Částečné úvazky má spousta učitelů celoročně. Situace v peněženkách učitelů z regionů není tak napjatá jako jejich kolegů z hlavního města. Náklady v Praze jsou často mnohonásobně vyšší, jedním z hlavních problémů je sehnat finančně dostupné bydlení. Dlouhé volno tak vybírá část učitelů k tomu, aby si k platu trochu přivydělala. Jsou to většinou ti mladší nebo s malými dětmi a hypotékou.
Reportáž přináší iDNES.
„Když uvážím nějaké peníze navíc z brigád, jsem na tom finančně poměrně dobře. Na druhou stranu, za samotné učitelství mám kolem 24 000 korun čistého, což vzhledem k investované snaze není úplně mnoho. Druhou práci mám tak hlavně proto, abych si vůbec něco našetřil,“ vykresluje učitel přírodopisu, který si chce zároveň dalším úvazkem dokázat, že se může věnovat i něčemu jinému, pokud by se rozhodl školství opustit.
Celý text naleznete zde
4 komentářů:
S vedlejším přivýdělkem k platu ve školství jsem začala v roce 1988 a v podstatě si ho udržuji dodnes. Nevím, co jsou to dva měsíce dovolené v kuse. Naposledy jsem si je dovolila před dvaatřiceti lety. A to vůbec nejsem z Prahy.
já měl jiný systém,přes šk rok jsem měl druhé zaměstnaní a v létě měsíc odpočíval ale stejně jsem s tím nakonec seknul
Ona je to nutnost. Někteří mladí kolegové z velkoměsta s manželkou na mateřské museli. Nebo odejít ze školství.Jenže jak dlouho to kantor vydrží. Hodně záleží na předmětu a typu školy. Tělo má své limity.
Dnes je to o tom,. že učitelé musí mít nadúvazky, aby škola fungovala. A to je cesta do pekel.
Ano, pane Mirku, na částečné úvazky seženete pouze důchodce. Proto na některých školách stále důchodci učí.
Okomentovat