
Přečtěte si: Učitelé kvůli inkluzi volají po informacích: Nejsme zrůdy, které brání ve vzdělání
Libor Tománek: Inkluzivní vzdělávání, aneb kdo s koho
Inkluzivní vzdělávání polarizuje odbornou i laickou veřejnost. Ministerstvo školství zdědilo inkluzi, čili ji obhajuje, seč lze. Exkluzivní školy obhajují exkluzivnost, inkluzivní inkluzivnost, speciální speciálnost, každému, co jeho jest. Nevládní svět, vždy avantgardní, je spíše názorově proinkluzivní. Územní celky jsou v očekávání, která působnost na ně bude přenesena a s jakými náklady a víceprací bude spjata. Vyjádření jsme se dočkali od České školní inspekce, vše je, zdá se, růžovější než to vypadá. Příležitosti debatovat se chopila média, s narůstající vyhroceností tématu i média bulvární. Rodiče dětí a žáků si hledají v českém školském systému - individuálně - vlastní cesty, dle svých zkušeností, představ a v neposlední řadě i možností, mj. finančních.
Tomáš Javorčík: Využití osobního vzdělávacího prostředí ve výuce
ČŠI: Tematická zpráva – Kontrola BOZ ve školách a školských zařízeních ve školním roce 2014/2015
ČŠI: Podmínky, průběh a výsledky vzdělávání ve školních klubech
Martin Feber: Robot-Learning
Nezisková organizace EDULAB otevřela v mateřské škole v Náchodě Metodické centrum pro předškolní vzdělávání
Podpora v oblasti integrace nových metodických postupů a progresivních metod do edukačního procesu, praktické ověřování didaktických možností a propojování inovativních a klasických postupů v prostředí mateřské školy a rozvoj digitálních kompetencí učitelů, to vše je posláním Metodického centra pro předškolní vzdělávání, které bylo 30. března otevřeno v mateřské škole, v Havlíčkově ulici v Náchodě.
Noc s Andersenem letos s audioknihou Malá mořská víla zdarma
Šestnáctý ročník Noci s Andersenem se bude konat 1. dubna 2016 na více než 1500 registrovaných místech po celé Evropě a ve vzdálenějších zemích, třeba v Austrálii. V České republice se bude nocovat na více než 1200 místech. Tématem letošního ročníku je 180. výročí napsání pohádky Malá mořská víla. Audiotéka se tuto akci rozhodla podpořit natočením pohádky Hanse Christiana Andersena do podoby audioknihy. I když nebudete ani na jednom z míst, můžete se zúčastnit Noci s Andersenem i v pohodlí domova právě poslechem audioknihy s hlasem Ladislava Freje.
Učitelům v tématu migrace pomáhají otevřené vzdělávací zdroje
Přečtěte si: Postiženi exkluzivitou
Přečtěte si: Válka školy a zřizovatele vyvrcholila žalobou
Přečtěte si: Inkluze v Norsku: Různorodost třídy posiluje všechny, tvrdí ministerstvo
Přečtěte si: Reportáž švýcarského deníku o inkluzi: Trosky krásné myšlenky
Přečtěte si: Inkluze v českých školách: Žák nepsal ani nečetl, pak už jen seděl
Týdeník ŠKOLSTVÍ: O vyhraném soudním sporu
Odboroví funkcionáři při obhajobě práv ostatních zaměstnanců vedou často velmi konfliktní jednání se zaměstnavateli, někdy se tak pro ně stávají nepohodlnými. Proto mají ze zákona zvýšenou ochranu před výpovědí či okamžitým zrušením pracovního poměru. Rozhovor s panem Břetislavem Heclem vedla šéfredaktorka Týdeníku ŠKOLSTVÍ Karla Tondlová.
Česká televize: Do jedné třídy Romy, do druhé „elitu“. Krásná Lípa si stojí za svým
Česká školní inspekce znovu kritizuje základní školu v Krásné Lípě i vedení města. Kontrolu tam zahájila poté, co část rodičů upozornila na segregaci romských žáků do jedné společné třídy. Nařídila nápravu v přístupu k výuce i v její kvalitě. S reakcí ale spokojená není - město postup hájí a ředitelku školy odvolat nechce.
Infografika: Jak technologie mění učebny
4. 4.: Diskusní večer na téma Škola jako laboratoř sociálních experimentů?
Ministryně jednala se zástupci České středoškolské unie
Školský ombudsman k soutěži komerčního rádia
EDUin: Reformu rámcových vzdělávacích programů komplikují protichůdné tendence
Na jedné straně potřeba upravit rámcové a následně i školní vzdělávací programy s ohledem na podporu inkluze v českých školách. Na straně druhé evidentní snaha státu zúžit oblasti vzdělávání regulacemi typu povinných přijímacích zkoušek a maturit. Protikladné tendence znesnadňují už tak v mnoha školách nepodařený přechod z jednotných osnov na systém vytváření vlastního vzdělávacího rámce.
Přečtěte si: Autistů přibývá. K základní dostanou v Brně i střední školu
Ondřej Šteffl: Chystám sérii článků a rád bych se před tím poradil se svými příznivci i odpůrci 2.
Druhý článek bude věnován naší iluzi (Potěmkinově vesnici), že víme, JAK VE ŠKOLÁCH UČIT. John Medina, kognitivní vědec, jehož kniha Pravidla mozku vyšla i u nás, napsal: „Co z těchto výzkumů (výsledky kognitivních věd za posledních cca 20 let) celkově vyplývá? Převážně toto: Pokud byste chtěli vytvořit učební prostředí nevhodné pro využití schopností mozku, nejspíš byste navrhli něco podobného školní třídě.“
Miloslav Khas: Mobily vybírat či nevybírat? To je oč tu běží!
Jan Čulík: Ostuda: Problémem jsou špatné školy, nikoliv romské děti. Dokazují to sami čeští učitelé
Nejhorším sociálním problémem Evropy je osud přibližně deseti milionů Romů, napsal týdeník Economist. Hlavním důvodem chudoby Romů je jejich nedostatečné vzdělání. Romské děti jsou odsunovány do "zvláštních" škol, buď proto, že údajně trpí duševními poruchami, anebo prostě proto, že jiní rodiče si nepřejí, aby jejich děti seděly ve škole vedle chudých, smradlavých, zaostalých dětí.
Karel Klatovský: Windows aplikace (nejen) pro školství - 25. díl
Studenti plzeňských gymnázií se připravují s vozíčkářem Janem Krauskopfem na expedici No Limits Himalaya 2016 do oblasti Malého Tibetu v Indii
Ministryně Valachová ocenila vynikající učitele
bEDUin: Skandinávské zkušenosti s inkluzí ukazují, že podstatná je politická shoda a dobře stanovená strategie
E-kniha pro vás: 100 vzdělávacích aplikací (nejen) pro školství z Windows Store
Ondřej Šteffl: Chystám sérii článků a rád bych se poradil se svými příznivci i odpůrci
Lenka Wagnerová: České školství – opravdu je to tak špatné?
Český vzdělávací systém, to je něco, o čem se v poslední době mluví ve stále negativnějších konotacích. Mezinárodní srovnávací průzkumy dopadají jednou hůře, potom zas trochu lépe, čekat na opravdu špatné výsledky by však bylo nemoudré vzhledem k dlouhodobosti procesů, které dané výsledky ovlivňují. Mluví se o poklesu úrovně maturit, ale srovnávat výsledky něčeho, co se stále mění, není zrovna objektivní. Děsíme se, že dnešní maturanti nevědí, kdy skončila která světová válka, co bylo 21. srpna… Zase ale znají plno jiných věcí.
Roman Kantor: Učitel patří k nejvíce ohroženým lidem ve vzdělávání
Dochází k výbušné devalvaci české vzdělanosti
Začíná vážně přihořívat. České školství tiše bije na poplach. Postihla ho nejen vleklá a sžírající průměrnost, ale zejména všudypřítomná povrchnost spojená s lhostejností, která plíživě ničí vzdělanost v České republice. Vytrácí se nejen dřívější obsah slov, ale všude kolem nás překypuje bující formálnost.
Roman Král: K čemu je škola dobrá?
Těžká otázka. Snad se shodneme na tom, že by měla předat některé základní znalosti (první problém: které?) Že by si měl žák osvojit určité dovednosti (hezky řečeno, ale jak k tomu učitel přispívá?). A také by si zde, ve škole, měl formovat jisté postoje (od koho?). To vše by ho mělo lépe vybavit do života, pak škola může dávat smysl.
Zdeněk Sotolář: Otvírají se další temná zákoutí kariérního řádu
Jan Bouchner: Technologická podpora digitálního vyprávění příběhů
Článek je výtahem z autorovy diplomové práce na dané téma. Shrnuje zkušenosti s nástroji při aplikaci storytellingu a předkládá přehled ověřených volně dostupných aplikací včetně jejich vyhodnocení. Samozřejmě též odkazuje na samotnou práci uloženou v repozitáři UK, která může posloužit jako studijní materiál všem, kteří budou chtít tuto metodiku ve své učitelské praxi uplatnit.
Petr Chaluš: Chceme jednotné přijímačky na střední a povinnou školku?
Novela školského zákona, přijatá 9. března sněmovnou nyní míří do senátu. Při procházení sněmovnou si kromě vládou plánované povinné školky, jednotných přijímaček a maturity z matematiky přibrala ještě odstranění Národní rady pro vzdělávání ze zákona a přidání možnosti domácího vzdělávání i na druhém stupni základní školy.
Ministryně Kateřina Valachová ke Dni učitelů
Marta Semelová: „Má-li být člověk člověkem, musí se vzdělávat.“ (J. A. Komenský)
Video: Konference Radost z poznávání
Přečtěte si: Souboj Sobotkových žen. Valachová s Marksovou do sebe „šijí“ kvůli dětem v nouzi
Obě jsou ministryněmi ve vládě Bohuslava Sobotky a obě navíc členkami ČSSD. To jim ale nebrání na sebe zaútočit. Šéfka rezortu školství Kateřina Valachová se tvrdě pustila do orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) pod taktovkou ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové. Příležitostí jí byly výsledky inspekce v pražské průmyslovce Na Třebešíně, kde žáci utýrali učitelku. Podle Valachové OSPOD nefunguje tak, jak by měl. To ovšem Marksová tvrdě odmítá.
Přečtěte si: Mám problém s »nařízenou« inkluzí
Český rozhlas: Nové technologie = pasivita. Rodiče dávají i dvouletým dětem do ruky tablet, varuje odborník
Určitě znáte rčení, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Tak právě to se dobře hodí na výsledky výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci, který upozorňuje, že celoživotní styl mladé generace je alarmující. Většina dětí neplní pohybová doporučení, tráví nadměrné množství času u počítače, roste obezita… Co proti tomu můžeme udělat?
Nejlepší mladý chemik pěti krajů je z Nového Boru
V úterý 22. března se v pardubickém ABC klubu konalo slavnostní vyhlášení 9. ročníku regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR. Klání se zúčastnilo téměř pět tisíc žáků devátých tříd ze 143 základních škol pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Kraje Vysočina. Přestože polovinu soutěžních kategorií opanovala ZŠ Cerekvice nad Loučnou, titul nejlepšího mladého chemika nakonec putoval do Nového Boru.
Slavnostního zahájení se ujal ředitel pořádající Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích Jan Ptáček a významní hosté z řad partnerů soutěže: generální ředitel společnosti Synthesia Josef Liška, děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petr Kalenda, vedoucí personálního oddělení Lučebních závodů Draslovka Kolín Vlastislav Uchytil, projektový manažer Svazu chemického průmyslu ČR Jan Kvarda a vedoucí oddělení vzdělávání Pardubického kraje Miloslava Drábková. Všichni řečníci poblahopřáli žákům k dosaženým úspěchům a zdůraznili potřebnost studia chemie a technických oborů, které nabízejí vynikající možnosti uplatnění na pracovním trhu.
Jako první byly vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší školu. Již tradičně zvítězila ZŠ Cerekvice nad Loučnou, která je stálicí Mladého chemika a každoročně obsazuje nejvyšší příčky. Druhé místo získala pardubická ZŠ Polabiny 3, rovněž jedna z nejúspěšnějších škol v historii soutěže. Třetí místo vybojovali žáci ze ZŠ náměstí Míru Nový Bor.
Soutěž o nejlepšího učitele přinesla shodné pořadí. Pomyslnou královnou kantorů se stala Dagmar Víšková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou, která si odnesla voucher na relaxační odpoledne v Lázních Bohdaneč. „Letošního vítězství si nesmírně vážím, protože konkurence byla obrovská. Neustále rostoucí úroveň soutěže klade větší nároky nejen na žáky, ale i na učitele, kteří je připravují,“ svěřila se vítězka. Druhé místo a kuponové předplatné Východočeského divadla Pardubice získal Petr Císař ze ZŠ Polabiny 3 a bronzovou příčku obsadila Věra Duchoslavová ze ZŠ náměstí Míru Nový Bor. Ta se může těšit na večeři pro dva ve sklářské restauraci Ajeto v Novém Boru.
Soutěž o nejlepší projekt na téma Odpady a recyklace přinesla překvapení na první pozici. Nejzdařilejší projekt s názvem Čistírna odpadních vod vytvořili žáci ZŠ J. A. Komenského Brandýs nad Orlicí. Jejich prezentace obsahovala mimořádně zdařilé ztvárnění osudu a putování znečištěné vody. „Snažili jsme se ukázat, jak složitým procesem musí použitá voda projít, než se stane zase čistá. Voda totiž není samozřejmost, ale dar, a podle toho bychom se k ní měli chovat. Naše prezentace se nesla v hudebním duchu a kromě autorských písní zazněly i zhudebněné básně Jana Skácela, které se vyznačují hlubokou moudrostí a pokorou před přírodními zákony,“ uvedla Dita Dvořáková, jejíž třída vyhrála přenosnou laboratoř od firmy Lach-Ner. Druhé místo obsadila pardubická ZŠ Polabiny 3 a odnesla si sadu laboratorního skla od společnosti Kavalierglass. Třetí skončila ZŠ Komenského Nové Město nad Metují, která získala UV lampu a sadu chemických pomůcek od firmy ABL&E-JASCO.
Hlavní soutěžní kategorií byla soutěž jednotlivců, která se vyhlašovala na závěr. Nejlepším mladým chemikem se stal Marek Opelka ze ZŠ náměstí Míru v Novém Boru. „Vítězství jsem rozhodně nečekal. V duchu jsem pomýšlel na umístění kolem desátého místa, i to by bylo pěkné. Teď jsem ale šťastný, že jsem vyhrál a získal další motivaci. Chemie je totiž mým největším koníčkem a jednou bych ji chtěl studovat i na vysoké škole,“ komentoval svůj úspěch nejlepší mladý chemik, který získal iPad Apple. Na druhém místě se umístila Vanesa Víšková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou a odnesla si chytrý telefon Xiaomi. Třetí místo obsadil Matouš Řehák ze stejné školy, kterému byl odměnou externí záložní disk od společnosti Draslovka a DVD přehrávač Sencor od firmy Glenmark Pharmaceuticals.
Pro prvních šest jednotlivců ale soutěž ještě neskončila. Postoupili totiž do celostátního finále, které se pod patronátem Svazu chemického průmyslu ČR uskuteční 1. června 2016 v prostorách pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.
V rámci slavnostního předávání cen došlo také na zvláštní ocenění. Ředitel SPŠCH Pardubice Jan Ptáček předal čestné uznání za mimořádné zásluhy děkanovi Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petru Kalendovi, který se zásadním způsobem zasloužil o popularizaci soutěže a jehož fakulta již čtvrtým rokem pořádá celostátní finále jednotlivců. Zvláštní cenu za organizaci získala také Alena Volejníková ze SPŠCH Pardubice, autorka projektových zadání a odborná garantka soutěže.
Po slavnostním předání cen následoval zábavný program. Pohybové studio Hroch předvedlo moderní formu tanečního umění, mistr světa ve freestyle fotbalu Jan Weber potvrdil pověst žonglérského mága, který dokáže udržet ve vzduchu prakticky cokoli. V předsálí probíhaly ukázky chemických pokusů v podání žáků SPŠCH, v provozu byl také kosmetický salon, kde se odvážní hosté nechávali zkrášlit mladými vizážisty pardubické průmyslovky. Příjemnou atmosféru dotvářela hudební produkce zakončená diskotékou. „Letošní ročník soutěže přinesl rekordní účast a zapojení mnoha nových regionů. Téměř 5 000 soutěžících je jasným důkazem, že chemie získává opět renomé zajímavého a perspektivního oboru, kterému stojí za to se věnovat. Nabízí totiž vynikající možnosti jak studijního, tak i pracovního uplatnění. Dnešní odpoledne je poděkováním všem partnerům, soutěžícím i učitelům, kteří se zasloužili o to, že Mladý chemik je stále vyhledávanější událostí. Zvláštní poděkování patří agentuře Czech marketing, které se intenzivní organizační péčí podařilo z malé regionální soutěže vypěstovat klání zvučného jména a celostátního dosahu,“ uzavřel ředitel SPŠCH Jan Ptáček.
Více informací na www.mladychemik.cz a www.mladychemikcr.cz.
Zdeněk Sotolář: Krmičem portfólií aneb Komu poslouží kariérní řád?
Stanislav Štech: Ideál inkluze skutečně nefunguje, inkluzivní vzdělávání ano
Marek Lisý: Zvedněme platy učitelům
Zdeňka Staňková: Tak nám zkontrolovali domškoláky
E-kniha pro vás: Skandinávské zkušenosti s inkluzivním vzděláváním
Z úvodního slova autora knihy Boba Kartouse: "Inkluze v mnohém přesahuje oblast vzdělávání či pouze školského systému: vzdělávání a školský systém jsou však podstatnou součástí žádoucího společenského procesu, který v konečném důsledku vede ke snižování rozdílů ve společnosti, k její větší soudržnosti (kohezi), a tedy k eliminaci sociopatických jevů, a konečně k větší celkové spokojenosti vyplývající ze života v takové společnosti, kterou trefně vystihuje anglický pojem well-being, dobré bydlo. Škola je v současné české společnosti dokonce tím nejdůležitějším možným hybatelem v oblasti socializace a vytváření podmínek pro budoucí společenskou shodu. Dobře fungující škola může být právě tou dílnou lidskosti, kterou v ní viděl Komenský, což v jazyce dneška znamená laboratoří dobře fungující společnosti v podmínkách 21. století. Právě v dětském věku můžeme nejlépe pochopit, že společnost je složitá a právo na život v ní mají i ti, kteří se na první, dětský pohled jeví jako odlišní. Stejně tak tito „odlišní“ mohou právě tehdy nejlépe zažít, jaké to je cítit se opravdovou součástí světa okolo."
Přečtěte si: 20 způsobů využití tabletu ve výuce
Otázky a odpovědi ke společnému vzdělávání: Jak bude financováno přesně inkluzivní vzdělávání?
Přečtěte si: Ministryně Valachová po návštěvě v Ústeckém kraji, který odmítá inkluzi: Nejsme v rozporu
MŠMT: Poznámky k možnostem právního řešení problematiky šikany ve školách
Šikana je závažný problém, ke kterému je nutné přistupovat se vší vážností. Školy a školská zařízení (dále jen „škola“) by se měly problematice šikany věnovat zejména preventivně. Vyloučení žáka nebo studenta (dále jen „žák“) ze školy by mělo sloužit až jako poslední prostředek, pokud předchozí pokusy o nápravu selhávají.
Přehled institucí poskytujících metodickou pomoc a poradenství v oblasti šikany
MŠMT připravilo a nyní prostřednictvím krajských školských koordinátorů prevence rozesílá přehled institucí poskytujících metodickou pomoc a poradenství v oblasti šikany. Tento přehled je určen pedagogickým pracovníkům škol a školských zařízení a má přispět k rychlému řešení případů šikany a předcházení tomuto vysoce rizikovému chování ve školách a školských zařízeních.
MŠMT: Navrhovaná opatření k oblasti šikany ve školním prostředí
MŠMT aktualizovalo metodické pomůcky k řešení šikany
ČŠI: Výsledek šetření – šikana na Střední průmyslové škole, Praha 10, Na Třebešíně 2299
2.-3. 4.: InoEduFest Praha – festival inovativního vzdělávání
Eduspace: První vzdělávací festival v ČR se blíží
Desítky zahraničních a domácích odborníků na různé oblasti vzdělávání, desítky zapojených organizací a institucí, včetně tří českých univerzit. Celkem tři dny přednášek, diskusí, workshopů a uměleckého doprovodného programu, které doslova prosáknou celým Brnem. Festival Eduspace proběhne 20.-22. května 2016, registrace je otevřena.
Přečtěte si: „Ne-nesmyslná“ metoda vedení výuky předchází problematickému chování žáků
ČTEME SPOLU: projekt Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského
ČŠI: Tematická zpráva – Individuální vzdělávání žáků na 1. stupni základních škol
Andrea Rozkydalová: Dovednosti propojeného světa
Přečtěte si: David Beňák k debatě o inkluzi: Neviditelní a neslyšitelní
Společné vzdělávání je základní a normální přístup ke vzdělávání, který musí být v České republice standardem. Je to dobrý standard. Chápu, že diskuse o společném vzdělávání je považována za spíše výhradně odbornou. V řadě médií se k tomuto tématu vyjadřují téměř výlučně speciální pedagogové, pedagogové, psychologové apod. Jak tomu může tedy běžný člověk porozumět?
Otázky a odpovědi ke společnému vzdělávání: Kdo a kdy dětem, které chodí do 1.-5. třídy, nastaví podpůrná opatření?
Zdeněk Sotolář: Vítej v nejistotě, mladý (pod)učiteli aneb Třetí kostlivec kariérního řádu
ČŠI: Tematická zpráva – Zápisy žáků do 1. ročníku základního vzdělávání
Spolek Česká škola bez hranic vydal interaktivní výukové materiály věnující se osobnosti Jana Husa
Edice pro předškolní vzdělávání Školka hrou je kompletní. Vychází její poslední díl JARO
Přečtěte si: Podivné projekty a málo expertů. Školské fondy čekají trable
Přečtěte si: Deník Právo opět manipuluje veřejností starými a jednostrannými informacemi
Jedním z nejnovějších příkladů manipulativní novinařiny popírající všechna pravidla psaní kvalitních článků je článek deníku Právo publikovaný 21. března na serveru Novinky.cz se zavádějícím titulkem Evropští soudci: Česko bylo potrestáno vlastně za to, že se snažilo vzdělávat Romy.
Otázky a odpovědi ke společnému vzdělávání: Jak to bude s předměty speciálně pedagogické péče?
Pokud bude naše škola vzdělávat dítě s LMP a bude mu přiznán třetí stupeň podpůrných opatření, já dodám poradně naše ŠVP, poradna dítěti nastaví výstupy na míru, některé předměty nahradí předměty speciálně pedagogické péče, kdo určí jejich náplň, způsob realizace, kompetence, průřezová témata, když tento předmět není v našem ŠVP uveden?
Premiér Sobotka podpořil společné vzdělávání
Jak české vzdělávání využívá současné technologie? Sledujte s JSI realizaci Strategie digitálního vzdělávání!
Nadšenci četli Čapka a vznikla audiokniha zdarma
Otázky a odpovědi ke společnému vzdělávání: Jak to bude s povinnými výstupy?
Nerozumím tomu, když poradna doporučí snížit nároky na množství učiva kladené na dítě, jak tento žák splní výstupy, které splnit musí, protože jsou povinné? Jedná se mi o to, že dítě je těžký dyslektik, dysgrafik, poradna doporučí fixovat učivo, neprobírat nové. Takovýto žák však nesplní povinné výstupy, tím pádem by správně měl být hodnocen nedostatečně a má propadnout. Jak to teď tedy bude? Dosud je praxe taková, že ČŠI tvrdí, že dítě zařazené na ZŠ běžnou musí zvládnout všechny výstupy, odpovídá tomu i formulace "žák umí".
31. 3.: Kulatý stůl SKAV a EDUin na téma Umí školy čelit novým formám násilí - kybešikaně?
Přečtěte si: Inkluze po seversku: Mix zdravých, postižených, cizinců a žádné propadání
Přečtěte si: Ministryně Valachová pro Blesk: Můžu vyhlášku změnit. Ale k ničemu to nebude
Zdeněk Sotolář: Co škola, to jeden Komenský aneb Druhý kostlivec kariérního řádu
Otázky a odpovědi ke společnému vzdělávání: Jak to bude se žáky s LMP na 1. stupni?
Jsme základní škola pro žáky se speciálnímu vzdělávacími potřebami, vzděláváme dle všech tří nyní platných RVP ZV, RVP ZV - LMP, RVP ZŠS 1. díl. Pokud uvedu naše ŠVP pro ZŠ běžnou do souladu s upraveným RVP ZV do 31. srpna 2016, tj, ŠVP bude upravený a schválený školskou radou, budu muset žákům s LMP na 1. stupni vypracovávat IVP nebo se budou vzdělávat dle tohoto upraveného ŠVP?
Nástroj zodpovědného výzkumu
Přečtěte si: Evropští soudci: Česko bylo potrestáno vlastně za to, že se snažilo vzdělávat Romy
Třetina internetových Čechů čte e-knihy, a to nejčastěji na počítači
Otevřený dopis Tomáše Hečka redaktorce Blesku
Přečtěte si: Co přichází poštou aneb Ideologie na školách
Přečtěte si: Inkluze narušuje sociální inženýrství českých škol
Ministryně Valachová pro Blesk: Chci férové podmínky pro všechny děti
22. 3.: Webinář Vyprávíme příběhy a mixujeme aplikace
Ali Almossawi: Ilustrovaná kniha argumentačních klamů
Tomáš Houška: Inkluzívní škola (ze seriálu Učitelských listů DOKUMENTY 108.)
Vzhledem k aktuálnosti tématu trochu předběhneme čas seriálu Učitelských listů a nahlédneme do knihy Tomáše Houšky z roku 2007. Jako první z Osmiletého gymnázia Buďánka společnosti Mensa ČR se tehdy zabýval především inkluzí z hlediska nadaných dětí, ale v knize najdeme mnoho zajímavých myšlenek o inkluzi obecně a také upozornění na mnohá rizika.
Luděk Šnirch: Proč nemají žáci a studenti matematiku rádi a jsou neúspěšní (či proč jsou neúspěšní a nemají matematiku rádi)
- Matematiky se žáci a studenti nesmí bát, naopak se na ni musí těšit
- Matematika musí být trpělivě opakovaně a různými způsoby vysvětlována tak, aby každý zažil úspěch z pochopení.
- Musí být dostatek času na to, aby všichni studenti látku pochopili.
- Na otázku, k čemu mi to je, argumentovat – učí myslet a to se v osobním i pracovním životě hodí.
- A musí být provázána s životem – a třeba i s Excelem.
Zdeněk Sotolář: Nechci slevu zadarmo aneb Vypadl jeden kostlivec kariérního řádu
Bořivoj Brdička: Sci-Hub versus Elsevier
Zpráva o projednávání žaloby podané poskytovatelem placeného přístupu k vědeckým publikacím Elsevier proti online službě kazašsko-ruské studentky Alexandry Elbakyan nazvané Sci-Hub, která porušuje zákonná autorská práva žalobce. Celý spor je dán do souvislosti s technologiemi ovlivňovaným budoucím vývojem světa.
Co s chytrými telefony ve třídě? 26,5 % odpovídajících v anketě je pro odebrání!
Titul ČEZ Ámos pro nejoblíbenějšího fyzikáře získal Jaroslav Reichl ze Střední průmyslové školy sdělovací techniky v Praze
V pátek 18. března se konalo finále 23. ročníku soutěže Zlatý Ámos, která oceňuje nejoblíbenější pedagogy. Ani letos nechyběla anketa o titul ČEZ Ámos pro nejoblíbenějšího fyzikáře. V letošním roce se jím stal Jaroslav Reichl ze Střední školy sdělovací techniky v Praze. Díky tomuto úspěchu mimo jiné obdrží pro svou školu příspěvek 200 tisíc Kč na speciální Oranžovou učebnu od Nadace ČEZ. Skupina ČEZ je partnerem soutěže.
Nezisková organizace EDULAB otevřela v Mateřské škole Zlín Metodické centrum pro předškolní vzdělávání
Podpora v oblasti integrace nových metodických postupů a progresivních metod do edukačního procesu, praktické ověřování didaktických možností a propojování inovativních a klasických postupů v prostředí mateřské školy a rozvoj digitálních kompetencí učitelů, to vše je posláním Metodického centra pro předškolní vzdělávání, které bylo 18. března otevřeno v Mateřské škole Zlín, v Luční ulici ve Zlíně.
Přečtěte si: Hendikepované děti bychom neměli držet v lavicích. Smysl má mimolavicová inkluze
Zdeněk Sotolář: Kde chybí skutečný dialog, přichází bulvár
Přečtěte si: Speciální výuka, nebo běžná škola? Rozhodování dělí rodiče i pedagogy
Přečtěte si: Více dětí bez dovedností dostane v kraji šanci projít přípravnou třídou
Martin Odehnal: Pro dítě je naprosto zásadní, aby mohlo prožívat úspěch!
Český rozhlas: Tolerantní výchova ničí dětem hodnoty. Jsou nezvladatelné, zlé a ničeho si neváží
Přečtěte si: Kdo (ne)pomáhá Valachové: Expertní tým nebo spíš mrtvé duše?
Ministryně Valachová korunovala vítěze ankety Zlatý Ámos
Nadaní středoškoláci se budou učit od IT profesionálů
Český rozhlas: Inkluze na ZŠ Lyčkovo náměstí funguje už roky, znevýhodněné děti se učí v běžných třídách
Rodiče, učitelé i politici v posledních měsících řeší, jak bude v praxi vypadat výuka nějak znevýhodněných dětí v běžných třídách. Od letošního září totiž podle novely školského zákona mohou rodiče posílat handicapované děti do běžných základních škol. V některých zařízeních ale společné vyučování už řadu let funguje. Příkladem je třeba pražská škola na Lyčkově náměstí.
MŠMT: Reakce na článek vydaný v Blesku 17. 3. 2016 s názvem "Valachová sestavila inkluzivní tým. Má ale háček. Je tam i muž, který o tom neví."
Martin Šimáček: Bezprecedentní kampaň Blesku proti inkluzi rozvrací školství
Ke cause J. K. versus Obec Milešovice
E-kniha pro vás: Učitel je ve třídě sám
Přečtěte si: Společné vzdělávání odnesou žáci se speciálními potřebami. Tak to vymysleli rádoby odborníci, děsí se ředitel školy v Březové Zimčík
1. 4.: Noc s Andersenem
Stanovisko ministerstva školství k podávání léků ve škole
Světový den Downova syndromu ve znamení inkluze a dvaceti let rodičovských sdružení
Před deseti lety, 21. března 2006, si poprvé v mnoha státech světa připomněli 21. březen jako Světový den Downova syndromu (World Down Syndrome Day, WDSD). Datum symbolicky odkazuje na podstatu tohoto geneticky podmíněného postižení (trizomie 21. chromozomu, proto 21. den třetího měsíce). Od roku 2012 se Světový den Downova syndromu připomíná pod záštitou OSN a je příležitostí pro několik milionů osob s Downovým syndromem a pro jejich blízké po celém světě poukázat na pozitivní i problematické aspekty, které s sebou život s chromozomem navíc přináší.
Jak jsou žáci vybaveni pro podnikání: na veletrhu kromě znalostí z marketingu nebo práva předvedou i umění prezentovat v 90 sekundách
Náměstek Pícl: Role ministerstva školství je podporovat nové projekty, jakým je Školka hrou
Ve 3. mateřské škole v Jindřichově Hradci bylo za účasti náměstka ministryně školství Václava Pícla a poslankyně PČR Vlasty Bohdalové otevřeno Metodické centrum pro předškolní vzdělávání. Jeho posláním je podpora v oblasti integrace nových metodických postupů a progresivních metod do edukačního procesu, praktické ověřování didaktických možností a propojování inovativních a klasických postupů v prostředí mateřské školy a rozvoj digitálních kompetencí učitelů. „Přivítal jsem to, že zde vzniká metodické centrum, které pomáhá učitelům seznámit se s moderními technologiemi, digitálním obsahem, a zavádí je do výchovně-vzdělávací činnosti,“ uvedl Václav Pícl, náměstek pro řízení sekce vzdělávání.
Vedení České školní inspekce diskutovalo s představiteli školských asociací
Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal a náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys se ve čtvrtek 17. března 2016 setkali s vedoucími představiteli stěžejních asociací působících ve vzdělávání. Společného jednání se zúčastnil předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček, prezidentka Asociace ředitelů základních škol ČR Hana Stýblová, předsedkyně Asociace vyšších odborných škol Markéta Pražmová, prezidentka Asociace základních uměleckých škol ČR Jindřiška Kudrlová, člen výboru Asociace aktivních škol Josef Slovák, místopředsedkyně Asociace předškolní výchovy Ludmila Šprachtová, vedoucí sekce církevního školství České biskupské konference Martin Čech a zástupce Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska Radim Jendřejas.
Český rozhlas: Základní školy musí přijímat i děti s autismem, rozhodl nepravomocně soud
Vyjádření ASP: Obsazení „expertního“ týmu a text materiálu k jednání s hejtmany krajů ČR ze strany MŠMT nezakládá aktuálně pro asociaci přijatelné podmínky účasti
Události v regionech: Diskriminace žáka s hendikepem
Přečtěte si: Diskriminace, rozhodl soud. Škola autistu odmítla, obec se teď musí omluvit
Přečtěte si: Jde skutečně o inkluzi? Ministryně školství v obklopení spřátelených neziskovek: Kdo to válí s Valachovou?
Janek Wagner: Kolik by stála inkluze jako v Norsku?
Diskuze mezi zastánci inkluze a kritiky způsobu jejího zavádění v českých školách jsou v poslední době stále vyhrocenější. Rétorika se sice průběžně mění, osobní útoky jsou místy nepřijatelné, mediální zákopy jsou jasně vymezeny. Podle zastánců společného vzdělávání se vlastně nic zásadního nestane, podle ministerstva školství jsou finance zajištěny... Aktuálně frčí inspirace Norskem. Zkusme použít pro kontrolu a zchlazení nadšení obyčejné kupecké počty v jednoduché case study.
Veronika Doležilová: Mýty a omyly o společném vzdělávání
V souvislosti s přicházející změnou ve školství, která má začít fungovat od 1. září 2016, se ve veřejném prostoru šíří řada informací až dezinformací: Jak se budou měnit práva dětí s odlišnými vzdělávacími potřebami, jak se budou měnit povinnosti rodičů jako zákonných zástupců a ředitelů škol, či jak se budou rušit především speciální školy a tzv. školy praktické. Nový systém podpory dětí s odlišnými vzdělávacími potřebami, který má podpořit jak tyto děti, tak školy, v nichž se vzdělávají, vyvolává někdy nepřiměřené reakce, přestože z hlediska práv a povinností se vlastně nic zásadního nemění.
Zodpovídání otázek ke společnému vzdělávání selhává: otevíráme odpovědnu pro čtenáře České školy
Na oficiální stránce MŠMT ke společnému vzdělávání FAQ - Často kladené otázky je stále jen 43 otázek a odpovědí. Za poslední měsíc nepřibyla žádná. Na podobné stránce NÚV je otázek a odpovědí ještě méně: poslední je 32. ze stránky MŠMT a pochází z počátku ledna! Zdá se, že sliby o zlepšení komunikace se školami, řediteli a učiteli se nenaplnily.
Jiří Peňáz: Role sociálních médií ve výuce
Ministryně Valachová jednala o společném vzdělávání (AKTUALIZOVÁNO)
Český rozhlas: Štěpán Kotrba: Cenzura jedničky a nuly
Daniel Hanšpach: Výuka francouzského jazyka za pomoci interaktivního online prostředí
E-kniha pro vás: Jak zvýšit kvalitu školy pomocí otevřeného vzdělávání – tipy a rady pro ředitele a zřizovatele škol
28. 4.: Debata Rodiče k šikaně ve školách
Soud: obec diskriminovala chlapce s autismem tím, že mu nezajistila inkluzivní vzdělávání
Okresní soud ve Vyškově vynesl přelomový rozsudek v medializovaném případu chlapce s autismem, kterého odmítla přijmout jeho spádová škola a poté dalších 14 škol v okolí jeho bydliště. Soud 15. března rozhodl, že se obec dopustila diskriminace na nákladě zdravotního postižení tím, že místní škole nepomohla zajistit podmínky k tomu, aby se v ní chlapec mohl vzdělávat. Podle Ligy lidských práv, která chlapce zastupovala, se jedná o první rozsudek tohoto druhu v České republice.
Český rozhlas: V Norsku inkluze funguje. Zdravé i postižené děti chodí do stejných škol
V Česku bývá ve školních hodinách často úplné ticho jen ve chvílích, kdy se učitel chystá zkoušet žáky. Třeba v Norsku ale narazíte i na třídy, kde jsou studenti potichu během celého vyučování. A to i přesto, že z vedlejší učebny je slyšet hluk. Do tamních škol totiž často s běžnými studenty chodí i neslyšící.
Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání: Maturitní zpravodaj č. 35 – Matematika
Přečtěte si: Kancelář pro uvádění věcí na pravou míru (pobočka: školství)
Inkluze od představ a ideálů k praxi
Hana Vaverková: A zase do Chrudimi
Sobotka: Inkluze škol musí řešit příběhy lidí. Valachová nezvládla komunikaci
Více než měsíc žádá Blesk o rozhovor na téma inkluze ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD). Dříve než ona se ale k problematické otázce postavil čelem její stranický šéf a premiér Bohuslav Sobotka. Inkluze má být podle něj brána jako příležitost, a ne hrozba. Zároveň přiznal, že Valachová nekomunikovala ideálně. Ministerský předseda to řekl v pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére.
DISKUSE
Témata článků
Knihkupectví
Nejčtenější články
Články dle data
Učitelské listy
Nabídka práce
Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ
Tento server dodržuje právní předpisy
ISSN 1213-6018


Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.