Testování počítačové a informační gramotnosti - ICILS

úterý 19. února 2013 ·

Česká republika je spolu s dalšími 18 státy zapojena do Mezinárodního šetření počítačové a informační gramotnosti ICILS (International Computer and Information Literacy Study). Od 4. do 27. března 2013 se na 170 školách uskuteční hlavní sběr dat.


Do šetření jsou zapojeni žáci 8. ročníku základních škol (a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií), kteří budou pracovat s testovými moduly a žákovským dotazníkem. Dále budou učitelé, ředitelé a koordinátoři ICT odpovídat online formou na dotazníkové otázky mapující kontext využívání informačních a komunikačních technologií ve školách. Testování poskytne důležitou zpětnou vazbu o výsledcích českých žáků v mezinárodním kontextu a poskytne empirická data potřebná pro informované rozhodování v rámci vzdělávací politiky zejména na úrovni státu.

Šetření ICILS organizuje Mezinárodní asociace pro hodnocení výsledků vzdělávání (IEA, www.iea.nl). Více informací naleznete na www.icils.cz.

Šetření ICILS je součástí IPn projektu Kompetence III, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

9 komentářů:

Pytlik Blaha řekl(a)...
19. února 2013 v 18:25  

poskytne empirická data potřebná pro informované rozhodování v rámci vzdělávací politiky zejména na úrovni státu

Nedělám to často, ale přesto se teď zeptám naprosto, ale naprosto vážně:
"informované rozhodování v rámci vzdělávací politiky"
O ČEM?

BoBr řekl(a)...
19. února 2013 v 22:06  

Ano, asi to je zajímavý výzkum. Jen s tím logem ČŠI mám po rozprášení UIV a VUP pořád ještě problém. Nevím jestli zapomenu. Hodně by mi pomohlo, kdyby v té instituce došlo alespoň k výměně vedení. Takto nepříjemná pachuť Dobešoviny a zrůdných projektů IPn zůstává.

Anonymní řekl(a)...
19. února 2013 v 22:16  

Pane Brdičko, výzkum je to určitě užitečný, na škole větší velikosti se týká asi dvaceti osmáků a všech jejich učitelů. Jen nechápu proč pláčete nad zrušením VÚP. Vždyť ta organizace nikdy a k ničemu učitelům neposloužila. Podpis: Pedagog, spoluúčastník ICILS, ICT správce, učitel-specialista.

Anonymní řekl(a)...
19. února 2013 v 22:51  

Abychom se z těch různých testování jednou nepo..... . Dejte s tím vším už heršvec pokoj a nechte nás v klidu učit.
Je to samé testování, samý projekt, samý den otevřených dveří, hromada suplování za školící se kolegy, samá exkurze, beseda, divadlo, protidrogová prevence a kecy, kecy, kecy. Skutek však utek.

BoBr řekl(a)...
20. února 2013 v 0:02  

"proč pláčete nad zrušením VÚP"

Je to prosté, paní ředitelka Krčková se mi prostě líbila. Totéž se nedá říci o paní ústřední Hofmannové. Asi nemám naději, že?

poste.restante řekl(a)...
20. února 2013 v 1:30  

19.2 22:51
Vaše výhrady jsou oprávněné.
Ale přesto bych rozlišoval mezi cíleným výzkumem nebo šetřením a monstrózním celoplošným testováním.
Čas od času se nějaké objektivní informace hodí. Systémy bez zpětné vazby jsou mnohem náchylnější k rozkolísanosti.

Anonymní řekl(a)...
20. února 2013 v 12:44  

Ano, paní Krčková je možná atraktivnější, ale za ní jde celý ten chaos s RVP, které je možná dobrým úmyslem, ale s ničím dalším si neladí a je potřeba ho ještě desetkrát revidovat a dopracovat. Kolik to zatím stálo (hlavně ve školách)?
Pokud vím, ICILS dělá ta stejná (kvalitní) parta z ÚIV, takže je mi lhostejno, od koho teď mají výplatní pásky a pokud se tím ušetřilo dalších 100 lidí, kteří nikomu nechybí, tak mě to fakt neuráží.
Myslím, že ty osobní výpady sem fakt nepatří.

Pytlik Blaha řekl(a)...
20. února 2013 v 17:27  

Takže mi teď někdo řekněte, komu a k rozhodování o čem budou ta empirická data potřebná, když už máme skoro jasno, která z dam je vskutku šik.

Anonymní řekl(a)...
21. února 2013 v 1:26  

Jestli tady Pytlikovi nikdo neodpovi, nebude to samozrejme znamenat, ze zminena empiricka data nikdo k nicemu nepouzije.
Vysledkem bude pouze to, ze zase budeme oba vedet prd. Jako obycejne.
Sedych

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.