Ministryně Kateřina Valachová ke Dni učitelů

pondělí 28. března 2016 ·

"Potřeba vzdělávat a být vzděláván je stará jak lidstvo samo, učitelé tedy měli, mají a budou mít ve společnosti vždy své místo."Vážené paní učitelky, vážení páni učitelé, milí kolegové,

zdravím Vás u příležitosti Dne učitelů, který u nás v České republice slavíme 28. března v den narození Jana Amose Komenského. Tento pedagog, filosof a spisovatel definoval zásady moderní pedagogiky a také učitelské profese, které si velmi vážím a kterou považuji za jednu z nejdůležitějších vůbec.

Potřeba vzdělávat a být vzděláván je stará jak lidstvo samo, učitelé tedy měli, mají a budou mít ve společnosti vždy své místo. Přestože podle nejrůznějších průzkumů prestiže profesí patří učitelské povolání mezi ty nejvíce ceněné, nepatří bohužel mezi ty nejvíce oceněné. Ba co víc, v porovnání s ostatními absolventy vysokých škol nepatří ani mezi ty průměrně oceněné. Je proto mojí prioritou tento stav změnit. To se nám na ministerstvu školství už daří. Sice ne tak rychle, jak bychom si přáli, ale postupnými kroky. Pro letošní rok jsme zajistili navýšení Vašich platů v průměru o 3,3 procenta a nyní nás čeká ještě výraznější krok - v souladu se školskými odbory bychom chtěli vyjednat další výrazné navýšení.

Kromě zlepšení finančních podmínek jsme připravili také kariérní řád pro učitele, o kterém se diskutuje více než dvacet let. Chceme jeho prostřednictvím zajistit pro začínající učitele chybějící podporu a těm zkušeným pak možnost profesního růstu. Doufám, že nám tento krok podaří k Vaší spokojenosti a učitelská profese se tak stane atraktivnější a prestižnější.

Děkuji Vám za Vaši práci a slibuji, že se budu snažit zajistit Vám pro ni co nejlepší podmínky.

Kateřina Valachová,
ministryně školství, mládeže a tělovýchovy

12 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...
28. března 2016 v 21:40  

slibuji, že se budu snažit zajistit Vám pro ni co nejlepší podmínky

To zní skvěle. Zkuste, prosím, pro tuto myšlenku nadchnout i ředitele škol.
Když už nepomohou, tak aby alespoň neškodili... nebo ne až v takové míře.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
28. března 2016 v 22:14  

3,3 procenta to je inflace? No nic, nebudu tak sarkastický. Tímto Vám paní ministryně za Vaše přání děkujeme a slibujeme, že budeme vzorně plnit Vaše vynikající myšlenky a nápady.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...
28. března 2016 v 22:17  

Omlouvám se. Spletl jsem si dobu. Ale to asi proto, že to Vaše přání je nějak mimo časoprostor.

Unknown řekl(a)...
28. března 2016 v 22:29  

novinky ze země kde kde zítra již znamená dnes: kariérní řád pro učitele:
ml. uč. -st. uč.-zasl. uč.
kariérní řád pro vedení:
vedoucí učitel_zástupce-ředitel,jedna zajímavost,ředitele jmenuje školská rada a musí složit finanční kauci,
a teď to nejlepší,za vstup rodiče do bakaláře (zjistit známku) se platí,možno zaslat prostř, bakaláře učiteli dotaz,za odpověď se platí,rodiče do školy nejsou taháni,a sami se tam nemohou jen tak courat,konzultaci s učitelem si musí zaplatit,počet konzultací je limitován,školy jsou hlídány sekuriťáky a většina škol má kamerový systém,existuje spádovost jako u nás,aleje li místi,lze vzít i nespádového ale za poplatek,slabší žáci musí chodit na doučování,které jest platné,propadlíci jsou na příští rok posláni do zvl. školy,inkluze se nijak neřeší,kdo je postižen pohybob
vě chodí (jezdí) do normální školy,kdo jest postižen jinou diagnozou chodí do školy zdravotní- speciální,

Unknown řekl(a)...
28. března 2016 v 22:42  

učitelé se do jednotlivých kategorií dostávají za odsloužené roky,každá ketegorie má odlišné tarifní ohodnocení,které je však jedno po celou dobu práce v přísl. kategorii,podle příslušnosti ke kategorii se odvíjejí i výše uvedené platby od rodičů,stejně jako benefity ,,pokud se pracovník-učitel chce stát pracovníkem vedení musí si opatřit různé další vzdělání a certifikáty,vše je platné a financuje to ze svého

Unknown řekl(a)...
28. března 2016 v 22:50  

a do třetice,to se ale mnohým nebude líbit,učitelé jsou platově děleni do kategorií podle předmětů,nejvyšší plat mají učitelé tzv. hl. předmětů: matematiky,ruštiny,dějepisu, vs druhé kategorii jsou fyzikáři,zem,chemikáři aspol a ve třetí,nejméně placení jsou učitelé výchov,takže je velký platový rozdíl mezi mladším učitelem tv a zasl. učitele matiky

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
28. března 2016 v 23:24  

Laimes a na to jste prisel jak?

Jana Karvaiová řekl(a)...
29. března 2016 v 6:25  

Laimes 28 asi právě přišel z binovačky pod vlivem. Odpusťme mu to.

Unknown řekl(a)...
29. března 2016 v 9:19  

laimes28

"nejvyšší plat mají učitelé tzv. hl. předmětů: matematiky,ruštiny,dějepisu,"

?

Unknown řekl(a)...
29. března 2016 v 9:50  

co je na tom fando divného, tam neexistuje jako u nás aby tělocvikář učil češtinu a ekonomka matiku a měli za to stejně jako matikář či češtinář,
jano, nebyl jsem pod vlivem ,pouze pod lehkým podvlivem, navštívl mne bývalý kolega z firmy,pův. povolaním také učitel,no připouštím, že jsme při tom popíjeli červené , ale v míře ,našemu věku a zdrav. stavu, přiměřené

Nicka Pytlik řekl(a)...
29. března 2016 v 20:00  

Jo, jo. Matička Rus. Velká, širá zem neomezených možností...

Unknown řekl(a)...
30. března 2016 v 10:10  

především už i tam pochopili, že ten nebetyčný čurbes,co tam měli, je dále neúnosný a začali dělat razantně pořádek a kupodivu i ve školství možná i nám to časem dojde

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.