Český rozhlas: V Norsku inkluze funguje. Zdravé i postižené děti chodí do stejných škol

středa 16. března 2016 ·

V Česku bývá ve školních hodinách často úplné ticho jen ve chvílích, kdy se učitel chystá zkoušet žáky. Třeba v Norsku ale narazíte i na třídy, kde jsou studenti potichu během celého vyučování. A to i přesto, že z vedlejší učebny je slyšet hluk. Do tamních škol totiž často s běžnými studenty chodí i neslyšící.

4 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...
16. března 2016 v 14:32  

Chapu to z te anotace tak, ze v Norsku segreguji sluchove postizene deti do zvlastnich trid? To u nas byly uz v Peliskach integrovany v beznych tridach...

Jsou v Norsku deti s Downovym syndromem taky segregovany do specialnich trid? Je v tech zvlastnich tridach aspon zaruceno, ze nebudou osizeny o nejakou kompetenci, jejiz absence by je mohla diskriminovat na trhu prace? Treba o uprava lomenych vyrazu?

Nemeli by ve verejnopravnim radiu pracovat aspon trochu gramotni lide?

Unknown řekl(a)...
16. března 2016 v 15:37  

Projevy funkční negramotnosti osazenstva ČRo skutečně dosáhly opět vyšší mety.

Přinejmenším jim v nadpisu rozhodně schází pokračování první věty "...ale úplně jinak, než si ji představuje česká ministryně školství a její oblíbení aktivisté".

Jen pár pasáží z článku:

"V malé třídě právě usměvavá učitelka vysvětluje jedné studentce matematický příklad. V místnosti je ale naprosté ticho, protože obě ženy používají znakovou řeč."

"Společně se všichni žáci potkávají třeba o přestávkách na chodbách školy nebo v jídelně."

"Škola kromě toho vzdělává i padesátku mentálně postižených dětí. Ty navštěvují speciální třídy a součástí jejich výuky je třeba i praxe ve třech školních firmách."

Unknown řekl(a)...
16. března 2016 v 19:09  

"Zdravé i postižené děti chodí do stejných škol", ale ne do stejných tříd.
A v tom je ten průšvih inkluze prosazované u nás: že si její propagátoři pletou školy a třídy.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...
16. března 2016 v 19:13  

Do stejných škol, ale ne do stejných tříd! A neučí se podle stejného programu. Pro Pána Boha! To je zlý sen...

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.