Marcel Chládek: 5 kroků ČSSD pro zlepšení základního vzdělávání v ČR

úterý 19. února 2013 ·

Sociální demokracie považuje kvalitní systém základního vzdělávání za jednu z klíčových priorit pro úspěšné fungování oblasti školství. Jsme přesvědčeni o tom, že dobře nastavená pravidla na základních školách jsou předstupněm úspěšného rozvoje dětí v dalším studiu a také efektivní cestou, jak zvýšit vzdělanost a konkurenceschopnost v ČR.


Sociální demokracie považuje dosavadní práci vlády Petra Nečase v rozvoji a podpoře základního vzdělávání v ČR za nedostatečnou. Ministerstvo školství není schopno dlouhodobě jasně definovat strategii rozvoje v této oblasti a poškozuje tím samotné základy, na nichž české školství stojí.

Sociální demokracie se ve své dlouhodobé koncepci vzdělávání, nazvané „Kvalitní vzdělávání dostupné všem“, zaměřuje na modernizaci a kvalitní vybavení základních škol, na úpravu Rámcových vzdělávacích programů a posílení matematiky či jazyků, na financování formou evropských dotací a zamezení plýtvání peněz v rámci resortu za nesmyslné či předražené projekty. Prosazujeme moderní cestu, inspirovanou úspěšnými zeměmi typu Finska či Švédska.

ČSSD proto dnes představila pět základních kroků, které chce v případě, že bude mít po příštích volbách do Poslanecké sněmovny vládní odpovědnost, v oblasti základního vzdělávání prosazovat:

  • ČSSD pro, aby byl poslední rok v mateřské školce povinný a plně hrazen státem.
  • ČSSD pro nástup dětí do 1. třídy základní školy od 7 let.
  • ČSSD proti plošnému rušení praktických škol.
  • ČSSD pro znovuzavedení pracovního a technického vyučování od první třídy ZŠ.
  • ČSSD proti domácímu vyučování na druhém stupni ZŠ.

Sociální demokracie je přesvědčena, že je nutné začít skutečně realizovat změny, které obrátí negativní trend v českém školství. Opakovaně proto nabízíme současnému ministrovi školství Petru Fialovi společné jednání o koncepci ČSSD a cílech, které je nutné pro úspěšnou nápravu v oblasti základního vzdělávání přijmout.

10 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
19. února 2013 v 15:29  

Tohle není pravda, že? To je infobaden? To snad vymyslel sjetej absolvent pomocné školy. Ty Marceli, já bych tam dal ještě "každému učiteli pero zdarma". a máš to po kupě. Doufám, že český národ do voleb prozře. Jinak máme tohodle stratéga v ministerským křesle. Všechno, co jsem kdy zlýho řekl o Dobešovi beru zpět. Dobeš myslitel, Dobeš na hrad! Promiň Pepo!

Pytlik Blaha řekl(a)...
19. února 2013 v 15:37  

S tím perem jste to ovšem poněkud přehnal.
Není mi jasné, jak a kde byste v poslanecké sněmovně hledal hlasy pro ústavní většinu. A i kdyby, vrátí se vám to ze senátu, protože tam při hlasování nebude ani noha.
Konečně, Marceli, konečně to někdo vyřkl naplno!

Anonymní řekl(a)...
19. února 2013 v 15:53  

Dvě pera?

Anonymní řekl(a)...
19. února 2013 v 15:56  

Nebo jste Pytlíku chtěl masu kantorskou lišit gendrem?

Anonymní řekl(a)...
19. února 2013 v 16:31  

1.-2.Pokud bude dobře fungovat bod první, pak bod druhý je již zbytečný. Vše dobře řeší tzv. "odklady".
3. Praktické školy by většina z nás nerušila, ale tlaku na tzv. "rasovou segregaci" v českém školství socialisté velmi rychle podlehnou. Je to jen prázdná proklamace.
4. To si budou žáci nosit do školy pracovní materiál a pilníky? V Hornbachu, OBI, ...dostanou vše již hotové. Otázkou však je za jakou cenu. Současné systémy jsou již tak složité, že vracet se o 30-50 let zpět je blbost.
5. Tady se lze pod tento nápad podepsat. Sociální vyloučení může mít pro tyto děti devastující následky. Případy "zelených vdov" v satelitech, "domácích porodů",...jsou již v literatuře dostatečně popsané.

Anonymní řekl(a)...
19. února 2013 v 20:01  

TAK TO BYCHOM MĚLI.
ÚČET ZA TENTO BLÁBOL JE CIRKA 12 MILIARD ROČNĚ. 3 MILIARDY JSOU ZA TEN PRVNÍ NÁPAD Z ROZPOČTU REGIONÁLNÍHO ŠKOLSTVÍ. ZKRÁCENÍ PRODUKTIVNÍ DÉLKY ŽIVOTA O 0,8 ROKU JE NA ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ STÁTNÍCH POJIŠTĚNCŮ ASI 1 MILIARDA A NA SNÍŽENÍ VÝNOSŮ ZE SOCIÁLNÍHO POJIŠTĚNÍ PŘES 8 MILIARD. 12 MILIARD. TO JE 0,3% HDP. LEVNIČKA.
NO A PŘIJÍT S TÍMHLE NÁPADEM V DOBĚ, KDY SE NEDÁ SEHNAT MÍSTO VE ŠKOLCE ZNAMENÁ INVESTICE DO ROZŠÍŘENÍ KAPACIT MATEŘINEK O ČTVRTINU (MILIARDA, DVĚ V SOUHRNU ŽÁDNÝ PENÍZ)
TOHLE NÁM TEN BLBEČEK ZAPOMNĚL DODAT. A TO JSEM ZAPOMNĚL NA TY PROPISKY.
A TOHLE ZAPLATÍME VŠICHNI. KAŽDEJ ROČNĚ 1200, 4ČLENNÁ RODINA TO MÁ V SUMĚ ZA PĚT TÁCŮ. NEKUP TO!

Anonymní řekl(a)...
19. února 2013 v 21:26  

Jasně, zákazem domácího vzdělávání se okamžitě zlepší české školství o 100 %!

Anonymní řekl(a)...
19. února 2013 v 21:28  

Navrhuji zakázat nejen domácí vzdělávání, ale i domácí vaření. Každý přece ví, že v restauracích se vaří mnohem kvalitněji a hygieničtěji!

Anonymní řekl(a)...
20. února 2013 v 7:15  

Navrhuji zakázat Marcela a dát místo něj propisku, ta má v sobě alespoň ten inkoust.

Anonymní řekl(a)...
20. února 2013 v 15:39  

19. února 2013 20:01

Účet za solární energii je jeden bilión. Takový pakatel - 12 miliard. To mají naši borci z Mostecké uhelné uloženo ve švýcarských bankách. Takové kapesné. Jinak ta miliarda půjde z kapes daňových poplatníků, zaplatíme to my všichni.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.