2x5 = kroky ke zkvalitnění českého školství

úterý 5. února 2013 ·

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Fiala představil 10 , které by měly Českou republiku dovést ke kvalitním školám a učitelům. České školství má tradičně výhodu kvalifikovaných učitelů a dobře dostupné sítě škol, ale výsledky dětí i spokojenost učitelů a rodičů v posledních letech v mezinárodním srovnání zaostávají.


„Cesta ke kvalitnímu vzdělávacímu systému vede přes kvalitní učitele, méně administrativy, více času na žáky a studenty, podporu matematiky a technických předmětů a lepší podmínky pro strategický rozvoj vysokých škol,“ uvádí ministr školství Petr Fiala. Ministerstvo si je vědomo, že školství je oblast, ve které se všechny změny musejí dělat citlivě a po diskusi s dotčenými skupinami. Takovým způsobem vzniklo i dnes představených 2x5 kroků ke kvalitnímu vzdělávání.

Pro zajištění rovných šancí na vzdělání dětí ve všech koutech ČR je potřeba nastavit systém rovnoměrného rozdělování peněz do školství. „Naším cílem je dosáhnout toho, aby státní příspěvky na žáka byly stejné v Plzni i v Ostravě. V současné době tomu tak není a výsledkem jsou zvětšující se rozdíly v podmínkách pro výuku i ve výsledcích žáků v jednotlivých krajích,“ říká ministr Fiala a doplňuje, že již byla zahájena intenzivní jednání o změnách v systému financování regionálního školství. Stejně tak chybí ucelený systém záruk vzdělávacích příležitostí pro znevýhodněné, talentované a děti jiných národností a etnik.

„Každý z nás má specifické schopnosti a škola by mu měla dát prostor je rozvinout,“ popisuje Fiala. K uplatnění v životě i na pracovním trhu by mělo dětem a mladým lidem pomoct kvalitní vzdělání, ať už se rozhodnou pro střední odborné učiliště nebo víceleté gymnázium. Abychom obstáli v mezinárodní konkurenci, potřebujeme vzdělané a odborně vybavené lidi. Proto je jednou z priorit ministerstva posílení zájmu o matematiku a technické obory. Právě do této oblasti budou letos směřovat téměř 2 miliardy korun z evropských fondů. Budou například vybaveny školní učebny, laboratoře a kabinety pro přírodovědné a odborné předměty. Začne také pilotní ověření úzké spolupráce škol a firem, které se zaměří na tzv. duální vzdělávání, kdy teoretická výuka probíhá ve škole a praktická část přímo ve firmách, které disponují kvalitním a moderním vybavením.

Společně s pracovní skupinou odborníků ministerstvo dále pracuje na přípravě státní maturitní zkoušky po roce 2015 i na jejím ekvivalentu - standardizované učňovské zkoušce.

Učitelé a ředitelé se ve své práci potýkají s velkou mírou byrokracie a papírování. Další opatření by proto mělo školám pomoci snížit administrativní zátěž. „Učitel by měl mít více času na výuku a méně času trávit administrativou,“ vysvětluje Fiala. Na počátku letošního roku byly zahájeny práce na analýze, která povede k odstranění duplicit a zpřehlednění všech nařízení a vyhlášek, kterými se školská zařízení v současnosti řídí.

Již několik měsíců vede ministerstvo velice intenzivní dialog s reprezentacemi vysokých škol nad změnami, které mají za cíl zvýšit kvalitu terciárního vzdělávaní tím, že stát vytvoří vysokým školám podmínky jasně se profilovat a nastavit si standardy pro tři typy studijních programů: profesní, akademické nebo výzkumné. Veřejné vysoké školy by také díky novému způsobu financování měly získat větší jistotu ve střednědobém strategickém plánování.

Na počátku letošního roku zahájilo MŠMT veřejnou diskusi k přípravě dokumentu Strategie 2020, který by měl zastřešit všechny plánované kroky a navíc jasně určit směr, kterým by se vzdělávání v České republice mělo do budoucna ubírat.

„Všechny tyto kroky nedokážeme učinit sami. Věřím však, že je zájmem všech podílet se na změnách, které povedou ke kvalitnímu českému školství,“ uzavřel Petr Fiala.

Příloha: 2x5 kroků MŠMT.pdf

6 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
5. února 2013 v 20:37  

A každá škola rozpracuje tyto kroky v termínu do 1.9.2013 do dokumentu "Školní seznam kroků ke zkvalitnění českého školství" (tzv.ŠkoSeK)v rozsahu a struktuře stanoveném "Rámcovým seznamem kroků..." (tzv.RamSeK), které MŠMT vydá někdy koncem června. Předpokládaný rozsah bude 1 x 500 stran. Práce na vytvoření ŠkoSeku bude honorována stejně jako u tvorby ŠVP. Dokument nutno do 1.9.2013 nechat schválit Školskou radou a samozřejmě zřizovatelem. Nejpozději 2.9. mimořádné inspekční týmy ČŠI provedou kontrolu úplnosti ŠkoSeku, tedy zda počet stran není menší než 500, zda jsou všude podpisy a razítka... prostě jako obvykle.
pur

Tak nějak jsem chtěl v sarkazmu trumfnout kolegu Blahu, ale nějak mi zatrnulo, aby to náhodou takhle nedopadlo :-(

Pytlik Blaha řekl(a)...
5. února 2013 v 21:52  

To se dějí věci. Jen jsem si na dvě hodiny odskočil do tanečního kurzu a už je tady školská revoluce.
Popsal jste to, pane pure, naprosto přesně. To není sarkasmus, to je realita, to je naše budoucnost.
Jen jedna věcná, drobná připomínka:
Je-li zmíněno 2x5 kroků, pak rozsah ŠkoSeKu musí být logicky 2 x 500 stran.

Anonymní řekl(a)...
5. února 2013 v 22:35  

Je-li zmíněno 2x5 kroků, pak rozsah ŠkoSeKu musí být logicky 2 x 500 stran.
Tady jste pane kolego lidově řečeno "trefil capa". Naší základní školy (a středních škol) se týká jen prvních 5 kroků, druhých 5 se týká vysokých škol.
... leda by to dopadlo tak, že ve ŠkoSeKu bude rozpracováno pět bodů na těch 500 stranách, a pak by bylo dalších 500 stran zdůvodnění, proč to nejde.
pur

Pytlik Blaha řekl(a)...
5. února 2013 v 22:54  

Máte samozřejmě pravdu. Moje zdrcující logika je limitována skutečností, že nejdřív čtu komentáře, a pak teprve vlastní článek, neboť komentáře mají zpravidla vyšší informační a kratochvilnou hodnotu.
Osobně se vyloženě těším na podrobné rozpracování kroku týkajícího se zvýšení prestiže učitelského povolání. Možná, že se dočkáme reportáže ve VIP zprávách o tom, s kým právě chodí loňská držitelka Zlatého Ámose nebo módního inspektora ve sborovnách.

krtek řekl(a)...
6. února 2013 v 4:21  

Já znám jenom trojčlenku:
1) se učit,
2) se učit,
3) se učit.

Anonymní řekl(a)...
6. února 2013 v 17:39  

Pane krtku, nejste Lenin?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.