Česká školní inspekce provede druhou generální zkoušku testování

čtvrtek 14. února 2013 ·

Součástí projektu Národní systém inspekčního hodnocení vzdělávací soustavy v České republice (NIQES), jehož realizátorem je Česká školní inspekce, je také vývoj univerzálního elektronického systému pro národní šetření a pro ověřování výsledků žáků. Tento systém byl poprvé celoplošně pilotován v roce 2012 na úrovni 5. a 9. ročníků základních škol, v souladu s programovým prohlášením Vlády České republiky.


Z rozhodnutí ministra školství, mládeže a tělovýchovy se v termínu 13. května – 7. června 2013 uskuteční druhá celoplošná generální zkouška ověřování výsledků žáků na úrovni 5. a 9. ročníků základních škol, do které se kromě základních škol zapojí také víceletá gymnázia a konzervatoře. Testové úlohy jsou konstruovány jako ověřovací a cílem je zjistit, jak si stojí žáci příslušných ročníků ve vztahu k minimálním vzdělávacím standardům.

V rámci této druhé generální zkoušky dojde k některým změnám oproti zkoušce první. „Testovací systém byl doplněn o některé nové funkčnosti (automatická distribuce testových dávek, centralizované odeslání výsledků a jejich dohledávání apod.), zařazeny budou nové typy úloh (doplňování, přiřazování, klikací mapy, multimediální obsah úloh), dojde k zohlednění některých skupin žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a bude také možné volitelně absolvovat i další test z cizího jazyka. Také druhá generální zkouška bude provedena výhradně elektronicky,“ sdělil ředitel odboru ICT ČŠI a manažer pro realizaci testování Kamil Melichárek.

Před samotnou generální zkouškou se uskuteční také pilotáž testových úloh. O účast budou požádány vybrané školy z různých krajů ČR, účast v pilotáži testových úloh bude zcela dobrovolná.

„Harmonogram realizace druhé generální zkoušky, postup prací při její přípravě, zapojení výše popsaných změn oproti generální zkoušce v roce 2012 a veškeré další související záležitosti byly projednány s vedoucími představiteli klíčových odborných školských asociací i se zástupci zřizovatelů,“ uvedl náměstek ústřední školní inspektorky pro inspekční činnost Ondřej Andrys s tím, že jde o představitele Asociace ředitelů základních škol ČR, Asociace pedagogů základního školství ČR, Asociace ředitelů gymnázií ČR, Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska, Svazu měst a obcí ČR či Sekce církevního školství České biskupské konference.

Druhá celoplošná generální zkouška se uskuteční v souladu s Vyhlášením Programu zjišťování výsledků vzdělávání – Zjišťování výsledků vzdělávání Českou školní inspekcí ve školním roce 2012/2013, které vydal ministr školství, mládeže a tělovýchovy dne 22. října 2012. Účast škol v této generální zkoušce je povinná (s výjimkou škol, které budou pro objektivní důvody z povinnosti účastnit se omluveny).

Poskytnutí součinnosti ze strany škol pro realizaci generální zkoušky přirozeně zasáhne do jejich běžné činnosti, může způsobit také jisté organizační a administrativní obtíže a může vyvolat také určitou míru finanční zátěže. Inspekce se však snaží veškeré dopady na běžnou činnost škol minimalizovat. Také proto bude v letošní generální zkoušce možné otestovat žáky dané školy v průběhu čtyř týdnů (v roce 2012 šlo o týdny tři). „Monitoring výsledků vzdělávání a poskytování zpětné vazby je velmi důležitým prvkem pro zkvalitnění vzdělávání v ČR, a to jak na úrovni státu, tak na úrovni jednotlivých škol. Výstupy z tohoto testování tak poslouží jako zpětná vazba zejména pro žáky a jejich rodiče, učitelé a ředitelé škol pak získají důležitý podklad pro další zkvalitňování vzdělávacího procesu,“ uzavřel náměstek ústřední školní inspektorky Ondřej Andrys.

V průběhu následujících měsíců budou vydávány veškeré důležité informace týkající se realizace 2. celoplošné generální zkoušky ověřování výsledků žáků na úrovni 5. a 9. ročníků základních škol. Tyto informace budou vyvěšovány na webových stránkách projektu NIQES (www.niqes.cz) i ČŠI (www.csicr.cz) a budou rovněž elektronicky zasílány do všech základních škol, víceletých gymnázií a konzervatoří.

V Praze dne 14. 2. 2013

1 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
15. února 2013 v 19:03  

Nevím, jak se dá zmenšit finanční zátěž tím, že testování roztáhnou do více týdnů. Peníze na suplování, které v průběhu testování nutně vzniká, nám tedy evidentně nikdo nedá. Fakt děkujem.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.