školy na úkor naplněných škol ve větších městech. Zde prý ředitelům budou chybět peníze na odměny učitelům. A to při průměrné výši platů ve Středočeském kraji může vést k odlivu pedagogů. „Jestliže někomu peníze seberu, abych je jinde mohl přidat, to je cesta do pekel,“ říká k tomu Dan Jiránek v reportáži MF DNES.
Rodiče si půjčují na školní potřeby. Začátek školy přijde rodiny až na desítky tisíc korun. Mnoho jich na to nemá
Na otázku, zda by si byli ochotní vzít půjčku na náklady spojené se školou, jako jsou školní potřeby, kroužky, výlety nebo školné, odpovídá v reprezentativním průzkumu ano 24 procent Čechů. V řadě rodin přitom není otázkou, zda dítěti dopřát jeden nebo dva kroužky, ale jak zaplatit základní potřeby, které se na začátku školního roku nahromadí. Tématem se zabývá MF DNES.
MŠMT: Novinky ve školním roce 2019/2020
Na základní školy bude docházet 953,4 tis. žáků (což je o 12,5 tis. více než v minulém školním roce). Z toho 564,0 tis. na 1. stupeň základních škol a 389,4 tis. na 2. stupeň základních škol.
Do 1. ročníků základních škol nastoupí 107,8 tis. nových žáků (asi o 0,3 tis. méně než v minulém školním roce).
Střední školy
Na středních školách bude v denní formě vzdělávání studovat cca 399,4 tis. žáků (to je o 5,3 tis. více než v minulém školním roce).
Ministr Plaga: Původní návrh rozpočtu na sport se zvýší o miliardu Kč
Rozpočet na sport v příštím roce by se měl zvýšit o miliardu korun proti původnímu návrhu. Na sport by tak mělo jít zhruba 7,5 miliardy korun, což by bylo o půl miliardy víc než letos. Ministr školství Robert Plaga (ANO) se na tom v pondělí dohodl s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Včera to Plaga řekl novinářům. Informuje ČTK.
Školáci ve třídě natáčeli sexuální videa, případem se zabývají kriminalisté
Přímo v jedné z českobudějovických základních škol točilo v uplynulém školním roce několik žáků videa se sexuální tématikou. Byť nezobrazovaly přímo pohlavní styk, byly záběry velmi explicitní. Jeden z žáků poté video umístil na internet, a případem se tak nyní zabývají jihočeští kriminalisté. MF DNES zjistila, že děti natáčely videa opakovaně a šlo o velmi intimní záběry. V jednom případě je žáci nahrávali na mobilní telefony dokonce při hodině, na kterou nedorazil suplující kantor.
Musíme proměnit maturitu, aby u ní uspělo víc dětí, míní ministr školství
„Podařilo se nám vyjednat desetiprocentní navýšení platů pedagogickým pracovníkům,“ uvedl ministr školství Robert Plaga na tiskové konferenci k zahájení školního roku. Podle něj je rychlost růstu platů nebývalá. „Musíme zajistit, aby byl výrazný rozdíl mezi růstem platů pedagogů a růstem platů ve veřejné správě.“ Informuje Seznam Zprávy.
Pavel Kraemer: Stát by měl školám odstraňovat z cesty překážky. Ne jim zadávat úkoly
„Nejspíš je to tak, že do rodičovství dorostla populačně silná generace, která zahrnuje lidi se silnou potřebou tvořit si svůj život podle vlastních představ, nenechat se omezovat, nedělat kompromisy. Tito rodiče ve státním školství stěží nacházejí školu, kterou by svým dětem přáli,“ říká v rozhovoru pro Lidové noviny zakladatel Institutu pro podporu inovativního vzdělávání Pavel Kraemer. Tématem jsou soukromé alternativní školy.
Zastánce jako klíčový hráč v eliminaci šikany
„Problematika školní šikany jako specifické formy ubližování člověka jinému
člověku ve škole je v současné době často námětem různých studií. Čtenář se
může nejčastěji potkat s proklamacemi (v dnešní době populárními) o nutnosti
odstranit násilí ze škol či přímo se snahami o dosažení tohoto cíle, které
jsou spojeny s prezentací hrozivé situace týkající se agresivního chování žáků.
Bez snahy bagatelizovat tento problém se ve svém příspěvku snažím hledat
řešení agresivních konfliktů (především šikany) ve škole pomocí podpory
zastánců v šikaně. Zastánce v šikaně považuji za „klíčové hráče“ především
díky jejich osobnostním vlastnostem a často také jejich postavení ve třídách,“ píše Jiří Kressa ve studii Zastánce jako klíčový hráč v eliminaci šikany.
Výuka plavání na školách je nedostatečná, děti nemají z vody respekt, varují instruktoři a záchranáři
Jen loni v Česku utonulo 185 lidí, desetinu tvořily děti do 15 let. To je více než v roce předchozím. Pouze zhruba 40 procent utonulých umělo plavat. Utonutí se podle Českého statistického úřadu řadí mezi nejčastější vnější příčiny smrti nezletilých. Veřejnost přitom toto rizika podceňuje, osvěta je mizivá. Podle instruktorů české děti nikdo neučí mít z vody respekt. Tématem se zabývají Lidové noviny.
Výuková aktivita: Mají to v krvi (rasové ideologie)
Výkladová prezentace navazuje na elearningový kurz Občankářů a soustředí se na aplikaci eugenických teorií v Hitlerově Německu. Eugenika se zrodila jako důsledek rasových ideologií 19. století a těšila se velké popularitě v celém západním světě, především ve Skandinávii, USA a ve Velké Británii. Od počátku 20. století se novým silným trendem stal také důraz na hygienu a zdravý životní styl, v nacistickém Německu se transformoval do podoby tzv. pozitivní eugeniky, eugenika negativní se pak stala nástrojem pronásledování, týrání a vraždění lidí, kteří „hygieně národa“ nevyhovovali.
Alarmující číslo. Polovina studentů nedokončí bakalářské studium
Subjektivní vnímání proměny role ředitele školy a obtížné prvky výkonu této profese v současné době
„Nejen v zahraničí, ale i v České republice však v průběhu transformace státní
správy (rozpad odvětvového řízení, přechod škol do právní subjektivity,
kurikulární autonomie škol apod.) došlo k zásadní změně obsahu práce
a rozšíření administrativní a provozní agendy, o kterou se musí ředitel školy
starat vedle řízení pedagogického procesu a realizace vlastní výuky. Charakter práce ředitele školy se tak proměnil od řídícího učitele
, resp. od pedagogického vedoucího školy, ke komplexnímu
manažerovi,“ píšou Václav Trojan a Zuzana Svobodová ve studii Subjektivní vnímání proměny role ředitele
školy a obtížné prvky výkonu této profese
v současné době.
Nová příručka pro vyučující ke kolegiální podpoře
Gender Studies ve spolupráci se Step by Step ČR vydaly v červnu 2019 metodickou příručku Podpora rovnosti a rozmanitosti ve vzdělávání. Dvanáct ověřených metod pro rozvoj kolegiální spolupráce autorky Anny Babanové. Kniha nabízí vyučujícím na prvním stupni ZŠ prostředky, jak individuálně přistupovat k dětem, jak lépe odhalovat společenské předsudky při posuzování schopností a dovedností dětí a jak se navzájem s kolegy a kolegyněmi podporovat.
Veřejná diskuse: Škola jako dílna: Výuka s žáky v hlavní roli
Co má společného Hejného metoda v matematice a práce s historickými prameny v dějepise? Jak vypadá výuka s žáky v hlavní roli? Má smysl vybírat školu podle metod výuky?
Hosté: Irena Dvořáková (Elixír do škol, Heuréka), Nina Rutová (Kritické myšlení, z.s.), Milan Hejný (H-mat), Jaroslav Pinkas (Dějepis v 21. století).
Jaroslav Mašek: iPrázdniny s učiteli 10: Můj nový školní rok v myšlenkové mapě
Odlišné světy učitelů a rodičů: Interakce s rodiči jako zdroj stresu učitele
„V mnoha studiích je sledována jako zřetelný zdroj profesní nespokojenosti,
pocitů vyčerpání, zdravotních problémů a odchodu ze školství do jiného zaměstnání
právě emočně náročná komunikace s rodiči, konflikty s rodiči a malá
podpora od rodičovské veřejnosti,“ píšou Veronika Pavlas Martanová a Olga Konůpková ve studii Odlišné světy učitelů a rodičů: Interakce s rodiči jako zdroj stresu učitele.
Filip Pertold: Česká rodinná politika odsouvá matky na druhou kariérní kolej a otce na druhou rodičovskou kolej
Více než polovině žen v Česku se nedaří dobře skloubit práci a rodičovství. Zatímco u naprosté většiny otců má podle průzkumu organizace Byznys pro společnost narození dítěte buď žádný, nebo spíše pozitivní dopad na jejich pracovní uplatnění, u třetiny matek negativně ovlivní jejich kariéru i budoucí výši mzdy. Rozdíly ve výdělcích bezdětných mužů a žen jsou v řádu několika procent, po návratu z rodičovské se ale nůžky rozevírají mnohem více. U vysokoškoláků kolem 40 let vydělávají muži v průměru asi o 25 procent více. Tématem se zabývají Hospodářské noviny.
I rodiče mohou vyhořet, říká psycholožka Zuzana Masopustová
Uvádění začínajících učitelů v mateřských, základních a středních školách pohledem jeho hlavních aktérů
„Řada začínajících učitelů ve škole zažívá pocit nedostatečné kolegiality, mají nedostatek času na plnění svých povinností, čelí nedostatečné zpětné vazbě na svou práci, chybí jim ocenění jejich
snahy, prožívají nereálná očekávání ve vztahu ke svému působení ve škole a také obtíže při hledání správné rovnováhy mezi osobním životem a prací. Z těchto důvodů se řada začínajících učitelů rozhodne opustit školství a hledají si práci mimo vzdělávací sektor,“ píšou ve studii
Uvádění začínajících učitelů v mateřských, základních a středních školách pohledem jeho hlavních aktérů Klára Záleská, Libor Juhaňák, Kateřina Trnková a Martina Šmahelová.
"Internetová generace" neumí navazovat a udržovat mezilidské vztahy, popisuje terapeutka
„Internet je jeden z nejúžasnějších vynálezů lidstva, ale nepoužíváme ho správně. I proto už sociální sítě vlastně vůbec nejsou sociální. Přestaly být místem setkávání a seznamování, staly se globálním tržištěm, kde se obchoduje s naší pozorností. Majitelé Facebooku, Instagramu a dalších podobných stránek používají velmi neférové psychologické prostředky, aby nás tam coby uživatele udrželi co nejdelší dobu,“ říká v rozhovoru pro magazín Víkend psychoterapeutka Alžběta Protivanská.
Školáky oblíbený TikTok? Je to riziko, snadno tam najdete dětské porno, varuje expert
TikTok má celou řadu úskalí, všechno, co děti sdílí, je veřejné. Vaše dítě pak mohou kontaktovat lidé, kteří po něm budou chtít materiály, které nebudou úplně v pohodě, upozorňuje odborník na internetovou bezpečnost Martin Kožíšek. Čínská sociální síť, která je založená na sdílení krátkých videí, má po světě stovky milionů uživatelů a oblíbená je i v Česku. Není to ale značka, kterou by se děti chlubily, často se za to, že ji používají, spíš stydí, míní expert v rozhovoru pro DVTV.
Ministr Plaga nechce povinnou maturitu z matematiky. Žáci se vzorce naučí, v praxi ale selhávají
Debata o zavedení povinné maturity z matematiky nabrala zásadní obrat. Ministr školství Robert Plaga (ANO) Deníku sdělil, že po prozkoumání analýzy dat z Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání došel k závěru, že by se spouštět neměla. „Ukázalo se, že největší neúspěšnost je bohužel u těch maturitních otázek z matematiky, které jsou pro život nejužitečnější,“ uvedl Plaga. Podklady odhalily, že žáci se možná dokážou naučit vzorce a poučky, ale tam, kde je mají aplikovat na každodenní situace a prokázat logické myšlení, selhávají.
Rýsuje se nová ztracená generace, prorokuje ředitel pražského gymnázia Přírodní škola František Tichý
Tichého představa o „škole trochu jinak“ je jednoduchá: malý kolektiv kantorů i žáků, v němž se všichni znají, kde děti spolupracují napříč třídami i ročníky, rozvíjejí sebeprezentaci a pedagogové v nich podporují zodpovědnost za vlastní rozhodnutí. „Každé ráno začínáme všichni ve společném kruhu, stejně tak komunikujeme na školách v přírodě, na expedicích. Klademe důraz na týmovou práci, která se v klasické škole moc nerozvíjí – přitom ve společnosti je stále důležitější. Pracujeme se skutečnými problémy, zabýváme se tím, co si žáci mohou „osahat“ – konzultovat se starosty, pamětníky. To by mělo školství nabízet obecně, jinak se z něj stane skanzen,“ domnívá se Tichý. Reportáž přináší magazín Hospodářských novin ego!
Tomáš Sedláček: Neexistují žádné koleje do lepší budoucnosti, které by uměly přeskočit vzdělání
„Pokud existuje nějaká shoda mezi ekonomy - v teorii i v náhledu na praktickou hospodářskou politiku -, pak v uznání důležitosti vzdělávání. Je mnoho věcí, na kterých se neshodneme (a je to dobře, četnost neshod svědčí o živosti oboru), ale v tématu dlouhodobé prosperity národa panuje vzácná shoda - klíčem k ní je vzdělanost. Přes to zkrátka "nejede vlak". Neexistují žádné koleje do lepší budoucnosti, které by uměly přeskočit vzdělání,“ píše Tomáš Sedláček v Hospodářských novinách v úvaze nad knihou Boba Kartouse.
Výstava Uč se moudrým býti! Orbis pictus v běhu věků
V pondělí 2. září 2019 začnou Národní oslavy Jana Amose Komenského, které zahájí vernisáž výstavy Uč se moudrým býti! Orbis pictus v běhu věků. Tato společná výstava Národního muzea (NM) a Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského (NPMK) představí jedno z nejslavnějších děl Učitele národů, na které vzpomínal i Johann Wolfgang von Goethe.
Petr Husar: Optimismus by měl být učitelovou povinností
„Děti u mě vždycky věděly, že když se o něco pokusí, nedostanou špatnou známku, že je ocením. Ty vzkazy jsem běžně psal už jako učitel svým žákům. Uvědomil jsem si, že neumím někomu jen tak dát pětku nebo čtyřku, že to je strašně surové, a já jim chci vyjádřit nějakou naději. Jsem přesvědčen, že dobrý učitel naučí víc, než umí on sám,“ říká v rozhovoru pro týdeník Echo Petr Husar, učitel matematiky a fyziky a zakladatel projektu Zkoušky nanečisto.
Lucie Trlifajová: Bez kvalitního veřejného školství vytváříme skupiny, které už od dětství vidí, že nemají šanci se uplatnit
„Kdybyste se mě zeptala, do jaké oblasti bych masivně investovala, řekla bych okamžitě vzdělávání. K situaci negativně přispívá i to, že když z veřejného školství odcházejí ti lépe situovaní, oslabují ho a nechávají v něm ty bezbrannější, kteří nemají dostatek času, energie nebo i sociálního kapitálu, aby se jeho kultivaci věnovali. Kvalitní veřejné školství je přitom klíčová věc, jinak vytváříme skupiny, které už od dětství vidí, že budou mít, a často i mají, jen minimální možnost se uplatnit. Je to problematické i pro ty lépe situované, kteří vyrůstají odtržení od reality části společnosti,“ říká v rozhovoru pro Právo sociální antropoložka Lucie Trlifajová.
Petr Kain: Chcete v životě uspět? Měli byste se narodit do správné rodiny
„Říkalo se jim Termanovy děti nebo také Termiti. Šlo zhruba o 1500 chlapců a dívek narozených mezi lety 1900-1925 v Kalifornii. Vyznačovaly se jednou zvláštností - jejich průměrné IQ přesahovalo 140 bodů a bylo tak na hranici geniality. Lewis Terman, profesor psychologie ze Stanfordovy univerzity, tyto extrémně nadané děti vyhledal pomocí inteligenčních testů na kalifornských školách s cílem dlouhodobě sledovat jejich životní vývoj. Předpokládal, že právě z jedinců s vysokým IQ vyrostou "tahouni vědeckého pokroku, umění, politiky, vzdělání a vůbec všeobecného blaha",“ píše Petr Kain v Hospodářských novinách.
Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami
Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového života. Chybí jim vzory, zkušenosti, mívají problémy v komunikaci a běžné životní situace jsou pro ně překážkou. V čem se obě skupiny liší, zjišťoval speciálně na to zaměřený průzkum pro Nadaci Terezy Maxové dětem.
Michal Černý: Jak umělá inteligence usnadňuje učení? (Umělá inteligence není konkurencí pro učitelskou profesi)
Když se mluví o umělé inteligenci a vzdělávání, můžeme se setkat s celou řadou mýtů. Ten první se týká představy, že jde o technologie, jejichž cílem je nahradit běžné učitele, což má za následek ztrátu osobního kontaktu a sociálního rozměru učení. Tento mýtus těsně souvisí s tím, o čem se v jiných souvislostech hovoří již dlouho, totiž s mimořádně nízkou kredibilitou profesní identity učitele. Druhý mýtus je ten, že umělá inteligence je všude kolem nás a nemá smysl se jí tedy nějak speciálně didakticky věnovat. Třetí mýtus pak spočívá v tom, že je nutné výuku umělé inteligence zavést do školního kurikula, protože jen schopnost s ní pracovat na úrovni základního programování dá žákům možnost nadvlády nad ní.
Obce a kraje pomáhají hledat tisíce učitelů. Nabízejí jim různé benefity
V příštím školním roce budou muset ředitelé škol najít kolem šesti tisíc učitelů, aby měli před děti koho postavit. Vyplývá to z analýzy ministerstva školství. Kritickou situaci ohledně nedostatku učitelů si už uvědomují i obce a kraje, které základní a střední školy zřizují. Zavádějí proto různé benefity, aby ředitelům pomohly nové učitele najít. Tématem se zabývají Hospodářské noviny.
Svaz průmyslu: V ČR by mohly být dva způsoby duálního vzdělávání
V Česku by mohly začít fungovat dva způsoby praktického odborného vzdělávání. Vedle dosavadního, ve kterém je žák převážně ve škole, by mohl vzniknout systém, kdy by se učil víc než dosud v nějaké firmě. O jeho přesné podobě zatím jednají zástupci vlády, škol a zaměstnavatelů. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR jsou změny ve vzdělávání nutné kvůli rychlému vývoji technologií. Na setkání s novináři to řekl expert na vzdělávání ze svazu Miloš Rathouský. Informuje ČTK.
Vysoké školy zlepšují podmínky pro úspěšné studium
Vzpomínka na pana Vojmíra Srdečného
Ve věku nedožitých 100 let zemřel PhDr. Vojmír Srdečný , jeden z posledních pamětníků nacistické perzekuce českých vysokoškolských studentů po listopadu 1939. Pan Srdečný spolupracoval s NPMK mj. na výstavě NESMÍME ZAPOMENOUT: JAN OPLETAL A DALŠÍ OBĚTI LISTOPADU 1939 a na stejnojmenné knize. Byl členem historické skupiny 17. listopad 1939 a mezinárodního výboru Sachsenhausen. V roce 2016 převzal medaili Ministerstva školství za vynikající práci.
Školství získá další více než 1 mld. Ministr Plaga: Naše dohoda je důkazem, že vzdělávání je skutečnou vládní prioritou
O další 1 mld. Kč zejména na platy v regionálním školství a 30 mil. Kč na program obědů pro děti ze sociálně nejslabších rodin se oproti předběžnému plánu zvýší rozpočet MŠMT, dohodli se na včerejším jednání k rozpočtu na příští rok ministryně financí Alena Schillerová a ministr školství Robert Plaga. Celkový rozpočet kapitoly MŠMT bez zdrojů EU dosáhne téměř 213 mld. Kč, což představuje meziroční navýšení o 17 mld. Kč.
Petra Dočkalová: Vytrvalost - učení a myšlení
Zaměřeno na: Vytrvalost, odolnost, zprostředkování zkušenosti s vytrvalostí, odolností (v procesu učení, s přesahem vytrvalost v životě). Žijeme v 21. století, postupně si uvědomujeme, jaké klíčové kompetence potřebujeme pro toto století. Například: kompetence k řešení problémů, kriticky myslet, uvažovat, argumentovat, umět se rozhodnout a přijmout zodpovědnost, komunikovat, prezentovat se, objevovat, myslet v souvislostech, vnímat a reagovat na změnu a další.
Arnošt Veselý: Nemyslím si, že well-being žáků je cíl sám o sobě. Pořád platí, že školství je od toho, aby vzdělávalo
„Když například debatujeme o maturitě z matematiky a o tom, jak má vypadat, musíme si nejprve ujasnit, jakého chceme studenta, jaké chceme mít absolventy škol, co budou potřebovat, k čemu je chceme vést. To by měla být první otázka, a teprve potom se můžeme ptát, jak mají vypadat testy, které budou testovat to, čeho chceme dosáhnout. Debaty o maturitě jsou často o nějakém technickém nastavení, jestli test má mít tohle nebo tohle. Ale když si neujasníme, k čemu chceme směřovat, není to moc racionální debata,“ říká Arnošt Veselý ve druhé části rozhovoru pro server Tiscali.
Bez maturity zůstanou jen 4 procenta studentů
Maturanti ve Zlínském kraji jsou druzí nejúspěšnější v celé zemi. Bez maturity odchází ze středních škol jen 3,9 procenta absolventů, republikový průměr přitom činí 4,8 procenta. Na první pokus neudělá maturitu ve Zlínském kraji pouze 7,2 procenta studentů, což je vůbec nejlepší výsledek v Česku. Praha, s níž se kraj dělí o první příčky, hlásí ve stejném období 8,9 procenta neúspěšných maturantů. Naproti tomu Ústecký kraj jich má 16,4 procenta. Informuje MF DNES.
Jaroslav Mašek: iPrázdniny s učiteli 9: Moje prázdninová inspirace
Chybí tisíce učitelů. A bude hůř
Nejspíš to dopadne tak, že ředitelé budou brát víceméně kohokoli, kdo o práci projeví zájem,“ obává se Tomáš Feřtek z odborné společnosti EDUin. Výjimka jim tento postup umožňuje.
Ředitel školy se musí snažit, aby úvazek obsadil pedagogem. Pokud se mu to nedaří, smí vybrat nepedagoga. „Zatím se to týká jen některých regionů a některých aprobací, ale předpokládám, že se z toho stane obecný trend,“ míní odborník na vzdělávání Feřtek. Tématu nedostatku učitelů se věnují Lidové noviny.
Za pět let by v Karlovarském kraji mohlo chybět přes tisíc učitelů
„Situace se od loňského roku příliš nezměnila. Na základních a středních školách je velká část sboru v předdůchodovém věku. Nechali jsme zpracovat analýzu a vyšlo nám, že za pět let, kdy část stávajících kantorů odejde do důchodu, bude na základních a středních školách v kraji chybět více než tisícovka učitelů,“ uvedl radní Karlovarského kraje pro oblast školství Jaroslav Bradáč s tím, že nejhorší situace je na základních školách. Informuje MF DNES.
Školství dostane příští rok miliardu navíc na nové učitele
Do školství by v příštím roce měla jít oproti původnímu návrhu rozpočtu miliarda korun navíc na zajištění nových učitelů. O 30 milionů korun více by mělo jít na dotační program ministerstva na školní obědy zdarma pro děti z chudých rodin. Celkově by ministerstvo školství mělo v roce 2020 hospodařit s 213 miliardami korun, což je o zhruba 17 miliard korun více než letos. Ministr školství Robert Plaga (ANO) se na tom dnes dohodl s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Informuje ČTK.
Irena Smetáčková: Vyhořelému učiteli nepomohou ani prázdniny
„Projevy jsou skutečně dramatické. Chce se vám plakat nebo zvracet, když máte vejít do třídy. Pokud jste se při dlouhodobém stresu chovala vznětlivě a cynicky, teď už jste ve fázi apatie, kdy je vám všechno jedno. Děti se perou, hádají, chovají neadekvátně, ale vy už nemáte sílu zasáhnout,“ říká o projevech syndromu vyhoření psycholožka Veronika Pavlas Martanová. V rozhovoru pro magazín iForum ji dopňuje Irena Smetáčková: „Všichni jsme někdy unavení a ve stresu, ale většinou se náš stav po víkendu nebo po prázdninách zlepší. U vyhoření to takto nefunguje.“
Petr Honzejk: „Popírají fakta náš názor? K čertu s nimi!“ Naše chování řídí prastaré instinkty vedoucí k obviňování druhých
„Znáte to. Převažujícím typem diskutéra, se kterým se potkáte nejen na sociálních sítích, je „majitel pravdy“. Je o ní neochvějně přesvědčený, má názor na cokoli a nedá si ho vzít, i kdyby fakta mluvila jednoznačně proti němu. Překvapivě se nejedná jen o absolventy „vysoké školy života“. Mezi majitele pravdy patří i vzdělaní lidé, zhusta ti, kteří mají expertizu v nějakém oboru a domnívají se, že se za použití znalostí z něj dá vysvětlit úplně všechno. Proč to tak je a dá se kolektivní zabedněnost nějak léčit?,“ píše Petr Honzejk v Hospodářských novinách.
Psycholožka: Dítě jen po dobrém nevychováte. Nebojte se zvýšit hlas ve správný moment
„V jedné z kapitol popisuji čtyři nejčastější vnitřní postoje, se kterými se setkávám a které vedou podle mého názoru opačným směrem, než se na první pohled může stát. Jedním z nich je právě přesvědčení, že když budu většinu času milý a hodný rodič, povede to k dobrému vztahu s mými dětmi. Denně ve své poradně vidím, že nepovede. Dalším takovým rozšířeným postojem je například obava nechat dítě zažít něco nepříjemného a přesvědčení, že hlavně jen díky pozitivním zážitkům z něj vyroste šťastný člověk,“ říká v rozhovoru pro deník Aktuálně psycholožka Anita Michajluková, která své poradenské zkušenosti sepsala do knihy Dítě, které se v životě neztratí.
Jak to mají mámy? Jsou pod tlakem. Kvůli kojení i kvůli výchově, říká výzkumnice
Podpora kojení je vhodná, ale měla by to být podpora, ne tlak. Řada matek, které kojit chtěly, ale nemohly, to i několik let poté považuje za svoje selhání, upozorňuje psycholožka Zuzana Masopustová, autorka studie Jak to mají mámy. Od ženy se očekává, že si ze všech možností, jak přistoupit k péči o dítě, vybere ten správný. To nikdo nemůže zvládnout, říká. Je dobře, že je možnost vybrat si, ale měli bychom zmírnit v tom tlaku - my jako společnost i my jako odborníci, dodává v rozhovoru pro DVTV.
Škola se blíží, samoživitelé nemají na kroužky
S blížícím se začátkem nového školního roku začínají rodičům starosti. Jen pořízení školních pomůcek vyjde na několik tisíc korun. Zaplacení zájmových kroužků už se pro některé rodiče samoživitele stává luxusem. Podle průzkumu organizace Vaše výživné.cz si peníze na tyto výdaje zvládá našetřit jen 25 procent z nich. Tématu se věnují Novinky.
Budoucnost je černá skříňka, staré časy vrátit nejde. Jak se v tom zařídit jako rodič a učitel? Rozhovor s německým lektorem
„Zdá se, že děti jsou „pokažené“. Je jich ale takových tolik, že už si nevystačíme s představou, že je třeba změnit děti, vrátit je tam, kde byly kdysi. Nutí nás k zamyšlení: jsou opravdu pokažené, nebo se na celou věc musíme podívat jinak? Je to jako s těmi emocemi, které jsou negativní, ale vedou nás správným směrem. Místo toho si chtít uchovat svůj obrázek reality za každou cenu, a v něm i představu špatných dětí a špatných rodičů, je možné řešit své vnitřní konflikty na pozadí dnešní nejisté doby. Tím i děti nakonec naučíme nejvíce. Když se něco naučím já, naučí se to i dítě,“ říká v rozhovoru pro magazín Rodiče vítáni lektor intuitivní pedagogiky Dieter Schwartz.
Češi patří k nejobéznějším v Evropě. Každé čtvrté dítě trpí nadváhou
„Nadváhu má dnes skoro 25 procent dětí, téměř 154 tisíc dětí je obézních, z toho 34 tisíc má extrémní obezitu,“ říká dětský obezitolog Zlatko Marinov z FN Motol. Počet dětí s nadváhou se za posledních 25 let zdvojnásobil. Podle aktuálních celoevropských dat patří Češi v Evropě k nejobéznějším. Hůře jsou na tom jen lidé na Maltě, v Maďarsku a v Británii. „V roce 2020 bude obézní až třetina Čechů,“ píše časopis Annals of Agricultural and Environmental Medicine ve své aktuální mezinárodní studii. Tématu se věnují Hospodářské noviny.
Jak dopadla soutěž odborných prací učňů
Právě byl vyhodnocen už osmý ročník soutěže o nejlepší samostatné odborné práce (SOP) absolventů učebních oborů. Do soutěže, kterou každoročně vyhlašuje Národní ústav pro vzdělávání společně s Hospodářskou komorou ČR, bylo letos přihlášeno 70 prací, z nichž zkušební komise vybrala 28 nejlepších. Práce žáků posuzovala komise, složená ze zástupců Hospodářské komory ČR a NÚV. Garanti pro jednotlivé obory zdůrazňovali, že se celková úroveň SOP v soutěži zvyšuje. Autoři nejlepších prací převezmou na podzim ocenění Hospodářské komory ČR.
Shromážděním učitelů začal další víkend protestů v Hongkongu
Arnošt Veselý: Obava, že strategické dokumenty zůstanou jenom na papíře, je velká, vždycky byla
„Obava, že strategické dokumenty zůstanou jenom na papíře, je velká, vždycky byla. A když jsme vyhodnocovali minulé strategické dokumenty, ať už šlo o Bílou knihu nebo strategii do roku 2020, tak jsme právě dospěli k tomu, že cíle byly docela dobře stanoveny, opatření taky, ale relativně málo se z toho realizovalo, implementovalo, a otázka je proč. A samozřejmě obavy, že to zůstane opět na papíře, jsou zcela reálné,“ říká Arnošt Veselý v rozhovoru pro server Tiscali. Tématem rozhovoru je příprava Strategie 2030+.
Na záchranu planety máme 12 let, tvrdí studenti stávkující za klima
Pokud lidé nezačnou do 12 let zásadním způsobem omezovat emise skleníkových plynů, bude to mít katastrofické a nevratné následky, varují zástupci stávkového hnutí Fridays for Future v Česku. Zakladatel hnutí Petr Doubravský a další student a člen hnutí Marek Jankovský v pořadu Rozstřel na iDNES mluvili o neutichajícím apelu na nečinné politiky nebo známé aktivistce Gretě Thunbergové.
Sjednocení podmínek pro asistenty pedagoga sníží administrativu
Projevů nenávisti přibylo, SPD dál dominuje, uvádí zpráva vnitra o extremismu
"Tuzemské i zahraniční zkušenosti ukazují, že tolerování verbálních nenávistných projevů vede k tomu, že přerostou ve fyzické násilí," píšou zpracovatelé zprávy o extremismu, kterou zveřejnilo ministerstvo vnitra… Zpráva mimo jiné uvádí, že „xenofobní nálady části české společnosti nadále umně povzbuzovalo, zejména prostřednictvím sociálních sítí, hnutí SPD." To podle dokumentu vyvolávalo dojem, že jsou obyvatelé Česka ohroženi imigrací a islamizací. Představitelé hnutí se také aktivně vyjadřovali k incidentům spojeným s imigranty či muslimy. "Velmi účinně fungovala v tomto tématu symbióza mezi SPD a některými médii šířícími nenávistné předsudky," doplňuje vnitro. Informuje ČTK.
Nečekané události? Ředitelé škol vítají pomoc konzultantů
„Naším cílem je prosadit konzultanta rozvoje školy jako specializovanou roli do zákona o pedagogických pracovnících a akreditovat funkční studium zaměřené do oblasti strategického řízení a plánování i pedagogického leadershipu,“ 5íká pro Deník Petr Valenta z NIDV. Tématem článku je projekt Strategické řízení a plánování ve školách a v územích.
K řemeslům mají žáky přitáhnout další stipendia
Od nového školního roku rozšíří Liberecký kraj počet oborů, kde žáci dostávají stipendia. Chce především přitáhnout mladé lidi k řemeslům, o která není velký zájem. A také je na nich udržet.
„Stávající nabídka oborů podporovaných stipendii se od příštího školního roku rozšíří o devět tříletých učebních oborů s výučním listem,“ uvedl hejtmanův náměstek pro školství Petr Tulpa. Žáci a studenti tak dostanou stipendia na celkem 27 oborech. Návrh rady ale ještě musí podpořit krajští zastupitelé. Informuje MF DNES.
Karel Lippmann: Stručný nástin hlubších vztahů mezi mýtem, logem, křesťanstvím a literaturou
„Jak člověk svět vlastně reálně poznává? Ten, který poznává bezprostředně svými smysly a je schopen své poznatky o něm zdokonalovat, je reálným světem přirozeným. Reálný svět pak vzniká jeho prodloužením v prostoru i čase, avšak ne do úplnosti a nekonečna. Obsáhlý je zejména do minulosti a budoucnosti. Proto se dá vymezit mnohem obtížněji než svět geometrický, časem nepodmíněný. Tímto nevděčným, leč důležitým úkolem se zabývá filosofie, vedle ní ale v jiné podobě i literatura,“ píše Karel Lippmann ve své úvaze o možnostech a způsobech poznávání světa.
Anna Šabatová: 10 let antidiskriminačního zákona v České republice. (Soudy rozhodovaly i dva školské případy)
Letos je to 10 let od přijetí antidiskriminačního zákona. Veřejný ochránce práv nesmí zasahovat do rozhodovací činnosti soudů. Přesto se dnes zaměřím na rozhodnutí vydaná v antidiskriminačních věcech, jsou důležitá, protože dotvářejí právo,“ píše Anna Šabatová v magazínu Právní prosor a připomíná také dva „školské“ případy.
Petr Kain: Nadání, pracovitost nebo inteligence? O životním úspěchu rozhoduje i to, v jaké čtvrti vyrůstáte
„Nerodíme se rovni jeden druhému. Někteří z nás jsou chytřejší, jiní nadanější, další zase pilnější než ostatní. A některým ani všechny tyto vlastnosti a schopnosti nestačí k lepšímu životu. Jak ukazuje nejen životní zkušenost, ale i mnoho vědeckých výzkumů, mnohdy víc než inteligence, píle nebo nadání rozhoduje o vašem životním úspěchu spíš to, v jaké rodině vyrůstáte, nebo i prostá skutečnost, v jaké části města žijete,“ píše Petr Kain pro Hospodářské noviny.
Deset let prázdných slov o reformě odborného vzdělávání
Vzdělávání by mělo směřovat k tomu, aby absolvent získal nejen znalosti a dovednosti z oboru, ale zároveň aby byl samostatný, schopný přizpůsobit se novinkám a ochotný se dále učit, zaznělo v srpnu, když Národní ústav odborného vzdělávání představoval veřejnosti reformu. Konečně, řeknou si určitě zaměstnavatelé, občané plánující rekonstrukci i samotní učni. Konečně bude mít Česko dostatek zedníků, elektrikářů, strojníků nebo dobrých kuchařů. Ovšem pozor. Tato slova zazněla ne před začátkem školního roku 2019/2020, ale již 2009/2010. Připomínají Lidové noviny.
Fiktivní firmy připravují žáky k práci v reálném prostředí
Fiktivní firma je v téměř stovce středních odborných škol součástí přípravy budoucích absolventů pro praxi. Původně byly fiktivní firmy určeny především pro žáky obchodních akademií, dnes fungují i na středních školách s jiným zaměřením a také na některých vyšších odborných školách a nástavbách. Ročně tímto předmětem projde více než 3 000 žáků středních škol.
Julius Sekera: Vzdělávání, základ života nebo někdy i deformace osobnosti dítěte
„Jednostranný důraz na výkon, přizpůsobení žáka škole, učitel, který nezná ani sám sebe natož aby skutečně znal žáka, učitel, který je spíše dobrý manipulátor než doprovázející a autentický facilitátor …, to jsou jen (z našeho pohledu) některé z kritických myšlenek, které nás napadají v souvislosti se současnou školou,“ píše Julius Sekera z Ostravské univerzity v magazínu ou@live. V textu připomíná projekt katedry sociální pedagogiky, jehož cílem bylo pomoci pedagogickým pracovníkům mateřských škol a učitelům základních škol zvládat pedagogicky náročné situace v podmínkách školských zařízení.
Odbory veřejného sektoru vyzvaly vládu k jednání o růstu platů. Chtějí 15% pro učitele
Odbory pracovníků veřejné správy a služeb vyzvaly vládu, aby s nimi začala co nejdříve jednat o navýšení platů pro příští rok. Předáci se dnes dohodli na dalším společném postupu a sestavili vyjednávací tým. Dál požadují pro učitele přidání o 15 procent, pro neučitelské profese a zdravotníky o deset procent a pro ostatní o osm procent. ČTK to po odpoledním jednání odborářů a odborářek řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Informuje ČTK.
Pocit štěstí v Česku sílí. Nejspokojenější jsou studenti a mladí lidé
Češi jsou s kvalitou svého života stále více spokojeni. Ukázal to průzkum Českého statistického úřadu. Na stupnici od 0 do 10 hodnotili dotazovaní svůj život známkou 7,4, což je o půl bodu více než před pěti lety. Nejvíce šťastní jsou lidé v hlavním městě a Karlovarském a Libereckém kraji. Informuje iDNES.
Za 30 let ubylo sňatků a dětí, život se protáhl a seniorů přibývá
Česká společnost se za tři desetiletí od listopadu 1989 výrazně proměnila. Roste podíl lidí, kteří zůstávají svobodní. Ubylo sňatků a přibylo rozvodů. Dětí se rodí méně a téměř polovina z nich přichází na svět mimo manželství. Život se o několik let prodloužil a podíl seniorů se zvyšuje. I přes stárnutí ale republika nevymírá, a to hlavně díky přílivu cizinců. Těch v zemi žije šestnáctkrát víc než na konci komunistického režimu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Informuje ČTK.
Stále více lidí mění své profese, školí se na ajťáky. Firmám chybí 30 tisíc IT expertů
Vystudovali filozofickou fakultu, ekonomiku nebo učitelství, teď se ale narychlo rekvalifikují. Stále více Čechů prochází bleskovým školením, aby mohli začít pracovat v IT firmách. Těm v poslední době zoufale chybí tisíce lidí a částečným řešením tohoto problému jsou právě zaměstnanci přeškolení z jiných oborů. I pro ně je změna výhodná, coby ajťáci si mnohdy po určité době vydělají více než ve své původní profesi. Tématu se věnují Hospodářské noviny.
Prestiž povolání: Učitelé jsou na čtvrtém a pátém místě
Na prvním místě v žebříčku se umístil lékař, s více než desetibodovým odstupem následují vědec spolu se zdravotní sestrou. Na dalších místech jsou učitel na vysoké škole (odstup 5 bodů) a učitel na základní škole (odstup další 2 body). Uvedené pořadí se od roku 2004 (začátek měření) nezměnilo, s tím, že zdravotní sestra byla dodatečně zařazena do seznamu profesí v roce 2011. Do té doby byl na pátém místě programátor (letos desátá příčka).
CVVM zveřejnilo zprávu z pravidelného výzkumu na téma "prestiž povolání".
Celý první semestr doučujeme studenty základy – hlavně matematiku a chemii, říká prorektor VŠCHT Milan Pospíšil
„Nejvíce diskutované je v současnosti regionální školství, které bylo v minulosti až přespříliš decentralizované. K tomu došlo už v dobách paní ministryně Buzkové. Výsledkem bylo, že školy ztratily přímou metodickou a podpůrnou vazbu na ministerstvo školství hlavní slovo mají zřizovatelé, v případě základních škol obce a v případě středních školou pak kraje. A často se stává, že na malých obcích není v silách zastupitelstva se o tu svoji školu kvalitně postarat, to se týká především věcí spojených se zajištěním provozu, a pak padá na bedra ředitele školy ohromné množství administrativy. Ředitelé základních škol jsou pak často přetíženi a nemají čas řídit samotnou výuku. Takže se ukazuje, že to byla chyba, a nyní se řeší, jak to napravit, jak ředitelům škol pomoct,“ říká v rozhovoru pro magazín Reportáže z průmyslu prorektor VŠCHT Milan Pospíšil.
‚Bude to likvidační.‘ Ministerstvo financí chce zrušit zálohy na sociální projekty z evropských dotací
Ministerstvo financí v čele s Alenou Schillerovou (za ANO) chce změnit pravidla pro vyplácení dotací z Evropského sociálního fondu. Peníze na takzvané měkké projekty by tak měli žadatelé v příštích letech čerpat až zpětně. Ministerstvo školství, které vede Robert Plaga (ANO), je pro zachování stávajícího modelu. „Financování ex-post považujeme za likvidační. Příjemci by si museli brát půjčky, aby projekt mohli vůbec rozjet, což by veškeré aktivity prodražilo, zpomalilo, a především ohrozilo kvalitní projektové záměry,“ uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Informuje server iROZHLAS.
Lucie Zormanová: Inspirace pro práci s dětmi s ADHD v mateřské škole
Děti s ADHD jsou neklidné, nesoustředěné a impulzivní, nepředvídatelné. Při práci s těmito dětmi je důležité pochopit a uvědomit si jejich potřeby a na tomto základě vytvářet vhodné podmínky, vhodné prostředí pro práci s těmito dětmi. Pedagog tak vlastně pomáhá dítěti nalézt cestu, jak se vyrovnat se svou odlišností a jak rozvíjet své pozitivní, silné stránky.
Jaroslav Mašek: iPrázdniny s učiteli 8: Moje prázdninové přání v grafice
Letní vyhazovy kantorů jsou letos výjimkou
Nešvar minulých let se podařilo úspěšně vymýtit. Ještě před pár lety mohli ředitelé škol šetřit na mzdách kantorů tak, že jim sepsali pracovní smlouvu na dobu určitou, a to od září jen do června.
Mnohým nezbývalo než na to kývnout a v létě se přihlásit na pracovní úřad. Zákonná úprava však s potupnou praxí zatočila. Počet školských zaměstnanců evidovaných na Úřadu práce sice úderem prázdnin vzrostl, ale ne tak dramaticky, jako tomu bylo celá léta před změnou zákona. Informuje deník Právo.
MŠMT důrazně nesouhlasí s hlavními závěry zprávy NKÚ k digitálnímu vzdělávání
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy obdrželo kontrolní závěr Nejvyššího kontrolního úřadu k rozvoji digitálního vzdělávání v České republice. Ač lze říci, že oblast digitálního vzdělávání měla být za minulých vlád podporována výrazněji, s hlavními závěry této kontrolní zprávy důrazně nesouhlasíme.
Digitalizace vzdělávání: Školám chybí peníze a MŠMT neplní klíčové úkoly
Nejvyšší kontrolní úřad prověřil opatření a projekty, které měly v letech 2011 až 2018 podpořit rozvoj digitalizace vzdělávání na základních a středních školách. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) ani po pěti letech od schválení strategie digitálního vzdělávání nestanovilo a do škol nezavedlo standard klíčových dovedností žáků v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Problém pro rozvoj digitalizace vzdělávání představuje i její financování. To je silně závislé na prostředcích z fondů EU.
Pokud stát nepodpoří učiliště, za deset let nebude mít kdo pracovat rukama, říká šéf Skansky Jurka
"Odhaduji, že více než třetině dělníků je přes 55 let. V tom vidím problém nejen českého stavebnictví, ale obecně českého průmyslu. Jsem přesvědčen, že pokud nedojde k nějakému zásahu státu ve smyslu podpory učňovského nebo středního školství, tak tu za deset let nebude mít kdo pracovat rukama," říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny Michal Jurka, prezident společnosti Skanska Česká republika a Slovensko.
Julie Hrstková: Duha prošla Prahou, temnota v srdci zůstala
„Deštivou sobotní Prahou prošel Prague Pride, průvod na podporu LGBT komunity byl vyvrcholením týdenního programu, který zahrnoval přednášky, workshopy, mši i řadu kulturních akcí. Akce dostala veřejnou podporu od pražského magistrátu, jehož primátor, jinak člen tradiční rodiny, se účasti nezalekl. Až potud se zdá, že byla celá akce zalitá sluncem (i při vědomí sobotního deště) a požehnáním. Nebyla,“ komentuje Julie Hrstková pro Hospodářské noviny.
Michael Šebek: Je jedno, co dnes potřebují firmy a společnost. Děti budou žít v budoucnosti a na tu je třeba se připravit
Žijeme v době, kdy o budoucnosti víme pouze to, že se bude rychle měnit. „Musíme rozvíjet dovednosti, které se hodí v každé době: logické, kritické, tvůrčí myšlení, tvořivost, všeobecnou šikovnost ve stylu hnutí making. Ale také schopnost komunikovat s lidmi, roboty, umělou inteligencí. Podstatná je flexibilita, nutnost připravit se na změnu,“ říká profesor Michael Šebek v rozhovoru pro Radiožurnál.
Vít Rakušan: Ve školství nejsou jen pravdoláskaři, kteří chtějí, aby si děti hrály, a Václav Klaus, který chce, aby se učilo.
„Dobré máme mateřské školy a i první stupeň základní školy, ty jsou ve světovém srovnání spíš nadprůměrné. Ale výš už je co měnit. Především máme moc středních škol, některé jsou horší, ale přežívají. Zřizují je kraje a krajští radní si pak ty školy nedovolí zrušit, protože se vždycky objeví petice rodičů. Navrhneme akreditační komise podobné těm vysokoškolským i pro krajské školství. Nebo: proč má Česká republika v rámci OECD největší podíl žáků, kteří zůstávají ve vzdělanostní kategorii svých rodičů? V Německu i ve Finsku jsou střední školy a gymnázia navzájem prostupné, takže děti mohou v růstu nahoru za pochodu přestupovat,“ říká poslanec a bývalý učitel Vít Rakušan v rozhovoru pro Týdeník Echo.
Kvůli růstu cen ubytování stoupá zájem studentů o lepší pokoje na kolejích
Dříve jako jedna z těch horších možností, dnes nutnost. Zájem o studentské koleje roste. Na vině je stoupající cena nájemního bydlení i nedostatek bytů na trhu. Přispívá k tomu i větší počet vysokoškoláků a zahraniční studenti. Některé pražské univerzity tak budou muset zájemce zřejmě odmítat. Reportáž přináší iDNES.
Thilo Sarrazin: Jak zastavit islamizaci Evropy. Důležitou roli hraje školství.
Bestsellerem se podle očekávání stala nová kniha politika a esejisty Thilo Sarrazina. Věnuje se v ní opět problému „islamizace Evropy“. Podle kritiků je Sarrazin rasista, islamofob a xenofob, který se navíc nevyzná v koránu a arabském světě. Jeho obhájci naopak zdůrazňují, že na rozdíl od politicky korektních politiků a intelektuálů dokáže popsat problémy spojené s migrací. Lidové noviny přinášejí pohled na novou Sarrazinovu knihu Feindliche Übernahme: Wie der Islam den Fortschritt behindert und die Gesellschaft bedroht (Nepřátelské převzetí. Jak islám brání pokroku a ohrožuje společnost).
Vědci: Změny v produkci potravin a přístupu ke krajině jsou pro stabilní klima podobně důležité jako konec fosilních paliv
Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) ve čtvrtek v Ženevě zveřejnil novou zprávu, zaměřenou na půdu, krajinu a zemědělství. Po loňské zprávě o možnostech, jak zabránit oteplení planety o více než jeden a půl stupně Celsia, jde o další naléhavé varování vědců, že bez zásadních řešení v produkci potravin a péči o krajinu nebude možné splnit požadavky Pařížské klimatické dohody ani zajistit dostatek potravin pro světovou populaci.
Vědci tvoří matematické vzorce ulic, aby je ochladili
Vědci z Ústavu informatiky Akademie věd ČR ve spolupráci s dalšími evropskými výzkumnými pracovišti vyvinuli městský klimatický model. Ten dokáže detailně simulovat průběh teploty nebo pohyb škodlivého znečištění vzduchu v tak malém prostředí, jakým může být rozpálená městská ulice. Měření a následně vytvořený model pak ukazují, že se teplo nebo znečištění z aut šíří v každé ulici jinak. Na základě simulací lze přizpůsobit třeba výsadbu zeleně nebo vybrat vhodnější materiál na fasády domů. Informují Hospodářské noviny.
Aktualizace: Policie už zná totožnost dívek, které na sociální síti hrozily sebevraždou
Se začátkem školy bude chybět 6000 učitelů. Ministerstvo chce za katedry dostat nepedagogy
„Je prima se takhle začátkem srpna dozvědět, že kolegyně s podepsanou smlouvou nenastoupí. Nenašel by se tu někdo, kdo by chtěl pár hodin fyziky a matiky na naší krásné škole,“ ptají se na sociální síti Základní škola Nebušice. Je to jen jeden příklad z mnoha, jak se školství potýká s nedostatkem vyučujících. Ředitelům totiž bude od září scházet přibližně 6000 učitelů. Ministerstvo školství to zjistilo v rámci mimořádného celorepublikového šetření. K tématu se vrací Seznam Zprávy.
Každá koruna k dobru. Učitelé využívají povinné dovolené i na přilepšenou
Částečné úvazky má spousta učitelů celoročně. Situace v peněženkách učitelů z regionů není tak napjatá jako jejich kolegů z hlavního města. Náklady v Praze jsou často mnohonásobně vyšší, jedním z hlavních problémů je sehnat finančně dostupné bydlení. Dlouhé volno tak vybírá část učitelů k tomu, aby si k platu trochu přivydělala. Jsou to většinou ti mladší nebo s malými dětmi a hypotékou.
Reportáž přináší iDNES.
Zora Dušková: Sexuálním zneužíváním je dnes ohroženo každé dítě
„Statistiky už před patnácti lety tvrdily, že útok sexuálního zneužití v nějaké kontaktní formě zažila každá čtvrtá dívka a každý sedmý chlapec. Když rok 2011 vyhlásila Rada Evropy rokem prevence sexuálního násilí na dětech, potvrdila kampaň One in Five statistiky, s nimiž jsme pracovali už na začátku milénia. To však mluvíme jen o kontaktní formě zneužívání. Přibylo totiž další obrovské riziko v podobě kyberprostoru, kde sice nedochází k dotekům, ale objevují se nové formy zneužívání dětí, ať už v chatech či když se jim otevírají stránky s pornografickým obsahem,“ říká ředitelka Dětského krizového centra Zora Dušková v rozhovoru pro magazín Ona DNES.
Sbírka řešených úloh z aplikované matematiky – elektro
Sbírka řešených úloh z aplikované matematiky pro střední školy pro technické obory s elektrotechnickým základem je součástí materiálů vydaných NÚV k podpoře výuky matematiky na středních a vyšších odborných školách. Navazuje na obdobně koncipovanou sbírku řešených úloh z aplikované matematiky pro střední školy se strojírenským základem.
Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky na období 2019-2023
„Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky na období
2019-2023 obsahuje tři klíčové cíle: 1) více peněz za kvalitní práci pedagogů, 2) dokončení revize kurikula a podpoření implementace inovovaných RVP do škol, 3) zlepšení řízení škol a školských zařízení zefektivněním spolupráce centra a středního článku řízení (krajské úřady),“ píšou autoři konečné verze dokumentu, který zpracovalo MŠMT. Přinášíme předmluvu dokumentu.
Afrika popírala AIDS, Evropa zpochybňuje očkování. Fake news ovlivňují všechny sféry života, říká vědec
Profesor matematiky, vědec a prezident Mezinárodní vědecké rady Daya Reddy přijel z Jihoafrické republiky do Prahy přednášet sedmi stovkám vědců o problematice fake news. "Jihoafrický prezident dlouho popíral spojitost mezi HIV a AIDS. Tisíce lidí kvůli tomu předčasně zemřely," uvedl příklad ze své země Reddy na kongresu logiky, metodologie a filozofie vědy a techniky, který se v těchto dnech koná v pražských Dejvicích. Rozhovor přinášejí Hospodářské noviny.
Hrozí, že ministerstva nesplní závazek zveřejňovat všechny materiály podpořené z veřejných peněz pod otevřenou licencí
Z materiálů jako jsou brožury, slovníky, mapy apod., které vznikly za podpory veřejných grantů a fondů, by měli mít užitek všichni, ne pouze příjemci dotací. Ministerstva školství a sociálních věcí se proto zavázala, že podmínkou bude pro příjemce souhlas se zveřejněním všech výstupů pod veřejnou licencí, aby kdokoliv další mohl materiály používat, upravovat a pak následně šířit.
Studovat v zahraničí nebo najít práci pomůže po střední škole dodatek k osvědčení
K maturitnímu vysvědčení, výučnímu listu a vysvědčení o závěrečné zkoušce dostalo na konci letošního školního roku téměř 54 000 absolventů Europass – dodatek k osvědčení. Dodatek slovně popisuje obecné a odborné kompetence absolventa a jde o jediný oficiální doklad vysvětlující obsah a úroveň kvalifikace včetně možného uplatnění na trhu práce. Využijí ho především lidé, kteří hledají práci nebo studijní příležitosti v zahraničí. Letos ho ve spolupráci s Národním centrem Europass vydalo svým absolventům 637 českých středních škol.
Do šetření Eurostudent se zapojilo na 35.000 studentů
Ve škole vidíme, co to s dětmi dělá, když doma zažívají násilí, říká učitelka. A tak se rozhodla spolu se žáky uspořádat benefici…
Žáci jedné základní školy v Praze 6 připravili benefici pro neziskovku, která pomáhá dětem ohroženým domácím násilím, hned v několika předmětech se zamýšleli nad tématem násilí a manipulace, a ještě zažili hřejivý pocit, že i oni dokážou někomu pomoci. „Možná si i uvědomili, že se oproti jiným dětem mají dobře, to taky není na škodu,“ říká učitelka Karolína Valerová, která celou akci vymyslela. Reportáž přináší magazín Rodiče vítáni.
Autista nahlásil šikanu. Učitel místo pomoci nechal sepsat seznam jeho chyb
Když desetiletý britský chlapec trpící lehčí formou autismu oznámil svému učiteli, že ho jeho spolužáci šikanují, očekával u pedagoga zastání. Ten ale vyzval ostatní studenty, aby vytvořili seznam důvodů, proč nemají chlapce rádi. Postižený žák poté musel své špatné vlastnosti napsat na plakát a vyvěsit ho v učebně. Informuje iDNES.
Zbyly statisíce ze stipendií. Posloužit mohou pro učitele
V krajích se liší neúspěšnost u maturit, nejvíc na učilištích
Mezi kraji v ČR jsou výrazné rozdíly v podílu středoškoláků, kteří nezvládli maturitní zkoušku. Nejvíce se neúspěšnost u maturit liší na učilištích a nástavbách. V různých částech země je to až o zhruba 30 procentních bodů. Nejmenší rozdíly jsou na gymnáziích, a to kolem dvou procentního bodů. Nejúspěšnější jsou maturanti v Praze či ve Zlínském kraji, nejhůře jsou na tom v Ústeckém a Karlovarském kraji. Vyplývá to z analýzy výsledků maturitních zkoušek v letech 2013 až 2018, kterou vypracoval Cermat. Informuje ČTK.
Startují semináře pro úředníky k reformě financování
V srpnu a září se bude konat další kolo seminářů pro úředníky k reformě financování. Zástupci MŠMT budou školit úředníky obcí s rozšířenou působností a krajských úřadů. Další semináře na téma změny financování asistentů pedagoga se budou pořádat pro zástupce základních škol se speciálními třídami a škol speciálních. Celkem by se mělo proškolit kolem 1500 účastníků.
Veronika Hurdová: Asi žádná škola dítě nenaučí přemýšlet o tom, kdo je
„Když sledujete malé dítě, které ještě není zasažené školou, vidíte, že si jde po své ose. Velmi dobře ví, co chce dělat, je hodně aktivní. V tom, co mu dává smysl, má vlastní motivaci, jede jako drak. Škola udělá to, že chce dát všeobecný rozhled, to znamená dorovnat všechny děti do stejné úrovně v několika vybraných oblastech. Ty vybral úředník, jsou pro všechny děti v republice stejné, možná to v životě nebudou potřebovat a dosavadní vnitřní motivaci musí nahrazovat vnější,“ říká v rozhovoru pro Lidové noviny spisovatelka a bloggerka Veronika Hurdová, která své tři děti učí sama doma.
„Domácí školství“ nabírá na popularitě
Čím dál víc českých rodičů má pocit, že tradiční škola v jejich potomcích hasí kreativitu a formují je do hromadné šablony. V září 2015 bylo individuálně učených dětí 1339, loni už 3232.
„Přibývá i dětí, které se pod hlavičkou domácího vzdělávání učí ve skupinkách pod vedením učitelky, v komunitních školách,“ říká Judita Kapicová, pedagožka z Asociace domácího vzdělávání. Tématu se věnují Lidové noviny.
MŠMT aktualizuje Metodický výklad k odměňování ve školách
Dívek s anorexií stále přibývá. K podvýživě se podněcují na internetu
Dnes je každý uživatel populární sociální sítě Instagram několik ťuknutí na displeji mobilu od světa, kde si dívky vzájemně porovnávají své fotky trčících žeber, vyhublých paží a propadlých tváří. Fotí si i drobné misky ovoce, které jsou to jediné, co za den snědly. Sdílejí motivační rozpisy diet, které vybízejí k tomu, aby v průběhu měsíce několik dnů úplně hladověly a po jeho zbytek přijaly jen tolik kalorií, že je to uvrhne do těžké podvýživy. Redakce iDNES shromáždila příběhy mladých dívek, které se i kvůli speciální komunitě na sociálních sítích ocitly na hranici života.
Jaroslav Mašek: iPrázdniny s učiteli 7: Moje prázdninová infografická hádanka
Robert Plaga: Učitelé 45 tisíc měsíčně dostanou
Natálie Macošková: Vzdělávání by se mělo více zaměřit na utváření našich vlastních názorů
„Vzdělávání by se mělo více zaměřit na utváření našich vlastních názorů, protože k tomu se dostáváme málokdy. Většinou výuka probíhá frontálně, kdy učitel jen předává fakta, která jsou daná, ale už se o ničem dalším nediskutuje,“ říká v rozhovoru pro magazín Perpetuum Natálie Macošková z vedení České středoškolské unie. Rozhovoru se účastnil také její kolega Mikuláš Misterka.
Výzkum: Nenávist je nakažlivá
„Ve světě často vidíme, jak spolu lidé z různých etnických skupin dlouhá léta bez problémů žijí, pak ale nastane nějaký menší konflikt, který postupně přeroste v něco mnohem vážnějšího. Nás zajímalo, jestli k tomu může dojít v důsledku toho, že se izolovaní jedinci začnou chovat nesnášenlivě, načež se ona nesnášenlivost začne šířit mezi ostatní lidi,“ říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny ekonomka Julie Chytilová. Rozhovoru se účastnil také její kolega a manžel Michal Bauer.
Seminář Evropská a online dimenze kariérového poradenství 2019
Nejen za prací, ale i za studiem. Cizinců ve školách za 15 let trojnásobně přibylo
V Česku žije přes 570 tisíc cizinců - více než třetina z nich v Praze, mnoho dalších pak v průmyslových oblastech. Nejvíce je Ukrajinců, následují Slováci, Vietnamci a Rusové. Stále více cizinců do Česka míří také za vzděláním, za patnáct let jich trojnásobně přibylo a na vysokých školách tvoří už 15 procent všech studentů, na některých jde ale až o čtvrtinu. Vyplývá to z aktuálních údajů projektu Česko v datech. Informuje deník Aktuálně.
Facebook v Česku maže příspěvky o Tommym Robinsonovi. Nepřípustné, shodují se experti
Sociální síť Facebook v Česku odstraňuje příspěvky obsahující jméno britského ultrapravicového aktivisty Tommyho Robinsona. Podle mediálních expertů jde o vůbec první zaznamenaný případ, kdy sociální síť lokálně maže všechny příspěvky pouze kvůli tomu, že obsahují jméno konkrétní osoby. Zároveň se shodují, že jde o chybný krok, neboť nemá oporu v pravidlech facebookové komunity. Informuje deník Aktuálně.
Návrh na sabatikl neřeší, kde by školy sehnaly za učitele zástup. Nárok na volno by ihned mělo 80% učitelů.
V Poslanecké sněmovně čeká na hlasování zákon, který by zavedl sabatikl na základních a středních školách. Projde-li, bude mít učitel po deseti letech praxe nárok na pět až dvanáct měsíců placeného volna od školy. Zákon, který připravilo hnutí STAN, počítá s tím, že tento čas učitelé využijí především ke vzdělávání ve své profesi. K tématu se vrací MF DNES.
Tomáš Zima: Nejvíce mi vadí zlovůle institucí, které dovolily, aby do dluhových pastí padaly i děti
„Projekt Česko! A jak dál? vznikl loni na podzim v rámci 100. výročí vzniku Československa. Uvědomujeme si, že stoupá třetí role univerzit, které už nejen vzdělávají a bádají, ale také hojně komunikují se společností a zapojují se do řešení jejích problémů... Definovali jsme témata, která se přímo dotýkají občanů, ať už jde o dluhové pasti a exekuce, kvalitu potravin, nebo sucho. Kromě toho jsme se zabývali společensky závažnými otázkami, jako jsou bezpečnost nebo budoucnost Evropské unie,“ říká v rozhovoru pro Deník rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Centra popularizující vědu prodělávají miliony ročně i přes vysokou návštěvnost, stát je dotovat odmítá
Ombudsmanka: Na výdaje na školáka lze žádat úřad práce o jednorázovou dávku
Výzva k předkládání žádostí o poskytnutí dotace v rámci OP Zaměstnanost
Karel Lippmann: Učitel v silovém poli moderní vědy. („Vědění je síla.“ Francis Bacon)
O pozitivním vlivu moderní vědy na život člověka se téměř nepochybuje. Rozšiřuje lidské poznání, pomáhá odstraňovat bídu, hlad, mnohé těžké nemoci, dřinu, atd. Zejména druhá světová válka její prestiží poněkud otřásla, vznikl postmodernismus, ten je však v některých ohledech a podobách vůči ní příliš destruktivní, její pozitiva bagatelizující, obecně těžko přijatelný, značně nesrozumitelný a nadměrně vágní. Skutečnost je mnohem složitější, než aby bylo možné jednu její podobu odstranit a nahradit ji podobou jinou, zcela opačnou. Tato složitá situace pak klade i stále větší nároky na vzdělávání.
Základní školy ve Zlínském kraji dostanou peníze na vybavení dílen
Vrátit žáky do školních dílen, aby získali alespoň základní znalosti a rozvíjeli manuální zručnost, chce vedení Zlínského kraje. Přišlo proto s nabídkou pro základní školy – pomůže jim zaplatit vybavení dílen. Ty totiž na většině škol v minulosti zanikly a musí se tak budovat zcela od začátku.
Jedna škola může získat od 50 do 150 tisíc. Pro tento kalendářní rok je připraveno z rozpočtu kraje pět milionů korun. Při čerpání maximální výše dotace by tak částka vystačila pro 33 škol. Informuje iDNES.
Prázdniny na sociálních sítích ministerstva
Školní lavice v letních měsících sice zejí prázdnotou, ale i tak je pořád o čem mluvit. A protože se i naše sociální sítě přepnuly do prázdninového módu, snažíme se vám během léta přinášet ty nejzajímavější události a videa z předešlého školního roku. Co všechno tedy na sociálních sítích ministerstva najdete?
DISKUSE
Témata článků
Knihkupectví
Nejčtenější články
Články dle data
Učitelské listy
Nabídka práce
Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ
Tento server dodržuje právní předpisy
ISSN 1213-6018


Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.