Zkušená učitelka: Děti jsou dospělejší a nemají tolik času

čtvrtek 29. srpna 2019 ·

„Podle mě se páťák před třiceti lety a páťák dneska liší. Dnes je páťák vlastně dospělý človíček. Na dětech je znát to, že díky rodině a společnosti, ale také cestování a internetu, mají mnohem větší rozhled. Pro mě jako pro učitele nastala změna v tom, že encyklopedické učení už nemá smysl, je to ztráta času,“ říká v rozhovoru pro MF DNES Silvie Žeková, která přes 30 let učí na základní škole.


V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi:

Co je podle vás důležité ve výuce dnes?

Je důležité, aby si děti uměly to, kdy kdo umřel a narodil se, vyhledat, měl pojem o časové ose a uměl pracovat se souvislostmi. Další věcí je, aby děti uměly pracovat v týmu, protože dnešní práce vyžaduje, aby se uměly podřídit, vést, prosadit se. To vnímám jako velký rozdíl.

A co oceňujete na dnešní době?

Já se jako učitelka cítím mnohem svobodněji než tenkrát a myslím si, že se tak musí cítit každý. Když má učitel štěstí, tak ho vedení školy nechá pracovat s dětmi a rodiči v rámci povinností, které se mají ve škole probrat, svobodně. A to je to, co mě baví. To tenkrát nešlo, jak z důvodů politických, tak i ekonomických. Lidi to tehdy možná ani nenapadlo, protože jsme byli hrozně sešňěrovaní, a to dnešní učitel už být nemusí. I když to záleží na vztazích na jednotlivých školách.


Celý rozhovor naleznete v MF DNES

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.