Robert Plaga: Učitelé 45 tisíc měsíčně dostanou

pondělí 5. srpna 2019 ·

„V systému tuzemského školství, byť jsme jej jako země v posledních dvaceti letech nepodporovali úplně tak, jak bychom měli, je celá řada velmi kvalitních lidí. Takže ano, důvěru mám,“ říká v rozhovoru pro Lidové noviny ministr školství Robert Plaga.


Robert plaga (msmt.cz)
V rozhovoru zazní také tyto otázky a odpovědi:

Přinese nový školní rok nějaké zásadní změny, novinky?

Z pohledu učitelů nevidím nic zásadního, čeho by se měli obávat. Z pohledu systémového se v souladu s programovým prohlášením vlády snažíme dostat do školství finanční prostředky, které jsme slíbili... To zásadní, u čehož doufám, že výuku nepoznamená, ale naopak výhledově zkvalitní, je přechod na nový způsob financování. Od ledna 2020 – z pohledu státního rozpočtu, ale v náběhové fázi již od září – totiž přecházíme na nákladově normativní systém.

V jednom z posledních rozhovorů s vámi, jenž vyšel v Právu, jste uvedl, že jste se sešel s asi 600 řediteli škol. Co vám nejvíce vytýkali, co je trápí? Tedy kromě peněz, samozřejmě...

To, co je „trvalkou“, bývá vysoká administrativní zátěž. Avšak sami ředitelé přiznávali, že ta primárně nejde za ministerstvem školství, nýbrž souvisí s tím, že školy mají svoji vlastní právní subjektivitu. A tím pádem tlaky a nové úkoly či povinnosti, jež na ně dopadají, jdou též z jiných ministerstev i z krajských úřadů. Lékem, který by jim mohl ulevit, bude snaha o redukci údajů a podkladů; myslím si, že výhledově by mohl pomoci resortní informační systém. Abychom měli téměř jistotu, že žádná data nebudou vyžadována duplicitně.

Nedávno jste v tisku tvrdil, že čeští učitelé se na konci roku 2021 dostanou na průměrný plat ve výši 45 tisíc korun hrubého. Je to vskutku reálné? Je to reálné.

Vycházíme z čísel, jež máme za rok 2018, a víme, kolik peněz jsme do systému pustili pro rok 2019 a co je v prvním návrhu rozpočtu pro rok 2020 i ve střednědobém výhledovém rámci. Je to designováno tak, abychom vládní závazek, ve kterém jsme slíbili navýšit během čtyř let průměrný plat o padesát procent, splnili. Podíváme-li se na nějaký časový snímek za posledních dvacet let, podobné masivní přidání za čtyři roky po sobě tady nebylo. V tuto chvíli to lícuje tak, aby to koncem roku 2021 bylo skutečně oněch 45 tisíc korun hrubého. Přesně se to dozvíme v dubnu 2022.


Celý rozhovor naleznete v Lidových novinách

5 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...
5. srpna 2019 v 15:29  

Proč se vždy opomene v této souvislosti uvést informace, že obdobně rychle rostla i průměrná mzda v ČR? Platy tudíž vzrostly i všem dalším profesím...

Simona CARCY řekl(a)...
6. srpna 2019 v 7:42  

Tak určitě! Učitelé si přijdou na pěkných 45 000 prodloužením měsíce na 40 kalendářních dnů.

tyrjir řekl(a)...
6. srpna 2019 v 10:53  

Chtít na vládě ANO a ČSSD, aby se ve věci školského rozpočtu a učitelských platů vyjadřovaly kompetentně a seriózně (například v procentech počítaných vůči tzv. vyspělým zemím nebo v procentech počítaným vůči průměrnému platu vysokoškolsky vzdělaného zaměstnance v ČR), je asi příliš náročný "test všeobecné, ekonomické a sociální inteligence" této a předchozí vlády. I hloupí sedláci mívají někdy velké brambory. Pokud toto pravidlo začne být uplatňováno ve školství, ve vládě a v parlamentu, je to tragédie pro celý stát.
J.Týř

BP řekl(a)...
6. srpna 2019 v 11:09  

Průměrná mzda v roce 2019
Nejnovější údaje z Českého statistického úřadu (ČSÚ) z 1. kvartálu 2019 ukazují, že průměrná měsíční nominální mzda činila 32 466 Kč, což je nominální meziroční růst o 7,4 % (reálný potom o 4,6 %). Oproti 4. kvartálu se průměrná mzda zvýšila o 1,9 % (po očištění sezónních vlivů, jinak klesla).

Zkontrolujte si své výplatní lístky, o kolik více dostáváte nad průměrnou mzdu v ČR.
Vidíte tam nějaký významnější rozdíl?
Není to vlastně pořád jen udržování kroku s ostatními, aby nám neutekli moc daleko?

E.Kocourek řekl(a)...
7. srpna 2019 v 7:00  

Přesně se to dozvíme v dubnu 2022.

Já to vím už teď. ////

Pan Plaga je sice ukázkový lhář, ale blbý není. Takže i on to ví už teď. ////

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.