Přečtěte si: Ministryně Valachová pro Blesk: Můžu vyhlášku změnit. Ale k ničemu to nebude

úterý 22. března 2016 ·

Začlenění dětí s lehkým mentálním postižením do běžných škol namísto speciálních dráždí odborníky i veřejnost. Podle ministryně školství Kateřiny Valachové (39, ČSSD) se není čeho bát. Jak však sdělila Blesku v 2. části rozhovoru, nevylučuje dílčí změny v předpisech.

Z rozhovoru Zuzany Štíchové a Very Renovici s Kateřinou Valachovou v Blesk.cz vybíráme:

Takže ZŠ praktické, které jsou na míru šité dětem s LMP, zmizí.

„Ne. Víte, co je paradox? Že když nebudeme dělat nic, odložíme zakletý paragraf 16…“

Nebylo by to pro vás jednodušší?

„Politicky by to pro mě bylo jednodušší. Ale já jsem maminka dvou dětí a vnímám to dost intenzivně, takže to nikdy neudělám. Ten systém je neuvěřitelně pokrytecký. Nechává v tom ty učitele samotné, děti samotné a rodiče také. Speciální školy si stěžují, že pro ně nejsou určeny evropské prostředky, protože jsou »segregovaná škola«, což jsme tady asi nikdo nezpůsobil. Ale to neznamená, že to nedokážeme řešit. Tady nejsou jenom evropské prostředky a není nic snazšího než vytvořit národní program pro rozvoj speciálních škol. Myslím, že to všichni podepíší. U ZŠ praktických je pravdou, že kdybychom nedělali nic, tak by tady jednoho dne žádné nebyly. Nejsou v systému poctivě a spravedlivě umístěny. Ty školy nikde od roku 2005 v zákonu nenajdete. A já říkám: ty školy tady jsou, učí a my se musíme soustředit na to, co se děti učí, místo toho, kde. A to, že školám, ale různým školám, úplně všem, klesá počet dětí, to všichni víme, ale s tím já nic nenadělám. Můžu jen říct, že nechci, aby se nesystémově zasahovalo do sítě škol.“

9 komentářů:

Anonymni z 21:30 řekl(a)...
22. března 2016 7:54  

http://zpravy.idnes.cz/inkluze-po-islandsku-053-/domaci.aspx?c=A160319_212042_domaci_zt

Zajímavá je diskuse - ani běžní lidé se nenechají napálit Kartouzem.

Je to propagandistický článek.

CatCatherine25 řekl(a)...
22. března 2016 9:39  

Zákon není nutné měnit, protože umožňuje zřizování speciálních škol i speciálních tříd v běžných školách.
Je potřeba změnit nebo vyhodit vyhlášku, která to komplikuje.

ŠZ §16

(9) Pro děti, žáky a studenty s mentálním, tělesným, zrakovým nebo sluchovým

postižením, závažnými vadami řeči, závažnými vývojovými poruchami učení, závažnými

vývojovými poruchami chování, souběžným postižením více vadami nebo autismem lze

zřizovat školy nebo ve školách třídy, oddělení a studijní skupiny.

Nico Pytlik řekl(a)...
22. března 2016 9:57  

lze zřizovat školy nebo ve školách třídy, oddělení a studijní skupiny

Stručné, jasné, proveditelné. V čem je problém?
Není tam ještě někde napsáno, že se zákonný zástupce kteréhokoli žáka může zcela svobodně rozhodnout, do jaké školy, třídy, oddělení či studijní skupiny bude chtít svoje ditě zařadit?

CatCatherine25 řekl(a)...
22. března 2016 10:36  

Kolego Pytliku, to je tam právě dost zkomplikováno:

Zařadit do takové třídy,

studijní skupiny nebo oddělení nebo přijmout do takové školy lze pouze dítě, žáka nebo

studenta uvedené ve větě první, shledá-li školské poradenské zařízení, že vzhledem k povaze

speciálních vzdělávacích potřeb dítěte, žáka nebo studenta nebo k průběhu a výsledkům

dosavadního poskytování podpůrných opatření by samotná podpůrná opatření podle odstavce

2 nepostačovala k naplňování jeho vzdělávacích možností a k uplatnění jeho práva na

vzdělávání. Podmínkou pro zařazení je písemná žádost zletilého žáka nebo studenta nebo

zákonného zástupce dítěte nebo žáka, doporučení školského poradenského zařízení a soulad

tohoto postupu se zájmem dítěte, žáka nebo studenta.

Takže je to v podstatě na poradenských zařízeních.

tyrjir řekl(a)...
22. března 2016 12:34  

PREMIÉR SOBOTKA PODPOŘIL SPOLEČNÉ VZDĚLÁVÁNÍ

Praha, 22. března 2016 - Vládní výbor pro zdravotně postižené dnes projednával připravované kroky ministerstva školství v rámci zavádění novely školského zákona. Výbor v čele s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou zavádění společného vzdělávání i harmonogram kroků v této oblasti podpořil.


http://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/premier-soborka-podporil-spolecne-vzdelavani

Podpořil ten vládní výbor společné vzdělávání nebo jen jeho část - tzv. Inkluzi? Bude na ni dost peněz? Bude dost peněz na společné vzdělávání všech dětí ve vnitřně diferencovatelné dobře vybavené škole, jak se to slibuje? Kdy bude mít české školství rozpočet jinde obvyklých 6 % z HDP?

J.Týř

Jana Karvaiová řekl(a)...
22. března 2016 16:32  

Tak tomu říkám ODBORNICE na svém místě. nejdříve si objíždí kraje a plká a potom se prokecne, že vlastně ani neví, co obsahuje vyhláška. To je fakt na p.....í. Nebo se to dá komentovat slušně? Vždyť i já mám lepší znalost vyhlášky a dalších předpisů než ona, kam jsme to se školstvím dopracovali. A jestli je taková i jako právnička, tak bych ji nechtěla ani ex offo.

Eva Adamová řekl(a)...
22. března 2016 18:10  

Kolego Pytlíku, problém se zřizováním těch tříd, oddělení a skupin tu samozřejmě bude, a to finanční. On na to řediteli, aby tu třídu třídu mohl zřídit, napřed někdo musí dát peníze. Z čeho by asi zaplatil dalšího učitele v další třídě, že ano. A už v jasných barvách vidím situaci, kdy ředitel někde zmíní, že chce na škole zřídit třídu pro 6 LMP žáků. Jaké se asi dočká odpovědi? Já tedy očekávám, že mu budou před očima tak dlouho mávat vyhláškou, kde je zmíněno upřednostnění individuální integrace, a vyhrožovat neudělním či odebráním dotací, až to raději vzdá.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...
22. března 2016 18:20  

Vrchnostenská encyklika by měla zakázat vyučovat Romy podle tzv. minimálních výstupů, protože to za pár let nějaký dobroser obrátí opět v další rozsudek D.H.

Nico Pytlik řekl(a)...
22. března 2016 19:46  

problém se zřizováním těch tříd, oddělení a skupin tu samozřejmě bude, a to finanční

Jo takhle! Tak to mne tedy doopravdy nenapadlo. Peníze...
Myslel jsem si, že zdroje jsou. Být to v normální společnosti, tak bych si mohl myslel, že se bez peněz může do takové akce pustit ale doopravdy jenom ercpitomec.



Články dle data

Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.