Vědci z Ústavu informatiky Akademie věd ČR ve spolupráci s dalšími evropskými výzkumnými pracovišti vyvinuli městský klimatický model. Ten dokáže detailně simulovat průběh teploty nebo pohyb škodlivého znečištění vzduchu v tak malém prostředí, jakým může být rozpálená městská ulice. Měření a následně vytvořený model pak ukazují, že se teplo nebo znečištění z aut šíří v každé ulici jinak. Na základě simulací lze přizpůsobit třeba výsadbu zeleně nebo vybrat vhodnější materiál na fasády domů. Informují Hospodářské noviny.
Jaroslav Resler (ustavinformatiky.cz) |
Měly by být zachovány dostatečné mezery i mezi stromy samotnými, aby nevznikla jakási hradba, která brání proudění vzduchu. „Také by neměly mít moc nízké kmeny, aby pod nimi zůstal pro proudění vzduchu volný prostor. Do budoucna by tak mohla vzniknout určitá doporučující pravidla, jejichž aplikace pomůže, aby pozitivní efekt stromů na teplotu byl co největší a přitom jejich negativní efekt na čistotu ovzduší zanedbatelný,“ dodává Resler.
Celý text naleznete zde
1 komentářů:
Vzorce máme my v chemii, a možná architekti, psychologové a lidé, kteří paličkují krajky... V matematice jsou věty, ve fyzice vztahy, modely...
A ještě bych teda chtěl dovysvětlit, jak lze vytvořením vzorce ochladit ulice. A nebo se ochlazují ty vzorce?
Okomentovat