Pohlavek, nebo naslouchání? Rodič je silnější, moc ale nemusí zneužívat, říká Vávra

čtvrtek 29. srpna 2019 ·

Není potřeba, aby dítě cítilo, že prohrálo. Rodič by měl svoji moc využívat k tomu, aby do výchovy vnesl vyspělejší přístupy mezilidských vztahů a ne aby díky tomu získal jen to, co zrovna potřebuje, míní terapeut a lektor kurzů Výchovy bez poražených Jan Vávra. Dítěti se snažím naslouchat, když mu dám pohlavek, tak jen ukážu, že jsem silnější, říká. Rodičovství máme tendenci buď reprodukovat tak, jak jsme ho sami zažili, nebo dělat úplný opak, ale ani tahle snaha nefunguje, dodává. Rozhovor přináší DVTV.Celý rozhovor ke stažení naleznete zde

1 komentářů:

E.Kocourek řekl(a)...
29. srpna 2019 v 8:13  

Není potřeba, aby dítě cítilo, že prohrálo.

Celá představa, že někdo vyhrává a někdo prohrává, je nesmyslná. Výchova není hra. ////

Dítěti se snažím naslouchat

Když odpovídá na můj dotaz nebo když cosi sděluje. Ne když lže nebo nesmyslně blábolí. ////

jen ukážu, že jsem silnější

O tom, že je rodič silnější, nesmí dítě nikdy pochybovat. Tudíž to ani nemusí řešit. ////


... ale ani tahle snaha nefunguje

Je otázka, zda autor ví, co funguje. ////

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.