Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje výzvu k předkládání žádostí individuálních projektů ostatních z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Prioritní osy 1 – Počáteční vzdělávání, Oblasti podpory 1.1 – Zvyšování kvality ve vzdělávání. Výzva je zaměřena na investiční a metodickou podporu přírodovědného a technického vzdělávání na středních a základních školách v krajích ČR, mimo hl. m. Prahy a bude ukončena 3. května 2013 ve 13 hodin.

Vyhlášení výzvy k předkládání individuálních projektů ostatních – Oblast podpory 1.1 Zvyšování kvality ve vzdělávání
Ministerstvo školství podpoří rozvoj technického a přírodovědného vzdělávání na středních školách sumou 1,8 mld. Kč
Ministerstvo školství dnes zveřejnilo výzvu, díky níž budou moci střední školy žádat o dotace na investice do přírodovědného a technického vzdělávání. Výzva byla vyhlášena v Operačním programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK). MŠMT má připraveno za tímto účelem 1,8 miliardy korun, což je částka, která pokryje požadavky všech středních škol v ČR, vyjma Hl. m. Prahy.
Přečtěte si: Při testech 5. a 9. tříd se mohou jedničkáři poměřit s nejlepšími žáky v zemi
Není jednička jako jednička. Úroveň známkování se v každé škole liší, ale už na jaře si žáci mohou udělat přesnější obrázek o svých znalostech a dovednostech. Druhá generální zkouška plošného elektronického testování pátých a devátých tříd přináší další inovace systému, jednou z novinek je třetí, vyšší úroveň testů.
Česká televize chce na přípravě Déčka spolupracovat i s ministerstvem školství
Generální ředitel ČT Petr Dvořák a ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala dnes podepsali memorandum o vzájemné spolupráci, ve kterém se zavázali hledat synergie v oblasti vzdělávacího obsahu nově vznikajícího televizního kanálu pro děti České televize s názvem Déčko. Nový kanál odstartuje 31. srpna 2013.
Anna Putnová: Odmítáme experimenty na školácích
Programování pro děti
Mitch a kocour Scratchy potřebují vaši pomoc! Musí osvobodit Vesmírné ochránce a zachránit svět. Porazte společně s nimi Bičochvosta a další Přívržence Temna, abyste se mohli utkat se samotným Temným mágem.
Naučte se programovat zábavnou formou v jazyce Scratch! V prostředí plně lokalizovaném do češtiny vytváříte program přetahováním a spojováním jednotlivých dílků, nemusíte se tedy vůbec obávat psaní složitých a dlouhých příkazů. Velmi rychle zvládnete rozpohybovat postavy na hrací ploše, svůj projekt ozvučit, počítat skóre a ovládat hru klávesnicí nebo myší.
Petr Chaluš: Nebetonujme kolejnice centralizovaným srovnávacím testováním žáků ZŠ a maturantů
Do jaké míry řídí vzdělávání stát nebo jedna centrální instituce státu a do jaké míry participují na řízení ti, kterých se vzdělávání týká - děti, rodiče, učitelé a ředitelé, místní zastupitelé, veřejnost? V České republice nejsou silné organizace hájící zájmy dětí, rodičů, ani silné profesní organizace učitelů. Ministerstvo a jím řízené centrální organizace tak mají sklon být hlavní řídící silou vzdělávání. Výrazně se to projevuje například prostřednictvím současné podoby pilotování plošných testů na základních školách i podoby státní maturity, obojí výrazně celkově ovlivňuje školní vzdělávání v ČR.
Martin Krotil: Neřízený proces zavádění ICT do výuky
Tomáš Feřtek: Rozsudek, který změní státní maturitu
Nejvyšší správní soud zamítl půl roku starou kasační stížnost ministerstva školství. Dal tak za pravdu osmi středoškolákům, kteří po prvním ročníku státní maturity zažalovali ministerstvo za to, že bez jasných argumentů odbylo jejich žádosti o přezkum. Zásadní je, že rozsudek změní státní maturitu už v tomto ročníku. A pak i ve všech dalších.
Přečtěte si: Dávat pětky prvňákům je sadismus. Prosadí se slovní hodnocení?
Rychlé čtení - Čtěte rychleji, učte se lépe, dokažte víc
Bestseller Tonyho Buzana, autora Myšlenkových map
Představte si čas, který byste mohli ušetřit, a všechny ty úžasné nové
informace, které byste mohli obsáhnout, kdybyste byli schopni číst rychleji…
Tony Buzan ve své knize představuje techniky, které vám pomohou k rychlejšímu
čtení a zároveň skutečnému pochopení a porozumění textu a zapamatování co
největšího objemu informací – a to bez větších potíží.
Vyjádření ČŠI k nabídkám některých komerčních subjektů odvolávajících se na tzv. plošné testování
Petr Sál: Gamebook
Příspěvek se zabývá využitím gamebooku jako nového prostředku pro procvičování programování a algoritmizace. Jedná se o návrh projektu, ve kterém je možné v hodinách informatiky kombinovat učivo z více předmětů, především humanitních, čímž by mohlo být docíleno zvýšení atraktivity informatiky a jejího provázání s jinými tematickými celky rozvíjejícími obecné kompetence žáků.
Závěrečná zkouška podle jednotného zadání ve škole
Obdobně jako v předchozích letech, může i letos vaše škola využít pro přípravu a realizaci závěrečné zkoušky v oborech středního vzdělání s výučním listem jednotné zadání, které je připravováno v rámci projektu Nová závěrečná zkouška 2. Projekt řídí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Národním ústavem pro vzdělávání (NÚV) a přispívá na něj Evropský sociální fond.
Cesta ke kvalitě v neformálním vzdělávání
Jeden svět ukáže neviditelné hrdiny i hollywoodské hvězdy
Walter Bartoš: ČSSD vytáhla ve školství jen soubor pseudolíbivých frází
Přečtěte si: Školský systém aneb Děti v odšťavovači
Při vysloveni slova „škola“ cítím závan špatně větraného sklepa, kde jsou uskladněné šťavnaté plody přírody určené k pozdější spotřebě, postupně ztrácející na živosti, rozkládající se v zatuchlé atmosféře. Tím sklepem myslím česká vzdělávací zařízení, přísně regulovaná přebujelou státem zřízenou instituci (MŠMT).
Přečtěte si: Škola až od devíti hodin, prosazuje ČSSD
Školáci si v budoucnu možná budou moci přispat a do školy vyrazit až na devátou hodinu. Odtud by si pak přinesli místo známek slovní ohodnocení svých výkonů. Tak to alespoň plánuje stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Nejedná se sice o nějaké novinky v zákoně, tyto možnosti se již dávno na některých ústavech využívají, ČSSD je ale chce více prosazovat.
ČSSD zahajuje debatu o revolučních změnách v oblasti školství!
Scio: Výběr ze zpráv, novinek, zajímavostí ve vzdělávání z anglicky psaných zdrojů
Salman Khan: Video pro konferenci v Praze
V budově Google právě probíhá tisková konference ke Khan Academy v přímém přenosu se samotným Salmanem Khanem. Českou verzi naleznete na khanovaskola.cz/.
Série přednášek Bořivoje Brdičky Vzdělávací technologie 21. století
Přečtěte si: Jsou děti mlsné, nebo v jídelnách vaří blafy?
Celé to začalo naprosto běžným rodičovským dotazem: „Proč máš pořád hlad, když ti platíme obědy?“ Místo jednoduché odpovědi si devítiletá školačka založila blog, aby názorně nejen svým rodičům ukázala, co všechno se jí dostane ve školní jídelně na talíř. Svou aktivitou zaujala kuchařskou celebritu Jamie Oliviera i hollywoodské tvůrce a vytočila státní úředníky. Společně s tátou vydala knihu a na podporu charitativního projektu do dnešního dne získala přes 124 200 liber.
Daniel Münich: Dvě dobré špatné zprávy ze školství
Poslední měsíc přišel z ministerstva školství pár dobrých špatných zpráv. Česká školská inspekce informovala o zjištění, že nejhorších výsledků dosahují žáci v severočeských regionech. A nezávisle na tom si náměstek ministra školství Jiří Nantl v rozhovoru pro Aktualne.cz hlasitě povzdechl, že vzdělávací politika u nás není příliš informována pedagogickým výzkumem. Cože je na těchto špatných zprávách dobrého?
Přihlášky na střední: Kdy je deváťáci podávají a co je ovlivňuje
Studie: Deváťáci nechávají přihlášky na střední na poslední chvíli
Méně než měsíc před uzávěrkou ještě nemají plné tři čtvrtiny deváťáků podány přihlášky. Studovat dál přitom chce devadesát devět procent z nich. Při jejich rozhodování o dalším studiu hraje dominantní roli internet. Vyplynulo z reprezentativního průzkumu sdružení Než zazvoní realizovaného v první půlce února 2013 mezi téměř třemi tisíci žáky devátých tříd.
Londýn - Průvodce s mapou National Geographic
Marcel Chládek: Střet zájmů a výnosný byznys se státní maturitou? Ministr Fiala musí zakročit!
Jana Matějková: iPad jako iSEN speciálního pedagoga
Článek umožňuje nahlédnout pod povrch edukace dětí se speciálními vzdělávacími potřebami na Speciální ZŠ Poděbrady. Konkrétně se zaměřuje na problematiku využití dotykových tabletů při vzdělávání. Přináší informace o práci otevřené komunity iSen a o kurzech pro veřejnost, učitele i rodiče s tématikou využívání moderních technologií ve vzdělávání a komunikaci.
Přečtěte si: Comedia Script
Jak změříte svůj život
Poznejte, co je ve vašem životě nejdůležitější!
Jste si jistí, že budete ve své profesi úspěšní a spokojení? Že budete šťastní ve svých vztazích s partnerem, dětmi,
rodinou i blízkými přáteli? Autoři této knihy nabízejí způsob, jak lze pomocí různých teorií fungujících v obchodní
sféře objasnit události v soukromých životech. A také jak můžete díky těmto poznatkům své životy zlepšit.
Jitka Rambousková: Výuka úhlů na tabletu
Právě jsem dokončili v šesté třídě v matematice kapitolu o úhlech a poměrně dost jsem používala tablet. Tady je přehled aplikací, které jsem využila. Stále tablet využívám především jako demonstrační nástroj, i když řada aplikací by byla mnohem přínosnějších pro samostatnou práci žáků. Náhledy aplikací najdete buď přímo na iTunes nebo v galerii na konci článku.
OECD - aktuální vydání publikace Going for Growth 2013
Přečtěte si: Fiala si posvítí na děti s úlevou pro postižené. Chce snížit segregaci
Ministerstvo školství chce zjistit, kolik žáků se učí podle vzdělávacího programu pro děti s lehkým mozkovým postižením. Česko čelí dlouhodobě kritice, že do bývalých zvláštních škol umisťuje i žáky, kteří tam nepatří, třeba velké množství Romů. Lepší evidence je jedním z kroků, které mají tuto situaci napravit.
Přečtěte si: Nantl: O výzkumné výsledky si neumíme moc říct
Na pedagogické fakultě vznikne unikátní logopedická laboratoř pro výzkum i výuku
V tuzemsku ojedinělá logopedická laboratoř se špičkovým vybavením vznikne v dostavbě pedagogické fakulty, kterou začnou studenti a učitelé využívat již letos na podzim. Vedení školy si od ní slibuje významný posun ve vědecké činnosti, pro niž dosud chybělo odpovídající zázemí. Do bádání zejména v oblasti poruch výslovnosti se zapojí hlavně studentky jednooborového studia logopedie, které je v Česku ojedinělé. Zařízení poslouží i při výuce.
Jana Černochová: Politruci nemají ve školách co dělat
VOLARE: Kosmická robotická soutěž pro mládež
Přečtěte si: Jiří Nantl: Jednotná škola? Časem asi ano.
K debatě o selekci v našem vzdělávacím systému publikujeme další lednový rozhovor z Akademie Lidových novin, v němž náměstek ministra školství Jiří Nantl vysvětluje, proč potřebujeme uvažovat o strategii vzdělávací politiky a proč je důležité zabývat se tím, že rozdělujeme děti příliš brzo do různých vzdělávacích proudů. Je ale na místě se ohradit proti titulku článku a s ním spojené větě z rozhovoru. To, k čemu máme směřovat, je škola pro všechny, ne jednotná škola. To je zásadní rozdíl, který zatím nezohledňujeme.
David Hawiger: Závislost na digitálním světě nepovede ke vzdělávání
V úvaze Digitální svět vzdělává nebo oblbuje jsem se snažil poukázat na rostoucí hrozbu, že našim dětem při uspokojování svých nižších digitálních potřeb nezbude dostatek zdrojů pro ty vyšší cíle, jako je uznání a vzdělávání. Přitom díky TEDu nemálo z nás přijímá myšlenku, že jsme na rozcestí.
Úžasný vesmír
Člověk byl vesmírem přitahován od nepaměti. Obracel svůj zrak k hvězdné obloze a snažil se pochopit její zákonitosti. První mytické představy postupně vystřídaly vědecké teorie a dnes nám moderní technologie umožňují nahlédnout i do těch nejvzdálenějších koutů vesmíru, a postupně tak odhalovat jeho tajemství.
ČŠI: Rovnost a kvalita ve vzdělávání - Podpora znevýhodněných žáků a škol
Tento dokument je Výtahem Zprávy OECD Rovnost a kvalita ve vzdělávání - Podpora znevýhodněných žáků a škol. Kompletní text publikace v českém jazyce je k dispozici na www.csicr.cz, v anglickém jazyce na www.oecd.org.
Dvojjazyčná kniha: Skandál v Čechách Zjednodušená verze
Učte se četbou a poslechem anglické beletrie!
Zjednodušená verze světové povídky Sherlock Holmes – Skandál v Čechách od
anglického spisovatele Arthura Conana Doyla je určena pro mírně pokročilé
studenty anglického jazyka.
Jejím účelem je především rozšířit slovní
zásobu, ale také schopnost rychle a bezpečně porozumět mluvené
angličtině.
Kniha je formálně sestavena tak, aby studentovi umožňovala co
největší komfort při tomto stylu učení.
Přečtěte si: Děti a škola 21. století – výhody a rizika používání nových technologií
Mobilní telefon, osobní počítač a připojení k internetu vlastní v České republice skoro každá domácnost s dětmi. Čím dál těžší, až nereálná, je snaha vyhnout se jejich vlivu. Avšak většinu českých základních a středních škol lze „díky“ míře jejich technologického vybavení považovat za „oázu elektronického klidu“. Kdo naučí děti pracovat s technologiemi a používat je pro osobní rozvoj, nejen odpočinek a hru? Mohou české rodiče a učitele (po)učit pozitivní a negativní zkušenosti z USA?
Přečtěte si: Co říká výzkum o efektivitě metod výuky ve vztahu k rozvoji kompetence k učení?
Stanovisko MŠMT k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ve věci státní maturity
1. 3.: Setkání škol a odborníků Výuka o lidských právech nebolí!
Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni vás zve na společné setkání škol a odborníků v oblasti vzdělávání Výuka o lidských právech nebolí! Akce se koná u příležitosti zakončení tříletého projektu Respekt nebolí zaměřeného na podporu žáků (nejen) středních škol v aktivním prosazování lidských práv a svobod ve všech oblastech života.
ADHD - 100 tipů pro rodiče a učitele
ADHD je často nepochopený problém. Rodiny, kterých se tato diagnóza týká, se mnohdy přes veškerou svou angažovanost cítí bezmocné a osamělé. Právě jim a jejich dětem pomůže tato kniha s přesnými pokyny a konkrétními tipy.
Rozsudek Nejvyššího správního soudu, kterým zamítl kasační stížnost ministerstva školství v cause žádostí o přezkum výsledků státní maturity
Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost ministerstva školství ve věci žádostí o přezkum výsledků státní maturity
Stanislav Šimandl: 1x5 pochybností o cestě ke zkvalitnění školství, 2. část
Internetová gramotnost na českých školách: Učitelé uvítají pomoc, Google a ELAI ji nabízejí
Lukáš Kotek: ICT kompetence učitele v kontextu vzdělávání pro 21. století
Rada EU jednala o vzdělávání a odborné přípravě
V pátek 15. února 2013 se konalo zasedání Rady Evropské unie k oblasti vzdělávání a odborné přípravy, na němž Českou republiku zastupoval první náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jiří Nantl. Hlavním tématem jednání byl vztah vzdělávání a odborné přípravy k trhu práce a podpoře hospodářského růstu.
Projekt na podporu internetové gramotnosti na základních školách v České republice
European Leadership & Academic Institute (ELAI) představuje IN(ternet) Generation - ucelený koncepční projekt v oblasti internetového chování a vzdělávání dětí ve věku 9-15 let. Projekt vzniká v úzké spolupráci s experty, pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy, a má podporu vedoucích společností v oblasti internetu jako je Google. Projekt bude pro veřejnost k dispozici od května 2013.
Přečtěte si: Je výuka dvou cizích jazyků nesmysl, nebo nutnost? Ředitelé jasno nemají
Učebnice němčiny pro práci ve zdravotnictví
Naučte se němčinu pro práci ve zdravotnictví!
Obsahuje 22 modelových lekcí pro každodenní situace na pracovišti týkající se péče a pečovatelských služeb.
Je vhodná pro zájemce o práci:
- v nemocnicích
- v domovech pro seniory
- v ústavech sociální péče
- v oblasti terénní pečovatelské služby
- v oblasti domácí péče
Ondřej Neumajer: Výukové aktivity pro rozvoj dovedností 21. století
Autor představuje soubor dovedností pro 21. století a nový nástroj charakterizující výukové aktivity, jejichž realizace vede u žáků k rozvoji těchto, stále častěji zmiňovaných dovedností. Nástroj vznikl díky výzkumu společnosti Microsoft a byl představen na jedné z největších konferencí o technologiích ve vzdělávání Partners in Learning 2012 Global Forum konané v Praze.
Pojďte si promluvit o vzdělávání s Taťánou le Moigne a jejími hosty
Proč je v Česku důležité mluvit o vzdělávaní? Jakou roli hraje internet na školách? Jak mohou organizace nebo jednotlivci přispět k rozvoji českého vzdělávání? A co v tomto ohledu dělá Google? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto a další otázky, podívejte se na záznam online vysílání s Taťánou le Moigne, Josefem Šlerkou, Simonou Weidnerovou a Lukášem Sedláčkem.
David Hawiger: Digitální svět vzdělává nebo oblbuje?
Projekt Klíče pro život skončil, jeho aktivity pokračují…
Co by bylo, kdyby všechny děti chodily do stejné školy?
Občanské sdružení Rytmus dnes spustilo internetovou stránku Co by bylo, kdyby, která prezentuje výsledky ročního výzkumu, jenž si kladl za cíl na konkrétním příkladu menšího města v Čechách modelovat přechod k inkluzívnímu školství. Internetová stránka popisuje, jak by to vypadalo, kdyby místní speciální škola byla z nějakého důvodu uzavřena a žáci s postižením by nastoupili do svých spádových škol. Kolik by kde přibylo žáků a jak by byly naplňovány jejich speciální vzdělávací potřeby? Jaké další personální zdroje by školy potřebovaly, aby dokázaly tyto potřeby naplnit? A kolik by to všechno stálo?
Mezinárodní šetření o vyučování a učení – TALIS 2013
Mezinárodní šetření o vyučování a učení (Teaching and Learning International Survey) 2013 je realizováno Organizací pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) a účastní se jej celkem 33 zemí či regionů, včetně České republiky. Jedná se o dotazníkové šetření, jehož hlavní sběr dat proběhne v České republice od 4. 3. do 5. 5. 2013 a zúčastní se jej 220 škol poskytujících výuku na 2. stupni základní školy či v nižších ročnících víceletých gymnázií. Na každé škole vyplní dotazník vybraní učitelé vyučující na tomto vzdělávacím stupni a také ředitel školy.
E-kniha pro vás: Analýza rodina a škola
Nový blended-learningový kurz Inkluzivní vzdělávání
Vzdělávací program Varianty pro vás připravil kurz, ve kterém se dozvíte základní témata, pomocí nichž lze přiblížit koncept rovných příležitostí a inkluze v prostředí škol. V kurzu získáte teoretické poznatky k tématu, seznamy s odbornou literaturou a především konkrétní opatření a aktivity pro vybudování inkluzivní školy. Budete také pracovat s autentickými kazuistikami, příklady dobré praxe z ČR i zahraničí.
Anna Putnová: Školství vyžaduje koncepci, ne bláznivé výstřely
Klára Moldová: Beseda s "holčičkou ze známky"
Testování počítačové a informační gramotnosti - ICILS
Přečtěte si: Do školy až od sedmi let? Nesmysl, zní z vládní koalice
Návrh ČSSD posunout povinnou školní docházku o rok narazil u vládní koalice. "Považuji to za výstřel do tmy," míní šéf poslanců TOP 09 a bývalý učitel Petr Gazdík. A "plošný odklad" pro všechny prvňáky se nelíbí ani jeho kolegům z ODS a LIDEM. Nejsou na něj peníze. A hlavně: není k němu důvod.
Z článku Lucie Nekvasilové v Týden.cz vybíráme:
Jakékoliv odkládání nástupu do školy požaduje za nešťastné i šéfka nejmenší vládní strany LIDEM a místopředsedkyně vlády Karolína Peake. "Nejsem specialista na školství, ale jako matce mi to připadá jako neuvěřitelná pitomost. Obě moje děti šly v necelých šesti letech do školy a měla jsem pocit, že je to za pět minut dvanáct, protože už se ve školce nudily," zavzpomínala.
Marcel Chládek: 5 kroků ČSSD pro zlepšení základního vzdělávání v ČR
Sociální demokracie považuje kvalitní systém základního vzdělávání za jednu z klíčových priorit pro úspěšné fungování oblasti školství. Jsme přesvědčeni o tom, že dobře nastavená pravidla na základních školách jsou předstupněm úspěšného rozvoje dětí v dalším studiu a také efektivní cestou, jak zvýšit vzdělanost a konkurenceschopnost v ČR.
Dokumentární film může nyní ve výuce využívat každý pedagog v České republice
MŠMT: Informace o povinnosti zřídit bankovní účet určený pro příjem dotací ze státního rozpočtu
Mistrovství ve VMware vSphere 5: Kompletní průvodce profesionální virtualizací
Rozhodli jste se ve firemní síti využít výhod nejpoužívanějšího virtualizačního řešení? V této podrobné příručce se dozvíte vše o instalaci, konfiguraci, správě a monitorování virtuálního prostředí produktové řady VMware vSphere.
Chystáte-li se založit nové virtuální prostředí a chcete programu vSphere porozumět, můžete si knihu přečíst od začátku do konce. Specialisté na oblast IT ji však mohou používat také jako příručku, která v každé kapitole doplní jejich dovednosti praktickými tipy a ukázkami řešení. Tato kniha, zaměřující se na zkušené profesionály, ale i na začátečníky, vám poskytne informace, díky nimž budete moct snáze sestavit, spravovat a ladit firemní virtuální systém.
Jedno z Akčního plánu opatření pro výkon rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případu D. H. bylo naplněno
Dne 13. února 2013 se konalo na MŠMT první setkání Fóra nevládních organizací k otázce rovných příležitostí ve vzdělávání . MŠMT vnímá toto grémium jako významný nástroj pro moderování jednotlivých opatření Akčního plánu k rozsudku D. . a jako společný prostor k výměně pohledů na otázky rovných příležitostí ve vzdělávání.
Americká obchodní komora podpoří veřejně prospěšné projekty na českých školách
Díky podpoře svých členů, rozdělí Americká obchodní komora z grantového programu One World, Many Voices celkem 520.000 Kč mezi 11 českých škol. Americká obchodní komora podpoří projekty, které budou prospěšné pro místní komunitu a které realizují sami žáci ve spolupráci se školou, veřejností a zástupci místní samosprávy.
ČŠI: Podpora informačních a komunikačních technologií 4.
Přečtěte si: Sori, aj dont andrstend
Budeme mít základní školy technické, obdobu „lidušek“?
11. 3.: Výběrové řízení na pozice učitelů/učitelek českého jazyka u krajanů
Video: Kdo bude zodpovědný za profesní podporu učitelů, když se ruší NIDV?
Stanislav Šimandl: 1x5 pochybností o cestě ke zkvalitnění školství, 1. část
ČŠI: Podpora informačních a komunikačních technologií 3.
Z Výroční zprávy ČŠI za školní rok 2011/2012 vybíráme údaje o dalším HW, HW pro podporu interaktivní výuky a SW pro výuku na ZŠ. Malé školy mají průměrně 2,4 projektorů a 2 interaktivní tabule, velké pak 9,9 projektorů a 6.4 interaktivních tabulí. Celkem tedy na ZŠ bylo přes 18 000 interaktivních tabulí, během tří let jich přibylo zhruba 14 000.
Bořivoj Brdička: Vzdělávací technologie 21. století – závěrečná zpráva o kurzu
Pavlína Hublová: Druhý český Digital Learning Day
Rok se s rokem sešel a my znovu otevíráme téma české verze Digital Learning Day (předchozí příspěvek Kterak plánujeme DLD jsem publikovala v blogu 9. 2. 2013).
28. 2.: Druhý kulatý stůl v rámci kampaně Česko mluví o vzdělávání
Diskutujme: Co chybí v 2x5 krocích ministra Fialy ke zkvalitnění školství
Zpráva ČŠI: Práce jako na kostele!
Přečtěte si: Nantl: Zavedení nových "výchov" problémy škol nevyřeší
ČŠI: Informace k zapojení žáků se SVP do druhé celoplošné generální zkoušky testování
Zapojení žáků se speciálními vzdělávacími potřebami do procesu ověřování výsledků žáků na úrovni 5. a 9. ročníků základních škol bude i v případě druhé celoplošné generální zkoušky (13. 5. - 7. 6. 2013) výlučně na rozhodnutí ředitele každé jednotlivé školy vzdělávající tyto žáky (nebude tedy pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami povinné), nicméně jak technologie, tak obsah testů, průběh i vyhodnocení testování budou potřebám těchto žáků v reálně dosažitelné míře přizpůsobeny.
Přečtěte si: Druhou generálkou testů 5. a 9. tříd by měli projít i čtyřkaři
Druhá celoplošná generálka testů 5. a 9. tříd přinese nové úlohy a upravené testy pro děti s handicapem. Testování proběhne od 13. května do 7. června. Ještě na jaře se na několika desítkách škol uskuteční pilotní zkouška, která by měla nové úlohy ověřit. Testy mají zjistit, co žáci znají a umí, čeká je proto až o třetinu vyšší počet úkolů. Minimální standardy jsou konstruované na úroveň čtyřkaře.
Na MŠMT jednala Tripartita
Kniha logotypů: 2000 mezinárodních značek od uznávaných návrhářů
Inspirativní obrazový průvodce nejúspěšnějšími logotypy
Kniha logotypů představuje neuznávanější loga současnosti a dává čtenáři
neopakovatelnou možnost odhalit jejich vývoj od prvních nápadů až po výsledný produkt.
Každé logo obsažené v této knize bylo pečlivě zhodnoceno a vybráno ze sbírky světoznámého
serveru LogoLounge.com.
Česká školní inspekce provede druhou generální zkoušku testování
Součástí projektu Národní systém inspekčního hodnocení vzdělávací soustavy v České republice (NIQES), jehož realizátorem je Česká školní inspekce, je také vývoj univerzálního elektronického systému pro národní šetření a pro ověřování výsledků žáků. Tento systém byl poprvé celoplošně pilotován v roce 2012 na úrovni 5. a 9. ročníků základních škol, v souladu s programovým prohlášením Vlády České republiky.
ČŠI: Upřesnění povinné účasti škol - 2. celoplošná generální zkouška
Úvodní dopis ústřední školní inspektorky k druhé celoplošné generální zkoušce
CERMAT se distancuje od některých komerčních aktivit subjektů ze soukromého sektoru
Marcel Chládek: Plošné testování žáků 5. a 9. tříd české školství nespasí!
Přečtěte si: Slučování škol v Praze nebude, úředníci udělali chybu
Italština pro samouky a věčné začátečníky + mp3
Učte se současnou italštinu zábavně a zajímavě s atraktivní učebnicí. Publikace obsahuje 40 lekcí, včetně 7 lekcí opakovacích. Italský text Slavné osobnosti s překladem do češtiny vás seznámí s řadou význačných osobností italského původu. Díky rubrice Víte, že… si rozšíříte znalosti italských reálií, oddíl A ještě něco navíc… doplní informace k tématu lekce. Jistě oceníte oddíl Frazeologie, věnovaný obtížnějším frázím z výchozího textu, dále pak naleznete výklad gramatiky. Pestrá a živá cvičení napomohou upevnit novou slovní zásobu a gramatiku. Vtipné obrázky přispějí k lepšímu zapamatování probírané látky.
Daniel Kříž: Komiks ve vzdělávání
E-kniha pro vás: Přírodovědné vzdělávání v Evropě: politiky jednotlivých zemí, praxe a výzkum.
iQpark - Fyzika i chemie pro školy v praxi!
Teoretické znalosti z hodin fyziky, chemie či biologie si školní kolektivy jezdí stále častěji ověřovat a upevňovat v praxi. Umožňují to speciální programy libereckého science center iQpark, při nichž si žáci vyzkouší množství experimentů, na něž ve škole není čas ani vybavení. Přitom právě praktické ukázky a pokusy dětem mnohdy pomohou pochopit probírané učivo a vzbudit zájem o další studium. Zaměření workshopů vychází z požadavků učitele, odpovídá probírané látce a probíhá pod vedením specializovaných lektorů. Tyto programy vyjdou jednoho žáka na 10 Kč, za workshop v kombinaci s celkovou prohlídkou iQparku pak děti zaplatí 50 Kč.
Jubilejní Bambiriáda se vrací do dětství
„Dětství v proměnách času“ – pod tímto mottem se letos uskuteční Bambiriáda 2013 . Patnáctý ročník jedinečné celorepublikové akce, pořádané Českou radou dětí a mládeže (ČRDM), se tentokrát zabývá tématem dětství a navazuje na základní myšlenku Evropského roku občanů 2013. Bambiriádu bude možné navštívit od 23. do 26. května v některém z 17 areálů situovaných do všech krajů naší republiky.
4. 3.: Kulatý stůl k přípravě Strategie vzdělávání 2020 – Karlovy Vary
CERMAT: Maturitní zpravodaj č. 16 poradí, na co se zaměřit před zkouškou z matematiky
Jakou strategii zvolit při řešení didaktického testu z matematiky, zkoušky, kterou bude bezmála 40 tisíc studentů v květnu skládat v rámci společné části maturitní zkoušky 2013? Jaké pomůcky lze v průběhu zkoušky použít a co dělalo největší potíže maturantům v uplynulých letech? To jsou některé z otázek, na které pomůže odpovědět 16. číslo Maturitního zpravodaje.
EDUin: Podívejte se, co říká náměstek Nantl o kariérním systému
Na Youtube kanálu společnosti EDUin lze shlédnout desetiminutové video, v němž panelisté, včetně náměstka ministra Jiřího Nantla, diskutují o podobě kariérní systému a podpoře učitelské profese. Zavedení kariérního systému je jedním z deseti bodů, které chce realizovat ministr školství Petr Fiala v rámci snahy o zkvalitnění českého školství.
Informace MŠMT ve věci metody Barvy života
MŠMT obdrželo od předsedy Unie psychologických asociací ČR upozornění na problematiku ve věci metody Barvy života, která je distribuovaná firmou DAP Services a.s. a následně i podrobné expertní stanovisko UPA ČR k této metodě a tiskovou zprávu vydanou ke dni 19. 11. 2012. Požádali jsme o vyjádření k této metodě a stanovisku UPA ČR členy expertní skupiny MŠMT pro oblast kvalifikovaného používání spolehlivých psychodiagnostických nástrojů ve školském poradenství. Na základě jejich vyjádření doporučujeme odborné veřejnosti seznámit se s negativním stanoviskem UPA ČR k metodě Barvy života.
Tomáš Feřtek: Deset kroků ministra Fialy a mediální tma
Přečtěte si: Místo vyučování do skateparku - záškoláctví v Česku na vzestupu
Víte, že... čeští učitelé patří k nejhůře placeným?
1001 tipů a triků pro Microsoft Windows 8
Profesionální rady, postupy a řešení problémů
Nechcete složitě a zdlouhavě hledat postupy, jimiž lze urychlit a zefektivnit
některé každodenní úkony ve Windows 8? Nebo rádi objevujete netušené možnosti,
novinky a výhodné triky, jimiž svůj systém vyladíte na maximum?
Přesně
pro vás připravil zkušený autor knihu s neuvěřitelným množstvím tipů a triků.
Odhalíte efektivní postupy, skryté volby a provedete tuning svého operačního
systému. Tipy a triky míří nejen na ostřílené znalce systému a pokročilé
uživatele, ale také na úplné začátečníky, kteří chtějí vhodně
poradit.
Video: Zachraňte Úžlabinu
Přečtěte si: Absolventi škol neumějí rozeznat podstatné informace
E-kniha pro vás: Matematické vzdělávání v Evropě: společná úskalí a politiky jednotlivých zemí
David Janda: Výuková hra budoucnosti
Martin Řepa: Ekonomická pětiminutovka - 3. lekce
Jak se bránit recesi? No zcela jednoduše. Tvořit, inovovat a neustále přemýšlet, jak našim zákazníkům co nejlépe posloužit, aby nám za to byli ochotni zaplatit. Že to v době recese nejde? Ale ano, podívejte se zpátky do historie. Zjistíte, že právě v těžkých ekonomických časech se objevily úžasné nápady a vznikly velké podniky.
Projekt E-DUR: Environmentální vzdělávání - dovednosti pro udržitelný rozvoj
Scio: Výběr ze zpráv, novinek, zajímavostí ve vzdělávání z anglicky psaných zdrojů
Nový web Jeden svět na školách
25. 2.: Mezinárodní česko-polský seminář FORMATIVNÍ HODNOCENÍ JE OK!
Informatika

Jste studenti informatiky nebo se o informatiku zajímáte? Díky této knize prověřené v zahraničí několika vydáními získáte nejen celkový přehled o oboru informatika, ale pochopíte i vzájemné souvislosti mezi jeho jednotlivými disciplínami. Autor také kladl důraz na to, aby probíraná látka zůstala přístupná i pro studenty netechnických oborů.
Existence pomaturitního studia jazyků stále ohrožena
Návrh nových opatření na podporu odborného vzdělávání
Česká spořitelna a Terra-klub vydali Školní atlas Dnešní finanční svět
Jak v LibreOffice vytvořit e-knihu pomocí Writer2Epub
Martin Řepa: Ekonomická pětiminutovka - 2. lekce
Přečtěte si: "Spořivá" Peake vymyslela spojení školství a kultury, Nečas musí vysvětlovat
Výstupy kulatého stolu SKAV a EDUin 7. února 2013
První letošní kulatý stůl SKAV a EDUin se konal v rámci kampaně Česko mluví o vzdělávání dne 7. února 2013 na téma Jak zvýšit zájem dětí a studentů vzdělávat se a učit se nové věci? Jako panelisté vystoupili Bořivoj Brdička a Dominik Dvořák z PedF UK, Kamila Randáková ze Společnosti Montessori ČR a studentská aktivistka Dana Večerková.
Bezpečnost dětí na Internetu
Co vše můžete udělat pro bezpečí svého dítěte na Internetu
Doufáte, že se vás a vašich dětí problémy na Internetu netýkají? Omyl! Přečtěte si tuto knihu a zjistíte, že vaše sladká nevědomost a jejich nemístná sebejistota může ublížit.
Tento průvodce obsahuje deset tematických okruhů – potíží, které se týkají každého uživatele počítače či mobilního telefonu s přístupem na Internet. Najdete v něm skutečné příběhy ze života a reálné situace. Poskytuje praktické rady: jak problémům předejít a jak je řešit, pokud nastanou. Doporučuje postupy a návody, kontakty na pomáhající pracoviště, tipy na vhodný software, odkazy na další zdroje informací. Na tvorbě knihy se podílelo více než dvě desítky odborníků, pro něž jsou zmíněná témata denním chlebem. Při čtení navíc nebudete potřebovat žádné speciální znalosti.
Bořivoj Brdička, Jana Danišková: Singularita podle Vinge
Dalibor Martišek: O lámání zlomků a jednom výnosném objevu Ameriky
ČŠI: Podpora informačních a komunikačních technologií 2.
Petr Fiala: Odpověď na interpelaci 7. února 2013
Ivan Ohlídal: Interpelace ministra školství 7. února 2013
Tak například v oblasti regionálního školství došlo k tomu, že v tomto roce by se průměrný plat pedagogických pracovníků v regionálním školství měl zvýšit průměrně zhruba o 200 korun. To znamená, že na mnoho pedagogů se navýšení vůbec nedostane. V případě nepedagogických pracovníků dokonce ten nárůst bude nulový.
Martin Řepa: Ekonomická pětiminutovka - 1. lekce
E-kniha pro vás: Sborník souhrnných pozic v nestátních neziskových organizacích
Marcel Chládek: Současný systém českého školství je zastaralý
Nové desatero pro české školství představil ministr školství Petr Fiala společně s premiérem Petrem Nečasem. A jejich plány jsou ambiciózní, od zajištění stejné úrovně výuky pro všechny žáky, přes odbourání zbytečné byrokracie na školách a posílení prestiže učitelského povolání až po úspěšnou reformu vysokých škol. Co si o těchto záměrech myslí opozice?
Monika Horsáková: K desateru českého školství
Deset kroků ke zkvalitnění českého školství představili v úterý ve Sněmovně premiér Petr Nečas a ministr školství Petr Fiala. Podle premiéra patří mezi největší problémy českého školství zhoršující se výsledky žáků v matematice a čtenářské gramotnosti, rozdíly ve znalostech dětí z různých regionů, nízká prestiž učitelské profese a slabý zájem žáků o technické obory.
FreeTiiuPix: galerie obrázků pro nekomerční použití
Lenka Eckertová, Daniel Dočekal: Bezpečnost dětí na internetu
Už i dítě umí vytvořit internetový malware
AVG Technologies (NYSE:AVG), poskytovatel internetové a mobilní bezpečnosti pro 143 milionů aktivních uživatelů, vydává Zprávu o bezpečnosti na internetu za 4. čtvrtletí (Q4 2012 Community Powered Threat Report). V období září až prosinec loňského roku byly zaznamenány nové škodlivé kódy, včetně trojského koně, kterého vytvořilo 11leté dítě.
Magdalena Hanáčková: Ústecký kraj vyzkouší přijímačky v pilotním projektu
Ústecký kraj přijal pro nejbližší období Strategii na zlepšení výsledků vzdělávání ve středních školách zřizovaných Ústeckým krajem. Součástí strategie jako jeden z nástrojů ke zvýšení kvality vzdělávání a vzdělanosti v kraji je zavedení povinných přijímacích zkoušek do maturitních oborů. Pilotní ročník tohoto záměru odstartuje v dubnu 2013.
E-kniha pro vás: 2013 - Přehled zástupců České republiky v pracovních skupinách a orgánech Evropské unie, OECD, Rady Evropy a dalších institucí v oblastech: Vzdělávání a odborné příprava, Výzkum, vývoj a vysoké školství, Mládež, Sport, Profesní kvalifikace
Dvě videa na téma sociální nerovnost a peníze ve školství
Další dvě minutová videa ze série Víte, že… se snaží přehledným a veřejnosti srozumitelným způsobem vysvětlit problémy vzdělávání v České republice. První z nich se věnuje nerovnostem v přístupu ke vzdělávání, druhé srovnává financování školství v ČR a dalších vyspělých zemích OECD. Smyslem těchto videí je motivovat veřejnost k tlaku na politickou reprezentaci, jež by měla hledat řešení těchto problémů.
Zuzana Jelínková: Interaktivní tabule - využívání nových učebních pomůcek ve školách
Přečtěte si: Staré počítače, nevyužité interaktivní tabule. Školy v technice tápou
Základní školy mají stále velké potíže s moderními technologiemi. Počítače jsou často zastaralé, učitelé nemají nové programy. Na školách sice přibylo dataprojektorů a interaktivních tabulí, kantoři je ale při výuce moc nevyužívají. Ve výroční zprávě za školní rok 2011/2012 o tom informuje Česká školní inspekce.
ČŠI: Podpora informačních a komunikačních technologií 1.
Z Výroční zprávy ČŠI za školní rok 2011/2012 vybíráme údaje o počítačích pro žáky na ZŠ. 63 % PC v ZŠ používá MS Windows XP nebo starší, 36 % PC je starších 5 let, počet žáků na PC je u malých škol 4.4, u velkých škol 9,2. Téměř 81 % PC je umístěno v počítačových učebnách a 93 % je připojeno k Internetu.
Autoškola 2013
Aktualizovaná pravidla silničního provozu pro rok 2013
Učebnice je určena pro žáky autoškol, běžné řidiče i řidiče referentských
vozidel, kteří si potřebují zopakovat pravidla provozu na pozemních
komunikacích, naučit se nové dopravní značky i předpisy a otestovat své odborné
znalosti prostřednictvím zkušebních testových otázek.
Kniha je doplněna
kapitolou o poskytování první pomoci, zásadami bezpečné jízdy a odpověďmi na
otázky z předmětu Ovládání a údržba vozidla.
Bohumil Samek: Zapadlý(?) vlastenec Jakub Trnka
Kromě konvenčního data – 110. výročí narození – jsou dva důvody proč připomenout osobu někdejšího profesora znojemského gymnázia Jakuba Trnky (18. 7. 1903 – 28. 5. 1965): v souvislosti s prezidentskou volbou vynesená „nacionální karta“ a stále neujasněná otázka, v čem spočívá a čemu slouží vlastivěda, jaká by měla být a čím se liší – a co ji spojuje s „vědou“. Nebudu zde teoretizovat, pokusím se odpovědět – nebo odpověď alespoň naznačit – příkladem jednoho hodnotného života. Nemíním odpovídat, pouze napovědět. A také připomenout první poválečnou dobu, jejíž bezprostřední pamětníci s neúprosností času mizí.
„Hejného děti“ převyšují své vrstevníky nejenom v matematice, ale i v obecných studijních předpokladech
Žáci základních škol, kteří se učí matematiku podle metody profesora Hejného, vynikají nad svými vrstevníky nejenom v matematické gramotnosti, ale i v dalších předmětech včetně jazyků a obecně studijních předpokladů. Dalším důkazem jsou výsledky 6. B třídy ze Základní školy Dědina v Praze 6 v testech SCIO, které žáci podstoupili v 5. a 6. ročníku.
Školáci úspěšně zmapovali černé skládky
Přečtěte si: Plány ministra školství ke zkvalitnění škol podle odborářů nestačí
Školští odboráři jsou skeptičtí k plánům ministra školství, které mají zajistit kvalitnější vzdělávání. Desatero šéfa resortu Petra Fialy zahrnuje třeba posílení výuky matematiky a technických oborů nebo reformu financování škol. Podpořil je i premiér Petr Nečas. V navržených deseti krocích se ale podle odborářů skrývají problémy, zejména s financováním.
Dvacet minut Radiožurnálu: Rozhovor s Marcelem Chládkem
Přečtěte si: Kraj nařídil přijímačky na střední školy, ty se jimi odmítly řídit
EDUin: 2×5 kroků ministra Fialy s videokomentářem
Daniel Münich: (2x5)x10 kroků ke kvalitnímu školství
Ministr školství za účasti premiéra na společné pondělní tiskové konferenci veřejnost představili záměry 2x5 kroků, který by měl Českou republiku dovést ke kvalitním školám a učitelům. Byť se něco takového mělo odehrát již dávno, je to třeba přivítat, přestože politického času s něčím pohnout kupředu už zbývá málo.
Karel Lippmann: Politika a škola
Francouzština za 24 dnů. Intenzivní kurz pro samouky
Zvládněte základy francouzštiny za 24 dnů!
Francouzština za 24 dnů je intenzivní kurz pro samouky, kterým budete rychle a
jednoduše zasvěceni do tajů tohoto cizího jazyka. Díky svému zpracování je
kniha vhodná jak prozačátečníky, tak pro mírně pokročilé. Věříme, že pomůže
najít motivaci i tzv. věčným začátečníkům.
Ve 24 lekcích se naučíte základní
gramatiku a osvojíte si slovní zásobu potřebnou v běžné komunikaci.
Výzva: Zjistěte, jak se dá učit jinak! J. Morgan Puett a Radikální pedagogika v DOXu
990 Kč uznávaná americká instituce Vám udělí platný čestný doktorát
Netradiční akce! Uznávaná americká instituce Vám udělí platný čestný doktorát - Doktorát honoris causa. Svůj nový titul můžete veřejně užívat!
Poznámka redakce: než se začnete smát, všimněte si, že si tento doktorát může koupit ještě padesát zákazníků...(tedy pokud tento údaj na stránce dobře chápeme)
12. 3.: Konference k mimořádným událostem ve škole
Národní institut pro další vzdělávání ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR pořádají celostátní konferenci pro pedagogy škol a školských zařízení „Mimořádné události ve škole a jejich řešení - dopravní výchova“, která se uskuteční 12. března 2013, 9.30 – 15.30 hodin na MŠMT, Konferenční sál C081, Karmelitská 7, Praha 1.
Věra Warthová: Rozšířená realita ve školství
CERMAT: Jaké typy kalkulaček lze použít u maturity z matematiky? (aktualizováno)
Po zveřejnění článku Stručný obsah novely maturitní vyhlášky v 15. čísle Maturitního zpravodaje se na internetu a sociálních sítích rozhořela debata nad tím, jakou kalkulačku vlastně smí maturant použít při řešení didaktického testu z matematiky. Zatímco závazné katalogy požadavků vymezují výčet povolených pomůcek na „kalkulátor bez grafického režimu“, Maturitní zpravodaj už obsahuje zpřesněnou definici o doplnění „…bez řešení rovnic a úprav algebraických výrazů.“ O co tedy vlastně jde?
Přečtěte si: Na Berounsku vznikají dvě soukromé základní školy
Soukromá základní škola začne působit od září v Hlásné Třebani.
Z článku Petra Lišková v Berounský.Deník.cz vybíráme:
Soukromá základní škola by tak mohla být tím vhodným řešením pro ty rodiče, kteří hledají nové a moderní trendy ve školství. „Učitel by neměl jen přednášet, ale vést děti k tomu, aby samy principy a pravidla objevovaly, dokázaly bez stresu řešit zadané úlohy a pracovaly i s vlastními chybami. Dítě tedy nepotřebuje další nákladné doučování ve volném čase, což je bohužel běžná praxe," vysvětluje jeden z principů výuky v chystané základní škole Markéta Bosáková.
Desmos - online grafický kalkulátor 2. generace
Hmyz, pavouci a spol.
Poznávejte přírodu! Staňte se jejími
kamarády.
V přírodě je tolik věcí k objevování! Víte, jak vypadá křižák pruhovaný, kde
žije krajník a čím se živí jepice? Tato praktická knížka o přírodě předává
zábavnou formou malým objevitelům informace o světě hmyzu a pavouků. Naučí
vás hmyz a pavouky nejen rozlišovat, ale prozradí vám také, kde žijí, a
upozorní na zvláštnosti chování. Formát knihy vybízí k tomu, abyste si ji s
sebou přibalili na výlet.
Scio: Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání
Výzkumné oddělení společnosti Scio nabízí přehled zajímavých informací ze zahraničních zdrojů. Z témat vybíráme: pět strategií pro rozvíjení sociální a emocionální výchovy ve třídě, nekognitivní dovednosti, digitální hry, odborná příprava a další vzdělávání učitelů a rozvoj inovativní výuky v podmínkách 21. století.
Přečtěte si: Německý recept na nezaměstnanost? Podpora učňovského školství
Nezaměstnanost mladých v západní Evropě láme rekordy, Německo se ale tomuto trendu vymyká, a to i díky učňovskému školství, na kterém se přímo podílejí soukromé podniky. Po obnově systému, který dříve fungoval i v tuzemsku, volají přitom také české firmy, které v současné době často marně hledají technické pracovníky.
Seminář k výsledkům mezinárodních šetření PIRLS 2011 a TIMSS 2011
Letní semestr Dětské univerzity začíná, slib složí stovka dětí
Dětská univerzita UP zahájí svůj historicky první letní semestr ve středu 6. února. Imatrikulační slib složí v aule Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého stovka studentů ve věku od 8 do 12 let. Imatrikulace začíná v 15 hodin. Děti se pak budou potkávat každou středu, a to až do konce dubna, kdy proběhne slavnostní promoce.
Marcel Chládek: Ministr Fiala dnes veřejně přiznal, že vláda řešení pro české školství nemá!
Vláda P. Nečase nemá ani po téměř třech letech svého fungování řešení pro zásadní zlepšení nedobrého stavu českého školství. Dokládají to dnes představené takzvané priority, které ministr školství Petr Fiala honosně pojmenoval „2x5 kroků ke kvalitnímu vzdělávání“. Místo jasných řešení, strategických kroků či legislativních návrhů jsme byli svědky ministrovy marketingové prezentace zcela prázdných frází, nekonkrétních tezí a či plánů, jak se s problémy školství poprat.
Přečtěte si: Fialův plán na kvalitní vzdělání - 10 bodů, které otřesou školami?
Šéf rezortu školství Petr Fiala dnes představil plán, který odborná veřejnost napjatě očekávala a jenž zlomil vaz několika jeho předchůdcům - na zkvalitnění tuzemského vzdělávacího systému. Kroky, které mají státu přivést kvalitní učitele a zároveň úspěšné a na pracovním trhu uplatnitelné studenty, ministr shrnul do deseti bodů. Polovina se týká základního a středního vzdělání, druhá pětka chystaného vysokoškolského zákona. Vyléčí Fialův lék chronické problémy zdejšího školství?
2x5 = kroky ke zkvalitnění českého školství
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala představil 10 , které by měly Českou republiku dovést ke kvalitním školám a učitelům. České školství má tradičně výhodu kvalifikovaných učitelů a dobře dostupné sítě škol, ale výsledky dětí i spokojenost učitelů a rodičů v posledních letech v mezinárodním srovnání zaostávají.
ČŠI: Celkové výsledky škol v testech
Co je dobré vědět: Průvodce bezpečným chováním na internetu
Umíte se bezpečně pohybovat na internetu? K příležitosti dnešního Světového dne bezpečného internetu Google pro vás připravil stránku "Co je dobré vědět". Kromě praktických tipů a rad o tom, jak internet a online služby využívat bezpečně, jak se chránit a předcházet rizikům, zde najdete i užitečné rady pro rodiče a děti.
ACES 2013
Přečtěte si: Prezidentům na školách odzvonilo, ředitelé jejich portréty nechtějí
Dávný zvyk, který sahá až do dob Rakouska-Uherska, bude už brzy minulostí. Ředitelé mnoha škol po celé České republice totiž neplánují nahradit současný portrét Václava Klause Milošem Zemanem. Někteří z ideologických, jiní z ekonomických důvodů. Žádný postih jim za to nehrozí, vyvěšení portrétu prezidenta totiž u nás není povinné.
Adobe InDesign CS6: Oficiální výukový kurz
Naučte se sázet vlastní tiskoviny v nejlepším programu, jaký je dnes k dispozici.
Vytvářejte a upravujte textové a obrazové rámečky, pracujte s vodítky, formátujte text i objekty pomocí stylů. Objevte specifika přímých a výtažkových barev, přípravy před tiskem či exportu do PDF. Vytvářejte tabulky, interaktivní dokumenty, obsahy, rejstříky nebo celé elektronické knihy. Zkrátka využijte potenciál InDesignu CS6 naplno.
Výroční zpráva ČŠI za školní rok 2011/2012
Česká školní inspekce zveřejňuje "Výroční zprávu ČŠI za školní rok 2011/2012" dle § 174 odst. 16 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Výroční zprávu ČŠI vzala na vědomí 2. porada vedení MŠMT dne 22. ledna 2013.
MŠMT: Seznam podpůrných opatření k úpravám RVP ZV
5. 3.: Konference Vzdělání pro 21. století - technologie, testování a nové trendy ve výuce angličtiny
České školy se mohou opět zapojit do největší mezinárodní sítě škol ve střední a jihovýchodní Evropě
České školy se mohou od února přihlašovat do projektu Akademie středoevropských škol, a navázat tak spolupráci na mezinárodní úrovni. Školy ze zemí Evropy tentokrát budou společně vytvářet projekty na téma „Rozmanitost“. Akademie středoevropských škol má za cíl odstranit předsudky o jiných národech a podpořit kreativní zapojení škol za hranicemi vlastní země.
Projekt Znojmo mluví anglicky odstartoval
Společnou tiskovou konferencí odstartoval program Znojmo mluví anglicky, jehož cílem je pomocí proplácení úspěšně složených mezinárodních zkoušek (certifikátů) z angličtiny a němčiny motivovat studenty ke zlepšování svých jazykových kompetencí, pomocí kterých mohou získat výraznou konkurenční výhodu na trhu práce.
Newsletter Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost číslo 3
Český rozhlas 2: Milan Hejný a Jan Hajič v Jak to vidíte?
Marcel Chládek: Testování žáků 5. a 9. tříd může být dobrý sluha, ale špatný pán!
Přečtěte si: Budoucnost "zvláštních" škol v mlze, vláda jim zřejmě změní jízdní řád
Vláda zřejmě upraví svou strategii v boji proti sociálnímu vyloučení, konkrétně v oblasti rušení praktických (dříve zvláštních) škol. Na veřejném slyšení v Senátu to řekla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Reagovala tak na petici, ve které se rodiče dětí vyslovili pro zachování praktických škol. O jejich omezení vláda uvažuje kvůli kritice mezinárodních institucí, jimž vadí, že se vztahují na romské děti.
Sdělení MŠMT – termíny didaktických testů a písemných prací v podzimním zkušebním období 2013
E-kniha pro vás: Jak na to – Písemná práce z českého jazyka
CERMAT: Písemná práce z českého jazyka: Jak uspět a čeho se vyvarovat?
Dílčí zkouška konaná formou písemné práce z českého jazyka, kterou maturanti povinně skládají v rámci společné části maturitní zkoušky, v loňském roce zaskočila nebývale velký počet žáků. CERMAT proto podobně jako před loňským podzimním zkušebním termínem nabízí ke stažení elektronického průvodce touto zkouškou.
Česká školní inspekce bude opět diskutovat s řediteli škol o projektu NIQES
Druhé kolo regionálních informačních panelů, realizovaných v rámci ESF projektu Národní systém inspekčního hodnocení vzdělávací soustavy v České republice (NIQES), uspořádá Česká školní inspekce v termínu 27. února – 4. dubna 2013. V rámci 7 setkání (vždy dva spojené kraje), která se uskuteční v Chebu, Liberci, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Zlíně, Olomouci a Praze se zástupci inspekce setkají se zhruba tisícovkou ředitelů základních škol a víceletých gymnázií.
DISKUSE
Témata článků
Knihkupectví
Nejčtenější články
Články dle data
Učitelské listy
Nabídka práce
Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ
Tento server dodržuje právní předpisy
ISSN 1213-6018


Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.