Přečtěte si: Deset procent nezaměstnaných: Kreativní destrukce se teprve rozjíždí

středa 20. února 2013 ·

Přede dveřmi stojí drsná dekáda a nová metodika výpočtu nezaměstnanosti ji neodežene.


Z článku Michala Kašpárka ve FINMAG.cz vybíráme:

Daleko větší problém než v těch deseti procentech práceschopných, kteří práci nemají, je totiž v desítkách procent těch, kteří o ni můžou přijít v příštích letech. Nejen o konkrétní místo v konkrétní firmě, ale i o svoje povolání jako takové:

Škrtněte práce, které se dají outsourcovat do levnějších zemí. Osudu švadlen z OP Prostějov se můžou dočkat účetní, designéři, zdravotní laboranti, statistici, ale i noční hlídači. Zkušenosti z vyspělejších a dražších zemí ukazují, že se dá outsourcovat ledacos – včetně personálních oddělení samotných.

Škrtněte profese, které zvládnou zastat počítače, tablety a mobily. Třeba i hůř, hlavně že levněji. Banální překlady z cizích jazyků, přepisování zvukových záznamů, slepování sportovních zpráv, provádění turistů, diagnostiku pacientů i strojů, rešerše, část práce nákupčích a logistiků, jednou i řízení automobilů. Co dřív dělalo deset tisíc lidí, to teď zautomatizuje deset šikovných programátorů. A co nezvládnou kodéři samotní, tam můžou některé tradiční profese převálcovat s pomocí počítačů neplacení dobrovolníci – tak jako Wikipedia zabila Britannicu.

17 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
20. února 2013 v 12:22  

Dodnes se ještě dozajista učí v hodinách dějepisu, výchovy k občanství,.. o "hnutí rozbíječů strojů". Je to názorná ukázka toho, jak nové stroje vytlačily lidskou práci. V té době bylo ale ještě možností habaděj, nezaměstnané vstřebaly služby, z některých se stali živnostníci,..V současné době nové technologie vytlačují lidskou práci ve všech oblastech. Nezaměstnaní nemají práci a vskutku ji tak brzy neseženou. Noví živnostníci nepřibývají, protože by se již neuživili, další živnostníci rychle krachují a není ani potřeba nějak zvyšovat DPH. Práce prostě není. Nějaký "Nový úděl" z 30. let 20. století není na obzoru. Nezaměstnanost v ČR je nejvyšší od dob hospodářské krize třicátých let. A vláda si myslí, že novou metodikou výpočtu nezaměstnaných je vše vyřešeno? Toto počínání se jmenuje demagogie.

Ondřej Šteffl řekl(a)...
20. února 2013 v 12:37  

Ano, to je svět, ve kterém budou žít ty děti, co dnes chodí do školy. Proto by si ten článek měli přečíst a PROMYSLET všichni učitelé. Učíme děti hledat svá řešení, být flexibilní, zvládat změnu a nejistotu nebo jsme rádi, když spořádaně sedí, poslouchají a zopakují, co jim učitel řekl?

...kteří si budou muset svou kariéru brzy vynalézt znovu. Ne najít si nové místo – už jeď je jen jedno na sedmnáct lidí bez práce – ale radikálně změnit perspektivu. Začít se dívat po problémech jiných. Nabízet novátorská řešení a s ním i svou hlavu, ruce, čas a odvahu. Zvládat nejistotu, ale i vyrovnat se s úspěchem. Tohle nebude ekonomika našich babiček...

a ani vás na nepřipraví škola našich babiček.

Anonymní řekl(a)...
20. února 2013 v 12:45  

Učíme děti hledat svá řešení, být flexibilní, zvládat změnu a nejistotu...

Ne, od toho tady máme přece scio!

Anonymní řekl(a)...
20. února 2013 v 12:59  

Vidím to tak, že 90% národa bude na antidepresivech.

Anonymní řekl(a)...
20. února 2013 v 13:47  

A 10 % schopných jim bude platit nemocenskou.

Anonymní řekl(a)...
20. února 2013 v 13:49  

V té době bylo ale ještě možností habaděj,

Jo, jo, dříve to šlo, že? Ale my chudáci, my už to máme horší...

Dost naivní představa.

Anonymní řekl(a)...
20. února 2013 v 14:05  

Naivní představa je spíš že se člověk (jako druh) dokáže přizpůsobit všemu, i čemukoli, co si předtím sám vymyslel a vytvořil.

Není tomu tak.

Stačí primitivní příklad o uříznutí větve, na které zrovna sedí, aby nejrychleji získal dřevo na zátop. Prostě během následného desetimetrového volného pádu si křídla, padák ani dostatečně odolnou tělesnou konstituci vyrobit nestihne.

Anonymní řekl(a)...
20. února 2013 v 14:51  

Ale my chudáci, my už to máme horší...No, lidí je jak sraček. Uživit je, to je problém. Maltusiánská teorie je na pořadu dne?

Jan Hučín řekl(a)...
20. února 2013 v 14:57  

Víte, ono být oficiálně nezaměstnaný neznamená, že člověk nemá práci, resp. že si nevydělá. Jen to nevykazuje jako zaměstnání ani jako živnost.

Anonymní řekl(a)...
20. února 2013 v 15:20  

20. února 2013 14:57

Já to odhaduji tak maximálně na tisíce a to ještě ve větších městech. V sociálně vyloučených oblastech je nezaměstnanost obrovský problém. Zda máte na mysli sběrače kovů, "práci" amnestovaných,..?

obyčejná učitelka řekl(a)...
20. února 2013 v 15:33  

Myslím, že se blíží doba, kdy budeme muset dělat práce, které jsou potřeba (zametat chodníky, pečovat o nemocné, přestárlé a hendikepované), starat se o společnou zeleň apod. a brát za to přiměřenou odměnu. Tu ale budou muset brát i ti, kteří budou oficiálně zaměstnaní. Taková solidarita na n-tou. Nenapadá mě jiný způsob, jak zabránit sociálnímu kolapsu. A hlavním úkolem školy bude vychovat láskyplné, flexibilní entuziasty, kteří budou schopni využít svůj osobní potenciál ve prospěch celku.

Anonymní řekl(a)...
20. února 2013 v 15:49  

jak zabránit sociálnímu kolapsu

S tím si neví rady ani největší ekonomika světa - EU. Řecko, Španělsko, Portugalsko, Irsko, Itálie,...ekonomiky těchto států jsou rády, že jsou rády.

Anonymní řekl(a)...
20. února 2013 v 16:06  

Tak dokud bve skolach povladne "papir", razitko, CSI a "nahore" se bude vymyslet jedna pi..na za druhou, tak se tezko neco zlepsi.

Pujde to od desiti k peti a plky vsech teoretiku to nezmeni, leda ty sr... urychli.

Anonymní řekl(a)...
20. února 2013 v 16:50  

když spořádaně sedí, poslouchají a zopakují, co jim učitel řekl (12:37)

Je-li tu někdo, kdo tohle ve škole v posledním desetiletí na vlastní kůži zažil nebo to aspoň pamatuje z vyprávění pamětníků, ať se přihlásí!

Anonymní řekl(a)...
20. února 2013 v 17:13  

Tak pana Stefla nemuzete brat vazne, on ucil naposledy kdovi kdy, jeho informace a zkusenosti temer nulove a o skolach nevi skoro nic.

Nedivte se, ze pise o detech, co sedi a poslouchaji...

obyčejná učitelka řekl(a)...
21. února 2013 v 14:00  

Tak já se tedy hlásím. Doufám, že přes tu ruku nedostanu...

Anonymní řekl(a)...
22. února 2013 v 8:25  

20. února 2013 13:49

Asi jste nikdy pořádně nepodnikal, práce ubývá geometrickou řadou. Lidi snad nemají prachy nebo co?

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.