Existence pomaturitního studia jazyků stále ohrožena

úterý 12. února 2013 ·

Sdružení pro zachování pomaturitního studia jazyků o.s. pokračuje spolu s asociacemi jazykových škol v boji za zachování jednoletého pomaturitního studia jazyků. Stát odebral všem účastníkům tohoto typu kurzů od školního roku 2013/2014 status studenta.


Čerství maturanti nastupující do jednoletého pomaturitního studia jazyků mají do srpna nárok na stejné výhody jako studenti středních škol. Stát za ně platí zdravotní pojištění, mají i další studentské výhody. Studium je regulováno na základě vyhlášky MŠMT. Tyto jednoleté pomaturitní kurzy mají dlouhou tradici. Za posledních dvacet let jimi prošlo přes 100 tisíc studentů, v tomto školním roce se jich účastní kolem 5000 studentů.

Stát ale přesto od 1.9.2013 odebral všem účastníkům tohoto typu kurzů status studenta. Stalo se tak na základě prohlášení Legislativní rady vlády a v důsledku neúspěšného jednání MŠMT a MPSV ohledně kompetencí a otázky, pod čí gesci jednoleté pomaturitní studium jazyků spadá.

Předseda Sdružení pro zachování pomaturitního studia jazyků o.s., Martin Hejhal, rozhodnutí kritizuje: „Stát rozhodl o zrušení podpory studentů v těchto kurzech jen proto, že ji nebyl schopen legislativně upravit.“

Dagmar Navrátilová, místopředsedkyně školského výboru, k tomu uvedla: "Vláda není pomaturitnímu studiu příliš nakloněna, neboť to znamená jisté výdaje ze strany MPSV. Zamyslíme-li se však nad jazykovou úrovní našich maturantů, měli bychom ty, kteří se nedostali na vysokou školu, podpořit v jejich snaze získat certifikát v jazyce. Je to přece lepší cesta, než kdyby se zaregistrovali na úřadu práce. Mám pocit, že v takovém případě by to stát přišlo podstatně dráž."

Největším problémem pro uchazeče o zaměstnání podle výzkumu mezi 237 zaměstnavateli a personalisty z listopadu 2012 opravdu jsou cizí jazyky na komunikační úrovni. „Více než padesát procent zaměstnavatelů a personalistů v dotaznících uvedlo, že jako největší problém českého vzdělávacího systému vidí neschopnost naučit lidi užívat cizí jazyky tak, aby se dorozuměli se zahraničními partnery ústně a písemně,“ prezentoval výsledky dotazníkového řešení ředitel rakouské WIFI Czech Republic Tomáš Zdechovský.

Skupina poslanců v čele s Vlastou Bohdalovou za ČSSD, Walterem Bartošem za ODS a Dagmar Navrátilovou za LIDEM iniciovala ve spolupráci s odborníky novelu zákona o státní sociální podpoře, která uvádí pomaturitní studium jazyků v soulad s požadavky Legislativní rady vlády. „Denní pomaturitní studium na jazykové škole je příprava na budoucí povolání. Stejně jako studium na VŠ či VOŠ. Maturant jej většinou zvolí proto, že se nedostal na vybranou VŠ a bere to jako aktivní přípravu na další studium. Nevidím důvod, proč by mu měl být odebrán status studenta a tudíž si musel platit zdravotní pojištění,“ připojila se ke kritice zrušení statutu studenta poslankyně Vlasta Bohdalová.

Společně se Sdružením a profesními asociacemi usilují navrhovatelé o to, aby novela prošla legislativním procesem tak, aby mohlo pomaturitní jazykové vzdělávání pokračovat bez přerušení i ve školním roce 2013/2014.

Příloha tiskové zpráyy:

4 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
12. února 2013 v 9:16  

Rozhodně nechci poskytovatele pomaturitní jazykové výuky podezírat z ničeho, na co by snad neměli právo - vzdělávat. Ale není to snad zvýhodňování neúspěšných studentů na úkor úspěšných, kteří se na vysoké školy dostali (kdo se dnes nedostane...) a musí si v přípravě na svoji budoucí profesi vystačit s předmaturitním jazykovým vzděláním? Další jazykové vzdělání mají na VŠ a ta dnes také není zadarmo.
Za spravedlivé by se dalo považovat, kdyby si tedy neúspěšní, jazykového vzdělání chtiví absolventi SŠ, tuto nadstandardní přípravu na profesi hradili sami? Během ročního studia jazyka si jistě mohou zajistit brigádnický přivýdělek a investovat jej do profesní přípravy.
Mám obavy pouze ze zneužívání státních peněz a pochybuji o tom, že je toto jediná cesta, jak se jazykově připravit na profesi. A pokud ano, zaplaťte si ji.

Anonymní řekl(a)...
12. února 2013 v 9:38  

Ale oni si to platí - cca 35 tisíc!

Unknown řekl(a)...
12. února 2013 v 16:57  

Je to tak, studenti platí školné cca 20-26 tisíc ročně. Stát výrazně ušetří, protože soukromé jazykovky, kde většinou pomaturitní studium jazyků probíhá, nedostávají žádné státní peníze, jediná podpora jde přímo studentům formou uhrazení zdravotního pojištění, daňových výhod a studentských slev. Státní student stojí 20 tisíc na pojistném, daňových výhodách a studentských slevách (stejně jako u pomaturitního studia jazyků) + průměrně 30 tisíc korun tzv. normativu (student/škola/rok)+zřizovatel platí učitele, prostory a veškerou další režii.

Anonymní řekl(a)...
12. února 2013 v 21:18  

Ano, studenti u nás platí školné 22 000 ročně. Pokud se něco nezmění a statut studenta jim opět nebude přiznán, budou naopak znevýhodněni.
Mohu potvrdit, že ani po maturitě není většina z nich schopna složit mezinárodní certifikát odpovídající úrovně. Na to potřebují právě ten rok na jazykové škole. Pro úplnost dodávám, že nedostáváme žádné příspěvky od státu, od města, ani od kohokoli jiného.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.