Přečtěte si: Sori, aj dont andrstend

pondělí 18. února 2013 ·

Český stát, žel, neplní aktivní roli v podpoře vzdělávání pro 21. století. Neměl by ale vytvářet bariéry, které jeho občanům brání získávat vzdělání z vlastní iniciativy. Na tom, kolik lidí bude schopno domluvit se anglicky, je závislá budoucnost naší ekonomiky i naší kultury.


Z článku Bohumila Kartouse v iHNed.cz vybíráme:

Chcete studovat cizí jazyky, protože víte, že se lépe uplatníte na trhu práce, při studiu a v životě vůbec? Běžte na některou z vysokých škol, které z nezájmu nenaplní kapacitu, vzkazuje ministerstvo školství. Jazyk se tam nenaučíte, ale co, o to přece nejde. Tedy nejde o to ministerstvu, tak buďte tak hodní a řiďte se podle toho. Nepříjemně to připomíná pokus o sociální inženýrství, v němž jde o to ochraňovat zájmy institucí, ne zájmy občanů. Mimochodem, pan Stárek absolvoval své vysokoškolské studium na jisté soukromé vysoké škole, jak vyplývá z jeho životopisu. Proč nestudoval na škole veřejné? Jak si mohl dovolit požívat statusu studenta mimo veřejné vysoké školství a teď veřejně hlásat nesmysly o tom, že je to špatně? Navíc v rozporu s programem své strany?

9 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
18. února 2013 v 18:31  

Naši kulturu rozhodně nespasí dobrá znalost angličtiny. Spíše naopak, čím více angličtiny, tím méně české kultury a více anglosaské. Nejprve přebíráme pojmový aparát, potom i obsah. Stačí poslouchat ČR1, který všichni povinně platíme, tam českou písničku slyšíte jen výjimečně.

A ekonomika? O té již dávno nerozhodujeme, tu řeší eurounijní úředníci v Bruselu, kde nás zastupují takoví giganti jako soudruh Grebeníček, Ransdorf, Falbr a Remek. Vydatnou podporu jim zde poskytuje jistá eurohujerská strana s jistým neúspěšným prezidentským kandidátem, obdařeným červeným smetákem na hlavě, v čele.

Anonymní řekl(a)...
18. února 2013 v 18:46  

Všude čtete a slyšíte, že v českých školách se jazyk nenaučíte. Důvody vidí různí různé. Říkám: kdyby byl žák motivován, naučí se. Já na konci 60. let zvládl v 8.-9. třídě slušné základy němčiny, čtu německy. Na gymplu pak v začátku 70. let - za 4 roky francouzština s maturitou, běžně koresponduji a čtu v tomto jazyce, rozumím filmům. Jen ze školního vždělávání. Realita? Žák se po 9 letech výuky Aj nedomluví na nádraží, neschopen odepsat na dopis, nepřeloží ani jednoduché sdělení. Čím to asi je?
Instituce se mohou přetrhnout, aby servírovaly další a další kurzy, a skutek... dokud hlava neporučí, nic do ní nevleze, ono se totiž musí procvičovat, a to hodně.

Anonymní řekl(a)...
18. února 2013 v 21:09  

Což takhle čínštinu a ruštinu. Ideální ekonomické trhy. Nutno přidat ještě portugalštinu, to kvůli jihoamerickému ekonomickému tygrovi - Brazílii, pak se mrknout do Indie. A ne nějaká skomírající ekonomika EU.

Anonymní řekl(a)...
18. února 2013 v 21:31  

Tiskové zprávy MŠMT jsou takto označeny štítky. Proč ne vyjádření „nezávislé“ organizace Scio? Navrhuji štítek propaganda.

Simona CARCY řekl(a)...
18. února 2013 v 22:18  

Nevim, proc byl prevzat tento clanek jisteho Kartouse, kdyz objevneho o veci same nicehoz neprinesl. Jen o autorovi. Kdyz jsme poprve porazili Rusaky v hokeji, tehdejsi ideologove mektali o tom, ze rustinou mluvi zatim jedna sestina sveta. A jejich pravda netrvala ani dvacet let. Anglictina bude mit sanci jeste 30 let, nez v Brne, Praze ci Hradci vyroste dostatek mesit, par budhistickych chramu a nez se hlavni vyhled z oken ministerstva skolstvi natoci smerem k Mekce. Tak co tu Kartous strasi s nejakym jazykem kolonialistu, ktery uz vlastne zanika, ze?

Anonymní řekl(a)...
19. února 2013 v 1:15  

حبيبي عليكم لسلام

Salam aleikum habibi
Sedych

Anonymní řekl(a)...
19. února 2013 v 9:54  

Není třeba se bát o osud angličtiny. Takoví čínští žáčci základních škol ovládají tento jazyk mnohem lépe než naši maturanti, a to je příslib do budoucna.
A až zanikne euroamerická obchodní výměna, bude už u nás úřední řečí angličtina nebo přímo čínština. Ovšem islámisté tomu budou jazykově silně konkurovat.

Anonymní řekl(a)...
19. února 2013 v 16:38  

EU je v zajetí mylných představ multikultury. Ta se jasně neosvědčila při bouřích mladých islamistů v Paříži, Londýně. Za 30 let bude mít v EU hlavní slovo radikální islám. Je to jednoduché, prostě nás přečíslí. Kdo si před 30 lety pomyslel, že v USA bude černošský prezident?

Anonymní řekl(a)...
19. února 2013 v 21:33  

Nezlobte se na mě, milá Česká školo, pane Wagnere, diskutující...ta debata tady dost drhne, podstata věci je dle mého že požadavek na dva cizí jazyky na zš je v podstatě za současných podmínek nerealizovatelný. Absolvent ZŠ a učeň s úrovní A2, maturant B1, vysokoškolák B2. Kdo se jazyky učit nechce, nikdy se je nenaučí - jakoukoliv metodou. V podstatě: manuálně pracující: němčina, inteligence: angličtina + další jazyk.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.