Tomáš Feřtek: Rozsudek, který změní státní maturitu

středa 27. února 2013 ·

Nejvyšší správní soud zamítl půl roku starou kasační stížnost ministerstva školství. Dal tak za pravdu osmi středoškolákům, kteří po prvním ročníku státní maturity zažalovali ministerstvo za to, že bez jasných argumentů odbylo jejich žádosti o přezkum. Zásadní je, že rozsudek změní státní maturitu už v tomto ročníku. A pak i ve všech dalších.


Úřady se zapotí

Pro úřady, k nimž se studentky a studenti odvolávají proti hodnocení testů (ministerstvo) a písemek (kraje), jde o zásadní změnu. Doposud totiž většinu žádostí vyřídily stejně jako v případě, kterého se týká rozsudek: přeposlaly studentům stanovisko CERMAT, organizátora maturit, který obvykle konstatoval, že žádost je nedůvodná, neboť všechny testové úlohy jsou v pořádku. Takovou odpověď dostal i ten, kdo k žádosti o přezkum připojil odborný posudek spolehlivě dokládající nekorektnost některé úlohy či hodnocení. Tedy že má více než jednu správnou odpověď, případně žádnou nebo jinou, než uvádí CERMAT. To už nadále nebude možné. Úřad bude muset odpovědět fundovaně a konkrétně, tedy opravdu na to, co student namítá. Sám za sebe – bez výmluv na Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání.

A pozor, bude muset odpovědět vždy a každému. Ať už si žadatel bude stěžovat na jakoukoli úlohu, oprávněně či neoprávněně, úřad bude muset odborně doložit, že úloha je postavena korektně. Při loňském ročníku maturit přišlo sedm tisíc žádostí o přezkum. Pokud by se to opakovalo i letos, nastane kalamita. Úřady nemají personální ani odbornou kapacitu, aby takové množství žádostí vyřídily v předepsaném termínu třiceti dnů způsobem, který nařídil soud.

Kde hledat řešení

CERMAT se zcela jistě snaží, aby nedělal podobné chyby jako loni a předloni. Přesun opravování písemek na školy z tohoto hlediska snižuje riziko. Mezi prvním a druhým ročníkem státní maturity také ubylo sporných úloh v testech. I loni se ale vyskytly a nedá se to vyloučit ani v budoucnosti.

Možných řešení může být víc. Funkční by například bylo, kdyby CERMAT ihned poté, co studenti vyplní testy, zveřejnil nejen všechny úlohy a klíče správných odpovědí (to si už maturanti vynutili), ale přidal také u každé úlohy odborné vysvětlení, proč považuje právě tu jednu odpověď ze čtyř možných za správnou. To by umožnilo veřejnou kontrolu a diskusi o případných problematických úlohách. A napovědělo úřadům, nač se mají připravit.

Je totiž velmi pravděpodobné (a správné), že studenti nabudou sebevědomí. První rok si stěžovali relativně málo, protože měli pocit, že proti úřadu vyhrát nelze. Loni byl příval zaviněn hlavně silnými emocemi a pocitem, že je stát při organizaci maturit fauloval. Letos už budou vědět, že soud úřadu zakázal alibistické odpovědi „přes kopírák“ a v oprávněných případech je šance na úspěch velká. Právě zveřejnění odborných zdůvodnění by mohlo množství zbytečných žádostí o přezkum snížit.

Ministerstvo školství se postavilo k rozsudku vstřícně a slíbilo, že učiní, co bude třeba. Samotná vstřícnost ale nestačí. Je třeba se ptát, jaká konkrétní opatření úřad učiní. Nejde tu ani tak o maturitu, ale o to, jak se zachová stát k občanům, kteří právě dospěli a získali volební právo. V takovou chvíli je pocit, že se mnou stát jedná férově, klíčový především pro další vývoj české společnosti.

Publikujeme komentář, který vyšel v MF Dnes pod titulkem Metr na státní maturity bude přísnější. Vysvětluje, proč je rozsudek Nejvyššího správního soudu důležitý, jak změní rozhodování o výsledcích státních maturit a také navrhuje způsob, jak snížit počet studentských žádostí o přezkum výsledků maturit. Text vyšel souběžně i na blogu Respektu ZDE.

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
27. února 2013 v 15:00  

Magor "právnik" Nantl zase něco po.ral....

Anonymní řekl(a)...
27. února 2013 v 17:30  

Povolené otěže se moc, moc těžko přitahují zpátky.

Anonymní řekl(a)...
27. února 2013 v 17:34  

Jak to mohl takhle debilně projet, to je nepochopitelné. On to snad ani nečetl?

Simona CARCY řekl(a)...
27. února 2013 v 22:24  

Predstava, ze ten rozsudek zmeni maturitu, je stejne najivni, jako, ze ustava zmeni spolecnost. Jen se podarilo ztizit praci tem, kteri ji az dosud moc nerozumeli, takze letosni kolo bude mimoradne zabavne. Tak trochu trusu ve vlastnim hnizde.

Anonymní řekl(a)...
28. února 2013 v 11:04  

.... Úřady nemají personální ani odbornou kapacitu, aby takové množství žádostí vyřídily v předepsaném termínu třiceti dnů způsobem, který nařídil soud....
Jupííí ... šance pro učitele na přivýdělek ke svému platu. Jdu se přihlásit na krajský úřad, že bych to jako odborně posuzoval v rámci svých aprobačních předmětů. O kolik si tak mám říct?
Milan

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.