Přečtěte si: Učitelé kvůli inkluzi volají po informacích: Nejsme zrůdy, které brání ve vzdělání

čtvrtek 31. března 2016 · 1 komentářů

Jak funguje inkluze, která probíhá v českých školách již dlouho před plánovanou reformou? O své zkušenosti se s Bleskem na základě výzvy v novinách podělila další učitelka běžné základní školy.

Libor Tománek: Inkluzivní vzdělávání, aneb kdo s koho

· 11 komentářů

Inkluzivní vzdělávání polarizuje odbornou i laickou veřejnost. Ministerstvo školství zdědilo inkluzi, čili ji obhajuje, seč lze. Exkluzivní školy obhajují exkluzivnost, inkluzivní inkluzivnost, speciální speciálnost, každému, co jeho jest. Nevládní svět, vždy avantgardní, je spíše názorově proinkluzivní. Územní celky jsou v očekávání, která působnost na ně bude přenesena a s jakými náklady a víceprací bude spjata. Vyjádření jsme se dočkali od České školní inspekce, vše je, zdá se, růžovější než to vypadá. Příležitosti debatovat se chopila média, s narůstající vyhroceností tématu i média bulvární. Rodiče dětí a žáků si hledají v českém školském systému - individuálně - vlastní cesty, dle svých zkušeností, představ a v neposlední řadě i možností, mj. finančních.

Tomáš Javorčík: Využití osobního vzdělávacího prostředí ve výuce

· 0 komentářů

Osobní vzdělávací prostředí lze vnímat jako vhodný nástroj pro podporu celoživotního učení, které umožňuje co největší využití lidského potenciálu, což je vnímáno jako nezbytný proces vedoucí k úspěšnému uplatnění se na trhu práce.

ČŠI: Tematická zpráva – Kontrola BOZ ve školách a školských zařízeních ve školním roce 2014/2015

· 0 komentářů

Česká školní inspekce zveřejnila tematickou zprávu se souhrnnými výsledky kontrol bezpečnosti a ochrany zdraví ve školách a školských zařízeních za školní rok 2014/2015.

ČŠI: Podmínky, průběh a výsledky vzdělávání ve školních klubech

· 0 komentářů

Česká školní inspekce zveřejnila informaci k hodnocení podmínek, průběhu a výsledků vzdělávání ve školních klubech za období 1. 9. 2014 – 15. 3. 2016.

Martin Feber: Robot-Learning

· 1 komentářů

Článek na základě zahraničních i domácích zpráv shrnuje informace o současném vývoji tzv. r-learningu, tj. výuky podporované roboty.

Nezisková organizace EDULAB otevřela v mateřské škole v Náchodě Metodické centrum pro předškolní vzdělávání

středa 30. března 2016 · 0 komentářů

Podpora v oblasti integrace nových metodických postupů a progresivních metod do edukačního procesu, praktické ověřování didaktických možností a propojování inovativních a klasických postupů v prostředí mateřské školy a rozvoj digitálních kompetencí učitelů, to vše je posláním Metodického centra pro předškolní vzdělávání, které bylo 30. března otevřeno v mateřské škole, v Havlíčkově ulici v Náchodě.

Noc s Andersenem letos s audioknihou Malá mořská víla zdarma

· 0 komentářů

Šestnáctý ročník Noci s Andersenem se bude konat 1. dubna 2016 na více než 1500 registrovaných místech po celé Evropě a ve vzdálenějších zemích, třeba v Austrálii. V České republice se bude nocovat na více než 1200 místech. Tématem letošního ročníku je 180. výročí napsání pohádky Malá mořská víla. Audiotéka se tuto akci rozhodla podpořit natočením pohádky Hanse Christiana Andersena do podoby audioknihy. I když nebudete ani na jednom z míst, můžete se zúčastnit Noci s Andersenem i v pohodlí domova právě poslechem audioknihy s hlasem Ladislava Freje.

Učitelům v tématu migrace pomáhají otevřené vzdělávací zdroje

· 2 komentářů

Včera se na půdě poslanecké sněmovny konala diskuse u kulatého stolu na téma „Jak odpovídat ve školách na otázky o migrační krizi? Především pravdivě!“, u které byl europoslankyní Michaelou Šojdrovou vznesen návrh na vznik vzdělávacího portálu zaměřeného na migrační problematiku.

Přečtěte si: Postiženi exkluzivitou

· 5 komentářů

Masivní kampaň bulvárního Blesku, týkající se tématu inkluzivního vzdělávání, patří k tomu nejhoršímu, co se v českých médiích kdy objevilo.

Přečtěte si: Válka školy a zřizovatele vyvrcholila žalobou

· 0 komentářů

V obci severně od Prahy je napjatá atmosféra kvůli tamní Základní a Mateřské škole Zdiby. Po prosincové kontrole snížila obec škole finanční prostředky na provoz, za poslední čtvrtletí loňského roku je nejprve vůbec nezaslala. Proto škola podala na zřizovatele žalobu. Podle ředitelky Ludmily Koktanové se jedná o dlouhodobou šikanu z důvodu osobní msty starosty Jana Tvrdého (ČSSD).

Přečtěte si: Inkluze v Norsku: Různorodost třídy posiluje všechny, tvrdí ministerstvo

· 2 komentářů

V Norsku inkluze funguje a pozitivem je pro všechny žáky ve třídě. Alespoň podle Kari Brustadové, která je ředitelkou sekce pro vzdělávání tamního ministerstva školství. Norové ale do vzdělávání více investují a do školky chodí děti už po prvních narozeninách. Píše to středeční deník Právo.

Přečtěte si: Reportáž švýcarského deníku o inkluzi: Trosky krásné myšlenky

· 3 komentářů

V Norsku inkluze funguje, ve Finsku jakbysmet, také v Dánsku prý ano. Minulý týden přinesl deník Neue Zürcher Zeitung článek o tom, jak se se společným vzděláváním vypořádává Švýcarsko. Blesk.cz ho zveřejnil v doslovném překladu.

Přečtěte si: Inkluze v českých školách: Žák nepsal ani nečetl, pak už jen seděl

· 4 komentářů

Inkluze je zajímavá idea, ale pro mnoho pedagogů už nyní děsivá realita. Chybí totiž to podstatné – peníze, pomoc, čas a odborníci. O své zkušenosti se s Bleskem podělila učitelka, která vzdělává děti již 30 let a žáky se speciálními potřebami v běžné třídě už měla.

Týdeník ŠKOLSTVÍ: O vyhraném soudním sporu

· 3 komentářů

Odboroví funkcionáři při obhajobě práv ostatních zaměstnanců vedou často velmi konfliktní jednání se zaměstnavateli, někdy se tak pro ně stávají nepohodlnými. Proto mají ze zákona zvýšenou ochranu před výpovědí či okamžitým zrušením pracovního poměru. Rozhovor s panem Břetislavem Heclem vedla šéfredaktorka Týdeníku ŠKOLSTVÍ Karla Tondlová.

Česká televize: Do jedné třídy Romy, do druhé „elitu“. Krásná Lípa si stojí za svým

· 10 komentářů

Česká školní inspekce znovu kritizuje základní školu v Krásné Lípě i vedení města. Kontrolu tam zahájila poté, co část rodičů upozornila na segregaci romských žáků do jedné společné třídy. Nařídila nápravu v přístupu k výuce i v její kvalitě. S reakcí ale spokojená není - město postup hájí a ředitelku školy odvolat nechce.

Přečtěte si: Jednotné přijímací testy przní skutečnou vzdělanost

· 37 komentářů

České učitelky a učitelé se musí vyrovnat se schizofrenií požadavků, které na ně stát klade.

Infografika: Jak technologie mění učebny

· 0 komentářů

Využití technologií v učebnách se stále rozšiřuje, podívejte se na infografiku s řadou zajímavých čísel z praxe ve Spojených státech.

4. 4.: Diskusní večer na téma Škola jako laboratoř sociálních experimentů?

· 0 komentářů

Akce D.O.S.T. pořádá osmnáctý diskusní večer s názvem „Hovory na pravici“ na téma Škola jako laboratoř sociálních experimentů?

Ministryně jednala se zástupci České středoškolské unie

· 1 komentářů

Ministryně Kateřina Valachová navázala spolupráci se zástupci České středoškolské unie. Reagovala na jejich otevřený dopis resortu. Společně se svými kolegy z MŠMT se včera sešla s předsedou a místopředsedy unie Štěpánem Kmentem, Lenkou Štěpánovou a Davidem Bouzou.

Školský ombudsman k soutěži komerčního rádia

· 0 komentářů

Reakce školského ombudsmana Eduarda Zemana na stížnosti ve věci soutěže komerčního rádia s názvem „Vytočte svého učitele – natočte jeho reakci a vyhrajete Fajn lyžák za 750.000,- Kč. A říkejme tomu třeba prank.

EDUin: Reformu rámcových vzdělávacích programů komplikují protichůdné tendence

· 1 komentářů

Na jedné straně potřeba upravit rámcové a následně i školní vzdělávací programy s ohledem na podporu inkluze v českých školách. Na straně druhé evidentní snaha státu zúžit oblasti vzdělávání regulacemi typu povinných přijímacích zkoušek a maturit. Protikladné tendence znesnadňují už tak v mnoha školách nepodařený přechod z jednotných osnov na systém vytváření vlastního vzdělávacího rámce.

Přečtěte si: Autistů přibývá. K základní dostanou v Brně i střední školu

· 1 komentářů

Nerozumí tomu, co vidí a slyší. Cítí se jako návštěvníci na cizí planetě. Tak vnímají své okolí děti s autismem. V Brně jich každoročně přibudou desítky. Pro autisty existuje v České republice jediná základní škola v brněnských Černovicích, která ročně přijímá jen sedm žáků. Na víc žáků nemá prostory. Nedostatek tříd má vyřešit její rozšíření do budovy bývalé střední školy v Hapalově ulici v Řečkovicích. Pro autisty tam přibude také střední škola. Krajští zastupitelé plánu rozhodnou příští měsíc.

Ondřej Šteffl: Chystám sérii článků a rád bych se před tím poradil se svými příznivci i odpůrci 2.

· 34 komentářů

Druhý článek bude věnován naší iluzi (Potěmkinově vesnici), že víme, JAK VE ŠKOLÁCH UČIT. John Medina, kognitivní vědec, jehož kniha Pravidla mozku vyšla i u nás, napsal: „Co z těchto výzkumů (výsledky kognitivních věd za posledních cca 20 let) celkově vyplývá? Převážně toto: Pokud byste chtěli vytvořit učební prostředí nevhodné pro využití schopností mozku, nejspíš byste navrhli něco podobného školní třídě.“

Miloslav Khas: Mobily vybírat či nevybírat? To je oč tu běží!

· 2 komentářů

Co ve třídě s mobilem, když s ním zrovna žáci nepracují? Vybrat je nebo žáky naučit, že pokud je při vyučování nepotřebují, nechají je v tašce? Tuto otázku jsem řešil vcelku dlouho. Nečekejte ode mě žádný odborný článek o využívání mobilních technologií ve výuce. Školním řádem máme, asi jako většina škol, zacházení s mobily při hodině ošetřené. Při vyučování ale chci být především jako učitel a ne jako hlídač. Maminka mé žákyně mně poslala nedávno odkaz na facebookový příspěvek a mě napadlo, jen tak z hecu, vyzkoušet sílu sociální sítě a požádat nějakou dobrou duši, zda by podobnou bedýnku na mobily nevyrobila.

Jan Čulík: Ostuda: Problémem jsou špatné školy, nikoliv romské děti. Dokazují to sami čeští učitelé

· 26 komentářů

Nejhorším sociálním problémem Evropy je osud přibližně deseti milionů Romů, napsal týdeník Economist. Hlavním důvodem chudoby Romů je jejich nedostatečné vzdělání. Romské děti jsou odsunovány do "zvláštních" škol, buď proto, že údajně trpí duševními poruchami, anebo prostě proto, že jiní rodiče si nepřejí, aby jejich děti seděly ve škole vedle chudých, smradlavých, zaostalých dětí.

Karel Klatovský: Windows aplikace (nejen) pro školství - 25. díl

· 0 komentářů

Další pokračování úspěšného a nejspíše nekonečného seriálu přináší čtveřici zajímavých vzdělávacích aplikací pro MS Windows 10.

Studenti plzeňských gymnázií se připravují s vozíčkářem Janem Krauskopfem na expedici No Limits Himalaya 2016 do oblasti Malého Tibetu v Indii

úterý 29. března 2016 · 0 komentářů

Studenti několika plzeňských gymnázií, kteří jsou prostřednictvím SK ASK ČR Klubu cestovatelů Plzeň zapojeni do plnění prestižního mezinárodního programu DofE - Cena vévody z Edinburghu, se chystají na srpnovou expedici, kterou chtějí podniknout společně s vozíčkářem Janem Krauskopfem do oblasti Malého Tibetu v Himálaji. Jan Krauskopf by si chtěl splnit další sen, který je na první pohled pro vozíčkáře nedostupný, navštívit Himálaje. V jeho plánu mu chce pomoci deset studentů ve věku 14-18 let, kteří dlouhodobě plní podmínky náročného programu DofE, v němž si mladí lidé stanovují individuální cíle a výzvy v několika aktivitách - sport, dovednost, dobrovolnictví, expedice, a na cestě k jejich splnění posilují svou zodpovědnost a vytrvalost, poznávají a překonávají sami sebe a získávají nové dovednosti, užitečné pro další studijní i pracovní život. Třítýdenní expedice se uskuteční v srpnu tohoto roku, ale vzhledem k její náročnosti příprava na ni začala již daleko dříve.

Ministryně Valachová ocenila vynikající učitele

· 0 komentářů

Za vynikající či dlouhodobě vynikající práci předala dnes ministryně školství Kateřina Valachová v Hlavním sále Valdštejnského paláce učitelkám a učitelům z celé České republiky Medaile MŠMT prvního a druhého stupně.

bEDUin: Skandinávské zkušenosti s inkluzí ukazují, že podstatná je politická shoda a dobře stanovená strategie

· 0 komentářů

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

E-kniha pro vás: 100 vzdělávacích aplikací (nejen) pro školství z Windows Store

· 0 komentářů

K letošnímu Dni učitelů připravil Microsoft ČR malý dárek - příručku Karla Klatovského, která představuje stovku populárních vzdělávacích aplikací z Windows Store.

Ondřej Šteffl: Chystám sérii článků a rád bych se poradil se svými příznivci i odpůrci

· 45 komentářů

Články se věnují tomu, co si o školství o školách namlouváme. Jsou určeny rodičům a široké veřejnosti, učitelé nejsou primární cílovou skupinou. Mají, a tak to musí být, aby to někdo tiskl a četl, provokativní název: Potěmkinovy vesnice ve školství.

Lenka Wagnerová: České školství – opravdu je to tak špatné?

· 0 komentářů

Český vzdělávací systém, to je něco, o čem se v poslední době mluví ve stále negativnějších konotacích. Mezinárodní srovnávací průzkumy dopadají jednou hůře, potom zas trochu lépe, čekat na opravdu špatné výsledky by však bylo nemoudré vzhledem k dlouhodobosti procesů, které dané výsledky ovlivňují. Mluví se o poklesu úrovně maturit, ale srovnávat výsledky něčeho, co se stále mění, není zrovna objektivní. Děsíme se, že dnešní maturanti nevědí, kdy skončila která světová válka, co bylo 21. srpna… Zase ale znají plno jiných věcí.

Roman Kantor: Učitel patří k nejvíce ohroženým lidem ve vzdělávání
Dochází k výbušné devalvaci české vzdělanosti

· 11 komentářů

Začíná vážně přihořívat. České školství tiše bije na poplach. Postihla ho nejen vleklá a sžírající průměrnost, ale zejména všudypřítomná povrchnost spojená s lhostejností, která plíživě ničí vzdělanost v České republice. Vytrácí se nejen dřívější obsah slov, ale všude kolem nás překypuje bující formálnost.

Roman Král: K čemu je škola dobrá?

· 3 komentářů

Těžká otázka. Snad se shodneme na tom, že by měla předat některé základní znalosti (první problém: které?) Že by si měl žák osvojit určité dovednosti (hezky řečeno, ale jak k tomu učitel přispívá?). A také by si zde, ve škole, měl formovat jisté postoje (od koho?). To vše by ho mělo lépe vybavit do života, pak škola může dávat smysl.

Studenti přibijí na dveře pedagogických fakult teze po vzoru Martina Luthera

· 0 komentářů

Celostátní iniciativa studentů pedagogických fakult Otevřeno zahajuje svou činnost.

Zdeněk Sotolář: Otvírají se další temná zákoutí kariérního řádu

· 0 komentářů

Jak víme, z temných zákoutí kariérního řádu vypadli kostlivci předcházejícího a jakoby odloženého návrhu. Návrh paragrafovaného znění zákona o pedagogických pracovnících však ukazuje další problémy. A vynořují se další otázky.

Jan Bouchner: Technologická podpora digitálního vyprávění příběhů

· 0 komentářů

Článek je výtahem z autorovy diplomové práce na dané téma. Shrnuje zkušenosti s nástroji při aplikaci storytellingu a předkládá přehled ověřených volně dostupných aplikací včetně jejich vyhodnocení. Samozřejmě též odkazuje na samotnou práci uloženou v repozitáři UK, která může posloužit jako studijní materiál všem, kteří budou chtít tuto metodiku ve své učitelské praxi uplatnit.

Petr Chaluš: Chceme jednotné přijímačky na střední a povinnou školku?

· 7 komentářů

Novela školského zákona, přijatá 9. března sněmovnou nyní míří do senátu. Při procházení sněmovnou si kromě vládou plánované povinné školky, jednotných přijímaček a maturity z matematiky přibrala ještě odstranění Národní rady pro vzdělávání ze zákona a přidání možnosti domácího vzdělávání i na druhém stupni základní školy.

Ministryně Kateřina Valachová ke Dni učitelů

pondělí 28. března 2016 · 12 komentářů

"Potřeba vzdělávat a být vzděláván je stará jak lidstvo samo, učitelé tedy měli, mají a budou mít ve společnosti vždy své místo."

Marta Semelová: „Má-li být člověk člověkem, musí se vzdělávat.“ (J. A. Komenský)

· 7 komentářů

V pondělí uplyne 424 let ode dne, kdy se narodil slavný Učitel národů Jan Ámos Komenský. 28. březen si proto každý rok připomínáme jako Den učitelů. Měl by být příležitostí k poděkování a ocenění jejich zodpovědného poslání, k zamyšlení nad podmínkami jejich práce a stavem školství jako takovým.

Video: Konference Radost z poznávání

neděle 27. března 2016 · 0 komentářů

Spolek Ratolest spolu s Městskou knihovnou Klatovy zorganizoval setkání Radost z poznávání. Konference proběhla ve společenském sále městské knihovny v sobotu 19. března 2016 od 9 hodin. Příchozí si vyslechli celkem čtyři přednášky a na závěr besedovali se všemi přednášejícími.


Přečtěte si: Souboj Sobotkových žen. Valachová s Marksovou do sebe „šijí“ kvůli dětem v nouzi

sobota 26. března 2016 · 4 komentářů

Obě jsou ministryněmi ve vládě Bohuslava Sobotky a obě navíc členkami ČSSD. To jim ale nebrání na sebe zaútočit. Šéfka rezortu školství Kateřina Valachová se tvrdě pustila do orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) pod taktovkou ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové. Příležitostí jí byly výsledky inspekce v pražské průmyslovce Na Třebešíně, kde žáci utýrali učitelku. Podle Valachové OSPOD nefunguje tak, jak by měl. To ovšem Marksová tvrdě odmítá.

Přečtěte si: Mám problém s »nařízenou« inkluzí

· 24 komentářů

Heslo inkluze rezonuje v posledních dnech našimi sdělovacími prostředky velmi silně. Jak obecně hodnotíte možnosti zapojení žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do běžných škol? Lze podle vašich zkušeností - jste původní profesí učitelka - zapojit všechny žáky?

Český rozhlas: Nové technologie = pasivita. Rodiče dávají i dvouletým dětem do ruky tablet, varuje odborník

· 0 komentářů

Určitě znáte rčení, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Tak právě to se dobře hodí na výsledky výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci, který upozorňuje, že celoživotní styl mladé generace je alarmující. Většina dětí neplní pohybová doporučení, tráví nadměrné množství času u počítače, roste obezita… Co proti tomu můžeme udělat?

Nejlepší mladý chemik pěti krajů je z Nového Boru

· 0 komentářů

V úterý 22. března se v pardubickém ABC klubu konalo slavnostní vyhlášení 9. ročníku regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR. Klání se zúčastnilo téměř pět tisíc žáků devátých tříd ze 143 základních škol pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Kraje Vysočina. Přestože polovinu soutěžních kategorií opanovala ZŠ Cerekvice nad Loučnou, titul nejlepšího mladého chemika nakonec putoval do Nového Boru.

Slavnostního zahájení se ujal ředitel pořádající Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích Jan Ptáček a významní hosté z řad partnerů soutěže: generální ředitel společnosti Synthesia Josef Liška, děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petr Kalenda, vedoucí personálního oddělení Lučebních závodů Draslovka Kolín Vlastislav Uchytil, projektový manažer Svazu chemického průmyslu ČR Jan Kvarda a vedoucí oddělení vzdělávání Pardubického kraje Miloslava Drábková. Všichni řečníci poblahopřáli žákům k dosaženým úspěchům a zdůraznili potřebnost studia chemie a technických oborů, které nabízejí vynikající možnosti uplatnění na pracovním trhu.

Jako první byly vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší školu. Již tradičně zvítězila ZŠ Cerekvice nad Loučnou, která je stálicí Mladého chemika a každoročně obsazuje nejvyšší příčky. Druhé místo získala pardubická ZŠ Polabiny 3, rovněž jedna z nejúspěšnějších škol v historii soutěže. Třetí místo vybojovali žáci ze ZŠ náměstí Míru Nový Bor.

Soutěž o nejlepšího učitele přinesla shodné pořadí. Pomyslnou královnou kantorů se stala Dagmar Víšková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou, která si odnesla voucher na relaxační odpoledne v Lázních Bohdaneč. „Letošního vítězství si nesmírně vážím, protože konkurence byla obrovská. Neustále rostoucí úroveň soutěže klade větší nároky nejen na žáky, ale i na učitele, kteří je připravují,“ svěřila se vítězka. Druhé místo a kuponové předplatné Východočeského divadla Pardubice získal Petr Císař ze ZŠ Polabiny 3 a bronzovou příčku obsadila Věra Duchoslavová ze ZŠ náměstí Míru Nový Bor. Ta se může těšit na večeři pro dva ve sklářské restauraci Ajeto v Novém Boru.

Soutěž o nejlepší projekt na téma Odpady a recyklace přinesla překvapení na první pozici. Nejzdařilejší projekt s názvem Čistírna odpadních vod vytvořili žáci ZŠ J. A. Komenského Brandýs nad Orlicí. Jejich prezentace obsahovala mimořádně zdařilé ztvárnění osudu a putování znečištěné vody. „Snažili jsme se ukázat, jak složitým procesem musí použitá voda projít, než se stane zase čistá. Voda totiž není samozřejmost, ale dar, a podle toho bychom se k ní měli chovat. Naše prezentace se nesla v hudebním duchu a kromě autorských písní zazněly i zhudebněné básně Jana Skácela, které se vyznačují hlubokou moudrostí a pokorou před přírodními zákony,“ uvedla Dita Dvořáková, jejíž třída vyhrála přenosnou laboratoř od firmy Lach-Ner. Druhé místo obsadila pardubická ZŠ Polabiny 3 a odnesla si sadu laboratorního skla od společnosti Kavalierglass. Třetí skončila ZŠ Komenského Nové Město nad Metují, která získala UV lampu a sadu chemických pomůcek od firmy ABL&E-JASCO.

Hlavní soutěžní kategorií byla soutěž jednotlivců, která se vyhlašovala na závěr. Nejlepším mladým chemikem se stal Marek Opelka ze ZŠ náměstí Míru v Novém Boru. „Vítězství jsem rozhodně nečekal. V duchu jsem pomýšlel na umístění kolem desátého místa, i to by bylo pěkné. Teď jsem ale šťastný, že jsem vyhrál a získal další motivaci. Chemie je totiž mým největším koníčkem a jednou bych ji chtěl studovat i na vysoké škole,“ komentoval svůj úspěch nejlepší mladý chemik, který získal iPad Apple. Na druhém místě se umístila Vanesa Víšková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou a odnesla si chytrý telefon Xiaomi. Třetí místo obsadil Matouš Řehák ze stejné školy, kterému byl odměnou externí záložní disk od společnosti Draslovka a DVD přehrávač Sencor od firmy Glenmark Pharmaceuticals.

Pro prvních šest jednotlivců ale soutěž ještě neskončila. Postoupili totiž do celostátního finále, které se pod patronátem Svazu chemického průmyslu ČR uskuteční 1. června 2016 v prostorách pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

V rámci slavnostního předávání cen došlo také na zvláštní ocenění. Ředitel SPŠCH Pardubice Jan Ptáček předal čestné uznání za mimořádné zásluhy děkanovi Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petru Kalendovi, který se zásadním způsobem zasloužil o popularizaci soutěže a jehož fakulta již čtvrtým rokem pořádá celostátní finále jednotlivců. Zvláštní cenu za organizaci získala také Alena Volejníková ze SPŠCH Pardubice, autorka projektových zadání a odborná garantka soutěže.

Po slavnostním předání cen následoval zábavný program. Pohybové studio Hroch předvedlo moderní formu tanečního umění, mistr světa ve freestyle fotbalu Jan Weber potvrdil pověst žonglérského mága, který dokáže udržet ve vzduchu prakticky cokoli. V předsálí probíhaly ukázky chemických pokusů v podání žáků SPŠCH, v provozu byl také kosmetický salon, kde se odvážní hosté nechávali zkrášlit mladými vizážisty pardubické průmyslovky. Příjemnou atmosféru dotvářela hudební produkce zakončená diskotékou. „Letošní ročník soutěže přinesl rekordní účast a zapojení mnoha nových regionů. Téměř 5 000 soutěžících je jasným důkazem, že chemie získává opět renomé zajímavého a perspektivního oboru, kterému stojí za to se věnovat. Nabízí totiž vynikající možnosti jak studijního, tak i pracovního uplatnění. Dnešní odpoledne je poděkováním všem partnerům, soutěžícím i učitelům, kteří se zasloužili o to, že Mladý chemik je stále vyhledávanější událostí. Zvláštní poděkování patří agentuře Czech marketing, které se intenzivní organizační péčí podařilo z malé regionální soutěže vypěstovat klání zvučného jména a celostátního dosahu,“ uzavřel ředitel SPŠCH Jan Ptáček.

Více informací na www.mladychemik.cz a www.mladychemikcr.cz.

Zdeněk Sotolář: Krmičem portfólií aneb Komu poslouží kariérní řád?

pátek 25. března 2016 · 7 komentářů

Současná podoba kariérního řádu je plná kostlivců z původní podoby, o které dokonce pochybovali i ti, kteří na ní původně pracovali, podoby, o které jsme se naivně domnívali, že byla smetena se stolu.

Stanislav Štech: Ideál inkluze skutečně nefunguje, inkluzivní vzdělávání ano

· 12 komentářů

Zveřejňujeme reakci náměstka ministryně školství Stanislava Štecha na článek v Učitelských novinách (č.9/2016).

Marek Lisý: Zvedněme platy učitelům

· 30 komentářů

Tvrdím to neustále, tvrdí to každý, ale stále nic. Učitelé musí mít vyšší platy. Jen málo věcí mě v naší zemi štve více, než naše smutné rekordy ohledně výše učitelské mzdy. Spolu s Maďarskem a Slovenskem okupujeme poslední tři místa ze všech zemí OECD. Mnohdy slýchám, že kvalita učitelů není o penězích a že zvednutí platů nic nevyřeší. Já tvrdím, že nízké platy jsou kořenem všech problémů nejen školství, ale v důsledku i celé naší společnosti.

Zdeňka Staňková: Tak nám zkontrolovali domškoláky

· 4 komentářů

Jak někteří z vás vědí, během období pololetního přezkušování dětí zapsaných k individuálnímu vzdělávání na 1. stupni dle § 41 Školského zákona proběhlo ve všech základních školách, které nějaké “domškoláky” evidují (je jich 212), šetření ČŠI (České školní inspekce).

E-kniha pro vás: Skandinávské zkušenosti s inkluzivním vzděláváním

· 4 komentářů

Z úvodního slova autora knihy Boba Kartouse: "Inkluze v mnohém přesahuje oblast vzdělávání či pouze školského systému: vzdělávání a školský systém jsou však podstatnou součástí žádoucího společenského procesu, který v konečném důsledku vede ke snižování rozdílů ve společnosti, k její větší soudržnosti (kohezi), a tedy k eliminaci sociopatických jevů, a konečně k větší celkové spokojenosti vyplývající ze života v takové společnosti, kterou trefně vystihuje anglický pojem well-being, dobré bydlo. Škola je v současné české společnosti dokonce tím nejdůležitějším možným hybatelem v oblasti socializace a vytváření podmínek pro budoucí společenskou shodu. Dobře fungující škola může být právě tou dílnou lidskosti, kterou v ní viděl Komenský, což v jazyce dneška znamená laboratoří dobře fungující společnosti v podmínkách 21. století. Právě v dětském věku můžeme nejlépe pochopit, že společnost je složitá a právo na život v ní mají i ti, kteří se na první, dětský pohled jeví jako odlišní. Stejně tak tito „odlišní“ mohou právě tehdy nejlépe zažít, jaké to je cítit se opravdovou součástí světa okolo."

Přečtěte si: 20 způsobů využití tabletu ve výuce

· 0 komentářů

Deník The Guardian přináší seznam dvaceti tipů pro učitele na využití tabletů ve výuce. Některé aplikace a funkce jsou placené, jiné lze získat zdarma a všechny jde využít k oživení výuky.

Otázky a odpovědi ke společnému vzdělávání: Jak bude financováno přesně inkluzivní vzdělávání?

čtvrtek 24. března 2016 · 11 komentářů

Dostane škola peníze na psychologa a speciálního pedagoga?

Přečtěte si: Ministryně Valachová po návštěvě v Ústeckém kraji, který odmítá inkluzi: Nejsme v rozporu

· 1 komentářů

Do Ústeckého kraje, jehož zastupitelé odmítli inkluzi, přijela včera ministryně školství Kateřina Valachová (39, ČSSD). Po setkání s hejtmanem prohlásila, že nejsou v rozporu. Hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) její nadšení rozhodně nesdílel…

MŠMT: Poznámky k možnostem právního řešení problematiky šikany ve školách

· 3 komentářů

Šikana je závažný problém, ke kterému je nutné přistupovat se vší vážností. Školy a školská zařízení (dále jen „škola“) by se měly problematice šikany věnovat zejména preventivně. Vyloučení žáka nebo studenta (dále jen „žák“) ze školy by mělo sloužit až jako poslední prostředek, pokud předchozí pokusy o nápravu selhávají.

Přehled institucí poskytujících metodickou pomoc a poradenství v oblasti šikany

· 0 komentářů

MŠMT připravilo a nyní prostřednictvím krajských školských koordinátorů prevence rozesílá přehled institucí poskytujících metodickou pomoc a poradenství v oblasti šikany. Tento přehled je určen pedagogickým pracovníkům škol a školských zařízení a má přispět k rychlému řešení případů šikany a předcházení tomuto vysoce rizikovému chování ve školách a školských zařízeních.

MŠMT: Navrhovaná opatření k oblasti šikany ve školním prostředí

· 0 komentářů

MŠMT dlouhodobě podporuje efektivní programy zaměřené na oblast šikany a násilí mezi dětmi a mladistvými a páchané dětmi a mladistvými a současně samo uskutečnilo řadu metodických kroků k tomu, aby situaci ve vztahu k tomuto tématu pozitivně ovlivnilo.

MŠMT aktualizovalo metodické pomůcky k řešení šikany

· 0 komentářů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy předkládá přehledný a ucelený metodický materiál k prevenci a řešení případné šikany ve školách a školských zařízeních. Reaguje tím na vzrůstající počet případů šikany a kyberšikany jak mezi spolužáky, tak směrem k učitelům.

ČŠI: Výsledek šetření – šikana na Střední průmyslové škole, Praha 10, Na Třebešíně 2299

· 2 komentářů

Česká školní inspekce zveřejnila výsledek šetření k událostem spojeným se šikanou žáků směrem k pedagožce na Střední průmyslové škole, Praha 10, Na Třebešíně 2299. Výstupem inspekční činnosti je také protokol o kontrole, který však bude zveřejněn až poté, kdy uplyne zákonná lhůta pro podávání námitek. Oba výstupy z inspekční činnosti již byly předány vedení školy i zřizovateli školy, kterým je Hlavní město Praha.

2.-3. 4.: InoEduFest Praha – festival inovativního vzdělávání

· 7 komentářů

Dozvíte se o zajímavých proudech ve vzdělávání a nově vznikajících alternativních a inovativních školách a školkách, osobně si můžete popovídat s jejich představiteli. Zapřemýšlejte, jaký typ školy a jaká filosofie se hodí pro vaše dítě. Kromě besed a workshopů se můžete těšit na zpívání pro zpěváky i nezpěváky s Jeroenem Moesem a intuitivní hry s Peterem Živým.

Eduspace: První vzdělávací festival v ČR se blíží

· 0 komentářů

Desítky zahraničních a domácích odborníků na různé oblasti vzdělávání, desítky zapojených organizací a institucí, včetně tří českých univerzit. Celkem tři dny přednášek, diskusí, workshopů a uměleckého doprovodného programu, které doslova prosáknou celým Brnem. Festival Eduspace proběhne 20.-22. května 2016, registrace je otevřena.

Přečtěte si: „Ne-nesmyslná“ metoda vedení výuky předchází problematickému chování žáků

· 0 komentářů

Lisa Worf popisuje na serveru nprEd novou, tzv. „ne-nesmyslnou“ metodu, díky které mohou učitelé předcházet nežádoucímu chování žáků ve třídách. Metodu vyvinula bývalá ředitelka americké školy Druid Hills Kristyn Klei Borrero, která nyní pracuje v Centru pro transformativní výcvik učitelů spolupracující od roku 2009 s více než 250 školami a se žáky z převážně nízkopříjmových rodin.

ČTEME SPOLU: projekt Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského

· 0 komentářů

Projekt ČTEME SPOLU je mimo jiné reakcí nejen na poptávku, a i na nadšení praktických a speciálních škol sociálních zařízení, které se v roce 2014 zapojily do výtvarné a literární soutěže Čtěte se slonem Bobem. Z jejich ohlasů vyplynulo, že do běžně pořádaných programů a soutěží s tematikou čtenářské gramotnosti se - s ohledem na specifické problémy dětí – v podstatě nemohou hlásit. Soutěžní podmínky "Boba" je však velmi oslovily a přály by si její konání i v budoucnu.

ČŠI: Tematická zpráva – Individuální vzdělávání žáků na 1. stupni základních škol

· 3 komentářů

Česká školní inspekce zveřejnila tematickou zprávu, která je výstupem inspekční činnosti zaměřené na problematiku individuálního vzdělávání žáků na 1. stupni základních škol (tzv. domácí vzdělávání). Tematická inspekční činnost byla realizována s cílem posoudit podmínky, průběh a výsledky individuálního vzdělávání na 1. stupni základních škol a poskytnout první relevantnější zpětnou vazbu o zkušenostech základních škol i vzdělávacího systému jako celku s touto formou alternativního vzdělávání. Inspekční činnost se skládala ze dvou částí – z inspekčního elektronického zjišťování a z inspekční činnosti přímo ve vybraných školách.

Andrea Rozkydalová: Dovednosti propojeného světa

· 1 komentářů

Ve 21. století dochází ke změně ve způsobech získávání informací a komunikace. Stále větší roli hraje internet, to klade nároky na změny v uvažování. Osobní přístup je stejně důležitý jako práce na dálku. Využití moderních technologií na nás klade nové nároky.

Přečtěte si: David Beňák k debatě o inkluzi: Neviditelní a neslyšitelní

středa 23. března 2016 · 4 komentářů

Společné vzdělávání je základní a normální přístup ke vzdělávání, který musí být v České republice standardem. Je to dobrý standard. Chápu, že diskuse o společném vzdělávání je považována za spíše výhradně odbornou. V řadě médií se k tomuto tématu vyjadřují téměř výlučně speciální pedagogové, pedagogové, psychologové apod. Jak tomu může tedy běžný člověk porozumět?

Otázky a odpovědi ke společnému vzdělávání: Kdo a kdy dětem, které chodí do 1.-5. třídy, nastaví podpůrná opatření?

· 10 komentářů

Co bude s dětmi, které půjdou na přešetření do SPC či PPP před 1. září 2016, kdy ještě neplatí nový zákon a pracovníci poraden sami říkají, že se musí řídit platnými zákony. Kdo těmto dětem nastaví podpůrná opatření (jedná se mi o žáky s LMP), když chodí do 1.-5. třídy? To budou dva roky čekat?

Zdeněk Sotolář: Vítej v nejistotě, mladý (pod)učiteli aneb Třetí kostlivec kariérního řádu

· 43 komentářů

Tím klíčovým ve školství jsou prý učitelé. To uznává kdekdo. Slovy. Co však pro začínající učitele chystá MŠMT? (Varování: Studentům pedagogických fakult nedoporučuji pokračovat ve čtení.)

ČŠI: Tematická zpráva – Zápisy žáků do 1. ročníku základního vzdělávání

· 3 komentářů

Česká školní inspekce zveřejnila tematickou zprávu, která je výstupem inspekční činnosti zaměřené na problematiku zápisů do 1. ročníků základních škol. Česká školní inspekce v minulosti opakovaně upozorňovala na nejednotnost praxe při realizaci zápisů do 1. ročníku základního vzdělávání. Zatímco v některých školách je zápis organizován jako motivační, posuzování dovedností je pouze orientační a probíhá přirozenou hravou formou, v jiných školách se forma zápisu přibližuje téměř formátu přijímacích zkoušek. Cílem tematické inspekční činnosti bylo zjistit, zda se zápisy odehrávají korektně a zda na děti nejsou kladeny nepřiměřené nároky. Současně bylo ověřováno, zda nedochází k přijímání dětí mimo spádové obvody na úkor dětí spádových.

Spolek Česká škola bez hranic vydal interaktivní výukové materiály věnující se osobnosti Jana Husa

· 0 komentářů

Jedná se o pracovní listy pro žáky a metodické listy pro učitele, které se zabývají Janem Husem v kontextu civilizace pozdního středověku a zprostředkovávají vícerý pohled na husitskou problematiku: jak českýma očima (husity a jejich stoupenců), tak i očima západních katolických monarchií (Francie a Německé říše). Součástí výukových materiálů je audiovizuální dokument, který žáky vede ke kritickému přemýšlení a hodnocení toho, jak je téma husitství zpracováno ve filmové tvorbě.

Edice pro předškolní vzdělávání Školka hrou je kompletní. Vychází její poslední díl JARO

úterý 22. března 2016 · 1 komentářů

Poslední, čtvrtý díl z řady úspěšných publikací pro předškolní vzdělávání Školka hrou, vydává v těchto dnech nezisková organizace EDUkační LABoratoř. Odborná metodická příručka Školka hrou JARO navazuje na díly Školka hrou LÉTO, PODZIM a ZIMA. Pedagogům předškolního vzdělávání nabízí řadu nových didaktických postupů a námětů, jak obohatit aktivity v mateřských školách, a to jak při skupinové práci, tak s ohledem na individuální a věkové zvláštnosti dětí.

Přečtěte si: Podivné projekty a málo expertů. Školské fondy čekají trable

· 4 komentářů

Na ministerstvu školství vznikají svérázné projekty, často cílené na inkluzi. S podobným „přeléváním“ peněz z Evropské unie do škol však mělo Česko v minulosti obrovské potíže. Na některé takzvané Individuální projekty národní byla Evropská komise dokonce natolik alergická, že vyhrožovala zastavením toku peněz.

Přečtěte si: Deník Právo opět manipuluje veřejností starými a jednostrannými informacemi

· 122 komentářů

Jedním z nejnovějších příkladů manipulativní novinařiny popírající všechna pravidla psaní kvalitních článků je článek deníku Právo publikovaný 21. března na serveru Novinky.cz se zavádějícím titulkem Evropští soudci: Česko bylo potrestáno vlastně za to, že se snažilo vzdělávat Romy.

Otázky a odpovědi ke společnému vzdělávání: Jak to bude s předměty speciálně pedagogické péče?

· 10 komentářů

Pokud bude naše škola vzdělávat dítě s LMP a bude mu přiznán třetí stupeň podpůrných opatření, já dodám poradně naše ŠVP, poradna dítěti nastaví výstupy na míru, některé předměty nahradí předměty speciálně pedagogické péče, kdo určí jejich náplň, způsob realizace, kompetence, průřezová témata, když tento předmět není v našem ŠVP uveden?

Premiér Sobotka podpořil společné vzdělávání

· 9 komentářů

Vládní výbor pro zdravotně postižené dnes projednával připravované kroky ministerstva školství v rámci zavádění novely školského zákona. Výbor v čele s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou zavádění společného vzdělávání i harmonogram kroků v této oblasti podpořil.

Jak české vzdělávání využívá současné technologie? Sledujte s JSI realizaci Strategie digitálního vzdělávání!

· 0 komentářů

Jednota školských informatiků sleduje realizaci Strategie digitálního vzdělávání a dnes zpřístupnila nový web s přehledem stavu realizace.

Nadšenci četli Čapka a vznikla audiokniha zdarma

· 0 komentářů

Magazín o audioknihách naposlech.cz a Studio Indies umožnili zájemcům podílet se na nahrávání audioknihy v profesionálních podmínkách. Projekt Čteme Čapka proběhl v rámci Dne s audioknihou, který v lednu uspořádala Audioteka.cz. Sedm povídek nyní vychází jako audiokniha, která je k dispozici ke stažení zdarma.

Otázky a odpovědi ke společnému vzdělávání: Jak to bude s povinnými výstupy?

· 10 komentářů

Nerozumím tomu, když poradna doporučí snížit nároky na množství učiva kladené na dítě, jak tento žák splní výstupy, které splnit musí, protože jsou povinné? Jedná se mi o to, že dítě je těžký dyslektik, dysgrafik, poradna doporučí fixovat učivo, neprobírat nové. Takovýto žák však nesplní povinné výstupy, tím pádem by správně měl být hodnocen nedostatečně a má propadnout. Jak to teď tedy bude? Dosud je praxe taková, že ČŠI tvrdí, že dítě zařazené na ZŠ běžnou musí zvládnout všechny výstupy, odpovídá tomu i formulace "žák umí".

31. 3.: Kulatý stůl SKAV a EDUin na téma Umí školy čelit novým formám násilí - kybešikaně?

· 0 komentářů

Březnový Kulatý stůl SKAV a EDUin se bude konat 31. března 2016 od 10 do 12,30 hodin v ZŠ Vodičkova 22, Praha 1. Věnovat se bude tématu Umí školy čelit novým formám násilí – kyberšikaně?

Přečtěte si: Inkluze po seversku: Mix zdravých, postižených, cizinců a žádné propadání

· 7 komentářů

Normální je různorodost. Z této myšlenky vychází vzdělávací systémy většiny skandinávských zemí, v nichž inkluzivní vzdělávání funguje již od devadesátých let. O svých zkušenostech s inkluzí hovořili na páteční konferenci v Praze experti z Norska a Islandu, kde prakticky neexistují speciální školy. Podle expertů se Česko může na severu inspirovat.

Přečtěte si: Ministryně Valachová pro Blesk: Můžu vyhlášku změnit. Ale k ničemu to nebude

· 9 komentářů

Začlenění dětí s lehkým mentálním postižením do běžných škol namísto speciálních dráždí odborníky i veřejnost. Podle ministryně školství Kateřiny Valachové (39, ČSSD) se není čeho bát. Jak však sdělila Blesku v 2. části rozhovoru, nevylučuje dílčí změny v předpisech.

Zdeněk Sotolář: Co škola, to jeden Komenský aneb Druhý kostlivec kariérního řádu

· 15 komentářů

Bude-li Česko chtít zlepšit úrody bukvic na kilometr čtvereční, nově zavede ministerstvo bukvic na základě bukvičního zákona. Stejným byrokratickým principem se v kariérním řádu objevila nová funkce mentor neboli školní Komenský.

Otázky a odpovědi ke společnému vzdělávání: Jak to bude se žáky s LMP na 1. stupni?

· 0 komentářů

Jsme základní škola pro žáky se speciálnímu vzdělávacími potřebami, vzděláváme dle všech tří nyní platných RVP ZV, RVP ZV - LMP, RVP ZŠS 1. díl. Pokud uvedu naše ŠVP pro ZŠ běžnou do souladu s upraveným RVP ZV do 31. srpna 2016, tj, ŠVP bude upravený a schválený školskou radou, budu muset žákům s LMP na 1. stupni vypracovávat IVP nebo se budou vzdělávat dle tohoto upraveného ŠVP?

Nástroj zodpovědného výzkumu

· 0 komentářů

Výzkum a inovace musejí být zodpovědné. Cestu k tomuto cíli se vědeckým centrům, firmám, společnostem a dalším subjektům snaží usnadnit evropský projekt RRI Tools (Responsible Research and Innovation). Jeho zástupcem pro Českou republiku je Techmania Science Center Plzeň.

Přečtěte si: Evropští soudci: Česko bylo potrestáno vlastně za to, že se snažilo vzdělávat Romy

pondělí 21. března 2016 · 8 komentářů

Rozsudek Evropského soudu pro lidská práva v případu D. H. a ostatní proti České republice konstatující diskriminaci romských dětí v českých speciálních školách byl přijat samotnými evropskými soudci s velkými rozpaky.

bEDUin: Protiinkluzivní kampaň deníku Blesk útočí mimo jiné i na rodiče hendikepovaných dětí

· 7 komentářů

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

Třetina internetových Čechů čte e-knihy, a to nejčastěji na počítači

· 0 komentářů

Třetina čtenářů (36 %), tedy těch, kteří ročně přečtou alespoň jednu knihu, se v současnosti hlásí k četbě knih v elektronické podobě. Nejčastějším médiem k jejich čtení je počítač, ať už stolní, či notebook. Vychází to z výzkumu Internetoví Češi jako čtenáři 2016, jež uskutečnila společnost Nielsen Admosphere pro Národní knihovnu ČR na vzorku pěti set respondentů, kteří reprezentují českou internetovou populaci starší 15 let.

Otevřený dopis Tomáše Hečka redaktorce Blesku

· 29 komentářů

Tomáš Hečko vysvětluje v otevřeném dopise redaktorce Blesku, proč se rozhodl neposkytnout jí rozhovor o inkluzi, o který ho žádala: Vedete kampaň také proti nám, rodičům. Nevím, zda je vaší motivací čtenost nebo něco jiného, je mi to celkem jedno, nicméně musím bohužel konstatovat, že vaše rozhodnutí je politicky i podnikatelsky prakticky bez rizik.

Přečtěte si: Co přichází poštou aneb Ideologie na školách

· 3 komentářů

Jak se změnilo ideologické ovlivňování škol a studentů za 15 let (cca 1998 až 2014)? A oproti roku 1988?

Přečtěte si: Inkluze narušuje sociální inženýrství českých škol

· 1 komentářů

Začleňování dětí odlišujících se od „normálu“ do „běžných“ školních tříd vyvolává v české společnosti zděšení. Nedivím se. Jde o společnost nikoli inkluzivní, ale vysoce exkluzivní. Po desítky let byla vychovávána ve vylučování všeho odlišného. Němce jsme vyhnali všechny, Romy sestěhovali do kontejnerů za město, protože jsme si s nimi neuměli poradit. Mentálně i tělesně postižené jsme zavírali na celý život za mříže do ústavů, abychom se na ně nemuseli dívat.

Ministryně Valachová pro Blesk: Chci férové podmínky pro všechny děti

· 12 komentářů

Celkem pět týdnů hledala ministryně školství Kateřina Valachová (39, ČSSD) termín na rozhovor pro Blesk, který se detailně zabývá inkluzí mentálně postižených dětí do běžných škol. Minulý týden si čas našla. A kromě svých názorů a záměrů už v první části rozhovoru možná nechtěně odhalila, jaké mají podporovatelé inkluze v současné formě mezery...

22. 3.: Webinář Vyprávíme příběhy a mixujeme aplikace

· 0 komentářů

Zveme vás na další přímý přenos semináře, které pro vás už tradičně připravuje skupina GEG Učte s námi. Slávek Hora a Iva Jelínková proberou storytelling a zvlášť komiksy. Ukáží vám různé aplikace a pěkně je namíchají, aby výsledek byl co nejlepší.

Ali Almossawi: Ilustrovaná kniha argumentačních klamů

· 0 komentářů

Bylo by nádherné, kdyby víc lidí dokázalo rozpoznat neplatné argumenty. Rychle by to ve společnosti začalo vypadat jinak. Chceme k tomu přispět. Pomozte nám podobná díla šířit.


Tomáš Houška: Inkluzívní škola (ze seriálu Učitelských listů DOKUMENTY 108.)

· 0 komentářů

Vzhledem k aktuálnosti tématu trochu předběhneme čas seriálu Učitelských listů a nahlédneme do knihy Tomáše Houšky z roku 2007. Jako první z Osmiletého gymnázia Buďánka společnosti Mensa ČR se tehdy zabýval především inkluzí z hlediska nadaných dětí, ale v knize najdeme mnoho zajímavých myšlenek o inkluzi obecně a také upozornění na mnohá rizika.

Luděk Šnirch: Proč nemají žáci a studenti matematiku rádi a jsou neúspěšní (či proč jsou neúspěšní a nemají matematiku rádi)

· 26 komentářů

  1. Matematiky se žáci a studenti nesmí bát, naopak se na ni musí těšit
  2. Matematika musí být trpělivě opakovaně a různými způsoby vysvětlována tak, aby každý zažil úspěch z pochopení.
  3. Musí být dostatek času na to, aby všichni studenti látku pochopili.
  4. Na otázku, k čemu mi to je, argumentovat – učí myslet a to se v osobním i pracovním životě hodí.
  5. A musí být provázána s životem – a třeba i s Excelem.

Zdeněk Sotolář: Nechci slevu zadarmo aneb Vypadl jeden kostlivec kariérního řádu

· 7 komentářů

Známou hlášku z povídky Šimka a Grosmanna se daří aktualizovat ministryni školství Valachové, která plánuje, aby si učitelé za kariérní postup zaplatili.

Bořivoj Brdička: Sci-Hub versus Elsevier

· 0 komentářů

Zpráva o projednávání žaloby podané poskytovatelem placeného přístupu k vědeckým publikacím Elsevier proti online službě kazašsko-ruské studentky Alexandry Elbakyan nazvané Sci-Hub, která porušuje zákonná autorská práva žalobce. Celý spor je dán do souvislosti s technologiemi ovlivňovaným budoucím vývojem světa.

Co s chytrými telefony ve třídě? 26,5 % odpovídajících v anketě je pro odebrání!

· 2 komentářů

Před necelými třemi týdny jsme zveřejnili anketu Co s chytrými telefony ve třídě? Reakce byly spíše negativní: "Vyrušuje to děti od vyučování. Jsou na sociálních sítích i při hodinách. Nesoustředí se." nebo "Mobilní telefony včetně těch chytrých rozptylují při výuce."

Titul ČEZ Ámos pro nejoblíbenějšího fyzikáře získal Jaroslav Reichl ze Střední průmyslové školy sdělovací techniky v Praze

· 0 komentářů

V pátek 18. března se konalo finále 23. ročníku soutěže Zlatý Ámos, která oceňuje nejoblíbenější pedagogy. Ani letos nechyběla anketa o titul ČEZ Ámos pro nejoblíbenějšího fyzikáře. V letošním roce se jím stal Jaroslav Reichl ze Střední školy sdělovací techniky v Praze. Díky tomuto úspěchu mimo jiné obdrží pro svou školu příspěvek 200 tisíc Kč na speciální Oranžovou učebnu od Nadace ČEZ. Skupina ČEZ je partnerem soutěže.

Nezisková organizace EDULAB otevřela v Mateřské škole Zlín Metodické centrum pro předškolní vzdělávání

neděle 20. března 2016 · 0 komentářů

Podpora v oblasti integrace nových metodických postupů a progresivních metod do edukačního procesu, praktické ověřování didaktických možností a propojování inovativních a klasických postupů v prostředí mateřské školy a rozvoj digitálních kompetencí učitelů, to vše je posláním Metodického centra pro předškolní vzdělávání, které bylo 18. března otevřeno v Mateřské škole Zlín, v Luční ulici ve Zlíně.

Přečtěte si: Hendikepované děti bychom neměli držet v lavicích. Smysl má mimolavicová inkluze

· 1 komentářů

Proč jsou hendikepované děti často nesmyslně drženy v lavicích, když se daleko lépe socializují a integrují při mimoškolní činnosti? To nechápe ani PhDr. Martin Březina, ředitel ZŠ Stoliňská, která má s integrací a inkluzí letité zkušenosti.

Zdeněk Sotolář: Kde chybí skutečný dialog, přichází bulvár

· 13 komentářů

Že se slušný člověk neotře o bulvár ani nožkou, natož aby ho dokonce četl? Události kolem inkluze přinášejí nový pohled na roli bulváru. Inkluze je politikum a v něm nerozhodují odborné pochybnosti, ale počty oslovených čtenářů.

Přečtěte si: Speciální výuka, nebo běžná škola? Rozhodování dělí rodiče i pedagogy

· 1 komentářů

Někdy je všech pro a proti tolik, že se misky vah téměř nehnou. A pokud jde o osudové rozhodnutí o budoucnosti potomka, dilema je nekonečné. Paní Milada z Brna právě zvažuje, zda má umístit svou lehce mentálně postiženou dceru do běžné školy k ostatním dětem, nebo do speciální. I s manželem těžko hledá shodu.

Přečtěte si: Více dětí bez dovedností dostane v kraji šanci projít přípravnou třídou

· 0 komentářů

Pedagogové varují. Úroveň znalostí a dovedností dětí, které přicházejí k zápisům, rok od roku klesá. Pomoci by měly přípravné třídy. Příští školní rok jich bude v Karlovarském kraji víc.

Martin Odehnal: Pro dítě je naprosto zásadní, aby mohlo prožívat úspěch!

· 11 komentářů

Hostem Pressklubu rádia Frekvence 1 byl speciální pedagog Martin Odehnal. Během rozhovoru mimo jiné reagoval na problematiku a možné limity inkluze, o kterou usiluje ministryně školství Kateřina Valachová. Poslechněte si záznam rozhovoru.

Český rozhlas: Tolerantní výchova ničí dětem hodnoty. Jsou nezvladatelné, zlé a ničeho si neváží

· 1 komentářů

Shovívavá výchova končí špatně. Děti, kterým rodiče nevymezili hranice, mají problémy se sebeovládáním. Chybí jim motivace, disciplína a odpovědnost.


Přečtěte si: Kdo (ne)pomáhá Valachové: Expertní tým nebo spíš mrtvé duše?

sobota 19. března 2016 · 14 komentářů

Expertní tým ministryně školství Kateřiny Valachové (39, ČSSD) má mrtvé duše? Na seznamu lidí, kteří se budou podílet na zavádění společného vzdělávání do praxe a který Valachová představila na jednání se zástupci Asociace krajů a Svazu města a obcí, figurují lidé, kteří svou účast odmítli.

Ministryně Valachová korunovala vítěze ankety Zlatý Ámos

· 1 komentářů

V sále pražského hotelu Olšanka se v pátek konalo finále ankety o nejoblíbenějšího učitele ČR Zlatý Ámos 2016. Vítěze 23. ročníku Jana Flídra ze ZŠ 5. května Dvůr Králové nad Labem korunovala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.

Ze sociálních sítí: O výchově v tramvaji

· 4 komentářů

Nadaní středoškoláci se budou učit od IT profesionálů

· 0 komentářů

14. března odstartoval první ročník projektu „IT Talent“, který pořádá, pro vybrané žáky středních škol, společnost BEA 4 Junior ve spolupráci s TESCO SW a.s. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zařadilo projekt do programu Podpora nadaných žáků základních a středních škol v roce 2016.

Hledají se absolventi “Baťových” studentských podnikatelských programů

pátek 18. března 2016 · 0 komentářů

Mladí absolventi programů JA Czech zvou své předchůdce do JA Elite.

Český rozhlas: Inkluze na ZŠ Lyčkovo náměstí funguje už roky, znevýhodněné děti se učí v běžných třídách

· 16 komentářů

Rodiče, učitelé i politici v posledních měsících řeší, jak bude v praxi vypadat výuka nějak znevýhodněných dětí v běžných třídách. Od letošního září totiž podle novely školského zákona mohou rodiče posílat handicapované děti do běžných základních škol. V některých zařízeních ale společné vyučování už řadu let funguje. Příkladem je třeba pražská škola na Lyčkově náměstí.


MŠMT: Reakce na článek vydaný v Blesku 17. 3. 2016 s názvem "Valachová sestavila inkluzivní tým. Má ale háček. Je tam i muž, který o tom neví."

· 13 komentářů

Speciální pedagog a ředitel školy pan Stanislav Drbout souhlasil s členstvím v expertním týmu ministerstva jako ředitel školy, nikoliv coby zástupce Asociace speciální pedagogů (učinil tak i formou e-mailové komunikace).

Martin Šimáček: Bezprecedentní kampaň Blesku proti inkluzi rozvrací školství

· 34 komentářů

Deník Blesk spustil před několika týdny KAMPAŇ proti inkluzivnímu vzdělávání. Začal tím, že po celý týden vykresloval čtenářům inkluzivní vzdělávání prostřednictvím klišé, mýtů i lží čtenářům jako zhoubu českého školství.

Ke cause J. K. versus Obec Milešovice

· 5 komentářů

Zveřejnili jsme řadu odkazů na komentáře médií ke cause J. K. versus Obec Milešovice, kterou zatím nepravomocně rozhodl Okresní soud ve Vyškově. Přinášíme několik poznámek právničky Ligy lidských práv Šárky Duškové, které nám zaslala nebo zveřejnila na sociálních sítích.

E-kniha pro vás: Učitel je ve třídě sám

· 1 komentářů

Jan Sojka coby zkušený učitel a současně i spisovatel čtenáře seznamuje s radostmi i strastmi učitelské profese, přičemž je zřejmé, že negativní fenomény jednoznačně převažují. Knihu tak lze číst jako kritickou reflexi současného (nejen středního a nejen odborného) školství, v němž se pedagog často mění v pouhopouhého vyplňovače papírových formulářů a umravňovatele nezvladatelných žáků. Právě přesné vystižení aktuálních problémů českého školství (přetížení učitelů nesmyslnou byrokracií, vyzdvihovaní samoúčelných projektů, chybějící prestiž učitelské profese přecházející dříve nebo později v syndrom vyhoření a v neposlední řadě též finanční nedoceněnost) podložené navíc empirickou zkušeností autora představuje důvody, proč by si knihu mohli/měli přečíst současní kantoři i ti, které školská problematika zajímá.

Přečtěte si: Společné vzdělávání odnesou žáci se speciálními potřebami. Tak to vymysleli rádoby odborníci, děsí se ředitel školy v Březové Zimčík

· 4 komentářů

My integraci dětí řešíme přirozeně dlouhá léta. Asistentky vybírám podle životních a profesních zkušeností. Rozpory mezi asistenty a učiteli mohou přijít. Ve sněmovně to ale nevědí. Společné vzdělávání nesplní požadavek možností pro všechny. Rodiče ohledně inkluze tápou. Špatně placené učitelky si nemusí se společným vzděláváním poradit. Finanční ocenění udělalo z učitelek vystresované „úči“. Neodsuzujme současné české školy. Jednotná škola ničila aktivitu. Děti se nezměnily. Žáci byli, jsou a budou takoví, jaké si z nich uděláme. To řekl Parlamentním listům Ludvík Zimčík, ředitel základní školy v Březové u Uherského Hradiště.

1. 4.: Noc s Andersenem

· 0 komentářů

Šestnáctý ročník společné pohádkové Noci s Andersenem připravují v pátek 1. dubna 2016 ve více než 1522 řádně registrovaných čtecích místech Evropy i zámoří. Ve veřejných i školních knihovnách, školních třídách, klubovnách, ústavech, všude na dálku spojí děti čtecí pohádkové dobrodružství malé čtenáře několika zemí. Noc s Andersenem jako první v pořadí začne v Austrálii, připravují ji také na Slovensku, ve Slovinsku, Chorvatsku, Polsku, v českých krajanských spolcích na Ukrajině, v Srbsku i Bulharsku. Pořádají ji České školy bez hranic na celém světě, v Českém kroužku v Kodani a také na velvyslanectví v izraelském Tel-Avivu i saúdsko-arabském Rijádu. Mezi registrovanými nechybí Keňa, Nový Zéland, USA i Kanada. Ale především si užijí pohádkové nocování děti ve stovkách knihoven a škol naší vlasti. A kdo letos bude živě číst pohádky? Na mnoha místech děti přivítá sám Andersen, jinde se děti setkají s pohádkovými bytostmi, s žijícími autory, herci, se zastupiteli měst a obcí, kteří jim budou číst pohádky a mnohde pomohou zasadit pohádkový strom (Andersenův pohádkovník – Fabularius Anderseni).

Stanovisko ministerstva školství k podávání léků ve škole

· 1 komentářů

Týdeník školství přinesl odpověď MŠMT na otázku: Je škola povinna podávat zdravotně postiženému dítěti léky?

Světový den Downova syndromu ve znamení inkluze a dvaceti let rodičovských sdružení

čtvrtek 17. března 2016 · 0 komentářů

Před deseti lety, 21. března 2006, si poprvé v mnoha státech světa připomněli 21. březen jako Světový den Downova syndromu (World Down Syndrome Day, WDSD). Datum symbolicky odkazuje na podstatu tohoto geneticky podmíněného postižení (trizomie 21. chromozomu, proto 21. den třetího měsíce). Od roku 2012 se Světový den Downova syndromu připomíná pod záštitou OSN a je příležitostí pro několik milionů osob s Downovým syndromem a pro jejich blízké po celém světě poukázat na pozitivní i problematické aspekty, které s sebou život s chromozomem navíc přináší.

Jak jsou žáci vybaveni pro podnikání: na veletrhu kromě znalostí z marketingu nebo práva předvedou i umění prezentovat v 90 sekundách

· 0 komentářů

Na Mezinárodním veletrhu fiktivních firem se představí 119 žákovských a studentských firem z 9 evropských států. Od 16. do 18. března si u nich v Křižíkově pavilonu E na Výstavišti můžou návštěvníci objednat zboží nebo službu a vyzkoušet si fiktivní obchodování v praxi.

Náměstek Pícl: Role ministerstva školství je podporovat nové projekty, jakým je Školka hrou

· 2 komentářů

Ve 3. mateřské škole v Jindřichově Hradci bylo za účasti náměstka ministryně školství Václava Pícla a poslankyně PČR Vlasty Bohdalové otevřeno Metodické centrum pro předškolní vzdělávání. Jeho posláním je podpora v oblasti integrace nových metodických postupů a progresivních metod do edukačního procesu, praktické ověřování didaktických možností a propojování inovativních a klasických postupů v prostředí mateřské školy a rozvoj digitálních kompetencí učitelů. „Přivítal jsem to, že zde vzniká metodické centrum, které pomáhá učitelům seznámit se s moderními technologiemi, digitálním obsahem, a zavádí je do výchovně-vzdělávací činnosti,“ uvedl Václav Pícl, náměstek pro řízení sekce vzdělávání.

Vedení České školní inspekce diskutovalo s představiteli školských asociací

· 8 komentářů

Ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal a náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys se ve čtvrtek 17. března 2016 setkali s vedoucími představiteli stěžejních asociací působících ve vzdělávání. Společného jednání se zúčastnil předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček, prezidentka Asociace ředitelů základních škol ČR Hana Stýblová, předsedkyně Asociace vyšších odborných škol Markéta Pražmová, prezidentka Asociace základních uměleckých škol ČR Jindřiška Kudrlová, člen výboru Asociace aktivních škol Josef Slovák, místopředsedkyně Asociace předškolní výchovy Ludmila Šprachtová, vedoucí sekce církevního školství České biskupské konference Martin Čech a zástupce Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska Radim Jendřejas.

Český rozhlas: Základní školy musí přijímat i děti s autismem, rozhodl nepravomocně soud

· 4 komentářů

Běžné základní školy musejí přijímat i autistické děti. Rozhodl o tom Okresní soud ve Vyškově, na který se obrátila rodina mladého autisty Jana z Milešovic. Chlapce odmítlo přijmout celkem 15 škol včetně spádové školy, která mu vzdělání podle nepravomocného verdiktu zajistit musí.

Vyjádření ASP: Obsazení „expertního“ týmu a text materiálu k jednání s hejtmany krajů ČR ze strany MŠMT nezakládá aktuálně pro asociaci přijatelné podmínky účasti

· 2 komentářů

Asociace speciálních pedagogů ČR požádala o zveřejnění stanoviska, které upozorňuje na podivné praktiky MŠMT. Ty je možné považovat i za pokus o diskreditaci kolegy v rámci asociace.

Události v regionech: Diskriminace žáka s hendikepem

· 5 komentářů

Odmítnout žáka kvůli hendikapu. Podle okresního soudu ve Vyškově diskriminace. Obec Milešovice - jako zřizovatel spádové školy - se za to musí omluvit a matku autistického dítěte odškodnit.

Přečtěte si: Diskriminace, rozhodl soud. Škola autistu odmítla, obec se teď musí omluvit

· 32 komentářů

Byl uzavřený, chybělo mu sebevědomí a měl velké problémy s komunikací. Čtrnáctiletý autista Jan z Milešovic zapadl až v Základní škole v Šaraticích na Vyškovsku. Díky jejímu vedení, učitelům, asistentům pedagoga i spolužákům. Jenže cesta to nebyla vůbec snadná. Matku žáka odmítlo před čtyřmi lety čtrnáct základních škol na Brněnsku a Vyškovsku včetně té spádové: milešovické. I když to odborné posudky umožnily. Okresní soud ve Vyškově nyní rozhodl, že se obec, která je zřizovatelem spádové školy, musí chlapci omluvit. A zaplatit padesát tisíc.

Přečtěte si: Jde skutečně o inkluzi? Ministryně školství v obklopení spřátelených neziskovek: Kdo to válí s Valachovou?

· 20 komentářů

Kdo ovlivňuje kroky ministryně školství Kateřiny Valachové (39, ČSSD) a kdo ji žene jako štít proti odpůrcům inkluze? Spletitá síť neziskovek. Blesk se ji pokusil rozplést.

Janek Wagner: Kolik by stála inkluze jako v Norsku?

· 11 komentářů

Diskuze mezi zastánci inkluze a kritiky způsobu jejího zavádění v českých školách jsou v poslední době stále vyhrocenější. Rétorika se sice průběžně mění, osobní útoky jsou místy nepřijatelné, mediální zákopy jsou jasně vymezeny. Podle zastánců společného vzdělávání se vlastně nic zásadního nestane, podle ministerstva školství jsou finance zajištěny... Aktuálně frčí inspirace Norskem. Zkusme použít pro kontrolu a zchlazení nadšení obyčejné kupecké počty v jednoduché case study.

Veronika Doležilová: Mýty a omyly o společném vzdělávání

· 7 komentářů

V souvislosti s přicházející změnou ve školství, která má začít fungovat od 1. září 2016, se ve veřejném prostoru šíří řada informací až dezinformací: Jak se budou měnit práva dětí s odlišnými vzdělávacími potřebami, jak se budou měnit povinnosti rodičů jako zákonných zástupců a ředitelů škol, či jak se budou rušit především speciální školy a tzv. školy praktické. Nový systém podpory dětí s odlišnými vzdělávacími potřebami, který má podpořit jak tyto děti, tak školy, v nichž se vzdělávají, vyvolává někdy nepřiměřené reakce, přestože z hlediska práv a povinností se vlastně nic zásadního nemění.

Zodpovídání otázek ke společnému vzdělávání selhává: otevíráme odpovědnu pro čtenáře České školy

· 0 komentářů

Na oficiální stránce MŠMT ke společnému vzdělávání FAQ - Často kladené otázky je stále jen 43 otázek a odpovědí. Za poslední měsíc nepřibyla žádná. Na podobné stránce NÚV je otázek a odpovědí ještě méně: poslední je 32. ze stránky MŠMT a pochází z počátku ledna! Zdá se, že sliby o zlepšení komunikace se školami, řediteli a učiteli se nenaplnily.

Jiří Peňáz: Role sociálních médií ve výuce

· 0 komentářů

Úvaha nad rolí sociálních sítí ve výuce založená na studiích zahraničních odborníků spojená s návrhem, jak by problematiku měli vnímat učitelé.

Ministryně Valachová jednala o společném vzdělávání (AKTUALIZOVÁNO)

· 0 komentářů

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová se v úterý sešla se zástupci Asociace krajů a Svazu měst k tématu společného vzdělávání.

Český rozhlas: Štěpán Kotrba: Cenzura jedničky a nuly

· 0 komentářů

Internet vznikl, když se marihuanou zhulení mladí vědci skamarádili s plánovači jaderné války, tvrdí počítačová legenda. Faktem je, že impulzem vzniku sítě sítí byla hrozba ničení komunikační infrastruktury jadernými útoky.


Daniel Hanšpach: Výuka francouzského jazyka za pomoci interaktivního online prostředí

· 0 komentářů

Článek přináší možnosti výuky francouzského jazyka v online prostředí, které pro vyučujícího představuje širokou škálu kvalitních materiálů a aktivit. Dále jsou uvedeny odkazy na konkrétní aktivity, které lze využít ve výuce i při domácí přípravě žáků.

E-kniha pro vás: Jak zvýšit kvalitu školy pomocí otevřeného vzdělávání – tipy a rady pro ředitele a zřizovatele škol

· 0 komentářů

Infografická brožura Ondřeje Neumajera Jak zvýšit kvalitu školy pomocí otevřeného vzdělávání je stručným průvodcem otevřeného vzdělávání nejen pro učitele, ale i pro školy a pro zřizovatele. Dozvíte se, proč byste měli otevřené vzdělávání podporovat a jaké benefity tím získají žáci (studenti), učitelé, ale i škola.

28. 4.: Debata Rodiče k šikaně ve školách

· 2 komentářů

Fórum Rodičů pořádá ve spolupráci s Komunitním centrem Kampa a Terapie na Tělo komunitní setkání otevřené všem rodičům a dalším zájemcům s debatou na téma Rodiče k šikaně ve školách.

Soud: obec diskriminovala chlapce s autismem tím, že mu nezajistila inkluzivní vzdělávání

středa 16. března 2016 · 6 komentářů

Okresní soud ve Vyškově vynesl přelomový rozsudek v medializovaném případu chlapce s autismem, kterého odmítla přijmout jeho spádová škola a poté dalších 14 škol v okolí jeho bydliště. Soud 15. března rozhodl, že se obec dopustila diskriminace na nákladě zdravotního postižení tím, že místní škole nepomohla zajistit podmínky k tomu, aby se v ní chlapec mohl vzdělávat. Podle Ligy lidských práv, která chlapce zastupovala, se jedná o první rozsudek tohoto druhu v České republice.

Český rozhlas: V Norsku inkluze funguje. Zdravé i postižené děti chodí do stejných škol

· 4 komentářů

V Česku bývá ve školních hodinách často úplné ticho jen ve chvílích, kdy se učitel chystá zkoušet žáky. Třeba v Norsku ale narazíte i na třídy, kde jsou studenti potichu během celého vyučování. A to i přesto, že z vedlejší učebny je slyšet hluk. Do tamních škol totiž často s běžnými studenty chodí i neslyšící.

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání: Maturitní zpravodaj č. 35 – Matematika

· 0 komentářů

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání pro vás připravilo tematické číslo Maturitního zpravodaje zaměřeného na maturitní zkoušku z matematiky. Součástí tematického čísla jsou také informace k nepovinné zkoušce Matematika+.

Přečtěte si: Kancelář pro uvádění věcí na pravou míru (pobočka: školství)

· 8 komentářů

Tak už je rozhodnuto. Role aktivistů a reformátorů jsou beznadějně obsazeny a na mne zbyla role kritika bezbřehého aktivismu českého eduoutu, neoliberálních projektů evropské vzdělávací politiky a ekonomistického imperialismu světových obchodních společností.

Inkluze od představ a ideálů k praxi

· 0 komentářů

Mezinárodní konference Škola pro všechny ukáže, jak inkluzivní přístup dokáže propojit různé oblasti vzdělávání a proměnit pojetí školního prostředí.

Hana Vaverková: A zase do Chrudimi

· 2 komentářů

Proč? Protože jsme se na tom před deseti měsíci domluvili. To nás bylo 28 a v rámci prvního výjezdu našeho spolku Přátel angažovaného učení jsme navštívili školu mého dlouholetého kamaráda Zdeňka Brože. A stálo to za to.

Sobotka: Inkluze škol musí řešit příběhy lidí. Valachová nezvládla komunikaci

· 6 komentářů

Více než měsíc žádá Blesk o rozhovor na téma inkluze ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD). Dříve než ona se ale k problematické otázce postavil čelem její stranický šéf a premiér Bohuslav Sobotka. Inkluze má být podle něj brána jako příležitost, a ne hrozba. Zároveň přiznal, že Valachová nekomunikovala ideálně. Ministerský předseda to řekl v pořadu Blesk.cz Ptám se, pane premiére.

Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.