Přečtěte si: Nantl: Zavedení nových "výchov" problémy škol nevyřeší

neděle 17. února 2013 ·

Navzdory nedávno učiněným krokům a změnám ve vzdělávacích programech na základních školách ministerstvo školství stále usilovně deklaruje snahu mluvit a diskutovat o budoucí podobě českého školství.

Z rozhovoru Jakuba Nováka s Jiřím Nantlem v Aktuálně.cz vybíráme:

A.cz: A v jakém vztahu by měla být Strategie 2020 a Národní program vzdělávání (NPV)?

NPV má být kurikulární dokument - říká, jaké schopnosti mají mít absolventi jednotlivých úrovní vzdělávání a jaké vůbec tyto úrovně mají být. My chceme - a je to jediná realistická ambice - navrhovat, že by byl do roku 2020 zpracován. Může se zdát, že je to málo ambiciózní, ale zkušenost z obdobného procesu ve vysokém školství ukazuje, že to vyžaduje nejméně tři roky intenzivní přípravy.

Jakmile by byl Národní program vzdělávání přijat, tak bychom tu poprvé měli podklad pro nějakou zásadní revizi rámcových vzdělávacích programů. Také samotná jeho příprava ukáže, zda tu vůbec taková potřeba je.

Důsledky toho, že NPV není, sklízíme v mnoha oblastech - a jednou z nich je například státní maturita, kde se diskutuje, čím by měla nebo neměla být, ale zároveň tu není dokument, který by říkal, co středoškolská úroveň vzdělání znamená. Rámcové vzdělávací programy jsou zpracovány pro jednotlivé obory, ale chybí jejich zastřešení.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
17. února 2013 v 11:23  

Vzdělávání probíhá ve čtyřech dimenzích - ve škole, v rodině, ve veřejném prostoru a posléze v zaměstnání. V rámci příprav si musíme ujasnit, co přísluší kterému sektoru.

Souhlasím. Asi je to potřeba říci nahlas a takto to pojmout.

nejen u nás můžeme pozorovat snahy myslet si, že můžeme některé problémy navalit na školu, že škola zařazením nějaké nové "výchovy" vyřeší některé společenské problémy.

Souhlas. Konečně rozumné názory, ještě to dopracovat do konkrétna.

Anonymní řekl(a)...
17. února 2013 v 15:49  

Zas někdo objevil Ameriku!

Anonymní řekl(a)...
17. února 2013 v 16:21  

Řadu problému škol by vyřešilo, kdyby Nantl konečně zmizel z veřejného života.

Pytlik Blaha řekl(a)...
17. února 2013 v 17:57  

Vždycky, když v různých debatách slyším vyjádření odborníků nejen na školství, kteří vědí, o čem mluví, myslí to s námi dobře a chtějí pro nás jen to nejlepší, mám sto chutí vrhnout se na ně, vřele je obejmout a na obě líce pocelovat napříč politickým spektrem a padni komu padni.
Škoda přeškoda, že se jim to vždycky někde zadrhne.

Anonymní řekl(a)...
18. února 2013 v 10:38  

17. února 2013 11:23
Co nám to tu sem ten Nantl hloupě píše? Myslí si snad, že když se sám anonymně pochválí, že z těch hloupých prázdných řečí udělá nějakou myšlenku?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.