iQpark - Fyzika i chemie pro školy v praxi!

čtvrtek 14. února 2013 ·

Teoretické znalosti z hodin fyziky, chemie či biologie si školní kolektivy jezdí stále častěji ověřovat a upevňovat v praxi. Umožňují to speciální programy libereckého science center iQpark, při nichž si žáci vyzkouší množství experimentů, na něž ve škole není čas ani vybavení. Přitom právě praktické ukázky a pokusy dětem mnohdy pomohou pochopit probírané učivo a vzbudit zájem o další studium. Zaměření workshopů vychází z požadavků učitele, odpovídá probírané látce a probíhá pod vedením specializovaných lektorů. Tyto programy vyjdou jednoho žáka na 10 Kč, za workshop v kombinaci s celkovou prohlídkou iQparku pak děti zaplatí 50 Kč.


Programy o délce 40, 90 a 120 minut vedou zkušení lektoři, odborníci v příslušných oborech, kteří moc dobře vědí, jak děti zaujmout. Všechny jevy vysvětlují srozumitelně a na příkladech z běžného života. Vědou se baví a úspěšně se jim daří nadšení přenášet na ostatní. „Workshopy máme postavené tak, aby žáci při řešení úkolů týmově spolupracovali, ale zároveň sami objevovali běžné zákonitosti, které se dějí kolem nás. K danému tématu dostanou také pracovní listy s nejrůznějšími otázkami. Odpovědi na ně jim prozradí jednotlivé exponáty, které v iQparku zabírají čtyři podlaží,“ vysvětluje lektor Petr Desenský, student magisterského programu Učitelství pro střední školy, obor matematika, fyzika.

Učitelé praxi vítají

Pro učitele jsou k dispozici metodické listy, které nabízejí vzorová řešení a rozbor jednotlivých otázek vybraných pracovních listů. Navíc v nich najdou inspiraci pro další rozvinutí konkrétních témat – podrobnější řešení, uplatnění v praxi, řešené početní příklady, návrhy na experimentování doma, ale i tipy, jak na návštěvu iQparku navázat ve výuce. „S našimi žáky chodíme do iQparku pravidelně a je vidět, jak postupně mění svůj postoj k technickým předmětům. Najednou už to pro ně není jen abstraktní nezáživný svět čísel, rovnic a vzorečků, ale sami vidí, kde všude se dá fyzika či chemie využít. Je to pro ně srozumitelné a snadněji to přijmou,“ pochvaluje si Jiří Paclt, ředitel soukromé ZŠ Doctrina. Metodické i pracovní listy jsou volně ke stažení na webu iQparku.

Atraktivní program pak doplňují velice oblíbené Science show s výstižným názvem „Experimenty, které vám doma neprojdou“. Během efektní podívané žáci poznají, že oheň lze zapálit vším možným i nemožným, na vlastní kůži otestují, jaké to je polít si ruku tekutým dusíkem o teplotě -196 °C, a dokonce si mohou sáhnout i na 500 000 voltů. Návštěvy školních kolektivů a zaměření workshopů je vždy třeba dopředu objednat, a to na emailové adrese rezervace@iqpark.cz nebo telefonním čísle +420 485 249 924.

Happy týdny a akce zdarma!

Kromě pravidelných programů se v iQparku chystají i speciální akce. V týdnu od 21. do 27. března se školy mohou zdarma zúčastnit velikonočně laděné Science show, kde se děti dozvědí, jestli tři syrová vajíčka unesou tíhu 10 kg, nebo třeba zda je možné uvařit omeletu na papírové pánvi. Podobná akce je připravena i na Týden Země od 22. do 26. dubna. V těchto dnech budou pro školy zdarma workshopy zaměřené na ekologii a astronomii.

Bližší informace na www.iQpark.cz

0 komentářů:

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.