Na pedagogické fakultě vznikne unikátní logopedická laboratoř pro výzkum i výuku

sobota 23. února 2013 ·

V tuzemsku ojedinělá logopedická laboratoř se špičkovým vybavením vznikne v dostavbě pedagogické fakulty, kterou začnou studenti a učitelé využívat již letos na podzim. Vedení školy si od ní slibuje významný posun ve vědecké činnosti, pro niž dosud chybělo odpovídající zázemí. Do bádání zejména v oblasti poruch výslovnosti se zapojí hlavně studentky jednooborového studia logopedie, které je v Česku ojedinělé. Zařízení poslouží i při výuce.


„Máme některé přístroje, pomůcky či diagnostické materiály, které jsme získali již dříve v různých projektech. Ale přístroje potřebné pro důsledný výzkum jsou velmi nákladné a dosud nám chyběly. Výzkum v nové laboratoři bude zaměřen zejména na artikulografii a další související metody, které nám umožní sledovat artikulační pohyby během výslovnosti. Artikulograf, který pořídíme, bude snímat trojrozměrné pohyby mluvidel, vyhodnocovat práci patra, rtů a podobně,“ uvedla proděkanka fakulty a garantka oboru Kateřina Vitásková.

Poruchy při artikulaci mohou vzniknout například u osob se sluchovým postižením, ale mohou být způsobeny i různými onemocněními či úrazy. Jejich výzkum bude v tuzemsku ojedinělý, artikulografem se zde může pochlubit málokdo. „Výsledky průzkumu budou atraktivní i pro zahraniční výzkumné týmy. Posune to dále výzkum v oblasti obecné logopedie, která pořád v České republice zůstává disciplínou hodně didaktickou nebo ambulantní. Logopedická práce je ale mnohem širší, zahrnuje i problémy s polykáním či s pohyby mluvidel nebo obličejového svalstva, obtíže vzniklé po vážných nemocech a podobně. Potřebujeme českou logopedii zviditelnit i v rámci experimentálního výzkumu. Spolupráci chceme nabídnout i dalším fakultám a univerzitám,“ doplnila Vitásková.

Neméně významné bude využití laboratoře při výuce. „Přístroje budou moci využít studenti, posílíme jejich praktické dovednosti. Vše si budou moci sami vyzkoušet, a tím se zvýší možnost jejich uplatnění v praxi,“ uvedla Gabriela Smečková z ústavu speciálněpedagogických studií. Podle ní bude také možná ve větší míře než dosud práce se samotnými klienty, kteří speciální pomoc potřebují. Dostatečné zázemí pro řešení modelových případů dosud chybělo. Nabízí se i užší spolupráce s Centrem podpory studentům se specifickými potřebami.

Laboratoř za zhruba 1,4 milionu korun bude sloužit studentům neučitelského oboru logopedie v rámci speciální pedagogiky i všem studentům ortokomunikace, speciální pedagogiky raného věku včetně studentů doktorských studijních programů a podobně. Budou v ní i přístroje využitelné při zkoumání poruch plynulosti řeči, jako je například koktavost, ale také pro výzkum sluchového vnímání a poruch obličejové a ústní hybnosti. „V současné době je řada lidí i studentů, kteří se na nás s těmito obtížemi obracejí,“ řekla Vitásková. V laboratoři se počítá i s místností s propustným zrcadlem, které umožní sledovat klienty při jejich slovní i mimoslovní komunikaci v přirozeném a simultánním režimu.

Zájem o studium jednooborové logopedie v Olomouci je velmi vysoký, řadu studentů musí fakulta odmítat. Kuriozitou je skutečnost, že obor je zatím doménou žen. „Každý rok přijímáme 15 až 20 studentů, máme ale až desetinásobný převis poptávky,“ prozradila Vitásková.

Dostavba fakulty začala loni v květnu. Projekt získal dotaci bezmála 299,8 milionu korun, přičemž příspěvek Evropské unie činí 254,8 milionu a příspěvek státního rozpočtu téměř 45 milionů korun. Celková užitná plocha bude 4297 metrů čtverečních, z toho je 568 metrů čtverečních určeno pro výzkumné a výukové laboratoře a 1506 metrů čtverečních pro terciální vzdělávání spojené s vědou a výzkumem.

Zprávu připravila Martina Šaradínová, oddělení komunikace UP

2 komentářů:

Anonymní řekl(a)...
23. února 2013 v 23:21  

Opet jedna cerna dira bez dopadu do prace a pomoci ucitelkam nebo detem, kde je pece nejvice potreba.

Anonymní řekl(a)...
24. února 2013 v 0:25  

Ale kdež, o péči učitelkám nikdo moc nestojí. Víte, co už bylo vymyšleno teorií i praktických modelů, jak zlepšit výuku - a nikdo o ně nestojí. Těch pár posledních nadšenců už beztak obešlo všechna možná i nemožná školení a kurzy...
Aspoň bude mít olomoucká pajda výzkumný projekt, nezbývá než fandit (a závidět). Logopedie je dobrá volba, brzy nebude dítě, které by péči o řeč nepotřebovalo.

Články dle dataUčitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018
Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.WebArchiv - archiv českého webuTyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.