Přečtěte si: Slučování škol v Praze nebude, úředníci udělali chybu

čtvrtek 14. února 2013 ·

Změny v pražském školství se minimálně na nějaký čas zastaví, a to včetně plánovaného slučování některých středních škol.


Z článku Jakuba Nováka v Aktuálně.cz vybíráme:

Od sloučení Střední průmyslové školy elektrotechnické v ulici V Úžlabině na Praze 10 se Střední školou elektrotechniky a strojírenství Jesenická 1 magistrát podle Vávry dokonce definitivně ustoupí.

Šéf školského odboru Jiří Pilař, který "optimalizaci" pražských středních škol připravoval, byl po poledni ze své pozice odvolán.

Dokud nebude vybrán jeho nástupce, bude odbor řídit Radovan Košťál.

Ten zároveň připraví hloubkovou reorganizaci odboru, který ve své práci selhal do té míry, že byla málem zbytečně zrušena kvalitní škola, do které navíc město v posledních letech poslalo v rámci investic několik milionů.

19 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
14. února 2013 v 9:29  

Kde udelal soudruh Pilar chybu?

Lelíček řekl(a)...
14. února 2013 v 9:33  

Chybu?! Hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere.

Anonymní řekl(a)...
14. února 2013 v 9:36  

TOP 09 nezapomene:

V roce 1989 jsem s kolegy založil Občanské fórum pedagogických pracovníků, které bylo v roce 1991 transformováno v profesní Pedagogickou unii. V roce 1991 jsem stál u zrodu nové České školní inspekce a pět let řídil školní inspektorát v Praze. Během války v zemích bývalé Jugoslávie jsem byl členem týmu terapeutů v humanitárních střediscích Ministerstva vnitra ČR pro práci s občany Bosny osvobozenými z koncentračních táborů a s dalšími uprchlíky z této oblasti.

V roce 1996 jsem nastoupil do služeb Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kde jsem řídil tým pracovníků zabývající se výchovou a vzděláváním dětí a žáků se zdravotním postižením včetně dětských domovů, diagnostických a výchovných ústavů. Podařilo se nám také založit nový systém prevence rizikových forem chování dětí a mládeže, který přes menší úpravy platí i v současnosti.

Během své práce na ministerstvu jsem řídil několik víceletých mezinárodních projektů včetně projektů Evropské unie. Za mého řízení speciálního školství byla Česká republika přijata za člena Evropské agentury pro speciální vzdělávání při Radě Evropy. Reprezentoval jsem resort školství v mnoha vládních, meziresortních a resortních odborných koncepčních týmech. Jsem spolutvůrcem „Bílé knihy, základního koncepčního dokumentu resortu školství pro 21. Století“, školského zákona a některých dalších resortních předpisů a metodických textů. Mám za sebou četnou publikační činnost.

http://www.top09.cz/regiony/praha/regionalni-organizace/praha-11/regionalni-organizace/paeddr-jiri-pilar-3802.html

Anonymní řekl(a)...
14. února 2013 v 11:02  

Tak snad ty vyjmenované věci dělal o něco poctivěji než přípravu slučování škol v Praze... A nebo přes tolik aktivit neměl čas dobře udělat svou práci?

peekaa řekl(a)...
14. února 2013 v 13:14  

nikdo žádnou chybu neudělal, jen tlak veřejnosti byl větší, než čekali, a museli najít viníka.

Pytlik Blaha řekl(a)...
14. února 2013 v 13:49  

Na jihu se před časem z obdobných důvodů prohodil vedoucí odboru s vedoucí oddělení.

Anonymní řekl(a)...
14. února 2013 v 15:24  

... a mám velkou chuť pomáhat při zkvaltování života občanů...

No tak to se mu povedlo!

(viz http://www.top09.cz/regiony/praha/regionalni-organizace/praha-11/regionalni-organizace/paeddr-jiri-pilar-3802.html)

Pytlik Blaha řekl(a)...
14. února 2013 v 16:36  

Hele, já bych jiným pomáhal, až bych brečel.
Ale vždycky mi do toho něco přijde. Zpravidla to, že si musím pomoci já sám.

Anonymní řekl(a)...
14. února 2013 v 17:08  

Kde udelal soudruh Pilar chybu?

Těch chyb bylo asi víc.
Spojil se s politiky z TOP09 a ODS, což mu nejrpve pomohlo do funkce, ale ho to stálo hlavu, protože zcela bezpečně optimalizaci nepřipravoval. Do funkce ředitele odboru školství totiž nastoupil v prosinci 2012.
To už optimalizace musela být v pohybu. On se pod ní pouze podepsal jako užitečný idiot.
Radní v Praze pak velmi snadno našli viníka, kterého setnuli.

Jó, Karel Havlíček Borovský měl pravdu: Nechoď Vašku s pány na led....

Anonymní řekl(a)...
15. února 2013 v 6:01  

Kde udelal soudruh Pilar chybu?

Špatně odhadl politickou stranu, do které vstoupil.
Jeho vlastní kolegové, z TOP09, ho použili hned při příchodu na Magistrát jako obětního beránka.
Měl si vybrat ODS. To jsou jinčí kabrňáci! Ti by ho bránili, i kdyby zabil stoletou babičku, a hravě by pak dokázali, že ho babička napadla jako první a že šlo vlastně o sebeobranu. V další etapě se tak mohl stát ředitelem odboru sociální péče nebo nějakého domova důchodců.

Anonymní řekl(a)...
15. února 2013 v 6:24  

Bylo by za čas velice zajímavé dozvědět se, kde šéf školského odboru Jiří Pilař skončil a v jaké instituci bude provozovat své know how . . .abychom se náhodou nedivili :-(

Anonymní řekl(a)...
15. února 2013 v 9:27  

A nemusel by byt, chlapec, ani clenem vykonne rady, jako jinoch Markvart. Neopravnene tisice na odmenach by se jen hrnuly, a ani vracet by je nemusel.
Penez vsude dost.
Sedych

Anonymní řekl(a)...
15. února 2013 v 12:05  

Tedy, jak znam Jirku Pilare, ten se jen tak neztrati. Za cas opet jako Fenix vzletne k vysinam, treba na ministerstvu vnitra, nebo po volbach na ministerstvu skolstvi

krtek řekl(a)...
15. února 2013 v 13:49  

Podstata je jinde - na jižní Moravě se radikálně slučovalo, v Praze ne. Nedochází v Praze k poklesu počtu studentů? Dochází. Tak a teď si s tím, Magistráte, poraď. (Nemluvě o tom, že bude ještě třeba zaplatit za Blanku a Pavel Bohm to doplácet nebude).

Anonymní řekl(a)...
15. února 2013 v 13:59  

"Podklady, které jsme pro optimalizaci pražského školství dostaly, byly nekvalitně zpracovány, zcela špatně zde byla připravena optimalizace gymnázia Evropská i střední školy V Úžlabině," konstatuje Vávra a dodává, že ředitel odboru, který si není schopný zajistit správné podklady, nemá na této pozici co dělat.

Docela hezká pirueta pana radního.
O optimalizaci rozhoduje rada města a podklady byly zjevně zpracovávány již v předchozím roce. Chudák ředitel odboru. Vlezl do funkce a zrovna do takového průseru.

Anonymní řekl(a)...
15. února 2013 v 14:17  

viz:
... Spojil se s politiky .. což mu pomohlo do funkce, ale ho to stálo hlavu, protože zcela bezpečně optimalizaci nepřipravoval. Do funkce ředitele odboru školství totiž (Pilař) nastoupil v prosinci 2012.
To už optimalizace musela být v pohybu. On se pod ní pouze podepsal ...
Radní v Praze pak velmi snadno našli viníka, kterého setnuli...


Nechali padnout pěšáka. Kdo vlastně měl zájem na moderních budovách, sportovištích a vybavení školy? Nebo že by šlo jen o naplnění Jesenické, kde se také investovalo do modernizace?

Úžlabina teď bude muset víc dokázat, že je životaschopná a kvalitní škola a víc se propagovat i do veřejného mínění.

Anonymní řekl(a)...
15. února 2013 v 15:29  

Nechali padnout pěšáka...
Tak nevím, zda je ředitel odboru školství zrovna pěšák. To asi ne. Ale je zřejmé, že je v tom zcela bez viny. V době jeho nástupu v polovině prosince byla optimalizace pražských škol zjevně již kompletně připravena a jen se čekalo na jeho nástup. Kdyby optimalizaci škol, která byla připravena radními za ODS a TOP09, nepředložil, stálo by ho to krk, protože brzdí optimalizační proces, ve kterém Praha zjevně zaspala. A protože optimalizaci podepsal a předložil, stálo ho to krk, protože optimalizace byla "špatně" připravená. On se pod ní pouze podepsal ...
Je ovšem zjevné, že pražští radní slavného Magistrátu jsou naprosto beztrestní (Chudomelová, Vávra a ostatní zoufalci). Jede se prostě dál, močálem černý, kolem bílých skal.
Vypíše se další výběrové řízení na ředitele odboru školství, mládeže a sportu MHMP (který sebevrah by se tam přihlásil, to jsem opravdu zvědavá) a radní se budou snažit optimalizaci prosadit u jiných škol v Praze, kde nebude taková bouřlivá reakce. Tomu většina mužských, co byli na vojně, říká "průzkum bojem".
To už podruhé, co pražští radní odstřelili za necelý rok už druhého ředitele odboru školství. Na podobné výmysly doplatila i předchozí ředitelka odboru Mgr. Němcová.
A co se týče tunelu Blanka...
Má ty svatá prostoto, ten pisatel, co psal o úsporách ve školství, které se vrhnou na tunel Blanka, zcela určitě trpí LMP (lehkým mentálním postižením).
Ani kdyby zrušili, pardon, optimalizaci všechny pražské školy, tak by to na tunel Blanka nestačilo.
A potom, dost mne to urazilo, protože se také jmenuji Blanka
Charvátová

Anonymní řekl(a)...
15. února 2013 v 15:40  

Naprostý souhlas s předchozím příspěvkem!

Doktor Pilař není žádný diletant, což mimochodem dokázal svým předchozím působením na České školní inspekci stejně jako i na MŠMT ČR, na odboru školství v Praze 9 a v Asociaci speciálních pedagogů.

Ale za blbost druhých se prostě platí. To se bohužel nezměnilo!

Anonymní řekl(a)...
16. února 2013 v 15:31  

Milá Blanko,
nic proti vašemu jménu, ale nám bylo přímo ve škole řečeno, že teď se peníze do pražských škol dávat zrovna moc nebudou, protože někdo ten tunel Blanka zaplatit musí. Tolik k tomu LMP.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.