EDUin: Co přinesl týden 11.-17. února 2013

úterý 19. února 2013 ·

Podívejte se, co přináší týdenní přehled bEDUin 7/2013.

Témata týdne:

debata o vzdělávacím obsahu probíhá v Česku i v zahraničí, druhý ročník pilotního plošného testování startuje 13. května, zveřejněna Výroční zpráva ČŠI 2011-2012, festival Jeden svět na školách, rektoři univerzit musejí zveřejnit své platy, studující matky a otcové budou mít lepší pozici, Jiří Pilař zodpovědný za zpackanou optimalizaci pražských škol odvolán

Výrok týdne:

“Jak je jen z těchto výňatků patrné, práce v našem regionálním školství je jako na kostele. Však také dominují slovesa: „zajistit, připravit, zvýšit, zjednodušit, dokončit, dopracovat, změnit, zvážit, ujasnit, vyřešit, upravit, vymezit, dořešit, doplnit, rozdělit, posílit“ a tak dále a tak podobně. (Až z toho formulačního dirigismu obchází hrůza!) Kdo to všechno udělá? (…) Nejčastěji je totiž použito sloveso „zajistit“. Zajistit znamená dobře řídit, vytvořit podmínky pro lidi, motivovat je, získat pro věc a vyčlenit na to příslušné peníze. Jinak budeme jen vytvářet vzletné strategické dokumenty a číst čím dál víc burcující analýzy a inspekční zprávy.“ Jana Hrubá v komentáři ke shrnutí Výroční zprávy ČŠI 2011-2012, které připravila pro Učitelské noviny

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

 • Stará-nová kurikula: Přečtěte si, jak by mohla vypadat ministerská Strategie vzdělávací politiky do roku 2020 a co říká Jiří Nantl o chybějícím Národním programu pro vzdělávání. Debata o podobě vzdělávání se vede v současné době také například ve Velké Británii – ministr školství Gove představil jednoduché principy, na kterých budou postaveny nové osnovy pro základní a střední školy (české shrnutí zde, originální článek zde). V rámci české debaty o vzdělávání bylo uzavřeno první diskusní téma o technických oborech, jeho shrnutí si můžete přečíst zde. Aktuální téma se věnuje motivaci žáků.
 • Testování na obzoru: ČŠI vyhlásila 2. ročník pilotního plošného testování (za rok bude již testování nejspíš na ostro). Slibuje nové úlohy. V kampani Česko mluví o vzdělávání se v této souvislosti hlasovalo o tom, co vlastně mají české děti znát – čtěte krátkou glosu Tomáše Feřtka a dva rozsáhlejší články autorů Mladé fronty Dnes z pátku 15. 2. (zde a zde).
 • České školství=práce jako na kostele: Vyplývá to z Výroční zprávy ČŠI z let 2011-2012. Shrnutí z obsáhlého materiálu připravila pro Učitelské noviny Jana Hrubá. Vztahuje se k němu i dnešní citát týdne.
 • Co se nevešlo do 2×5 kroků ministra Fialy: na www.ceskomluvi.cz je možné diskutovat o tom, které podstatné kroky v ministerském desateru chybí a jaké má materiál klady a zápory. K tématu odkazujeme také na sérii článků Stanislava Šimandla 1×5 pochybností o cestě ke zkvalitnění školství.
 • Rozvoj komunit: Díky podpoře svých členů rozdělí Americká obchodní komora z grantového programu One World, Many Voices celkem 520.000 Kč mezi 11 českých škol, jejichž projekty budou prospěšné pro místní komunitu a které realizují sami žáci ve spolupráci se školou, veřejností a zástupci místní samosprávy. Anotace projektů můžete číst zde.
 • Filmy o vzdělávání na festivalu Jeden svět na školách: zamyšlení Tomáše Feřtka nad německým filmem Všichni spolu, který není agitkou na inkluzi, přesto vypovídá silné poselství o škole, kde studují různorodé děti vedle sebe.

Inspirace z (a do) praxe

 • Komiksy ve výuce: Komiksy baví dospělé i děti již od 19. století. Ve škole mohou učitelé jejich oblibu využít k výukovým cílům – článek doporučuje několik vcelku jednoduchých nástrojů, které lze použít pro vlastní výrobu komiksů a stripů ve škole.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

 • 19. 2. Pojďte si promluvit o vzdělávání s Taťanou le Moigne (hangout)
 • 20. 2. Veřejné slyšení v Senátu PČR: „Jaké změny legislativy potřebují české vysoké školy?“ (Praha)
 • 21. 2. Vstupní workshop členů sítě vzdělávacích institucí a lektorů Středočeského kraje (Praha)
 • 25. 2. Mezinárodní česko-polský seminář FORMATIVNÍ HODNOCENÍ JE OK! (Praha)
 • 28. 2. Kulatý stůl SKAV a EDUin: Je pravdivé tvrzení, že na našich školách příliš brzy rozdělujeme dětí na „schopné“ a „méně schopné“? (Praha) 
Více akcí a podrobnosti ke každé z nich najdete v EDUkalendáři.

Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.