Lenka Eckertová, Daniel Dočekal: Bezpečnost dětí na internetu

sobota 9. února 2013 ·

Publikace s podtitulem Rádce zodpovědného rodiče obsahuje deset tematických okruhů – potíží, s nimiž se mohou setkat všichni uživatelé počítače či mobilního telefonu s přístupem na internet včetně těch nejmladších. Autoři v ní čtivým způsobem popsali reálné situace a dali návod, jak se jich vyvarovat. Lenka Eckertová pracuje v Národním centru bezpečnějšího internetu, Daniel Dočekal je dlouholetým internetovým publicistou.

Vydává Computer Press, 224 stran, doporučená cena 199 Kč

Dohoníme své děti?

Dokážou současní čtyřicátníci dohonit dnešní děti mířící do základních školv jejich dovednostech s dotykovými telefony, tablety, Internetem, vyhledáváním, sociálními sítěmi, digitálními fotoaparáty? Je více než pravděpodobné, že nikoliv. Nemají k tomu dostatek sil a času, ale chybí jim nakonec i motivace. Málokterý dospělý si připouští, že vlastně žije v jiném světě, než v jakém žijí jeho děti.

Být stále dostupný na mobilu dnes patří k bontonu. Máte-li během dne vypnutý mobil, stáváte se podezřelým. Volající je často popuzen, že volaný telefon nezvedá. Spousta lidí telefonuje i na záchodě, esemeskují u oběda nebo chatují ve škole pod lavicí. Musí vše sdělit hned. Někteří naši současnost nazývají „instant age“.

Nový online svět však přináší řadu úskalí. Internet prostě není zcela bezpečný svět, není nebezpečnější než reálný svět, ale přináší jiné způsoby a nová rizika. Je nutné o nich vědět, naučit se správně chovat a reagovat na ně.

Víte že…? Fakta o dětech v Evropě
 • 100 % dětí hraje na internetu hry
 • 86 % dětí sleduje na internetu videa
 • 75 % dětí používá internet pro komunikaci (sociální sítě, instant messaging a e-mail)
 • 56 % dětí stahuje na internetu filmy a hudbu a sdílí obsah
 • 23 % dětí navštěvuje chaty, sdílí soubory, bloguje a tráví čas ve virtuálních světech
Rizikové chování:
 • 40 % dětí hledá na internetu nové přátele
 • 34 % dětí si mezi přátele a kontakty přidává lidi, které nikdy neviděly
 • 16 % se na internetu vydává za někoho jiného, než ve skutečnosti je
 • 15 % poskytly někomu, koho nikdy neviděly, své fotky či videa
 • Pouze 56 % dětí ví, jak si nastavit soukromí na sociálních sítích
(Zdroj: EU Kids Online 2009-2011, final report)

Desatero bezpečného internetu podle Lenky Eckertové
 1. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem na druhé straně.
 2. Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní. Svou intimní fotku neposílej ani kamarádovi nebo kamarádce – nikdy nevíš, co s ní může někdy udělat.
 3. Udržuj hesla (k e-mailu i jiné) v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
 4. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy. Ignoruj je.
 5. Nedomlouvej si schůzku přes internet, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
 6. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.
 7. Svěř se dospělému, pokud tě stránky nebo něčí vzkazy uvedou do rozpaků, nebo tě dokonce vyděsí.
 8. Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
 9. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš.
 10. Když se s někým nechceš bavit, nebav se.
Lenka Eckertová působí od roku 1996 v oblasti obsahu , marketingu a komunikace na internetu. Počínaje zaměstnáním v průkopnických internetových společnostech Capitol Internet Publisher a M.I.A. se vždy zabývala využitím moderních technologií v každodenní praxi. Tématu online rizik a jeho zprostředkování veřejnosti se v současnosti věnuje v Národním centru bezpečnějšího internetu (Saferinternet.cz).

Daniel Dočekal je internetový publicista, konzultant a lektor. Již roku 1996 založil magazín Svět namodro a posléze Pooh.cz. Spolupodílel se na rozvoji mnoha internetových projektů. V současnosti se věnuje především vlastní publicistické činnosti, poradenství a vedení besed pro děti na téma internetové bezpečnosti, zejména v oblasti sociálních sítí.

Národní centrum bezpečnějšího internetu je neziskové nevládní sdružení, které se snaží propagovat zodpovědné chování na internetu a poukazovat na možná rizika spojená s jeho užíváním.

Podporuje vzdělávání v této oblasti, a to zejména vzdělávání dětí. Školám a dalším organizacím nabízí široké spektrum vzdělávacích a osvětových služeb, včetně seminářů, v oblasti prevence rizikových jevů spojených s užíváním internetu a online komunikací. Aktivně působí proti šíření ilegálního, zejména pedofilního a extremistického obsahu na internetu, ve spolupráci s dalšími organizacemi včetně České policie. Přináší aktuální informace týkající se vývoje v oblasti online technologií a hlavně rizik, které se v této souvislosti objevují. K nim samozřejmě patří také oblast sociálních sítí, komunitních serverů a mobilních technologií, které nabývají na stále rostoucí popularitě. NCBI koordinuje projekt Safer Internet CZ, jehož součástí je činnost horké linky a linky pomoci.

Albatros Media a.s. je největší mediální společnost v Česku s tradicí od roku 1949. Pod značkami pěti nakladatelství beletrie Albatros, CooBoo, Plus, Motto, XYZ a čtyřmi odborné a populárně naučné literatury Edika, BizBooks, CPress a Computer Press a partnerského projektu Edice České televize nabízí široké spektrum mediálních produktů – především knih, ale i interaktivních encyklopedií na CD-ROM, audionahrávek a DVD. Ročně vydává více než 1000 titulů a je největší nakladatelskou společností na českém trhu.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.