Daniel Hanšpach: Výuka francouzského jazyka za pomoci interaktivního online prostředí

čtvrtek 17. března 2016 ·

Článek přináší možnosti výuky francouzského jazyka v online prostředí, které pro vyučujícího představuje širokou škálu kvalitních materiálů a aktivit. Dále jsou uvedeny odkazy na konkrétní aktivity, které lze využít ve výuce i při domácí přípravě žáků.


Pojem Français langue étrangère (FLE), výuka francouzštiny jako cizího jazyka, zahrnuje celou řadu učebních metod, učebnic, výukových materiálů, jazykových certifikátů či další vzdělávání učitelů. FLE v internetovém prostředí zprostředkovává neplacené internetové domény či blogy nabízející nejrůznější výukové aktivity. Z FLE online odkazů byly vybrány zajímavé webové stránky a byly k nim připojeny krátké anotace, včetně rozmezí jazykové úrovně dle SERR. Interaktivní metody žákovi přibližují kulturu i jazyk pomocí písní, fotografií či videí, což žáka motivuje ke studiu francouzského jazyka a vnímání bohatství frankofonního světa. Dále jsou uvedeny příklady tří konkrétních aktivit, které vyučující může využít v hodinách francouzského jazyka, k nimž je opět připojena krátká anotace a komentář. Konkrétní aktivity pocházejí z těchto webových stránek: www.polarfle.com, www.cinemafrancais-fle.com, http://lewebpedagogique.com/ (viz níže).

Jednotlivé odkazy FLE online toho mají zpravidla hodně společného. Ať již je řeč o www.lepointdufle.net (jazyková úroveň aktivit A1-B2), http://www.bonjourdefrance.com/, (jazyková úroveň aktivit A1–C1), www.lefrancais.be, (jazyková úroveň aktivit A1–B2), http://www.bonjourdefrance.com/, (jazyková úroveň aktivit A1–C1), nebo www.francaisfacile.com, (jazyková úroveň aktivit A1–A2) – všechny tyto odkazy nabízejí mnoho užitečných výukových aktivit. Lze je využít k procvičení, oblasti výslovnosti, gramatiky včetně výkladu probíraných jevů, porozumění textu, rozvoje slovní zásoby, literatury. Webové stránky dále nabízejí hry, doplňovačky, obrázky či odkazy na slovníky.

Existují také stránky, které dávají důraz k procvičení určité řečové dovednosti. Např. http://www.podcastfrancaisfacile.com/ (jazyková úroveň aktivit A1–B1) je webová stránka zaměřená na různé komunikační situace, mj. nabízí volně dostupné dialogy z nejrůznějších komunikačních situací s grafickým přepisem a k textu se vztahujícími otázkami, ostatně audiovizuální metoda zde převládá, kromě dialogů stránka nabízí aktivity z gramatiky, hovorové francouzštiny, autentická videa a cvičení, diktáty, komunikační cvičení, úryvky z poezie. K upevnění správné výslovnosti slouží webová stránka http://phonetique.free.fr/ (jazyková úroveň aktivit A1–A2), která se zaměřuje na procvičení abecedy, francouzských fonémů či dále nabízí procvičování výslovnosti prostřednictvím jazykolamů.

Jako příklad zajímavého blogu lze uvést https://onchattefranc.wordpress.com/les-meilleurs-logs-de-fle/ (jazyková úroveň aktivit A1–B2). Blog se věnuje tématu kultura a civilizace, poskytuje odkazy na francouzskou kinematografii, videa a fotografie o Paříži, hry s jazykem a se slovy.

V internetovém prostředí nalezneme také české webové stránky, např. http://www.francouzstina-on-line.cz (jazyková úroveň A1–B1), které odkazují na nejrůznější videa a rádiové vysílání, na volně dostupné jazykové kurzy francouzštiny na BBC online apod.

Aktivity:

1) www.polarfle.com

Tato stránka je určená pro interaktivní výuku francouzštiny. Jazykovou úroveň si volí uživatel sám. Níže uvedená aktivita není vhodná pro úplné začátečníky, je doporučena po minimálně 50 hodinách výuky francouzského jazyka.

Webová stránka nabízí výuku FLE pomocí hry na asistenta detektiva Rogera Duflaira. Výuka je pojata jako detektivní vyšetřování. Je možnost vybrat si na začátku svou jazykovou úroveň pro procvičení gramatiky, slovní zásoby a porozumění textu. Žák je formou hry motivován k tomu, aby prošel všechna cvičení, doplnil správné lexikální a gramatické tvary a získal v&scaronscaron;echny potřebné indicie. Stránka nabízí nejen aktivity v online prostředí s možností nechat si cvičení opravit a odkazy na další stránky s podobnou tematikou, ale také pracovní listy, které si může vyučující vytisknout a pracovat s nimi ve třídě.
Ukázka aktivity na úrovni A1 – nalezněte správné umístění předmětů v bytě. Orientace v prostoru, předložky místa. Pomůcky: mapa. Žáci hrají roli inspektora a musí do plánku bytu umístit předměty, které v bytě zanechal lupič.

2) www.cinemafrancais-fle.com

Tato stránka je určená pro vyučující francouzského jazyka, dále potom pro žáky a jazykové úrovni A2–B1. Aktivity vycházejí z francouzských filmů, proto je vhodné zařadit jako obohacení kulturních studií frankofonních zemí, jejich historie, zvyků a reálií.

Uživatel má k dispozici dokumenty týkající se historie francouzského filmu, filmy či ukázky z filmů, kvízy, dialogy z filmů s vynechanými slovy k doplnění. Výuka vychází z 19 klasických francouzských filmů, ke každému filmu zde nalezneme základní údaje, anglicko-francouzský slovník, 15–20 cvičení týkající se filmu a užitečné odkazy na detailnější informace o filmu.

Ukázka aktivity na úrovni A2: Poslechněte si úryvek z filmu Návštěvníci a doplňte vynechaná slova (ke cvičení je připojen klíč, je tedy vhodná i pro domácí studium, k dispozici jsou i další aktivity vztahující se k tomuto filmu, např. kvíz).

3) http://lewebpedagogique.com

Tato stránka je určena pro vyučující francouzského jazyka, obsahuje blogy tipy a materiály na výuku. Jazyková úroveň aktivity: A2/B1. Zahrnuje téma: mluva mladých lidí, problémy dospívajících. Tuto aktivitu je vhodné zařadit, pokud hovoříme o sociálních problémech Francie či o jazyku periferií, o argotu a o předměstích velkých měst. Žák rovněž může hudební klip popsat, hovořit o sobě a svých pocitech, o životním stylu aktéra videoklipu písně.

Při této aktivitě si žák procvičí, jakými jazykovými prostředky může ve francouzském jazyce vyjádřit příčinné vztahy, jak se používají vybraná vztažná zájmena. Všechny pracovní listy jsou dále ke stažení z internetu ve formátu PDF. Kromě návrhu dalších aktivit práce s písní zde nalezneme i slovníček užitého periferního lexika.

Ukázka aktivity na úrovni A2/B1 – Poslechněte si populární písničky Alors on danse od interpreta Stormae, zhlédněte hudební videoklip, vypracujte přiložené pracovní listy.

Závěr

Jak je patrné z vybraných ukázek, i gramatiku či poslech textu lze žákům zprostředkovat zábavnou formou prostřednictvím snadno dostupných online aktivit. Online prostředí představuje pro vyučujícího jednak širokou škálu kvalitních materiálů pro výuku francouzského jazyka ve třídě, jednak lze mnoho cvičení vyplnit online, což může vyučující využít ve třídě na interaktivní tabuli i pro domácí přípravu žáků. Velké množství online cvičení obsahuje klíč, a proto jsou vhodná i pro samostudium každého žáka, který by se chtěl ve francouzském jazyce zdokonalit. Nejrůznější typy aktivit nalezneme na jazykové úrovni v rozmezí A1–C1.

Převzato z RVP.cz

HANŠPACH, Daniel. Výuka francouzského jazyka za pomoci interaktivního online prostředí. Metodický portál: Články [online]. 16. 03. 2016, [cit. 2016-03-16]. Dostupný z WWW: http://clanky.rvp.cz/clanek/c/z/20781/VYUKA-FRANCOUZSKEHO-JAZYKA-ZA-POMOCI-INTERAKTIVNIHO-ONLINE-PROSTREDI.html. ISSN 1802-4785.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.