Přečtěte si: Podivné projekty a málo expertů. Školské fondy čekají trable

úterý 22. března 2016 ·

Na ministerstvu školství vznikají svérázné projekty, často cílené na inkluzi. S podobným „přeléváním“ peněz z Evropské unie do škol však mělo Česko v minulosti obrovské potíže. Na některé takzvané Individuální projekty národní byla Evropská komise dokonce natolik alergická, že vyhrožovala zastavením toku peněz.

Z článku Martina Rychlíka v České pozici vybíráme:

Neobává se MŠMT odporu ze strany Bruselu? „Pro IPs byl stanoven velmi důsledný systém přípravy projektů, které musejí být v souladu s národními koncepčními a strategickými dokumenty,“ říká Velčovský. U příprav jsou vždy zástupci Evropské komise, projekty musí mít jakousi strategickou Chartu. „O IPs je velký zájem, protože komplexně řeší danou problematiku,“ tvrdí resort.

Až tak bezvadné to nebude. „Jde o slabé místo nového operáku. Projekty se politizují; hledají se peníze na inkluzi a mají se platit i věci, které se již jednou zaplatily,“ říká zdroj LN z ministerstva. I některá někdejší ípéenka, jež by mívala i smysl (jako příprava kariérního řádu pro učitele), stála desítky milionů korun, leč výsledky vyšly vniveč, když je samo ministerstvo školství adekvátně nevyužilo a nepřevedlo do praxe.

4 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...
22. března 2016 v 18:37  

Čerpání dotací opravdu smrdí průšvihem už teď. IPs jsou v podstatě zatím vypisovány tak, že jsou šité na míru NIDV. O MAP si požádalo 20 subjektů z asi 200, které si žádost mohly podat. Asi většina pochopila, že jsou k ničemu. Projekty vypisováné v prioritní ose 3 jsou megalomanské zrůdy, z nichž budou peníze téct proudem bůhví kam a bůhví za co. V roce 2016 se pro normální školy budou vypisovat jen šablony na inkluzi. No a v roce 2023 to budeme honit ve stylu minulého programového období (čtenářské dílny, blended learning, vybavení dílen na školách, kde se technické práce neučí a už nikdy učit nebudou, hromadné výjezdy učitelů za hranice stínů všedních dní). Už se těším až si zase zajedu zastínovat.

tyrjir řekl(a)...
23. března 2016 v 11:59  

To, co se stalo s českým školstvím během posledních 12 let v souvislosti s čerpáním EU dotací je myslím dost znepokojivé. J. Týř

Viz např.

http://www.ceskaskola.cz/2016/03/martin-simacek-bezprecedentni-kampan.html#comment-4905579665309942490

http://www.ceskaskola.cz/2016/03/prectete-si-jde-skutecne-o-inkluzi.html#comment-8182543970070593347

http://www.ceskaskola.cz/2016/03/prectete-si-kdo-nepomaha-valachove.html#comment-5624149707620020476

Viz též
http://www.ceskaskola.cz/2016/03/aktuality-cst-linkovani-skolnich-sesitu.html#comment-1014695139232257146

http://www.ceskaskola.cz/2016/03/prectete-si-k-cemu-jsou-skoly.html http://www.ceskaskola.cz/2016/03/kdo-ma-ucit-na-ceskych-skolach.html http://www.ceskaskola.cz/2016/03/stanislav-stech-inkluze-zadny-blaznivy.html http://www.ceskaskola.cz/2016/02/msmt-zasady-karierniho-radu.html

mirek vaněk řekl(a)...
24. března 2016 v 7:35  

Nemylte se. Problém bude větší. Učitelé už jsou na projekty pěkně když to řeknu slušně naštvaní. Ti schopní jsou přepracovaní a pokud budou mít sebemenší možnost se jim vyhnout tak se vyhnou nebo vyhoří. A ti neschopní přidělají problémů.
Na evropské peníze se třesoucí ministerský úředník netuší dočeho se řítí.

Eva Adamová řekl(a)...
24. března 2016 v 11:26  

A víte, že máte pravdu. Ti schopní na školách mají řízení projektů, postrkování neschopných kolegů a nápravy jejich nedodělků, aby byla monitorovací zpáva vůbec průchozí, plné zuby. A ti neschopní rovněž, protože jaksi jejich neschopnost díky projektům více vyplouvá na povrch. A největší tragédie je, když je naprosto neschoný ředitel školy, který jen čumí, co je to na škole za fofr, a tom, že by přiložil ruku k dílu nemůže být ani řeč.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.