Projekt na podporu internetové gramotnosti na základních školách v České republice

středa 20. února 2013 ·

European Leadership & Academic Institute (ELAI) představuje IN(ternet) Generation - ucelený koncepční projekt v oblasti internetového chování a vzdělávání dětí ve věku 9-15 let. Projekt vzniká v úzké spolupráci s experty, pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy, a má podporu vedoucích společností v oblasti internetu jako je Google. Projekt bude pro veřejnost k dispozici od května 2013.


Podle studie London School of Economics až 60 % dětí v Evropě ve věku 9-16 let používá internet denně. Průměrná doba strávená na internetu přitom dosahuje 88 minut. Téměř 60 % dětí ve věku 9-15 let již má svůj profil na sociálních sítích. Česká republika patří v Evropě společně se skandinávskými zeměmi, Bulharskem, Rumunskem a Pobaltím, k zemím s vysokou mírou užívání internetu dané věkové skupiny, ale s minimální úrovní vzdělání a povědomí o správném a bezpečném užívání internetu. Přesto se zatím v České republice nepodařilo realizovat žádný ucelený koncepční přístup k internetové gramotnosti dětí, a to ani z operačních programů EU.

Zlepšení internetové gramotnosti dětí je úkolem jak pro rodiče, tak pro školu. Škola jako nositel vzdělávání dává dítěti podněty, které pak rodiče u svého dítěte rozvíjí a korigují směr jejich uplatnění v běžném životě. Uvědomělé využívání internetu u dětí může být v současnosti významným pozitivním impulsem pro spolupráci mezi školou a rodiči, ať už se jedná o velkoměsto či malou vesnici. A právě dobrá škola poskytne podmínky a zázemí pro takovou spolupráci, pokud jí dáme příležitost. Tento projekt takovou příležitost nabízí.

IN-Generation přináší dětem ve věku 9-15 let vzdělávání zejména v oblastech vlivu digitálních médií na jejich život, zanechávání digitální stopy, rozpoznání „on-line“ a „off-line“ identity, zodpovědného a etického užívání internetu, efektivního vyhledávání na internetu a bezpečí on-line. Projekt bude sloužit jako pilotní pro širší užití v zemích EU.

„IN-Generation je prvním uceleným komplexním projektem zapojujícím děti, pedagogy a rodiče do spolupráce na tématech internetového chování a vzdělávání.

IN-Generation přináší příklady a základní metodologii, nástroje k výuce a podkladové materiály pro učitele. Rodičům nabízí interaktivní nástroje pro domácí vzdělávání dětí. Pro děti jsou připraveny interaktivní materiály, mobilní hra i zajímavý portál, kde si mohou osvojit potřebné dovednosti a znalosti. Děti se aktivně podílely již na samotném vývoji nástrojů a portálu a nadále se počítá s jejich zapojením i do přednáškové činnosti nebo sdílení zkušeností.“, říká Lukáš Sedláček, ředitel ELAI a zakladatel projektu.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala se k projektu vyjádřil slovy: „ Domnívám se, že se jedná o zajímavou a podnětnou aktivitu pro posílení internetové gramotnosti žáků v základním vzdělávání.“ Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy přijalo nad projektem záštitu.

Projekt již podpořili Rudolf Haňka, hlavní vědecký poradce Vlády České republiky, Michal Mejstřík, člen NERVu a předseda Mezinárodní obchodní komory ČR, Pavel Kohout a Tomáš Sedláček, členové NERVu a David Marek, hlavní ekonom společnosti Patria Finance.

Projekt IN-Generation startuje v květnu 2013 spuštěním webové stránky www.in-generation.cz, kde učitelé naleznou metodologické postupy výukových aktivit daných témat a rodiče rady a nápady pro práci s dětmi. Ve druhé, pilotní, fázi bude projekt představen na vybraných základních školách a bude spuštěno interaktivní rozhraní pro děti.

European Leadership & Academic Institute (ELAI) vytváří netradiční diskuzní a vzdělávací prostor pro předávání vědomostí a zodpovědný růst v rámci různých skupin společnosti; koncipuje a realizuje projekty na podporu vzdělávání, inovací a start-upů. Mezi patrony institutu patří Michal Mejstřík, předseda mezinárodní obchodní komory ICC ČR a člen NERVu, Taťána le Moigne, ředitelka české pobočky Google či Petr Bučík, partner KPMG Česká republika.

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
20. února 2013 v 14:16  

Projekt vedoucí k bezpečnému a racionálnímu chování na internetu podporovaný Googlem??

Není to náhodou contradictio in adjecto (podobně jako třeba zvyšování finanční gramotnosti podporované finančními institucemi)?

Co takhle trénink v nakupování ojetých aut podporovaný Johnym Dennym (majitel AAA auto)?

BoBr řekl(a)...
20. února 2013 v 15:00  

To naše věčné podezírání každého z toho, že chce zneužít svého postavení, má sice racionální kořeny ve všudypřítomné korupci, ale je hloupé. Pokud je někdo schopen se prosadit v otevřeném konkurenčním prostředí a používá pouze férové postupy, pak je třeba ho uznávat. Je jasné, že u žádné firmy to neplatí na 100%, ale zrovna u Google zatím mám pocit, že mu mohu věřit. Ten projekt je určitě krok správným směrem.
Jediné, co mě mrzí, je to, že se téměř o totéž snažím již léta a žádná záštita ani podpora není na obzoru (Vzdělávací technologie 21. století – závěrečná zpráva o kurzu).

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.