„V systému tuzemského školství, byť jsme jej jako země v posledních dvaceti letech nepodporovali úplně tak, jak bychom měli, je celá řada velmi kvalitních lidí. Takže ano, důvěru mám,“ říká v rozhovoru pro Lidové noviny ministr školství Robert Plaga.
Robert plaga (msmt.cz) |
Přinese nový školní rok nějaké zásadní změny, novinky?
Z pohledu učitelů nevidím nic zásadního, čeho by se měli obávat. Z pohledu systémového se v souladu s programovým prohlášením vlády snažíme dostat do školství finanční prostředky, které jsme slíbili... To zásadní, u čehož doufám, že výuku nepoznamená, ale naopak výhledově zkvalitní, je přechod na nový způsob financování. Od ledna 2020 – z pohledu státního rozpočtu, ale v náběhové fázi již od září – totiž přecházíme na nákladově normativní systém.
V jednom z posledních rozhovorů s vámi, jenž vyšel v Právu, jste uvedl, že jste se sešel s asi 600 řediteli škol. Co vám nejvíce vytýkali, co je trápí? Tedy kromě peněz, samozřejmě...
To, co je „trvalkou“, bývá vysoká administrativní zátěž. Avšak sami ředitelé přiznávali, že ta primárně nejde za ministerstvem školství, nýbrž souvisí s tím, že školy mají svoji vlastní právní subjektivitu. A tím pádem tlaky a nové úkoly či povinnosti, jež na ně dopadají, jdou též z jiných ministerstev i z krajských úřadů. Lékem, který by jim mohl ulevit, bude snaha o redukci údajů a podkladů; myslím si, že výhledově by mohl pomoci resortní informační systém. Abychom měli téměř jistotu, že žádná data nebudou vyžadována duplicitně.
Nedávno jste v tisku tvrdil, že čeští učitelé se na konci roku 2021 dostanou na průměrný plat ve výši 45 tisíc korun hrubého. Je to vskutku reálné? Je to reálné.
Vycházíme z čísel, jež máme za rok 2018, a víme, kolik peněz jsme do systému pustili pro rok 2019 a co je v prvním návrhu rozpočtu pro rok 2020 i ve střednědobém výhledovém rámci. Je to designováno tak, abychom vládní závazek, ve kterém jsme slíbili navýšit během čtyř let průměrný plat o padesát procent, splnili. Podíváme-li se na nějaký časový snímek za posledních dvacet let, podobné masivní přidání za čtyři roky po sobě tady nebylo. V tuto chvíli to lícuje tak, aby to koncem roku 2021 bylo skutečně oněch 45 tisíc korun hrubého. Přesně se to dozvíme v dubnu 2022.
Celý rozhovor naleznete v Lidových novinách
5 komentářů:
Proč se vždy opomene v této souvislosti uvést informace, že obdobně rychle rostla i průměrná mzda v ČR? Platy tudíž vzrostly i všem dalším profesím...
Tak určitě! Učitelé si přijdou na pěkných 45 000 prodloužením měsíce na 40 kalendářních dnů.
Chtít na vládě ANO a ČSSD, aby se ve věci školského rozpočtu a učitelských platů vyjadřovaly kompetentně a seriózně (například v procentech počítaných vůči tzv. vyspělým zemím nebo v procentech počítaným vůči průměrnému platu vysokoškolsky vzdělaného zaměstnance v ČR), je asi příliš náročný "test všeobecné, ekonomické a sociální inteligence" této a předchozí vlády. I hloupí sedláci mívají někdy velké brambory. Pokud toto pravidlo začne být uplatňováno ve školství, ve vládě a v parlamentu, je to tragédie pro celý stát.
J.Týř
Průměrná mzda v roce 2019
Nejnovější údaje z Českého statistického úřadu (ČSÚ) z 1. kvartálu 2019 ukazují, že průměrná měsíční nominální mzda činila 32 466 Kč, což je nominální meziroční růst o 7,4 % (reálný potom o 4,6 %). Oproti 4. kvartálu se průměrná mzda zvýšila o 1,9 % (po očištění sezónních vlivů, jinak klesla).
Zkontrolujte si své výplatní lístky, o kolik více dostáváte nad průměrnou mzdu v ČR.
Vidíte tam nějaký významnější rozdíl?
Není to vlastně pořád jen udržování kroku s ostatními, aby nám neutekli moc daleko?
Přesně se to dozvíme v dubnu 2022.
Já to vím už teď. ////
Pan Plaga je sice ukázkový lhář, ale blbý není. Takže i on to ví už teď. ////
Okomentovat