EDUin: Co přinesl týden 18.-24. února 2013

pondělí 25. února 2013 ·

Podívejte se, co přináší týdenní přehled bEDUin 8/2013.


Témata týdne:

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost MŠMT na maturity, efektivita metod výuky kompetence k učení, Podoba Strategie 2020, MŠMT by chtělo poptávat výzkumy, škola pro všechny, podpora technických oborů a matematiky, ČSSD přichází s protinávrhy na zlepšení kvality vzdělávání, reforma VŠ bude hotova v květnu

Výrok týdne:

“Daleko větší problém než v těch deseti procentech práceschopných, kteří práci nemají, je totiž v desítkách procent těch, kteří o ni můžou přijít v příštích letech. Nejen o konkrétní místo v konkrétní firmě, ale i o svoje povolání jako takové: Škrtněte práce, které se dají outsourcovat do levnějších zemí. (…) Škrtněte profese, které zvládnou zastat počítače, tablety a mobily. Třeba i hůř, hlavně že levněji.“ Z článku Michala Kašpárka o budoucí podobě nezaměstnanosti

Novinky (výběr ze zajímavých událostí)

  • Co by bylo, kdyby všechny děti chodily do stejné školy? Rytmus zveřejnil výsledky ročního projektu, který modeloval situaci, kdy děti z praktických škol navštěvují běžné ZŠ. Ukázalo se, že společné vzdělávání vyjde o něco dráž, ovšem tři pětiny pravděpodobného nárůstu nákladů na zavedení inkluze v běžných školách již v současném systému jsou. Sledujte stránky projektu, případně výzkumnou zprávu. Ředitel poběžovické školy v článku pro Deník.cz vysvětluje, proč je dobře, když na jeho škole studují Romové a děti sociálně znevýhodněné společně s ostatními dětmi. Jeho bližší názory na „školu pro všechny“ a názory dalších oslovených ředitelů a odborníků si můžete přečíst u vstupního textu k 3. otevřenému tématu na www.ceskomluvi.cz, které se věnuje rozdělování dětí na „schopné a méně schopné“ v českých školách. O tématu útlumu praktických škol diskutovali také minulý týden v pořadu Michaely Jílkové tři odborníci s různými názory. Ukazuje se také, že si někteří novináři pletou pojem „škola pro všechny“ s pojmem „jednotná škola“, jak dosvědčuje rozhovor Radky Kvačkové s Jiřím Nantlem. Situaci komentuje Tomáš Feřtek v Respektu. K tématu čtěte také český výtah ze Zprávy OECD Rovnost a kvalita ve vzdělávání, který rozebírá i situaci v ČR.
  • Průmysl si musí své pracovníky vzdělávat sám: Říká v rozhovoru pro Průmysl.cz Ondřej Šteffl, který poukazuje na to, že současný systém učilišť prohlubuje zvyšující se nezaměstnatnost. O tom, že budeme v blízké době čelit dosud nepoznanému typu nezaměstnanosti způsobené vymizením celých oborů, pojednává článek Michala Kašpárka. Stanislav Šimandl kriticky rozebírá 2. opatření ministra školství věnované zvýšení zájmu dětí o matematiku a technické obory. K tématu doporučujeme také tentokrát skutečně vtipné promo video Vysokého učení technického.
  • ČSSD mísí dobré nápady s omyly: ČSSD představila svých pět opatření ke zkvalitnění vzdělávání v ČR, například povinnou školní docházku od sedmi let, zákaz domácího vzdělávání na 2. stupni nebo pracovní a technické vyučování pro prvňáky. EDUin upozorňuje na to, že některá z opatření jsou pro české vzdělávání krokem zpět.
  • Reforma vysokých škol má být hotova v květnu: Tento termín se zdá akademikům uspěchaný vzhledem k nutnosti vytvoření velkého počtu norem a předpisů. Poslechněte si závěry jednání Rady vysokých škol s ministrem školství z 21. 2. Na serveru Aktuálně.cz si můžete porovnat procenta nezaměstnaných absolventů různých vysokých škol. Ondřej Šteffl v blogu upozorňuje na to, že české vysoké školy zatím ignorují fenomén masových on-line otevřených kurzů (MOOC).

Inspirace z (a do) praxe

  • Internetová gramotnost: Společnost ELAI a český Google chystají ke spuštění projekt pro české školy (žáky i učitele) věnovaný rozvoji internetové gramotnosti.

Akce tohoto a příštího týdne (výběr z EDUkalendáře)

  • 27.-28. 2. Pozvánka na 28. schůzi výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu (Praha)
  • 28. 2. Kulatý stůl SKAV a EDUin: Je pravdivé tvrzení, že na našich školách příliš brzy rozdělujeme dětí na „schopné“ a „méně schopné“? (Praha)
  • 5. 3. konference pro ředitele ZŠ: Vzdělávání pro 21. století – technologie, testování a nové trendy ve výuce angličtiny (Praha)
  • 6. 3. seminář „Asistent pedagoga pro žáky s odlišným mateřským jazykem“ (Praha)
  • 7. 3. seminář „Kariéra? Začínáme ve škole!“ (Praha)

Více akcí a podrobnosti ke každé z nich najdete v EDUkalendáři.

Průvodce světem vzdělávání bEDUin vám přináší pravidelné týdenní přehledy nejzajímavějších událostí z oblasti vzdělávání. Přináší rychlý přehled s krátkým komentářem, který vás udrží v obraze. V případě, že jej chcete získávat každé pondělí do své e-mailové schránky, stačí vyplnit e-mailovou adresu v pravém sloupci webu EDUin.cz.

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.