Marcel Chládek: Testování žáků 5. a 9. tříd může být dobrý sluha, ale špatný pán!

pondělí 4. února 2013 ·

Výsledky zkušebního testovaní žáků 5. a 9. tříd, které dnes zveřejnila Česká školní inspekce, dopadly podle mého názoru podle očekávání - tedy alespoň, co se týče spodní příčky, kde se umístily nejhůře regiony s vysokým počtem sociálně vyloučených lokalit.

Jsem přesvědčen o tom, že je nutné varovat před tímto "žebříčkováním" základních škol na základě tohoto testování. Jak jsem psal již v době, kdy s tímto nápadem na plošné testování žáků 5. a 9. tříd přišel exministr Josef Dobeš, toto testování může být dobrým sluhou, ale špatným pánem.

V případě, že budou ředitelé a pedagogové žebříčky používat pro zlepšení své práce v té či oné škole (tedy například posílení konkrétních předmětů a oblastí), nejedná se o nic špatného.

Pokud se ale budou podobné žebříčky vytvářet za účelem tvrdé soutěže mezi jednotlivými školami, je to špatně. Žádný ředitel nebude chtít, aby byla jeho škola označena za méně kvalitní - a bude tedy naléhat na učitele, aby "zabrali" v testovaných předmětech, což se bude dít na úkor netestované látky.

Tyto žebříčky a testování také úzce souvisí s veřejným slyšením, které proběhlo v Senátu P ČR. V dnes projednávané petici „Nerušme základní školy praktické" jde právě o problematiku začleňování dětí s určitým handicapem či z vyloučené lokality do hlavního vzdělávacího proudu. Více než 70 tisíc petičních podpisů dokazuje, jak je toto téma společensky výbušné.

Pokud by se totiž podobné testování stalo bernou mincí a hodnotila by se podle něj kvalita té či oné školy, bude to mít obrovský vliv právě na začleňování - který ředitel by tedy měl zájem o horší žáky, pokud by věděl, že mu mohou zhoršit skóre?

Věřím, že si ministerstvo školství plně uvědomuje úskalí plošného testování žáků 5. a 9. tříd základních škol a bude k němu přistupovat s plnou vážností – tedy jako ke sluhovi, a nikoliv jako k pánovi či dokonce biči na jednotlivé školy.

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
4. února 2013 v 22:51  

Dobry sluha a zly pan, pravite senatore?
'To je jako s manzelkama', rikaval Pytlik, kdyz jeste srsel vtipem.
Sedych

Anonymní řekl(a)...
5. února 2013 v 9:33  

Pokud vím, tak jediné, co ČŠI včera vynesla, byla výroční zpráva, ve které se píše, že výsledky testů jsou horší v některých regionech a ve školách, kde navíc učí více nekvalifikovaných. Takže žádná nečekaná zjištění a už vůbec ne žebříčky. Navíc co se týká výsledků testování, nejsou to žádná nová data, ale totéž, co vyšlo po generálce jen trochu víc v kontextu.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.