Češi patří k nejobéznějším v Evropě. Každé čtvrté dítě trpí nadváhou

sobota 17. srpna 2019 ·

„Nadváhu má dnes skoro 25 procent dětí, téměř 154 tisíc dětí je obézních, z toho 34 tisíc má extrémní obezitu,“ říká dětský obezitolog Zlatko Marinov z FN Motol. Počet dětí s nadváhou se za posledních 25 let zdvojnásobil. Podle aktuálních celoevropských dat patří Češi v Evropě k nejobéznějším. Hůře jsou na tom jen lidé na Maltě, v Maďarsku a v Británii. „V roce 2020 bude obézní až třetina Čechů,“ píše časopis Annals of Agricultural and Environmental Medicine ve své aktuální mezinárodní studii. Tématu se věnují Hospodářské noviny.


Podle lékařů může za narůstající počet dětí s nadváhou především nedostatek pohybu. Na většině škol mají jen dvě hodiny tělocviku týdně, podle obezitologů je to málo. „Naše babičky chodily do školy pěšky několik kilometrů, dnes vozí rodiče děti až ke dveřím autem. Bylo by dobré zařadit do výuky alespoň hodinu tělocviku denně,“ říká pražská obezitoložka Petra Šrámková.

Ministerstvo školství ale s podobnou změnou nepočítá. „O plošném navýšení hodin tělocviku neuvažujeme, muselo by to být na úkor jiných předmětů,“ odpovídá mluvčí Aneta Lednová.


Celý text naleznete zde

1 komentářů:

rváčkazvesela řekl(a)...
17. srpna 2019 v 9:05  

Co jiného čekat, když výchova v rodině je o tom "Co chceš ke snídani...obědu..." Výběr je jasný - uzeniny, "cereálie", které mají vysoký obsah cukru...a v rodině to začíná...ale proč nosit dříví do lesa, všichni to víme.
Byli jste se někdy podívat do školní jídelny, co ty děti jedí? Nic.. téměř nic. Školní jídelny jsou potěmkinovské vesnice a dítě se nají v sámošce za rohem - brambůrkama - pardon chipsy...musím se vyjadřovat, tak aby mi mládež roumněla.
Žijeme v době Cochcárna a na více hodin tělocviku nejsou peníze. Mimochodem efektivita hodin se třiceti žáky a s polovinou, která se omlouvá, že bolíbříško - to omlouvání-důvody musíte nějak administrovat...ten čas,co tu uplyne....
A sportovní oddíly jsou drahé a hlavně na výkon, přirozený pohyb neexistuje - dítě musí být stále pod dozorem. Máme co jsme si spískali - tedy ti rodičové pískají:-)
Ale nebojte, brzy to nějaký vědec z Ameriky odhalí a pak teprve to bude pravda....

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.