Nástroj zodpovědného výzkumu

úterý 22. března 2016 ·

Výzkum a inovace musejí být zodpovědné. Cestu k tomuto cíli se vědeckým centrům, firmám, společnostem a dalším subjektům snaží usnadnit evropský projekt RRI Tools (Responsible Research and Innovation). Jeho zástupcem pro Českou republiku je Techmania Science Center Plzeň.


V březnu byl na internetu spuštěn nástroj zodpovědného výzkumu a inovací www.rri-tools.eu. Zájemci si jej mohou vyzkoušet a získat inspiraci pro své projekty, zapojit se do komunity dobré praxe, získat nové informace v oblasti zodpovědného výzkumu a inovací na jednom místě. Pod pojmem zodpovědného výzkumu a inovací se skrývá problematika otevřeného přístupu, zapojení veřejnosti, genderové rovnosti nebo etických norem. Jedním z cílů projektu je i spolupráce mezi výzkumníky, politiky, pedagogy, podnikateli a veřejností. On-line nástroj obsahuje momentálně 365 zdrojů, které pomohou subjektům při navrhování a realizaci jejich vlastních projektů a k vlastnímu tréninku směřujícímu k větší zodpovědnosti ve výzkumu a inovacích.

Návštěvníci webových stránek zde například naleznou manuály, pokyny, návody, katalogy a on-line databázi zdrojů, podklady včetně prezentací, zprávy, cross-analýzy a celoevropské průzkumy, ale i další evropské projekty, které se vyvinuly díky zdrojům RRI. Nechybí ani nástroj sebereflexe, dostupný na odkazu www.rri-tools.eu/self-reflection-tool, který slouží pro posouzení odborné praxe, do jaké míry splňuje principy zodpovědného výzkumu a inovací. Stránky se budou postupně rozšiřovat a spektrum nástrojů obohacovat.

RRI (Responsible Research and Innovation)-zodpovědný výzkum a inovace je průřezové téma Evropské komise, programu Horizon 2020, který má za cíl podporovat a usnadňovat výzkum, vývoj a inovace v celé EU, a to způsobem otevřené společnosti s důrazem na zapojení všech stran. Více informací o projektu naleznete zde: www.rri-tools.eu/about-rri.

Online nástroj (toolkit) je určen jak jednotlivcům, tak institucím zabývajícím se výzkumem, inovacemi a vzděláváním, politikům, podnikatelům či občanské společnosti.

0 komentářů:Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.