Přečtěte si: Učí 50 let na jedné škole. Úroveň stále klesá, říká

pátek 28. června 2013 · 28 komentářů

Jeho příběh, to je historie novodobého českého (a československého) školství v kostce. Pamatuje doby, kdy si školy či dílny stavěli žáci s kantory sami a kromě toho ještě museli na chmel, sbírat brambory a vypomáhat v automobilce.

Přečtěte si: Petr Mára: Dnešní učitel musí žákům klást otázky, které nejde vygooglovat

· 4 komentářů

Jak mohou technologie změnit výuku na školách, jaké nové koncepty se ve vzdělávání prosazují a podporují iPady kreativitu? Velká část NetClubu s Petrem Márou se točila kolem škol.

Podívejte se, jak končí kampaň Česko mluví o vzdělávání

· 0 komentářů

Nabízíme šest videí se záznamem závěrečné konference, infografiku a čtyři klíčové závěry z půlroční debaty o budoucnosti vzdělávání.

Přečtěte si: Propadlíků ve škole ubývá. Nejvíce školu nezvládají starší kluci

· 16 komentářů

Ne pro každého školáka je pátek radostným začátkem prázdnin. Přes šest tisíc dětí si právě vychozený ročník musí zopakovat, na vysvědčení totiž dostaly více než tři pětky. Přesto lze říct, že propadlíků už řadu let lehce ubývá. Jak ukazují statistiky ministerstva školství, ještě ve školním roce 2005/6 opakovalo ročník 7 640 dětí.

Prázdniny na České škole

· 8 komentářů

Opět po roce si stejně jako většina učitelů a pedagogických časopisů i náš portál Česká škola v následujících dvou prázdninových měsících dopřeje po školním roce plném diskusí o vzdělávání trochu odpočinku.

Nových článku budeme zveřejňovat nejspíše jako o minulých prázdninách zhruba polovinu oproti běžnému provozu, ale vzhledem k vládní krizi se můžeme snadno a rychle aktivizovat. Prázdniny chceme využít i k nezbytné údržbě našich systémů a přípravě nových funkcí pro další školní rok, který zahájíme jako školy v přípravném týdnu.

DĚKUJEME ZA VÁŠ ČTENÁŘSKÝ ZÁJEM A PŘEJEME VÁM VŠEM KRÁSNÉ, KLIDNÉ A PŘEDEVŠÍM OSVĚŽUJÍCÍ PRÁZDNINY!

Největší evropská vědecká soutěž pro mladé talentované vědce přijíždí do Prahy

· 0 komentářů

Akademie věd ČR v letošním roce hostí jubilejní 25. ročník mezinárodní soutěže European Union Contest for Young Scientists - EUCYS. Mezinárodní přehlídka mladých vědeckých talentů proběhne ve dnech 20. – 25. září 2013 v areálu Výstaviště Praha - Holešovice. Soutěž mladých vědců z celé Evropy i z mnoha mimoevropských zemí nabídne návštěvníkům prezentaci zajímavých studentských projektů z oblastí přírodních, technických a humanitních věd.

65 tisíc absolventů dostane k vysvědčení i Europass

· 1 komentářů

Spolu s maturitním vysvědčením, vysvědčením o závěrečné zkoušce a výučním listem dostane více než polovina letošních absolventů středních škol a učilišť dodatek k osvědčení. Jde o jeden z dokumentů Europassu, který popisuje obsah a úroveň studia. Využijí ho především lidé, kteří se chystají do zahraničí na brigádu, stáž nebo by se rádi v zahraničí ucházeli o práci. Zaměstnavatelé v evropských zemích z dodatků v angličtině nebo jiném cizím jazyce lépe zjistí, jaké kompetence a dovednosti uchazeč během studia získal.

Právě skončily závěrečné zkoušky v učebních oborech

· 1 komentářů

Většina učilišť se letos dobrovolně přidala k jednotným zkouškám, jejichž kvalitu garantuje stát. Závěrečnou zkoušku podle jednotného zadání skládalo v průběhu června celkem 27 805 žáků. Ti, kteří neuspěli, mají možnost opravit si své výsledky v září.

Prohlášení ministra školství, mládeže a tělovýchovy Petra Fialy po setkání s premiérem Jiřím Rusnokem

čtvrtek 27. června 2013 · 5 komentářů


Národní muzeum spouští nový věrnostní program. Na návštěvníky čeká řada výhod a překvapení – mimo jiné i oslava konce školního roku s bohatým programem!

· 0 komentářů

Národní muzeum spouští 28. června 2013 svůj nový věrnostní program „Objevujte a sbírejte“ plný jedinečných bonusů a odměn, který je určený jak dospělým návštěvníkům, tak i dětem. Právě pro malé návštěvníky přichystalo v rámci nového věrnostního programu na poslední školní den celou řadu zábavných aktivit a překvapení. Školáci, kteří přinesou 28. června do jednoho z vybraných pražských objektů Národního muzea své vysvědčení, mají vstup zdarma, jejich doprovod 50% slevu. Pokud se děti zapojí i do věrnostního programu, mohou navíc vyhrát unikátní prohlídku uzavřené Historické budovy.

Přečtěte si: Vysvětlete neúčast na akci magistrátu, žádal Havířov ředitele škol

· 2 komentářů

Jako za dob normalizace si připadají ředitelé škol a školek v Havířově. Dobu jim připomněly praktiky tamního magistrátu, který po nich požaduje vysvětlení, proč se jejich děti nezúčastnily akce pořádané městem. Ředitelé zmiňují také výhrůžky a černé puntíky pro "neangažované".

Bořivoj Brdička: Život a smrt Aarona Swartze

· 0 komentářů

Životní příběh mladého muže, který se zasloužil o rozvoj internetu a proslavil bojem za svobodu slova, volné dostupnosti informací a přístupu ke vzdělání pro všechny.

S kyberšikanou má zkušenost více jak 51 % dětí

· 6 komentářů

Největší výzkum rizikového chování českých dětí na internetu (více jak 21 000 zúčastněných) ukazuje, že školáci a studenti se nejčastěji setkávají s verbálními útoky (33 %), obtěžováním za pomoci prozvánění (24 %) a vyhrožováním či zastrašováním (17 %).

Neapol, jedno z nejkrásnějích měst světa již od dob antiky

· 0 komentářů

Neapol (Napoli), která se rozkládá v nádherném zálivu s Vesuvem tyčícím se v pozadí, byla vždy opěvována a oslavována básníky i malíři jako jedno z nejkrásnějších měst na světě již od dob antiky. Mezi její mnohá lákadla patří světová muzea, úžasná architektura, rušné ulice,  skvělé jídlo – právě zde se zrodila pizza – a v bezprostředním okolí úchvatné Pompeje a Amalfské pobřeží.

OECD: České školství v mezinárodním srovnání

středa 26. června 2013 · 7 komentářů

Česká republika v indikátorech OECD, resp. v indikátorech publikace Education at a Glance 2013.

Education at a Glance 2013: Česká republika

· 0 komentářů

Ze zprávy vybíráme: V porovnání s mezinárodními standardy jsou platy učitelů stále nízké; učitelé v nižším sekundárním vzdělávání mohou očekávat, že vydělají pouze 58 % platu vysokoškolsky vzdělaného zaměstnance, ve srovnání s průměrem OECD 89 %.

OECD: České školství v mezinárodním srovnání (odkazy na materiály)

· 0 komentářů

Publikace České školství v mezinárodním srovnání – Stručné seznámení s vybranými ukazateli publikace OECD Education at a Glance obsahuje výběr nejzajímavějších a nejvíce diskutovaných indikátorů z ročenky školství OECD Education at a Glance.

Základní fakta - Česká republika v Education at a Glance 2013

· 0 komentářů


Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání z anglicky psaných zdrojů k datu 23. června 2013

· 0 komentářů

Výzkumné oddělení společnosti Scio nabízí přehled zajímavých informací ze zahraničních zdrojů. Z témat vybíráme: MMF využije edX, nabídka postgraduálního studia ve Velké Británii.

Kampaň Proti ztrátě paměti připomíná zločinnou podstatu komunistického režimu a varuje před jejím zlehčováním

· 13 komentářů

Zločinnou podstatu komunistického režimu a jeho dopad na životy občanů bývalé ČSSR připomene kampaň Proti ztrátě paměti, kterou připravila společnost Člověk v tísni. Cílem je upozornit na to, že se stále silněji prosazuje příliš smířlivý a relativizující pohled na naši komunistickou minulost. Zároveň kampaň vzdává úctu obětem komunistického režimu a těm, kdo mu aktivně vzdorovali. Aktivity Proti ztrátě paměti vyvrcholí 27. června, kdy si připomínáme výročí popravy dr. Milady Horákové.

Nejpříjemnější místo k odpočinku? Španělská Tarragona

· 0 komentářů


Za skvělé místo k odpočinku jej před více než 2 000 lety označil římský básník Vergilius. Tarragona, co by nejhlubší španělský přístav a středisko katalánského rybářství, poprvé zaujala Římany ve třetím století př. n. l. V dalších třech staletích bylo toto město, které Římané nazývali Tarraco, metropolí rozlehlé císařské provincie Hispania Tarraconensis.

Současná Tarragona tvoří síť ulic z 19. a 20. století na západ od vyvýšené katedrály a římských ruin. Archeologové stále odhalují početné monumenty. V roce 2000 byl městu udělen status světového dědictví UNESCO.

Bořivoj Brdička: Leinsterova fantastická internetová vize z roku 1946

· 5 komentářů

Vzpomínka na známého amerického autora science-fiction spojující jeho dílo se současným vývojem internetu.

České školství v mezinárodním srovnání 2013

úterý 25. června 2013 · 3 komentářů

Organizace pro ekonomickou spolupráci (OECD) dnes vydává publikaci Education at a Glance 2013, ve které porovnává vzdělávací systémy členských zemí. Kromě toho zveřejňuje i profily jednotlivých zemí – Country Notes a základní fakta k výsledkům – Key Facts.

„Známky nejsou všechno“ – portál SanceDetem.cz poradí, jak „přežít ve zdraví“ vysvědčení

· 4 komentářů

Čas vysvědčení je vyvrcholením školního roku. Známky jsou považovány za vizitku žáka i jeho rodičů, odměnu za vynaložené úsilí a motivaci k výkonům vyšším. „Ke známkám na vysvědčení se upínají velká očekávání. Pro mnoho dětí jde ale o zátěž, se kterou se těžko vyrovnávají. Školáci mohou snadno získat dojem, že známky jsou to hlavní, na čem rodičům záleží,“ říká Hana Hoffmannová z Nadace Sirius. Každoročně se objevují i smutné případy, které dokazují, že u některých dětí je strach z reakce rodičů na vysvědčení až příliš velký…

Vladimír Burjan: Iba 14 % učiteľov na ZŠ sú muži

· 5 komentářů

Podľa aktuálnych údajov ÚIPŠ učí v tomto školskom roku na slovenských základných školách 30 195 učiteľov, z toho 25 982 žien a iba 4 213 mužov. Prílišná feminizácia nášho základného a stredného školstva je dlhodobý a dobre známy problém. Napriek tomu považujeme za potrebné z času na čas ho pripomínať a poukazovať na jeho negatívne dôsledky.

Martin Rychlík: Kam se ztrácí vzdělanost?

· 12 komentářů

Co dnes vlastně obnáší všeobecné vzdělání a vědění? A navíc: Kdo je vzdělaný natolik, aby na takovou otázku dokázal odpovědět?

MŠMT:Termíny předávání dat v roce 2013

· 1 komentářů

Školy zřizované MŠMT odešlou data (výkazy) MŠMT, školy zřizované církví, krajem a školy soukromé příslušnému odboru školství krajského úřadu. Školy zřizované obcí odešlou data (výkazy) příslušnému odboru školství úřadu obce s rozšířenou působností, pražské školy Magistrátu hl. m. Prahy. Odbory školství obcí a KÚ odesílají zkontrolovaná elektronická data výkazů průběžně MŠMT. Opravy v údajích budou akceptovány pouze v období do konečného termínu předání dat pro správní úřady.

Poznejte krásy Rhodosu, jehož hlavní město bývá srovnáváno s Jeruzalémem

· 1 komentářů

Rhodos (Rodos) je největší z ostrovů Dodekanéského souostroví. Stejné jméno dostalo i jeho hlavní město. Město Rhodos je směsicí velmi starého a zbrusu nového. Jedním ze skvostů celé egejské oblasti je středověké staré město obehnané hradbami, jež bývá často srovnáváno s Jeruzalémem, a v roce 1988 bylo dokonce zapsáno na seznam památek UNESCO.


Staré město je datováno do doby příchodu rytířů sv. Jana (v roce 1306), avšak město samo stálo na místě již od roku 408 př. n. l. a ostrov byl z historického hlediska významný přinejmenším od 5. st. př. n. l. Velkolepá pevnost na vrcholku kopce zvaná Palác velmistrů a dlážděná Rytířská cesta (Odos Ippoton) jsou tak mimořádné, že nemají mezi stavbami na ostrovech obdoby.

MŠMT: Datová rozhraní pro předávání dat

· 0 komentářů

MŠMT zveřejnilo soubory obsahující definice datového rozhraní pro předávání dat. Ve všech souborech jsou doplněny sloupce s údaji o povinnosti vyplnění položky a případné rozpětí její délky.

bEDUin 25/2013: V USA se vracejí k dělení žáků podle úrovně dovedností

· 4 komentářů

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

Přečtěte si: Češtinář: Hodnocení maturitních slohů nebylo objektivní

pondělí 24. června 2013 · 13 komentářů

Letošní výsledky maturit z češtiny potvrdily, že opravy slohů učiteli jsou krokem zpět. Myslí si to Josef Soukal, místopředseda Asociace středoškolských češtinářů.

Brzdou digitálního vzdělávání nejsou peníze, ale hlavně malá podpora učitelů

· 20 komentářů

Pro úspěšný přechod školy z učebnic na počítače jsou zásadní tři věci: připravení učitelé, fungující technická infrastruktura a kvalitní interaktivní učebnice. Pokud ředitel školy jen neuváženě nakoupí hardware a ostatní neřeší, může pokus o digitalizaci výuky skončit fiaskem. Vyplývá to ze závěrečné zprávy čtyřletého projektu VZDĚLÁNÍ21, který testoval zavedení ICT technologií do každodenní výuky v českých základních školách.

Turecko není jen Istanbul, navštivte Kappadokii!

· 0 komentářů

Objete unikátní památky Turecka

Jižně od Ankary, východně od Konye a daleko ve vnitrozemí leží Kappadokie, součást světového dědictví UNESCO, lemovaná jedněmi z nejúchvatnějších geologických anomálií na světě – velkými kužely „pohádkových komínů“ ve tvaru hub, které vytvořil ztuhlý popel vychrlený ze sopek před osmi tisíci let.

Ondřej Neumajer: Jak se hodnotí vzdělávací inovace

· 1 komentářů

Napadlo vás někdy, že by se inovace daly hodnotit, či dokonce měřit? Lze přehledně zobrazit, do jaké míry je nějaká aktivita inovativní? Mají inovace ve vzdělávání nějaké stupně či gradace? Příspěvek představuje nástroj poskytující hlubší vhled do povahy inovací, které ICT ve vzdělávání umožňují vytvářet a ilustruje to na dvou konkrétních příkladech: evropské iniciativě eTwinning a českém SIPVZ.

Video: Dvacetiminutovka o cloudu 1.

· 0 komentářů

Záznam první dvacetiminutové přednášky o cloudových technologiích z 13. června 2013 vysílané pomocí Hangout On Air.

Odborné školy a firmy se mohou přihlásit do pilotáže modelů spolupráce v rámci projektu Pospolu

· 2 komentářů

Dne 18. června 2013 zveřejnil Národní ústav pro vzdělávání (NÚV) na profilu zadavatele zadávací dokumentaci k výběrovému řízení na zajištění a realizaci pilotáže modelů spolupráce škol a firem. Z výběrového řízení vzejde celkem 25 partnerství, na realizaci jednoho partnerství je vyhrazena částka cca 1,75 mil. Kč bez DPH. Pilotáž proběhne ve všech regionech ČR a bude zaměřena na osm vybraných skupin oborů středních odborných škol s obory ze skupin H, M a L0. Nabídky mohou zájemci podat do 8. srpna 2013. Pilotáže budou probíhat od září 2013 do ledna 2015.

Známe již vítěze! Výsledky 35. Celostátní přehlídky SOČ.

· 0 komentářů

V neděli 16. června byly slavnostně vyhlášeny výsledky 35. ročníku Středoškolské odborné činnosti a předány ceny autorům nejlepších odborných prací v Rotundě brněnského výstaviště. Téměř 300 soutěžících přijelo do Brna obhajovat své projekty v 18 soutěžních oborech, které zahrnují všechny vědní oblasti – přírodovědné, technické a humanitní.

E-kniha pro vás: Výchova k občanství (ukázka učebnice)

· 0 komentářů

Prohlédněte si ukázkovou kapitolu Člověk jako jedinec z učebnice Výchova k občanství, vytvářené v rámci projektu Zvýšení kvality výuky Výchovy k občanství na školách v souladu s RVP".

Přečtěte si: Vzdělávání: Změna paradigmatu

neděle 23. června 2013 · 11 komentářů

Nepotřebujeme novou velkou reformu a změny zákonů. Potřebujeme zlepšit vyučování v každé škole, v každé třídě. A těch je zhruba 80 000, takže práce je dost. Vypadá to jako samozřejmost, ale spíš to má váhu nového paradigmatu. Shodují se v tom účastníci páteční konference o budoucnosti vzdělávání.

Nominujte na Cenu VIA BONA 2013

· 0 komentářů

Uzávěrka pro odevzdání nominací je z důvodu povodní prodloužena do 28. června.

Přečtěte si: Studenti Gymnázia ve Slaném trestně stíháni za podání petice proti řediteli školy

· 2 komentářů

Není to dlouho, co jsme vás informovali o kauzách Vysoké školy ekonomické a olomouckého Slovanského gymnázia. Nyní přinášíme další případ, který úzce souvisí se zastrašováním a utlačováním studentů. Tentokrát se přesuneme na Gymnázium Václava Beneše Třebízského ve Slaném.

Odborné školy a firmy se mohou přihlásit do pilotáže modelů spolupráce v rámci projektu Pospolu

· 0 komentářů

Dne 18. června 2013 zveřejnil Národní ústav pro vzdělávání (NÚV) na profilu zadavatele zadávací dokumentaci k výběrovému řízení na zajištění a realizaci pilotáže modelů spolupráce škol a firem. Z výběrového řízení vzejde celkem 25 partnerství, na realizaci jednoho partnerství je vyhrazena částka cca 1,75 mil. Kč bez DPH. Pilotáž proběhne ve všech regionech ČR a bude zaměřena na osm vybraných skupin oborů středních odborných škol s obory ze skupin H, M a L0. Nabídky mohou zájemci podat do 8. srpna 2013. Pilotáže budou probíhat od září 2013 do ledna 2015.

MŠMT: Vyhodnocení veřejné konzultace k přípravě Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2020

pátek 21. června 2013 · 9 komentářů

V lednu 2013 zahájilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy přípravu Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2020 (Strategie). Dokument, který bude dokončen a předložen vládě na podzim letošního roku, si klade za cíl vytvořit rámec pro dlouhodobý rozvoj celého vzdělávacího systému. V zájmu zohlednění názorů všech klíčových aktérů v oblasti vzdělávání i široké veřejnosti je od počátku Strategie připravována co nejotevřenějším způsobem a přípravě vlastního strategického dokumentu byla proto předřazena veřejná konzultace k jejím obecným východiskům.

Microsoft investuje do rozvoje základního školství

· 19 komentářů

Dlouhodobá spolupráce vzdělávacího sektoru a společnosti Microsoft v České republice pokračuje investicí 500 000 Kč do vybavení vybraných základních škol.

Moderní učebnice Výchovy k občanství pro 6. až 9. ročník ZŠ

· 0 komentářů

V rámci projektu "Zvýšení kvality výuky Výchovy k občanství na školách v souladu s RVP" byla vytvořena nová učebnice Výchovy k občanství, využívající moderní didaktické metody a poutavé formy výuky.

Žáci sesbírali téměř 22 tisíc starých mobilů na dobrou věc

· 0 komentářů

Ve třetím ročníku kampaně „Věnuj mobil a vyhraj výlet pro svou třídu“ sesbíraly děti ze základních, mateřských a středních škol 21 973 použitých mobilních telefonů. Akce, kterou pořádá společnost ASEKOL ve spolupráci se společností Recyklohraní, o.p.s., se zúčastnilo 423 škol. Vybrané funkční přístroje jsou předávány organizacím, které pracují s handicapovanými spoluobčany. Ostatní nefunkční telefony projdou ekologickou recyklací. Více informací je k dispozici na internetové adrese www.venujmobil.cz.

Marcel Chládek: Výsledky státních maturit odhalily problém žáků s matematikou

čtvrtek 20. června 2013 · 18 komentářů

Výsledky státních maturit, které dnes představilo ministerstvo školství, odhalily velký problém, který mají studenti a studentky se zvládáním matematiky. Z tohoto předmětu propadl u státní zkoušky každý pátý a je evidentní, že je nutné se těmito alarmujícími výsledky zabývat. Postupný propad znalostí matematiky u českých žáků už přitom odhalila mezinárodní studie PISA, výsledky státních maturit nyní tento trend potvrdily. Je nepřijatelné, aby ministr školství nad výsledky jen kroutil hlavou a dál seděl s rukama v klíně.

Marcel Chládek: Výsledky státních maturit odhalují velký problém s výukou matematiky (video)

· 4 komentářů

MŠMT: Letošní maturity byly dobře připraveny a proběhly úspěšně

· 6 komentářů

Jarní termín společné části maturitní zkoušky tentokrát proběhl v klidu a bez chyb. O půl procenta lepší než v roce 2011 a o 2,2 procenta lepší než vloni. Takový je celkový výsledek čisté úspěšnosti letošních maturantů, z nichž neuspělo alespoň u jedné zkoušky 16,4 procenta.

EDUin: Co se zlepšilo ve státních maturitách a co jim ještě chybí

· 19 komentářů

Hodnotíme klady a zápory letošního ročníku státních maturit a upozorňujeme, na jaké problémy a otázky se bude třeba v příštích letech soustředit.

The Authentic History Center

· 1 komentářů

Skvělým zdrojem textů, obrázků a nahrávek o historii Spojených států je web The Authentic History Center, který je publikován pod licencí Creative Commons.

Co možná nevíte o Chorvatsku

· 0 komentářů

  • 14 památek UNESCO
  • 1244 ostrovů
  • 576 druhů ryb
  • 130 odrůd vína
  • 2786 hodin slunečního svitu za rok
To je hodně dobrých důvodů, proč se vydat zrovna do této země. A pokud milujete antické památky, určitě navštivte město Pula.

Bořivoj Brdička: edX Code – open source MOOC

· 0 komentářů

Zpráva o novém open source systému pro tvorbu MOOC kurzů a řízení výuky, který vyvíjí konsorcium edX pod vedením MIT.

ČŠI: Kompletní výsledky z druhé generální zkoušky pro školy, žáky a rodiče

středa 19. června 2013 · 13 komentářů

Aktuálně je možné stahovat doplněné detailní výsledky z 2. celoplošné generální zkoušky ověřování výsledků žáků na úrovni 5. a 9. ročníků.

Přečtěte si: Děti v saku

· 4 komentářů

Zdá se mi, že v politice českého národa máme sice věkem dospělé, ale mentalitou výrostky, kteří jsou nezvladatelní, bez vize, bez sebeovládání, s jedinou touhou zbohatnout. Děti v saku.

Vývojová ročenka školství 2003/04–2012/13

· 0 komentářů

Ročenka podává základní přehled o školství za sledované období (2003/04–2012/13) a obsahuje údaje z oblasti výkonové, ekonomické a z oblasti zaměstnanci a mzdy.

Statistická ročenka školství – Zaměstnanci a mzdové prostředky 2012

· 12 komentářů

Publikace obsahuje informace o zaměstnancích a mzdových prostředcích za školy a školská zařízení zřizované státem, obcí, krajem, soukromníkem a církví a dále za veřejné vysoké školy, státní správu a servisní organizace.

Badatelna - 2. díl: Co nedávat do mikrovlnky. A proč vlastně?

· 0 komentářů

Portál Masarykovy univerzity www.veda.muni.cz uvádí druhý díl ze svého cyklu populárně naučných videí Badatelna. Tentokrát se dozvíte, co byste rozhodně neměli dělat se svojí mikrovlnnou troubou a proč. To, co ve videu děláme, doma určitě nezkoušejte.

Dětská univerzita opět otevírá brány, na děti čeká opera, olympiáda i návštěva kostela

· 0 komentářů

Soudní síň, divadlo nebo kostel, všude tam se na podzim podívají a leccos zajímavého se dozvědí studenti Dětské univerzity. Její třetí semestr začne 2. října slavnostní imatrikulací. Rodiče mohou své děti přihlašovat již nyní, od středy 19. června.

Evropský projekt zaměřený na spolupráci škol a firem hledá nové učitele pro školní rok 2013/2014

úterý 18. června 2013 · 7 komentářů


Přečtěte si: Školka má sloužit dítěti. Ne rodičům, aby mohli do práce, říká úředník

· 11 komentářů

Šéfovi brněnského magistrátního odboru školství Martinu Jelínkovi nedávno napsala matka tříletých dvojčat. Ptala se, co má dělat, když pro její děti nezbylo místo ve školce a ona musí do práce. Odpověděl jí, že "účelem předškolního vzdělávání není podpora rodičů, kteří nemají prostor k celodenní péči o dítě".

Jiří Nantl: Školy potřebují zklidnění

· 7 komentářů

O probíhajících diskusích ve školství a přípravě Strategie vzdělávací politiky České republiky do roku 2020 hovoříme s prvním náměstkem ministra školství Jiřím Nantlem.

Scio: Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání z anglicky psaných zdrojů k datu 16. června 2013

· 0 komentářů

Výzkumné oddělení společnosti Scio nabízí přehled zajímavých informací ze zahraničních zdrojů. Z témat vybíráme: dělení žáků do skupin podle úrovně dovedností, jaké typy her se nejvíce hrají, software zaměřený na trénink interpersonálních dovedností.

Vladimír Burjan: Všetko, čo by mal učiteľ vedieť o Wikipedii (2.)

· 0 komentářů

V prvej časti seriálu sme si povedali niečo o histórii Wikipédie a o problematike encyklopédií ako takých (nielen tých digitálnych). Teraz už je ale čas začať s Wikipédiou skutočne pracovať.

bEDUin 24/2013: MŠMT nechce dělat velká systémová opatření, se standardy se nejspíš bude čekat

pondělí 17. června 2013 · 3 komentářů

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

Petr Černikovský: Shrnutí závěrů veřejné debaty ke Strategii vzdělávací politiky ČR do roku 2020

· 5 komentářů

Prezentace Petra Černikovského z Odboru strategie a evropských záležitostí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy na závěrečné konferenci Česko mluví o vzdělávání, která se konala v pátek 14. června 2013 v Centru současného umění DOX.

Arnošt Veselý: Jak zlepšit vzdělávání v 80 000 třídách

· 1 komentářů

Prezentace Arnošta Veselého z Fakulty sociálních věd UK na závěrečné konferenci Česko mluví o vzdělávání, která se konala v pátek 14. června 2013 v Centru současného umění DOX.

Tomáš Feřtek, Zdeněk Slejška: Jak Česko mluvilo o vzdělávání?

· 9 komentářů

Prezentace Tomáše Feřtka a Zdeňka Slejšky z EDUin na závěrečné konferenci Česko mluví o vzdělávání, která se konala v pátek 14. června 2013 v Centru současného umění DOX.

Hana Košťálová: Kvalitní vzdělání pro každé dítě v každé škole

· 1 komentářů

Prezentace Hany Košťálové ze SKAV na závěrečné konferenci Česko mluví o vzdělávání, která se konala v pátek 14. června 2013 v Centru současného umění DOX.

Nepotřebujeme další reformu, nutné je pomáhat školám a učitelům

· 2 komentářů

Poslechněte si, na čem se shodli zástupci Ministerstva školství a EDUin v debatě o výsledcích dvou půlročních debat o budoucnosti vzdělávání.

ČT :D - Zábavné vzdělávání

· 1 komentářů

Dětský kanál ČT :D začne vysílat 31. srpna každý den od 6 do 20 hodin jako plnoformátová a multižánrová televize pro děti. Dětem zprostředkuje současné i nové pořady původní dětské tvorby České televize i pořady převzaté. Hlavním cílem je děti zaujmout a oslovit, sekundárně je vzdělávat a představovat hodnoty dětské veřejnoprávní televize. Hodnoty definuje ČT :D ve svých programových zásadách mimo jiné na základě Kodexu ČT, znalostí a zkušenostní s dětskou tvorbou ČT i diskuze s odborníky. Koncepci a filozofii dětského kanálu i jeho programové schéma a jednotlivé pořady představili odborné veřejnosti zástupci ČT na Zlín film festivalu.

21. 6.: Prezentace Vzděláváme pro budoucnost

· 0 komentářů




Vzděláváme pro budoucnost

Karel Moldřík: Sociální sítě určené pro výuku

· 0 komentářů

Analýza a porovnání vybraných specializovaných online systémů řízení výuky s prvky sociálních sítí, které umožňují vzdálené připojení učitelů a žáků a jsou dostupné zcela zdarma.

Vladimír Burjan: Všetko, čo by mal učiteľ vedieť o Wikipedii (1.)

· 0 komentářů

Je viac než pravdepodobné, že väčšina čitateľov DOBREJ ŠKOLY vie, čo je Wikipédia, a že ju dokonca aj používajú. Napriek tomu sme sa rozhodli venovať jej sériu článkov. Mnohí ľudia (učiteľov a žiakov nevynímajúc) ju totiž poznajú iba povrchne a vedia využívať možno 20 % možností tohto mocného nástroja. Chceme tiež poukázať na niektoré možnosti, ako možno Wikipédiu využívať priamo v rámci školského vzdelávania. Ale poďme pekne poporiadku…

Jak rozpoznat své silné i slabé stránky? Sebehodnocením...

· 1 komentářů

Hodnotí střediska volného času a nestátní neziskové organizace svoji činnost a jaké k tomu používají nástroje? Co je motivuje k hodnocení poskytovaných služeb? Jaký je vztah zástupců těchto organizací k uznávání výsledků neformálního vzdělávání? Odpovědi na tyto a další otázky přináší závěrečná zpráva z Analýzy úvodního dotazníkového šetření projektu K2 v organizacích poskytujících zájmové a neformální vzdělávání.

Učitelé technických oborů z Moravskoslezského kraje úspěšně dokončili odbornou praxi v ArcelorMittal Ostrava

neděle 16. června 2013 · 0 komentářů

Prvních deset pedagogů technických oborů z Moravskoslezského kraje včera převzalo diplomy potvrzující absolvování odborného kurzu, který po celý rok probíhal za spolupráce hutě ArcelorMittal Ostrava a obecně prospěšné společností Sedukon. Speciální program profesního rozvoje pro učitele je akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Odbornou praxi v oborech hutník, koksař, strojař a elektrikář již úspěšně absolvovalo deset učitelů, dalších deset zahájí odbornou praxi v huti v září.

Jana Straková: Proč je třeba přemýšlet o cílech vzdělávání

· 3 komentářů

Neschopnost přemýšlet o cílech vzdělávání a pracovat s nimi ve vzdělávací politice i v každodenní výuce má pro český vzdělávací systém řadu velmi negativních důsledků. Kdybychom přemýšleli o tom, co chceme děti v rámci jednotlivých fází školní docházky naučit, některé problémy, se kterými se aktuálně setkáváme, bychom pravděpodobně řešili jinak a snáze, a lépe bychom pravděpodobně přemýšleli i o kvalitě pedagogické práce.

Prováděcí dokument Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (verze k 13. 6. 2013)

· 0 komentářů

Monitorovací výbor Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost schválil revidovanou podobu Prováděcího dokumentu Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

O novou zahradu usiluje 54 škol z Prahy a Středočeského kraje

sobota 15. června 2013 · 0 komentářů

Finanční příspěvek na přípravu, rekonstrukci i další údržbu školní zahrady, ale také konzultace, semináře nebo exkurze za příklady dobré praxe. To je nabídka Nadace Proměny, kterou využilo 54 mateřských škol z Prahy a Středočeského kraje. Granty, které nadace rozdělí postupně ve třech kolech vždy maximálně pěti nejúspěšnějším školám, mohou v součtu dosáhnout až 4 milionů Kč. Výsledky prvního kola budou známy letos v říjnu.

Seznam.cz: 88 % českých školáků hraje on-line hry

čtvrtek 13. června 2013 · 0 komentářů

Abaku: On-line hra, která umí prohloubit matematické dovednosti dětí zábavnou formou.

Přečtěte si: Nechybí dobří absolventi, ale dobří zaměstnavatelé

· 46 komentářů

Miluji chytré řeči „ostřílených“ podnikatelů a managerů, kteří si stěžují na to, že z vysokých škol vycházejí absolventi, kteří nic neumí a musejí je vše učit. V zásadě tím ale neříkají nic o našich vysokých školách, ale o sobě. Prvně to, že nemají peníze na kvalitní pracovní sílu (nebo za ni nejsou ochotni platit). A za druhé to ukazuje, že taková společnost není schopna pracovat se studenty a vychovávat si z nich budoucí zaměstnance, kteří pro ně budou chtít pracovat i po vysoké škole.

Radim Šíp: Zdroj politické neúčinnosti pedagogické komunity – nesounáležitost praktiků a teoretiků

· 11 komentářů

Úkolem diskusního příspěvku není navrhnout systémovou změnu, ale poukázat na to, co je politickou podmínkou přetrvávání systémové nesounáležitosti mezi praktiky, teoretiky, úředníky a politiky, a také na to, jak se nesounáležitost promítá do každé události – v našem případě je za modelovou událost zvolen průběh příprav a implementace kurikulární reformy.

Video: Učiteľ si vyrába pomôcky sám a kontroluje ministerstvo

· 0 komentářů

Braňo Kočan je učiteľ dejepisu, ktorý si vo voľnom čase popri druhom zamestnaní vyrába pomôcky na hodinu pre študentov. Okrem toho sa venuje problematike plytvania peňazí štátu, keďže vláda vraví, že na platy učiteľov nemá.

Oxford University Press přináší sérii knih pro děti JAK TO, ŽE...

· 0 komentářů

Výborná pomůcka při vypracovávání domácích úkolů!

Série JAK TO, ŽE... obsahuje fascinující úvody do světa techniky, biologie člověka, do světa rostlin a živočichů a záhadného světa vesmíru.

Skvělé čtení pro zvídavé čtenáře!

Sugata Mitra: Vybudujme Školu v oblacích

· 0 komentářů

Na scéně TED2013 Sugata Mitra přednáší své smělé přání u příležitosti ocenění TED Prize: Pomozte mi vytvořit Školu v oblacích, výukové zařízení v Indii, kde děti budou moct objevovat a učit se jeden od druhého s použitím zdrojů a mentorování "z cloudu". Poslechněte si jeho inspirativní vizi pro Samoorganizovaná výuková prostředí (SOLE) a zjistěte více na tedprize.org.

Bořivoj Brdička: Aktuální trendy ovlivňující školství podle OECD

· 0 komentářů

Informace o jedné kapitole ze zprávy OECD popisující hlavní trendy ovlivňující školství členských zemí v roce 2013.

Potvrzeno: Konkurence na trhu škol sílí, školy neví co s tím

· 4 komentářů

Nejnovější průzkumy občanského sdružení Než zazvoní potvrdily, že rozhodování o dalším směřování žáků po základní škole nevzniká nahodile. Školy si uvědomují nutnost posílení náborových aktivit, příliš se jim to nedaří.

A kolika jazyky mluví vaše dítě?

· 0 komentářů

Stále častějším jevem ve společnosti se stává rodina, ve které se mluví více než jedním jazykem. Jak se vyvíjí dítě v rodině, kde mezi sebou matka Češka a otec Francouz komunikují anglicky? Vzniká dítěti v hlavě více jazyčný guláš, nebo si dokáže slovíčka, výrazy a fráze ve své malé hlavičce dokonale uspořádat? A jak dosáhnout toho, aby z našeho dítěte, které vychováváme v několika jazycích, vyrostl malý jazykový génius?

12 českých škol se letos stane Světovými

středa 12. června 2013 · 0 komentářů

Jak se pozná škola, která je světová a co to znamená učit světově? V rámci projektu Světová škola, který společně organizují neziskové organizace Člověk v tísni a ADRA, se světovou se může stát škola, která učí své žáky diskutovat o globálních problémech a souvislostech i přemýšlet, jak se v nich orientovat a jak je řešit. Dne 12. 6. 2013 obdrží v Praze certifikát Světová škola 12 základních a středních škol z celé republiky. Titul Světová škola bude odměnou za téměř roční intenzivní spolupráci žáků, studentů, učitelů i vedení těchto škol na tom, aby byl každodenní život jejich školy obohacen o globální dimenzi.

František Matějka: Otevřený dopis základní škole ve věci EU: Přestaňte dětem vymývat mozky

· 31 komentářů


Sylva Konečná: Učebnice vlastivědy po roce 1989

· 5 komentářů

V dnešní době se setkáváme s velkým množstvím učebnic, které se dají využít při výuce vlastivědy. Učitelé mají možnost zvolit si přesně takovou učebnici, která nejlépe odpovídá nejen obsahu a pojetí předmětu vlastivěda, ale i požadavkům samotného učitele a především žáka.

Přečtěte si: Noam Chomsky o demokracii a vzdělávání

· 8 komentářů

Rozhovor o tom, jak může být škola úžasným místem, jak lze třeba historii revoluce za nezávislost předat dětem tak, aby ji vnitřně prožily, ale i o tom, že vzdělávací systém slouží zejména společenské kontrole nad občanskou společností. „Dělníci v 19. století v Anglii sice nechodili do školy, ale byli pravděpodobně vzdělanější než aristokracie,“ říká Noam Chomsky.

Arnošt Veselý: Co jsou „vzdělávací cíle“?

· 7 komentářů

V nedávné době se opět rozvířila diskuse nad tím, kam by mělo směřovat vzdělávání v České republice. V současnosti probíhají nejméně dvě důležité aktivity, které hledají, mimo jiné, cíle pro vzdělávání v České republice: Strategie 2020 (aktivita MŠMT) a Česko mluví o vzdělání (projekt EDUIN). Je skvělé, že se takové diskuse rozproudily. Nicméně formulace cílů má také svá úskalí. Před tím než se pokusíme nějaké cíle zformulovat, je namístě si položit otázku, co že to vlastně cíle vzdělávání jsou a jak mohou být definovány. Teprve tehdy se také může věnovat otázce, zdali vůbec potřebujeme Národní program vzdělávání (tak jak ho předpokládá školský zákon), a pokud ano, jak by měl vypadat.

MŠMT: Analýza EU peníze středním školám

· 2 komentářů

K termínu ukončení výzvy bylo odborem CERA přijato 1 116 projektových žádostí v celkovém finančním objemu 1 400 775 269 Kč. Projektovou žádost si tak podalo více než 91 % středních škol. Rozhodnutí o poskytnutí dotace obdrželo 1 112 středních škol v celkovém finančním objemu 1 396 939 735 Kč. Projekt realizuje 1 103 středních škol, kterým byla zaslána 1. zálohová platba.

Newsletter MŠMT o evropských záležitostech 6/2013

· 0 komentářů

Scio: Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání z anglicky psaných zdrojů k datu 9. června 2013

· 0 komentářů

Výzkumné oddělení společnosti Scio nabízí přehled zajímavých informací ze zahraničních zdrojů. Z témat vybíráme: negativní vliv čtení z elektronických zařízení na rozvoj četby a vztah k ní, výzkum přínosu počítačů pro vzdělávací výsledky žáků, nové nároky na to, jak má vypadat prostředí školy a školních tříd.

Vyhlášeno národní kolo soutěže o "Nejlepší online obsah pro děti 2013"

· 0 komentářů

Národní centrum bezpečnějšího internetu (NCBI) vyhlašuje národní kolo soutěže o "Nejlepší online obsah pro děti 2013". Znáte zajímavou internetovou stránku s obsahem vhodným pro děti ve věku 6 až 12 let? Myslíte si, že by mohla být dobrým vzorem pro další tvůrce internetových stránek? Nominujte ji do naší soutěže o "Nejlepší webovou stránku pro děti" a pomozte našim nejmenším poznávat svět internetu bezpečně, z té lepší stránky!

Infografika: Going BYOD

· 4 komentářů

Tisíce firem i škol přecházejí na strategii BYOD (Bring Your Own Device), tedy Přines si vlastní zařízení!

ČŠI: Předběžná zpráva o průběhu 2. celoplošné generální zkoušky

úterý 11. června 2013 · 24 komentářů

Česká školní inspekce zveřejnila Předběžnou zprávu o průběhu druhé celoplošné generální zkoušky ověřování výsledků žáků na úrovni 5. a 9. ročníků základních škol, kterou dnes vzala na vědomí porada vedení MŠMT.

ČŠI: Poděkování školám

· 11 komentářů

Zveřejňujeme děkovný dopis ústřední školní inspektorky za spolupráci při realizaci druhé celoplošné generální zkoušky ověřování výsledků žáků na úrovni 5. a 9. ročníků základních škol.

Páteční konference v DOXu pojmenuje, jak budou vypadat naše školy

· 2 komentářů

Společná konference SKAV, MŠMT, EDUin a Pomáháme školám k úspěchu shrne výsledky půlročních debat a naznačí, kudy by se mělo vzdělávání vydat.

CERMAT: Žákovský průvodce přihlašováním k maturitní zkoušce – podzim 2013

· 0 komentářů

Žáci, kteří se chystají vykonat maturitní zkoušku nebo některou její část v podzimním zkušebním termínu 2013, si musejí podat přihlášku k maturitní zkoušce nejpozději do 25. června 2013. Pro tyto žáky byl připraven stručný Průvodce přihlašováním, který obsahuje veškeré důležité informace, které s procesem přihlašování žáků souvisejí.

Jan Žižka: Co nám to vnucují? Učňák?

· 14 komentářů

Německý a rakouský model duálního vzdělávání je evropským hitem. Velké téma pro Česko…

Android 4 - Průvodce programováním mobilních aplikací

· 1 komentářů

Vytvořte si vlastní aplikaci pro Android!
Baví vás programování a máte telefon nebo tablet s Androidem? Nejste spokojeni s nabídkou aplikací a stále hledáte takovou, která by odpovídala vašim představám? Přestaňte hledat a vytvořte si ji sami, není to ani zdaleka tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Ve 49 krátkých kapitolách se postupně seznámíte se základními stavebními prvky, jež vám systém nabízí a které můžete využít při tvorbě aplikace. Použití jednotlivých komponent si vyzkoušíte na jednoduchých, snadno pochopitelných příkladech, abyste poté mohli maximálně využít jejich potenciál při tvorbě vlastního projektu. Probírané postupy jsou univerzální, lze je využít při vývoji aplikace pro telefony i pro tablety.

Projekt IN-Generation odstartoval

· 0 komentářů

První ucelený projekt nabídne rodičům, učitelům i dětem nástroje pro zvýšení internetové gramotnosti.

bEDUin 23/2013: Podílejte se na dokumentu o cílech vzdělávání určenému politikům

· 2 komentářů

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

MŠMT: Analýza EU peníze školám

· 1 komentářů

Projektovou žádost si v průběhu Výzvy č. 21 podalo více než 99 % základních škol. Do data ukončení Výzvy dne 27. září 2012 ve 13 hodin bylo na odbor CERA C předloženo celkem 3 845 projektů v hodnotě 4 241 480 504 Kč. V průběhu administrace projektových žádostí byly 3 žádosti vyřazeny kvůli nesplnění podmínek přijatelnosti a 31 projektových žádostí bylo staženo žadatelem. Vrchnímu řediteli sekce IV/2. bylo předloženo k podpisu celkem 3 812 projektů v celkové finanční výši 4 200 469 116 Kč. Z celkové částky 4 500 000 000 Kč, alokované pro tuto výzvu, zůstává 299 530 884 Kč nedočerpáno.

MŠMT: Analýza výzev pro předkládání individuálních projektů

· 2 komentářů

Cílem této interní analýzy bylo zhodnocení výzev pro předkládání individuálních projektů. Analyzovány byly oblasti podpory 1.1 (souhrnná analýza výzev 8, 14 a 26), 1.2 (výzvy 8 a 14), 1.3 (výzvy 8 a 14), 1.4 (výzva 21), 1.5 (výzva 34), 2.2 (výzvy 7, 15, 18 a 29), 2.3 (výzvy 9, 35 a 42), 2.4 (výzvy 16 a 17), 3.1 (výzva 37) a podpora odborného vzdělávání v projektech IPo. Tato data slouží pro potřebu monitoringu a reportingu o realizaci OP VK a současně jako podklad pro realizaci externě zpracovávaných analýz a evaluací.

Na učilištích probíhají od začátku června závěrečné zkoušky

· 3 komentářů

Většina žáků posledních ročníků učebních oborů bude muset letos prokázat své znalosti a dovednosti při závěrečné zkoušce připravené podle jednotného zadání. O tom, zda to tak bude, rozhoduje škola. Letos se pro nové pojetí zkoušek rozhodlo 402 škol s učebními obory kategorie H a 139 škol s obory kategorie E, kde se učí převážně žáci se speciálními vzdělávacími potřebami.

Proč nesnáším školu, ale miluji vzdělání

pondělí 10. června 2013 · 6 komentářů

Vzhledem k tomu, že opakující se a zdánlivě nikdy nekončící debaty o vzdělávání zuří dál, téma - poněkud ironicky, přináší více otázek než odpovědí.

24. 6.: Seminář „Jak spolu souvisí národní rámec kvalifikací a kvalita vzdělávání?“

· 1 komentářů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), Národní ústav pro vzdělávání (NÚV) a Koordinační centrum EQF zvou na seminář projektu EQF-NCP 2012-13 „Jak spolu souvisí národní rámec kvalifikací a kvalita vzdělávání?“ Diskuzní seminář se bude věnovat zavádění rámců kvalifikací v Evropě i u nás, zkušenostem s užíváním výsledků učení a s tím souvisejícím otázkám zajišťování kvality. Váženým hostem semináře bude prof. Ewa Chmielecka, Ph.D., vedoucí katedry vzdělávací politiky z Varšavské VŠE, členka polské akreditační komise, Bologna expert a členka Poradní skupiny EQF při Evropské komisi.

Půl miliónu rozdáno, přihlašte se do druhé výzvy Extra třídy

· 0 komentářů

Program Extra třída vede k aktivnímu občanství. V prvním kole dostalo 24 tříd 508 000 Kč. Dnes se otevírá druhá výzva pro školy se značkou Rodiče vítáni.

Přečtěte si: Státu utíkají kvůli chybějícím školkám miliardy. Chůvy chce udělat z nezaměstnaných

· 11 komentářů

V českých předškolních zařízeních chybí pro děti přes padesát tisíc míst. Matky s dětmi nepracují, a tak státu kvůli nedostatku školek utíkají peníze. Pomoci mají nezaměstnaní, kteří se přeškolí na pečovatele a chůvy.

Přečtěte si: Svazkové školy jsou optimální, ale…

· 1 komentářů

Tento článek si rozhodně neklade za cíl být fundovanou analýzou, týkající se tolik diskutované reformy regionálního školství. Pouze se snaží sdělit pohled na ekonomickou problematiku venkovských škol z pozice jejího vedení, kterému se jako optimální jeví zřízení svazkové školy. Ale…

Badatelna - 1. díl: Jak si doma změřit rychlost světla

· 1 komentářů

Portál Masarykovy univerzity www.veda.muni.cz uvádí první díl ze svého cyklu populárně naučných videí Badatelna. Dozvíte se v něm, jak změřit rychlost světla pomocí obyčejného pravítka a jednoho přístroje, který se běžněji používá spíš v kuchyni...

Závěrečný účet kapitoly MŠMT za rok 2012

· 0 komentářů

Statistická ročenka školství - soubor ekonomických ukazatelů 2012

· 0 komentářů

Martin Žegklitz: Paint.net - grafický editor pro všechny

· 0 komentářů

Článek popisuje vlastnosti volně dostupného bitmapového grafického editoru použitelného pro běžné potřeby výuky ve většině škol.

Ministerstvo školství vyčlenilo 10 milionů korun na logopedickou prevenci

neděle 9. června 2013 · 5 komentářů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlásilo Rozvojový program Podpora logopedické prevence v předškolním vzdělávání v roce 2013 a vyčlenilo na něj deset milionů korun. Žádosti o dotace lze podávat do 17. června 2013.

Výsledky ústředního kola 42. ročníku Dějepisné olympiády

· 0 komentářů

Ústřední kolo 42. ročníku Dějepisné olympiády proběhlo ve dnech 3.-7. 6. 2013 ve Strážnici. Zúčastnilo se jej 32 soutěžících z celé republiky. Největší zastoupení soutěžících v ústředním kole měly letos kraje Zlínský, Jihomoravský, Pardubický a Jihočeský.

Opatření ministra školství k podmínkám maturitních zkoušek v lokalitách postižených povodněmi v roce 2013

· 0 komentářů

Opatřením ministra školství, mládeže a tělovýchovy č. j. 24 556/2013 se uděluje právnickým osobám vykonávajícím činnost středních škol, v nichž nebylo možné řádně konat maturitní zkoušku z důvodů mimořádné situace způsobené povodněmi, souhlas s konáním dílčích zkoušek společné části maturitní zkoušky konaných ústní formou a zkoušek profilové části maturitní zkoušky v jarním zkušebním období 2013 až do 20. června 2013.

Přečtěte si: Ondřej Homola: Chceme vizualizovat nepředstavitelné. A způsobit revoluci ve vzdělávání.

sobota 8. června 2013 · 6 komentářů

Česká firma Corinth zažila americký sen. Rozhovor s jejím zakladatelem o tom, jak vznikají jedny z nejlepších vzdělávacích aplikací na světě.

K posílení člověka – učitele a ředitele – přispívá projekt V zemi Komenského v Pardubickém kraji

· 12 komentářů

Akademie Libchavy v projektu vzdělává ředitele a učitele škol v koučinku.

EDUin: Upřesněte si čísla neúspěšných žáků v maturitních testech

pátek 7. června 2013 · 7 komentářů

Propadlíků v testu z matematiky není desetkrát více, ale jen čtyřikrát více než v testu z češtiny. Na portál s maturitními daty si musíme ještě rok počkat.

Bořivoj Brdička: Do 5 let má být připojeno 99 % žáků v USA do internetu

· 7 komentářů

Zpráva o nejnovější iniciativě Bílého domu v oblasti připojování amerických škol do internetu včetně přípravy učitelů.

Bořivoj Brdička: Budoucnost vzdělávacích technologií II.

· 0 komentářů

Prezentace pro přednášku na konferenci ICT v procesu edukace v Ostravě 4. června 2013. Tematická konference byla věnovaná zejména představení nových technologií a jejich dopadu na chování žáků.

Výzkum názorů na dobré a zejména účinné způsoby výuky matematiky

· 2 komentářů

V redakční poště jsme nalezli přeposlanou žádost o účast ve výzkumu Ostravské univerzity, možná zaujme i vás.

Interaktivní výstava Moje cesta o životě lidí se zdravotním postižením se v pátek otevírá na pražském Výstavišti

· 0 komentářů

Interaktivní výstava pro děti i dospělé Moje cesta, jejímž cílem je zprostředkovat zážitkovou formou každodenní život lidí se zdravotním postižením, se otevírá v pátek 7. června v pavilonu E Výstaviště v pražských Holešovicích. Začátek byl z důvodu povodňové situace odložen z původně plánovaného úterý tohoto týdne. Výstava, která bude otevřena až do 29. června, proběhne na 1350 m2 a stane se tak největší takto zaměřenou expozicí u nás. „Návštěvníci budou moci poznat a vyzkoušet si každodenní život lidí se zrakovým, sluchovým a tělesným postižením. Zjistí, že jejich světy nejsou odlišné, jen musí na svých cestách překonávat jiné překážky,“ vysvětluje Jana Vožechová z Nadace Sirius. Navíc organizátoři hned na první sobotu 8. června připravili bohatý doprovodný program s besedami, výtvarnými dílnami a zábavnými hrami pro děti. Vstup je zdarma.

K posílení člověka – učitele a ředitele – přispívá projekt V zemi Komenského v Královéhradeckém kraji

· 1 komentářů

Akademie Libchavy v projektu vzdělává ředitele a učitele škol v koučinku.

Kampaň Česko mluví spěje do finále. Podívejte se, co nového nabízí.

čtvrtek 6. června 2013 · 3 komentářů

Na stránkách ceskomluvi.cz lidé mohou psát dokument místo politiků a vyměňovat si názory v rubrice Ring volný.

Přečtěte si: O přijetí prvňáčků do školy v Řevnicích má rozhodnout losování

· 0 komentářů

Stále více obcí, hlavně v okolí velkých měst, sužuje nedostatek míst nejen v mateřských, ale už i v základních školách. Jejich ředitelé často nemají budoucí prvňáky kam dát a na rozšíření školy nemají peníze. Středočeské Řevnice dostaly nedávno od Krajského úřadu originální radu, jak se s aktuální nedostatečnou kapacitou obecní školy popasovat - o přijetí či nepřijetí dítěte má rozhodnout los.

Gabriela Střelcová: iPady na ZŠ Dr. Edvarda Beneše v Čakovicích

· 0 komentářů

Učitelka informatiky a studentka UK Praha PedF v jedné osobě předává své zkušenosti s implementací iPadů na základní škole.

Devátý ročník Studentské Agory: mokré finále na vysoké úrovni

· 0 komentářů

3. června proběhlo navzdory povodním finále Studentské Agory, debatní soutěže, která vede studenty k zájmu o veřejné dění.

MŠMT: Vztah OP VK ke Strategii 2020 a Country Specific Recommendations

· 5 komentářů

Interní analýza dokumentuje vztah jednotlivých realizovaných výzev OP VK ke Strategii 2020 a Country Specific Recommendations.

Studenti a žáci vyprávěli svůj příběh digitálně

· 4 komentářů

Soutěž „Vyprávěj svůj digitální příběh“ zná své vítěze. Technologie Microsoftu opět pomáhaly vnést kreativní prvky do výuky na českých školách.

Přečtěte si: Povinná maturita z matematiky nejdřív v roce 2020, říká Petr Fiala

středa 5. června 2013 · 17 komentářů

MŠMT zveřejnilo rozhovor redaktora deníku Právo Jiřího Macha s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Petrem Fialou.

Ministerstvo školství pomůže školám zasaženým povodněmi

· 1 komentářů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy pomůže povodněmi postiženým školám a školským zařízením. Již včera vydalo opatření k organizaci školního vyučování v postižených oblastech. V současné době monitoruje počet takto zasažených objektů a rozsah škod způsobených povodněmi.

V práci s dětmi nechtějí ustrnout…

· 0 komentářů

Jak zdolat K2? To byl podtitul úvodního semináře k řízení kvality v zájmovém a neformálním vzdělávání, který 31. května 2013 v prostorách Hub, s.r.o. v Praze na Smíchově uspořádal Národní institut dětí mládeže (NIDM) v rámci klíčové aktivity Aplikace nástrojů řízení kvality projektu „K2 – kvalita a konkurenceschopnost v neformálním vzdělávání“(www.ka2.cz).

Jiří Kostečka: Co je ještě maturita?

· 36 komentářů

Ze sobotní konference Maturitní fórum v Hradci Králové přinášíme prezentaci PhDr. Jiřího Kostečky, Ph.D., předsedy Asociace středoškolských češtinářů: "Jestli něco vyplynulo z loňské maturity, a určitě to potvrdila i ta letošní, tak je to smutná skutečnost, že minimálně polovina (nebo podle loňských centrálních hodnotitelů dvě třetiny) středoškolské populace je na tom tak špatně, že nedokáže dát dohromady souvislý text o dvou stech padesáti slovech, který by měl hlavu a patu, vyjádřil se k tématu a byl pravopisně neškodný."

Každý uživatel Google Apps pro vzdělávání bude mít celkem 30GB úložiště pro použití ve službách Gmail, Disk a Fotky Google+!

· 10 komentářů

28. května 2013 přechází Google na nový, jednodušší způsob přidělování úložiště, které bude společné pro Gmail a Disk. Nahradí tak stávající oddělená úložiště – 25 GB pro Gmail a 5 GB pro Disk – jedinou 30GB kvótou, která bude zahrnovat Gmail, Disk a Fotky Google+.

Výběr ze zpráv, novinek a zajímavostí ve vzdělávání z anglicky psaných zdrojů k datu 2. června 2013

· 0 komentářů

Výzkumné oddělení společnosti Scio nabízí přehled zajímavých informací ze zahraničních zdrojů. Z témat vybíráme: koncept kolaborativní pyramidy, dospívající mládež je ochotna víc riskovat, tábor zaměřený na výuku programování.

Reformy ve švédském školství

úterý 4. června 2013 · 5 komentářů

Začátkem 90. let si švédští žáci v mezinárodních srovnáních vedli velmi dobře. Od poloviny 90. let však celková výkonnost žáků klesala, zvýšil se vliv sociálně-ekonomického zázemí a projevily se velké rozdíly v kvalitě jednotlivých škol. Tento trend se ještě zvýraznil v prvním desetiletí 21. století. Rovnost ve školském systému se snížila. Začalo se veřejně diskutovat o tom, jak sestupný trend zvrátit.

Projekt iTutorial – Interaktivní encyklopedie

· 0 komentářů

Určeno pro studenty středních škol, samouky a zájemce o připravované obory, např. grafika, fotografie, tisk, gastronomie, Jezdectví a chov koní, další obory budou přibývat. Materiály budou doplňovány, aktualizovány a překládány do cizích jazyků (např. angličtina, polština, slovenština aj.).

Originální studentské aplikace mohou vyhrát v soutěži Společně otevíráme data

· 0 komentářů

Soutěž Společně otevíráme data je určena pro všechny, kteří v datech vidí příležitost, jak vytvořit zajímavé a užitečné aplikace, a chtějí ukázat, že odstraňování překážek v jejich využívání může být prospěšné pro každého z nás. Otevřená data podporují i růst ekonomiky díky vyšší efektivitě, úsporám, novým podnikatelským příležitostem a pracovním místům a v neposlední řadě i vyšší transparentnosti veřejné správy.

bEDUin 22/2013: Ideální kamarád šesťáků a deváťáků je bílý, štíhlý a nevybočuje – závěry výzkumu

· 0 komentářů

Podívejte se, co přináší aktuální týdenní přehled bEDUin.

Tvořivý učitel – interaktivní výuka na ZŠ

· 4 komentářů

1. dubna 2013 byl zahájen nový projekt Tvořivý učitel – interaktivní výuka na ZŠ. Projekt je zaměřený na modernizaci systému DVPP s důrazem na rozvoj dovedností ovlivňujících kvalitu a efektivitu vzdělávání a využívání ICT ve výuce ZŠ kraje Vysočina.

Už jste viděli nejkrásnější dřevěné hřiště roku 2012? Přihlaste i svoje hřiště do soutěže roku 2013!

· 0 komentářů

Máte ve svém okolí krásné hřiště, ve kterém je hlavní konstrukční materiál dřevo? Jste provozovateli hřiště, stavěli jste ho nebo si na něm jen hrají vaše děti?

Martin Rychlík: Zavřít školy v ohrožení, OK. Proč ale všechny v celé Praze?

pondělí 3. června 2013 · 4 komentářů

Pověřený primátor Prahy rozhodl o pondělním uzavření škol kvůli povodním. Takže to vypadá, že Vltava či Botič tečou i po kopcích.

Informace 1. náměstka primátora Tomáše Hudečka k uzavření pražských škol

· 1 komentářů

„Moje rozhodnutí o uzavření mateřských, základních a středních škol, učilišť a gymnázií v Praze platilo pouze pro pondělí 3. června. Nepočítám při zachování současného povodňového stavu, že by bylo nutné školy uzavírat i zítra,“ uvedl 1. náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09), pověřený kompetencemi primátora hl. m. Prahy s tím, že opatření bylo přijato s ohledem na bezpečnost dětí.

Vyjádření MŠMT k situaci pražských škol

· 2 komentářů

Marek Zeman, vedoucí Odboru vnějších vztahů a komunikace MŠMT, nám poskytl odpovědi na otázky, týkající se dnešního uzavření pražských škol.

Informace pro rodiče poskytují weby pražských městských částí chaoticky

· 1 komentářů

Námi sledované weby pražských MČ dělají až příliš často stejnou chybu: editoři mění obsah článků, namísto toho, aby pro aktuální informaci vytvořili nový krátký článek.

Jan Wagner: Buzerace stranických pohůnků vůči ředitelům pražských základních škol (aktualizováno)

· 4 komentářů

Konflikt mezi ODS a TOP09 v Praze se bez ohledu na katastrofickou povodňovou situaci přenesl v městských částech na úroveň vztahu zřizovatelů k základním školám.

Přečtěte si: Většina pražských škol i přes výhrady poslechla magistrát a neučí

· 0 komentářů

Ve většině škol a školek v metropoli se kvůli omezené dopravě nevyučuje. Některé zůstaly otevřené a o děti se v případě potřeby postarají, jiné slouží jako evakuační centra. Bez omezení fungují mateřské a základní školy v Praze 13, 17, 18, 19 a 20. Filozofická fakulta zrušila přijímací zkoušky.

Informace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k povodňové situaci

· 1 komentářů

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v souvislosti s povodněmi přijalo opatření k organizaci školního vyučování v postižených oblastech a je připraveno pomoci tam, kde bude nutné řešit následky povodní.

Ken Robinson: Jak uniknout ze vzdělávacího údolí smrti

· 3 komentářů

Sir Ken Robinson naznačuje tři principy, které lidská mysl potřebuje k rozkvětu – a vypráví, jak proti nim současná vzdělávací kultura bojuje. Ve svém vtipném a poutavém proslovu nám radí, jak uniknout ze vzdělávacího „údolí smrti“, ve kterém se nacházíme, a jak vychovávat naše nejmladší generace v prostředí plném možností.

Oldřich Botlík: U maturit stačí jeden dobrý „vysílač“

· 47 komentářů

Maturitní testy prý odhalí žáky, kteří se nenaučili to, co se naučit měli. Neodhalí.

NÚV: Kdy začíná ve Finsku vyučování

· 8 komentářů

V současné době se diskutuje o tom, jak dosáhnout toho, aby se naši žáci lépe učili. Jedním z nápadů je, začínat vyučování později, místo od osmi až od devíti hodin. Příkladem má být Finsko. Požádali jsme Maarit Virolainen, pracovnici finského Ústavu pro pedagogický výzkum (Koulutuksen Tutkimuslaitos – KTL), aby nám napsala, kdy doopravdy ráno začíná vyučování ve finských základních školách. Její odpověď, která tvoří základ tohoto článku, jsme doplnili o informace z dalších zdrojů.

Dagmar Stárková: Digitální gramotnost podle Futurelab

· 0 komentářů

Zpráva o studii známé britské společnosti Futurelab, která se zabývá strukturou a obsahem digitální gramotnosti a doporučuje na prvním místě podporovat kritické myšlení.

V pondělí je zrušena školní výuka na všech MŠ, ZŠ, SŠ, učilištích a gymnáziích v Praze

neděle 2. června 2013 · 2 komentářů

„Rozhodl jsem se vzhledem k povodňovému nebezpečí, jako pověřený primátor hlavního města, zrušit školní docházku v Praze a to na zítřejší den ve všech mateřských, středních a základních školách, učilištích a gymnáziích“ uvedl 1. náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09), pověřeným kompetencemi primátora hl. m. Prahy.

Přečtěte si: Nekvalifikovaní kantoři přestanou učit v roce 2015

· 57 komentářů

Nekvalifikovaní učitelé, kteří nezačnou včas studovat, budou muset v roce 2015 opustit české školství. Kolik takových kantorů bude, ministerstvo zatím netuší. V září roku 2012 to bylo více než 11 procent vyučujících. Stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek před situací varuje - podle něj hrozí školám v některých částech republiky problémy.

AMATE, Asociace metodiků v oblasti cizích jazyků, zveřejnila svůj návrh na podobu MZ z cizích jazyků pro 2018+

sobota 1. června 2013 · 5 komentářů

Dokument pojednává o podobě státní maturitní zkoušky z cizích jazyků a vznikl po podrobné diskuzi s asociacemi sdružujícími učitele cizích jazyků v ČR a s ASČ, která vznik dokumentu podnítila. Tento návrh bude veřejně prezentována konferenci Maturitní fórum 1. června v Hradci Králové.

Nejlepší mladý chemik je z Letovic

· 2 komentářů

Celostátní finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze: stala se jím Marie Nevyhoštěná ze ZŠ Letovice.

9. Celostátní finále Mezinárodních debat mládeže: Dominika Perlínová z Prahy zvítězila ve studentské debatě o zavedení většinového volebního systému v ČR

· 0 komentářů


Články dle data



Učitelské listy

Nabídka práce

Česká škola - portál pro ZŠ a SŠ

Česká škola poskytuje svým čtenářům diskusní prostor k vyjádření názorů na školskou problematiku. Tyto příspěvky se nemusí shodovat se stanoviskem redakce České školy a jsou uveřejňovány jako podnět k dalším diskusím.

Obsah článků nemusí vyjadřovat stanovisko redakce nebo vydavatele Albatros Media, a.s.


Všechna práva vyhrazena.

Tento server dodržuje právní předpisy
o ochraně osobních údajů.

ISSN 1213-6018




Licence Creative Commons

Obsah podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česká republika, pokud není uvedeno jinak nebo nejde-li o tiskové zprávy.



WebArchiv - archiv českého webu



Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.